დეკემბერი 5, 2022 GIP
პირველ დეკემბერს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით, ნატო-ს PDD-ის მიერ დაფინანსებული პროექტის, „საქართველოს მდგრადობის გაძლიერება არასტაბილურ დროში,“ ფარგლებში, საჯარო დისკუსია გაიმართა.
ღონისძიება სახელწოდებით “ნატოს როლი მდგრადობის განვითარებაში: საქართველო და უკრაინა” გახსნა ნატო-ს სამეკავშირეო ოფისის (NLO) ხელმძღვანელმა საქართველოში, ალექსანდრე ვინიკოვმა, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორთან, პროფ. კორნელი კაკაჩიასთან ერთად. საჯარო დისკუსია ფოკუსირებული იყო შემდეგ საკითხებზე:
• როგორია ნატო-სა და მისი წევრი ქვეყნების საუკეთესო პრაქტიკა და რომელი შეიძლება გაიზიაროს საქართველომ აღნიშნული პრაქტიკებიდან?
• რატომ სჭირდება საქართველოს ეროვნული მედეგობის სტრატეგია და რა სარგებელი შეიძლება მოუტანოს მან ქვეყანას?
• რამდენად მედეგია უკრაინა რუსული აგრესიის მიმართ და რა გაკვეთილი შეიძლება მიიღონ მათგან ნატო-ს წევრმა და პარტნიორმა ქვეყნებმა?
საჯარო დისკუსიის პირველ ნაწილი NATO-ს სათაო ოფისიდან პირდაპირი ჩართვით გახსნა ექსპერტმა ბენჯამინ ტუფტმა, მოხსენებით “ნატოს როლი მდგრადობის განვითარებაში: პარტნიორი სახელმწიფოები”, რის შემდეგაც ღონისძიება დაეთმო პრეზენტაციებს საქართველოსა და უკრაინის მდგრადობის შესახებ (საქართველო: დოქ. ბიძინა ლებანიძე, GIP; უკრაინა – დოქ. ჰანა შელესტი, Ukrainian Prism)
ღონისძიების ფარგლებში დოქ. ბიძინა ლებანიძემ აუდიტორიას გააცნო საქართველოს ეროვნული მედეგობის შესახებ შემუშავებული პოლიტიკის დოკუმენტი, მისი ძირითადი დასკვნები და შემუშავებული რეკომენდაციები.
საჯარო დისკუსიას ესწრებოდნენ უსაფრთხოების ექსპერტები, ანალიტიკოსები და შესაბამისი სახელმწიფო ინსტიტუტების წარმომადგენლები. ღონისძიების დასკვნით ნაწილში გაიმართა ფართო დისკუსია დამსწრე აუდიტორიის აქტიური მონაწილეობით.

Public Discussion on NATO’s Role in Resilience Building: Cases on Georgia and Ukraine
On December 1, the Georgian Institute of Politics (GIP) hosted a public discussion under the NATO PDD-sponsored project “Enhancing Georgia’s resilience in uncertain times.”
The discussion titled NATO’s Role in Resilience Building: Cases on Georgia and Ukraine was launched by Mr. Alexander VINNIKOV, Head of the NATO Liaison Office in Georgia (NLO), and Prof. Kornely KAKACHIA, Director of the Georgian Institute of Politics (GIP), with their opening remarks. The public discussion focused on the following questions:
• What are the best practices of NATO and its member states and what can Georgia take away from it?
• Why Georgia needs a national resilience strategy and how it can benefit?
• How resilient is Ukraine against Russian aggression and what are the valuable lessons for the NATO members and its partners?
At the first part of the public discussion, Mr. Benjamin Tufft went live from the NATO headquarters. He is a Strategic Communications Officer at Strategic Communications Unit in NATO Public Diplomacy Division. In his introductory speech, Mr. Tufft talked about the role of NATO in resilience building in partner states. Afterward, the event was devoted to presentations on the resilience of Georgia and Ukraine. From the Georgian side Dr. Bidzina Lebanidze, Senior Analyst at the Georgian Institute of Politics, and from the Ukrainian side Dr. Hanna Shelest, Director of the Security Studies Program at the Foreign Policy Council “Ukrainian Prism”).
As part of the event, Dr. Bidzina Lebanidze presented the key findings and recommendations of the recently developed Policy Paper on the National Resilience Strategy for Georgia.
The public discussion was attended by security experts, policy analysts, as well as, and representatives of the state institutions in charge of security matters. In the conclusion part, a comprehensive discussion was held with the active engagement of the audience and speakers.