იანვარი 20, 2020 magda
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა დაიწყო მონაწილეთა შერჩევის მეორე ეტაპი „მომავალ ლიდერთა სკოლისთვის“, რომელიც განხორციელდება 2020 წლის თებერვლიდან ივნისის ჩათვლით საქართველოს ოთხ რეგიონში – თბილისი, ქვემო ქართლი, სამეგრელო-ზემო სვანეთი და აჭარა. სკოლის მიზანია ახალგაზრდების ჩართულობის ხელშეწყობა ქვეყანაში მიმდინარე სოციალურ და პოლიტიკურ პროცესებში.
აღნიშნული მიზნის მისაღწევად, „მომავალ ლიდერთა სკოლა“ განსხვავებული გამოცდილებების მქონე ახალგაზრდებს ქვეყნის სხვადასხვა რეგიონებიდან საშუალებას მისცემს, დაესწრონ ტრენინგების სერიას პოლიტიკური მეცნიერების, საერთაშორისო ურთიერთობების, მედიისა და კომუნიკაციების, ეკონომიკის მიმართულებით და, ასევე, შეიძინონ პრაქტიკული უნარები პროექტის მენეჯმენტის, ლობირებისა და ადვოკატირების, დებატების ხელოვნებისა და საჯარო გამოსვლების და სხვა მიმართულებებით.
პროექტის ფარგლებში შერჩეულ რეგიონებში „მომავალ ლიდერთა სკოლით“ ბევრი ახალგაზრდა დაინტერესდა, რაც შემოსული აპლიკაციების დიდ რაოდენობაში გამოიხატა. საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა ჩაატარა აქტიური საინფორმაციო კამპანია, რათა მაქსიმალურად ბევრი ადამიანისთვის მიეწოდებინა ინფორმაცია სკოლის შესახებ როგორც თბილისში, ისე შერჩეული რეგიონების ქალაქებსა და სოფლებში. „მომავალ ლიდერთა სკოლის“  სააპლიკაციო პროცესის შესახებ ინფორმაციის სოციალურ მედიაში აქტიურად გავრცელების გარდა, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა მაქსიმალურად მიაწოდა ინფორმაცია სამიზნე აუდიტორიას ცენტრალური და რეგიონული მედიის საშუალებითაც. GIP-ის დირექტორი, კორნელი კაკაჩია მიწვეული იყო რადიო თავისუფლების პროგრამაში „დილის საუბრები“, ასევე, კორნელი კაკაჩია და ნინო ჯიბუტი, პროექტის ოფიცერი, ესტუმრნენ აჭარის ტელევიზიის ახალგაზრდულ პროგრამა „#ჰეშთეგს“, სადაც მათ ისაუბრეს „მომავალ ლიდერთა სკოლაზე“, მის მნიშვნელობასა და სააპლიკაციო პროცედურაზე. გარდა ამისა, GIP-ის წარმომადგენლებმა  სკოლის შესახებ ისაუბრეს ქვემო ქართლის ადგილობრივ ტელევიზიასთანზუგდიდის ადგილობრივ რადიოსა და აჭარის ადგილობრივ მედიასთან.
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა „მომავალ ლიდერთა სკოლის“ შესახებ ჯამში შვიდი საინფორმაციო შეხვედრა ჩაატარა ოთხივე რეგიონში – თბილისი, რუსთავი, ზუგდიდიდი, ბათუმი – რომლის ფარგლებშიც GIP-ის დირექტორი კორნელი კაკაჩია, პროექტის მენეჯერები და კოორდინატორები პირადად შეხვდნენ დაინტერესებულ ახალგაზრდებს, მიაწოდეს მათ ყველა საჭირო ინფორმაცია სკოლის შესახებ და პასუხი გასცეს აუდიტორიის შეკითხვებს. გარდა ამისა, საინფორმაციო შეხვედრების დამსწრეებს საშუალება ჰქონდათ პირადად გასაუბრებოდნენ GIP-ის წარმომადგენლებს და მიეღოთ დამატებითი ინფორმაცია. შეხვედრის ფარგლებში საუბარი იყო არა მხოლოდ პროექტის ლოჯისტიკურ და ტექნიკური მხარეებზე, არამედ მის ზოგად მნიშვნელობაზეც ქართველი ახალგაზრდებისთვის.
შედეგად, GIP-იმ მიიღო 400-ზე მეტი აპლიკაცია ოთხივე რეგიონიდან. პროექტის გუნდისთვის განსაკუთრებით სასიამოვნო იყო ის ფაქტი, რომ „მომავალ ლიდერთა სკოლით“ დაინტერესებული ახალგაზრდების კონტიგენტი იყო ძალიან მრავალფეროვანი. აპლიკანტებს შორის იყვნენ ახალგაზრდები როგორც ქალაქებიდან, ასევე სოფლებიდან, ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობები, სამოქალაქო და პოლიტიკური ლიდერები, საჯარო მოხელეები, დევნილები, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები და ადამიანის უფლებების აქტივისტები.
GIP-იმ უკვე დაიწყო შეფასებისა და შერჩევის პროცესი, რის შედეგადაც 2020 წლის იანვრის ბოლომდე შეირჩევა 120 მონაწილე შემოსული 400-ზე მეტი აპლიკაციიდან. „მომავალ ლიდერთა სკოლის“ აპლიკანტებთან გასაუბრებები უკვე ჩატარდა რუსთავში, ზუგდიდსა და ბათუმში და ჯერ კიდევ მიმდინარეობს თბილისში. საბოლოო შედეგები გამოცხადდება იანვრის ბოლოს, ხოლო „მომავალ ლიდერთა სკოლის“ პირველი სატრენინგო სესია ჩატარდება 2020 წლის 15 თებერვალს.
„მომავალ ლიდერთა სკოლა“ (ELS) ორგანიზებულია პროექტის „ცვლილებებზე ორიენტირებული ახალგაზრდების ხელშეწყობა საქართველოში“ ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) მიერ, USAID-ის ფინანსური მხარდაჭერითა და კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრთან (CRRC) პარტნიორობით.

GIP has started the second round of selecting participants for the Emerging Leaders School (ELS), which will take place from February to July, 2020 in four regions of Georgia โ Tbilisi, Kvemo Kartli, Samegrelo-Zemo Svaneti and Ajara. With the purpose of enhancing youth participation in social and political life of Georgia the School will provide active young people with diverse backgrounds and from various parts of the country with series of trainings in fields related to political science, international relations, media and communications and economics as well as provide them with practical skills of project management, lobbying and advocacy, art of debate and public speech, etc.
The strong interest towards ELS among the youth in respective regions has been reflected in a high number of applications received. To inform as many young people as possible about the School in Tbilisi as well as in the towns and villages of the target regions, GIP launched an active informational campaign. Apart from ensuring visibility of the call for application for ELS through social media, GIP reached out to its potential target groups with the help of central and regional media. The Director of GIP, Kornely Kakachia has been interviewed by Dilis Saubrebi, a morning program at Radio Tavisupleba, whereas the youth program #Hashtag at AjaraTV hosted Mr. Kakachia and Nino Jibuti, the project officer, to introduce ELS, explain its importance and to provide detailed information about the application procedure ). In addition, GIP representatives have been asked to comment about ELS by local TV station in Kvemo Kartli and local radio stations in Zugdidi and Ajara.
Furthermore, GIP conducted a total of seven info-sessions about ELS in all four regions, namely in Tbilisi, Rustavi, Zugdidi and Batumi, where the Director of GIP Kornely Kakachia as well as the project managers and coordinators have been personally meeting the interested youth, presenting to them all the necessary information about ELS and giving them the opportunity to ask further questions. Attendees of the info-sessions also had a chance to exchange a word with GIP representatives to obtain some additional information over receptions after each of these info-sessions. Questions raised on these sessions covered not only logistical and technical aspects of ELS but the general importance of the School for youth in Georgia as well.
As a result, GIP received more than 400 applications for ELS from all four target regions. The project team especially welcomed the diverse background of the young people interested in the School: applicants included youth from cities and villages, ethnic, religious minorities, civic and political leaders, public officials, IDPs, students, people with disabilities and human rights activists.
The selection committee started the evaluation process, and will select 120 participants from more than 400 applicants by the end of the month. Interviews with potential participants of ELS have taken place in Rustavi, Zugdidi and Batumi, while candidates are being still interviewed in Tbilisi. The final results will be announced by the end of January, as the first training session of ELS will already take place on the 15th of February, 2020.
ELS is organized under the framework of the project โPromoting Youth Transformational Leaders in Georgiaโ, which is implemented by GIP with the financial support of USAID and in partnership with CRRC.