ნოემბერი 30, 2024 GIP
დაარსების დღიდან, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი ყოველთვის ცდილობდა, ხელი შეეწყო დემოკრატიული განვითარებისთვის და ეროვნული კონსენსუსის მიღწევისთვის. სამწუხაროდ, “ქართული ოცნების” ბოლოდროინდელი პოლიტიკა მიმართულია საზოგადოების პოლარიზებისა და გახლეჩისკენ, რაც ხელს უშლის ეროვნული ერთიანობის იდეას. ამის ნათელი მაგალითია “ქართული ოცნების” გადაწყვეტილება საქართველოს ევროკავშირთან მოლაპარაკებებზე მუშაობის2028 წლამდე შეჩერების შესახებ. ეს წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს მოსახლეობის გაცხადებულ ნებასთან და კონსტიტუციის 78-ე მუხლთან, რომლის თანახმადაც “კონსტიტუციურმა ორგანოებმა თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში უნდა მიიღონ ყველა ზომა ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად.”
ბოლო დღეების მანძილზე, საქართველოს დედაქალაქში და სხვა ქალაქებში არსებული ვნებათაღელვა გამოწვეულია ქვეყნის საგარეო კურსის და, შესაბამისად, საქართველოს დემოკრატიული მომავლისთვის საფრთხის შექმნით.საქართველოს მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობის ურყევი ნება, დაუბრუნდეს ევროპულ ცივილიზაციას, სადაც მისი ისტორიული ფესვებია, არ უნდა იქნას უგულებელყოფილი.
ვაკვირდებით, რომ საქართველოს მოსახლეობის მიერ მასობრივი დემონსტრაციების სახით გამოხატული  გულწრფელი და მშვიდობიანი პროტესტის უხეში ძალის გამოყენების გზით ჩახშობა ხდება სპეციალური დანიშნულების რაზმების გამოყენებით. ვგმობთ მოსახლეობის მიმართ განხორციელებულ ფიზიკურ ძალადობას და მოვუწოდებთ “ქართულ ოცნებას”, შეისმინოს საქართველოს მოსახლეობის ნება საქართველოს განვითარებულ ევროპულ დემოკრატიულ სახელმწიფოდ ჩამოყალიბების შესახებ.
საქართველოს მოქალაქეების არჩევანი იყო, არის და იქნება ქვეყნის ევროპული ინტეგრაცია, რაც არის საქართველოს დემოკრატიის, თავისუფლების და კეთილდღეობის ერთადერთი გარანტი.

Statement of the Georgian Institute of Politics
Since its establishment, the Georgian Institute of Politics has always strived to promote democracy and support national consensus building. Unfortunately, the recent policies of the Georgian Dream aim to polarize and divide society, hindering national unity. A clear example of this is the decision of Georgian Dream to suspend negotiations with the European Union until 2028. This decision contradicts the expressed will of the Georgian citizens and Article 78 of the Constitution, which states that โ€œconstitutional bodies must take all measures within their powers to ensure Georgiaโ€™s full integration into the European Union and the North Atlantic Treaty Organization.โ€
In recent days, the tensions in the capital of Georgia and other cities have been fueled by the threats to the countryโ€™s foreign policy direction and, consequently, the democratic future of Georgia. The unwavering will of the vast majority of the Georgian population to return to European civilization, where its historical roots lie, must not be ignored.
We observe with concern the violent suppression of the peaceful mass protests of the Georgian people by the special forces. We condemn the use of physical violence against the population and urge Georgian Dream to listen to the will of the Georgian people, who are firm in support of the development of Georgia as a European democratic state.
The choice of Georgian citizens has been, is, and will remain the countryโ€™s European integration, which is the only guarantee of Georgiaโ€™s democracy, freedom, and prosperity.