ევროკავშირის საბჭოს გადაწყვეტილების შედეგების შეფასება: მოლოდინები და შემდეგი ნაბიჯები
აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისთვის გადამწყვეტ ისტორიულ მომენტში, ევროკავშირის საბჭოს 14 დეკემბრის გადაწყვეტილებამ, საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების თაობაზე, საბოლოოდ ჩამოაყალიბა ქვეყნის ევროპასთან ინტეგრაციის ტრაექტორია. ბოლო ორი წლის განმავლობაში შექმნილ იმპულსს მოჰყვა ევროკავშირის მიერ, 2022 წლის ივნისში, უკრაინასა და მოლდოვასთვის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭება წინადადებით. ამ პოზიტიურ ნაბიჯს მნიშვნელოვანი პირობები მოჰყვა საქართველოსთვის – ცხრა კრიტერიუმი, რომელიც ქვეყანამ უნდა შეასრულოს გაწევრიანებამდე გზის გასაგრძელებლად.
ევროკომისიის პოზიტიურმა რეკომენდაციამ ხელი შეუწყო რიგი პოლიტიკური უთანხმოებების შემსუბუქებას და ქართული საზოგადოებისგანაც დადებითი პასუხის ძალიან დიდი მოლოდინი იყო. ამავდროულად, 2024 იქნება საარჩევნო წელი საქართველოსა და ევროკავშირში, რაც გაართულებდა ნებისმიერი რეფორმის ხელშეწყობას, რომელიც კონსენსუსს მოითხოვს. უკრაინასა და მოლდოვასთან მოლაპარაკებების დაწყების უფრო ფართო კონტექსტი და ევროკავშირის შიდა კოორდინაცია, ასევე დიდ როლს თამაშობს ევროკავშირის საბჭოში და მის ფარგლებს გარეთ.
ევროკავშირის საბჭოს გადაწყვეტილების შედეგების შეფასება: მოლოდინები და შემდეგი ნაბიჯები – ამ სახელწოდებით საინფორმაციო ბრიფინგი  საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) 18 დეკემბერს, ღია საზოგადოების ფონდის მხარდაჭერით გამართა. ბრიფინგი ეძღვნებოდა ევროკავშირის საბჭოს გადაწყვეტილებას საქართველოსთვის კანდიდატურის სტატუსის მინიჭების თაობაზე.
ბრიფინგში მონაწილეობა მიიღეს კომპეტენტურმა მომხსენებლებმა, მათ შორის დირკ შუბელმა, ევროკავშირის სპეციალურმა წარმომადგენელმა აღმოსავლეთ პარტნიორობის საკითხებში, რომელიც შეხვედრას ბრიუსელიდან შეუერთდა. ევროკავშირის საბჭოს გადაწყვეტილებაზე საქართველოს პერსპექტივიდან იმსჯელეს სფეროს ექსპერტებმა, კახა გოგოლაშვილმა GFSIS-დან და დოქტ. ეკა აკობიამ კავკასიის უნივერსიტეტიდან.
დისკუსიის განმავლობაში დაისვა კრიტიკული კითხვები საქართველოს მიმართ, ევროკავშირის მოლოდინებზე, მოკლე და საშუალოვადიან პერსპექტივაში, კანდიდატის სტატუსის გავლენას ასოცირებული ტრიოს ფორმატზე და შემდგომი ნაბიჯების ეფექტურად განხორციელების შესაძლებლობებზე. დამსწრე აუდიტორიამ განიხილა, ასევე, შემოთავაზებული ცხრა რეკომენდაციის შესრულების პერსპექტივებზეც. დისკუსიას ხელმძღვანელობდნენ GIP-ის დირექტორის მოადგილე, რენატა სკარჯუტე-კერესელიძე და პროფ. კორნელი კაკაჩია. ბრიფინგმა ჰიბრიდულ ფორმატში გააერთიანა ქართული სამოქალაქო საზოგადოება, ექსპერტები და მედია.
აღნიშნული ღონისძიება ჩატარდა პროექტის ფარგლებში „საქართველოს თავსებადობის გაზრდა ევროკავშირის საერთო საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან“ საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდის (OSGF) მხარდაჭერით.

The briefing held assessing the EU Council results: Expectations and next steps
In a decisive moment for the Eastern Partnership, the EU Council’s deliberations granting EU candidate status to Georgia on December 14 have shaped the trajectory of the country’s EU integration. Over the past two years, momentum built, underscored by the EU’s proposal of candidate status to Ukraine and Moldova in June 2022. However, this positive step came with significant conditions – nine benchmarks that Georgia needed to meet for its candidacy status to progress to accession talks.
The positive recommendation of the EC has helped soothe some of the political disagreements, and there was a very high expectation from the Georgian society. At the same time, 2024 will be an election year both in Georgia and the EU, which would make it harder to promote any reforms requiring consensus. The wider context of opening negotiations with Ukraine and Moldova, and internal EU coordination also play a role at the Council and beyond.
The briefing entitled Assessing the EU Council Results: Expectations and Next Steps, organized by GIP on December 18, 2023, dissected the outcomes of the EU Council meeting. Dr. Kornely Kakachia, Director of the Georgian Institute of Politics, opened the session with introductory remarks, setting the stage for an insightful discussion. The agenda featured distinguished speakers, including Dirk Shuebel, EEAS Special Representative for the Eastern Partnership, who provided a perspective from Brussels. Kakha Gogolashvili from GFSIS and Dr. Eka Akobia from Caucasus University reflected on the Council results and delineated the next steps from the vantage point of Tbilisi.
The discussion, moderated by Renata Skardziute-Kereselidze and Dr. Kornely Kakachia, delved into critical questions on interpreting conditionality, understanding the EU’s expectations for Georgia in the short to medium term, evaluating the impact of candidacy status on the Trio format, and charting the next steps to address the nine recommendations proposed by the EC.
The briefing, a hybrid event that combined online and live participation, brought together Georgian civil society, the expert community, and media. This forum provided the first reflection of the Council results, offering insights into the intricate dynamics shaping the future of EU integration in the Eastern Partnership.
The event was organized under the framework of the project “Strengthening Georgia’s Alignment with the EU Foreign and Security Policy” financially supported by the Open Society Georgia Foundation (OSGF).