ომის დასასრული უკრაინაში და რისკების შეფასება საქართველოსთვის: ოთხი სცენარი
24 თებერვალს რუსეთმა წამოიწყო უკრაინის წინააღმდეგ სრულმასშტაბიანი სამხედრო მოქმედებები, რომელმაც ნატოს გენერალური მდივნის სიტყვებით, ევროპის კონტინენტზე მშვიდობა საფრთხის წინაშე დააყენა. მსოფლიოს სხვადასხვა ანალიტიკოსებისა და, მათ შორის, აშშ-ს დაზვერვის წინასწარი შეფასებით, კიევი  რუსეთის შეჭრიდან რამდენიმე დღეში დაეცემოდა. თუმცა, მოლოდინების საწინააღმდეგოდ, უკრაინელმა ჯარისკაცებმა, ტერიტორიულ თავდაცვით ძალებთან ერთად, თავდამსხმელებს წინააღმდეგობა გაუწიეს და დედაქალაქის დაცვა შეძლეს. იმ ქალაქებშიც კი, რომელთა დაკავებაც რუსულმა ჯარებმა მოახერხეს, ოკუპანტებს ადგილობრივი მოსახლეობის და შეუიარაღებელი სამოქალაქო პირების მხრიდან მტკიცე წინააღმდეგობა შეხვდა.
ის, რომ რუსულმა ჯარებმა წარუმატებლობა განიცადეს თავიანთ პირველ მიზანში და სწრაფ გამარჯვებას ვერ მიაღწიეს, მეტყველებს იმაზე, რომ ეს კამპანია შეიძლება უფრო სისხლიანი და რთულად დასამთავრებელი იყოს. პრეზიდენტმა მაკრონმა, რუსეთის შეჭრიდან ორი კვირის შემდეგ, პრეზიდენტ პუტინთან საუბრის შემდეგ დაასკვნა, რომ უარესი ჯერ კიდევ წინ იყო. რუსეთის უკრაინაზე სრულმასშტაბიანი შეტევის ფონზე, დასავლეთი ერთიანია, როგორც არასდროს: ათეულობით ქვეყანამ კრემლს სანქციები დაუწესა, ხოლო ნატომ თავისი არსებობის ისტორიაში პირველად, სწრაფი რეაგირების ძალები მზადყოფნაში მოიყვანა.
მაშინ, როდესაც რუსეთი სწრაფი სვლით მიემართება გარიყულ სახელმწიფოდ ქცევისკენ, ევროკავშირის აღმოსავლეთ სამეზობლოს ქვეყნები სტრატეგიული დილემების წინაშე დგანან.
მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთ-უკრაინის ომი კვლავ მიმდინარეობს და სიტუაცია ცვალებადია, ქვემოთ განხილული ოთხი სცენარი მკითხველს სთავაზობს, თუ რა გავლენები შეიძლება ჰქონდეს ამ კონფლიქტს საქართველოზე, რა არის ის გამოწვევები რომლის წინაშეც სხვადასხვა სცენარებში ოფიციალური თბილისი შეიძლება დადგეს?
სცენარი 1: საქართველოს გეოპოლიტიკური ოცნება
წარმოდგენილ სცენარებზე მუშაობის მომენტში, უკრაინის შეიარაღებული ძალები ახერხებენ რუსული სამხედრო აგრესიისთვის მედგარი წინააღმდეგობის გაწევას და ყველა მთავარი ქალაქის კონტროლს. თავდამსხმელების სამხედრო კოლონები გზებზე, ძირითადად, შეჩერებულია და ისინი მნიშვნელოვან ლოჯისტიკურ პრობლემებს აწყდებიან. პარალელურად, ნატო და სხვა პარტნიორები აგრძელებენ უკრაინის თანამედროვე შეიარაღებითა და თავდაცვითი ტექნიკით აღჭურვას, შედეგად კი, კიევის რუსეთის აგრესიისთვის წინააღმდეგობის გაწევის შესაძლებლობები მნიშვნელოვნად იზრდება. ამასთანავე რუსეთში, დროში გაწელილი  სისხლიანი კამპანიის, უპრეცედენტო ეკონომიკური ტვირთის და ქვეყნის შიგნიდან არსებული ზეწოლის ფონზე, ვლადიმერ პუტინის წამოწყება, დიდი შანსია, წარუმატებლად დასრულდეს. რუსეთის უკრაინიდან უკან დახევა ასოცირებული ტრიოს ქვეყნებისთვის გაამარტივებს ევროკავშირის წევრობის გზას და ევრო-ატლანტიკურ სტრუქტურებთან დაახლოებას. მოვლენების საუკეთესოდ განვითარების შემთხვევაში, დასავლეთ ევროპული ქვეყნები, ალბათ, გადახედავენ საქართველოსა და უკრაინის ნატოში წევრობის მიმართ საკუთარ ფრთხილ მიდგომას რაც შეიძლება ამ ორი ქვეყნის ალიანსში გაწევრიანებით დასრულდეს.
თუმცა, ამ სცენარში საქართველოსთვის გარკვეული რისკები არსებობს. რუსული პოლიტიკური ელიტა მნიშვნელოვანი გამოწვევების წინაშე აღმოჩნდება და 2024 წლის არჩევნებისთვის პრეზიდენტ პუტინს, შეიძლება, დასჭირდეს სწრაფი წარმატებული ომი, რათა მოსახლეობის საკუთარი ავტორიტარული მმართველობის გარშემო გაერთიანება შეძლოს. ეს კი, თბილისისთვის მაღალ რისკებს წარმოშობს. საქართველო ნახსენები იყო რუსეთის მიერ ნატოს გაფართოებაზე დასავლეთისთვის წაყენებულ ულტიმატუმში, მისი სამხედრო შესაძლებლობები  უკრაინასთან შედარებით სუსტია, ხოლო ოკუპანტების ჯარები უკვე ისედაც დგანან ცხინვალსა და აფხაზეთში, ყოველივე ამის გამო კი საქართველო შესაძლოა ახალი რუსული შეტევისთვის ადვილ სამიზნედ იქცეს.
ამ სცენარში, საქართველოს შიდაპოლიტიკური არასტაბილურობა მას რუსეთის აგრესიის მიმართ კიდევ უფრო მეტად მოწყვლადს ხდის. მმართველი პარტიის მიმდინარე ომში უკრაინის მხარდაჭერის მიმართ ბუნდოვანი პოზიციისა და დასავლელ პარტნიორებთან გაციებული ურთიერთობების გამო, ხელისუფლების ცვლილება არ არის გამორიცხული.
მაგრამ, ამავდროულად, ამ სცენარის განვითარება დიდწილად არის დამოკიდებული იმაზე, თუ რამდენად შეძლებს რუსეთის ამჟამინდელი ხელმძღვანელობა კრემლში ძალაუფლების შენარჩუნებას უკრაინაში მარცხისა და სანქციების შედეგად მძიმე ეკონომიკური ტვირთის ფონზე. თუ პრეზიდენტი პუტინი უკრაინაში ჩაფლავებული სამხედრო კამპანიის შედეგად დაკარგავს მმართველობის სადავეებს, მაშინ შიდა აშლილობები და რუსეთის საერთაშორისო იზოლაცია, დიდი ალბათობით, საქართველოს, უკრაინასა და მოლდოვას მისცემს შანსს, უფრო მეტად დაწინაურდნენ ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის გზაზე.
სცენარი 2: საქართველოს კოშმარი
მიუხედავად იმისა, რომ ნატო და მისი მოკავშირეები უკრაინას აწვდიან შეიარაღებას, ჯერ-ჯერობით არასაფრენი ზონა უკრაინის თავზე მიუღწეველია. ქალაქების დაბომბვის ინტენსივობისა და მშვიდობიან მოსახლეობაში მსხვერპლის ზრდის ფონზე, კრემლი შეიძლება მისი მიზნის მიღწევასთან ახლოს იყოს თუ უკრაინა დანებდება და რუსეთი მიაღწევს თავის გეოპოლიტიკურ მიზანს.  მოვლენების ამგვარი მსვლელობის შემთხვევაში მოსკოვი მიზანი იქნება  ათწლეულობით შეაფერხოს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების  და საქართველოს ევრო-ატლანტიკურ მისწრაფებები.
არ არის გამორიცხული , რომ უკრაინაში საკუთარი მიზნის მიღწევის შემდეგ, კრემლი თბილისს ულტიმატუმს წაუყენებს. ოფიციალური პირები თბილისში შეეჩეხებიან იგივე დილემას: ბოლომდე იბრძოლონ ან დანებდნენ და რუსეთის სატელიტ ქვეყნად იქცნენ. მოკლევადიან პერსპექტივაში, საქართველო, შესაძლოა, იძულებული გახდეს  დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობაში (დსთ) დაბრუნდეს, ხოლო გრძელვადიან პერსპექტივაში, მოსკოვის ზეწოლით ევრაზიული ეკონომიკური კავშირისა და კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის წევრი გახდეს. რუსეთის მოთხოვნების მიმართ საქართველოს რეაქციისთვის წყალგამყოფი შეიძლება აღმოჩნდეს ის, იქნება თუ არა საქართველოს მიმართ წაყენებულ პირობებს შორის რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების ფორმალურად აღიარება. ამ შემთხვევაში, თბილისის მხრიდან შეიარაღებული წინააღმდეგობის ალბათობა მაღალია.
ამ სცენარში, საქართველოს, ასევე, ემუქრება სოციალური არეულობები და არასტაბილურობა. ქართველების უმრავლესობა, განსაკუთრებით, ახალგაზრდობა, პროდემოკრატიული სამოქალაქო საზოგადოება და მედია არ იქნება რუსული სტილის ავტორიტარიზმის ქვეშ ცხოვრების მიმართ კეთილგანწყობილი. სწორედ ამიტომ, ოპოზიციური აზრის ჩასახშობად დაპირისპირებები, რეპრესიები და ავტორიტარული მმართველობაა მოსალოდნელი. არა გამორიცხული ამან ხელი შეუწყოს ქვეყნიდან მასიურ ემიგრაციას და ტვინების გადინებას.
სცენარი 3: კრემლის გეოპოლიტიკური მიზანი: უკრაინა აღიარებას „ახალ რეალობებს“
ეს სცენარი, გარკვეულწილად, წარმოადგენს უკვე განხილული ორ შესაძლებლობების შუალედურ ვარიანტს. მხარეები შეთანხმდებიან ომამდელ სტატუს კვოზე, აღმოსავლეთ უკრაინის რეგიონები დარჩებიან დე-ფაქტო დამოუკიდებლები და კიევის იურისდიქციის მიღმა. აქტიური კონფლიქტი გადაინაცვლებს გაყინულ ფაზაში, ხოლო უკრაინის დანარჩენი ნაწილი იქნება კონცენტრირებული ევროკავშირთან დაახლოებაზე. პერიოდულად, შეიძლება, კრემლის მხრიდან, ადგილი ჰქონდეს კიევზე დიპლომატიურ ზეწოლას, აღიაროს „ახალი რეალობები“ ე.ი. დონეცკისა და ლუგანსკის დამოუკიდებლობა, ასევე, ყირიმის ნახევარკუნძულის ანექსია. ეს ტერიტორიები დარჩება მოსკოვის ხელში უკრაინის პოლიტიკაზე გავლენისა და კიევის პროდასავლური საგარეო პოლიტიკის საბოტაჟის ინსტრუმენტად.
ეს სცენარი განსაკუთრებით საყურადღებოა საქართველოსთვის, ვინაიდან აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი ამჟამად რუსეთის მიერა ოკუპირებული. უკრაინაში წარმატებით გათამამებულმა რუსეთმა შეიძლება სცადოს სამხედრო მუქარის გაზრდით საქართველოს მოწყვლადობის გამოყენება. ყველაზე უარეს სცენარში, აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი დარჩებიან დე-ფაქტო დამოუკიდებლად, მაგრამ რუსეთის მზარდი სამხედრო ზეწოლის ფონზე, საქართველო იძულებული გახდება ნეიტრალიტეტი გამოაცხადოს, უარი თქვას ევრო-ატლანტიკურ მომავალზე და თანდათანობით გადაიქცეს რუსეთის სატელიტ სახელმწიფოდ.
სცენარი 4: ნატო-რუსეთის კონფლიქტი
თუ რუსეთი კიდევ უფრო გაზრდის დაბომბვების ინტენსივობას და სამოქალაქო პირებში მსხვერპლის რაოდენობა დიდ რიცხვს მიაღწევს, დასავლეთი შეიძლება, იძულებული გახდეს უკრაინის თავზე არასაფრენი ზონა გამოაცხადოს ან სხვა სამხედრო გზით ჩაერიოს. შედეგად კი, გაიზრდება ნატოს წევრ სახელმწიფოებსა და რუსეთს შორის სრულმასშტაბიანი საომარი კონფლიქტის ალბათობა. ვლადიმერ პუტინმა უკვე განაცხადა, რომ არასაფრენი ზონა აღქმული იქნება, როგორც ომში მონაწილეობა. თუმცა, ნატომ რომც არ შემოიღოს არასაფრენი ზონა, პირდაპირი კონფრონტაციის რისკი ნატოსა და რუსეთს შორის ყოველდღიურად მატულობს. რუსეთის ხელისუფლებამ უკვე არაერთხელ მიანიშნა, რომ ზოგიერთი იარაღის (დრონები, ანტი-სარაკეტო სისტემები ან გამანადგურებლები) მიწოდებას აღიქვამს, როგორც რუსეთის წინააღმდეგ კონფლიქტში ღიად ჩართვას, და დაიმუქრა იმ დასავლური კოლონების დაბომბვით, რომელთაც ეს იარაღი უკრაინაში გადააქვთ.
საქართველო, მიუხედავად იმისა, რომ არ არის ნატოს წევრი, ვერ დარჩება კონფლიქტის მიღმა. რუსეთი, დიდი ალბათობით,  თბილისისგან მოითხოვს სომხეთთან კორიდორის გახსნას. როგორც კოლექტიური უსაფრთხოების ორგანიზაციის წევრს,  სრულმასშტაბიანი ნატო-რუსეთის ომის შემთხვევაში, ერევანს არ ექნება სხვა არჩევანი და იძულებული იქნება დადგეს კრემლის მხარეს. ვინაიდან რუსეთის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი სამხედრო ბაზა სომხეთის ტერიტორიაზეა, მოსკოვის ინტერესებში იქნება საქართველოს სტრატეგიული ლოკაციის გამოყენება.
მეორე მხრივ, სამხრეთ კავკასია, ასევე, არის თურქეთის, ნატოს წევრი სახელმწიფოს და საქართველოს მნიშვნელოვანი მოკავშირის სტრატეგიული ინტერესების სფეროს ნაწილი. ვინაიდან თურქეთი დაინტერესებულია შავი ზღვის სივრცის უსაფრთხოებით, მისი როლი რეგიონში გაიზრდება. ანკარას მიერ 2015 წელს რუსული გამანადგურებლის ჩამოგდებამ უკვე აჩვენა, რომ თუ ამის საჭიროება დადგება, ის მზად არის საკუთარი ინტერესების დასაცავად. აღსანიშნავია ისიც, რომ აზერბაიჯანი თურქეთის ახლო მოკავშირეა როგორც პოლიტიკურად, არამედ სამხედრო კუთხითაც. ამ მიზეზებიდან გამომდინარე, არსებობს იმის საფრთხე, რომ სამხრეთ კავკასია იქცეს ნატო-რუსეთის კონფლიქტის ერთ-ერთ ეპიცენტრად.
ვინაიდან უკრაინაში ომი კვლავ მიმდინარეობს, გლობალური უსაფრთხოების არქიტექტურაზე მისი შედეგები ჯერ კიდევ დასადგენია. ამ ეტაპზე უცნობია, მიაღწევს თუ არა რუსეთი თავის მიზანს – უკრაინის ნეიტრალიტეტს. თუმცა ერთი რამ ნათელია: ახალი „რკინის ფარდა“ ეშვება ევროპის კონტინენტზე. ხოლო ის, თუ სად იქნება გამყოფი ხაზები გავლებული, დამოკიდებულია მიმდინარე ომის შედეგებზე.
ნებისმიერ შემთხვევაში, საქართველოსთვის ფსონები და ამ მოვლენების მნიშვნელობა მაღალია. თუ უკრაინა დაეცემა, შესაძლოა, თბილისი იყოს კრემლის შემდეგი სამიზნე. მეორე მხრივ, ეკონომიკურმა სანქციებმა, უკრაინელების შთამბეჭდავ წინააღმდეგობასთან ერთად, შეიძლება რუსეთის მარცხი გამოიწვიოს. მოვლენების ასე განვითარება მოლდოვის, უკრაინისა და საქართველოს ევრო-ატლანტიკურ ამბიციებს ახალ სიცოცხლეს შთაბერავს. აქედან გამომდინარე, საქართველოს პოლიტიკური ელიტა და გადაწყვეტილების მიმღები პირები აქტიურად უნდა იყვნენ ჩართული დასავლელ პარტნიორებთან თანამშრომლობაში, რათა თავიდან აიცილონ თბილისის „რკინის ფარდის“ მიღმა  აღმოჩენის საფრთხე. საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობებში ბოლო პერიოდის უკანდახევის ფონზე, იზოლაციის საფრთხე ახლა ისეთი მაღალია, როგორც არასდროს.
არსებობს მოვლენათა განვითარების სხვა სცენარებიც. რუსეთმა შეიძლება, კვლავ მოისურვოს კონფლიქტების გაყინვა და მოგვიანებით ისინი ბერკეტებად გამოიყენოს, ან შეიძლება ნატო-რუსეთს შორის სრულმასშტაბიანი დაპირისპირება ვიხილოთ. ორივე შემთხვევაში, თბილისში გადაწყვეტილების მიმღები პირები დადგებიან მნიშვნელოვანი სტრატეგიული დილემების წინაშე და მათ ნაბიჯებს საქართველოს დემოკრატიული მომავლისთვის შემდეგ ათწლეულებში გადამწყვეტი მნიშვნელობა ექნება. ამასთანავე ქართული საზოგადოება უნდა ემზადოს და მუშაობდეს სამოქალაქო თავდაცვის შესაძლებლობების გაზრდაზე. ბალტიისპირეთის ქვეყნების საუკეთესო პრაქტიკები და უკრაინის მაგალითები უნდა იქნას შესწავლილი და ქართულ კონტექსტს მორგებული. სამოქალაქო თავდაცვის შესაძლებლობების გაზრდის დაგეგმვისას, ასევე, მნიშვნელოვანია რუსული ჰიბრიდული ომისა და საზოგადოების გახლეჩის საფრთხეებთან გამკლავება.
ოფიციალურ თბილისს, ასევე, სჭირდება თურქეთთან, როგორც ნატოს წევრთან და დიდ რეგიონულ სამხედრო ძალასთან მჭიდრო თანამშრომლობა, რადგან მას შეუძლია რეგიონში რუსეთის დომინაციის დაბალანსება,. თურქეთს, ასევე, შეუძლია საქართველოსთვის ჰუმანიტარული და სამხედრო ტვირთების ტრანზიტის კორიდორის უზრუნველყოფა ისე, როგორც ამას აკეთებს პოლონეთი უკრაინისთვის.
მაშინ, როდესაც საქართველოს ნატოს წევრობა დროში გაიწელა, თბილისმა ალიანსთან კიდევ უფრო მეტად უნდა გაამყაროს ურთიერთობა, რათა გაძლიერდეს საგარეო საფრთხეების წინააღმდეგ მისი სამოქალაქო და სამხედრო თავდაცვის კომპონენტები. ამასთანავე, საქართველომ უნდა ისწავლოს წარსულის გაკვეთილებზე რუსეთთან მისი დაპირისპირების მაგალითებიდან, რომ უკეთ დაიცვას ქვეყანა. პოტენციური აგრესიის შემთხვევაში, მხარეებს შორის არსებული დისბალანსის საკომპენსაციოდ თბილისმა ყველაფერი უნდა გააკეთოს მოწინააღმდეგის სტრატეგიული შეკავებისთვის, რათა თავდაცვის ეფექტური სისტემის პირობებში მოსკოვმა ვერ გაბედოს  საქართველოში შემოჭრა.
თბილისს, ასევე, სჭირდება რისკების უკეთესი შეფასება, რათა შეამციროს პოლიტიკური, ეკონომიკური თუ უსაფრთხოების რისკები, რაც ზრდის რუსეთის ინტერვენციის ალბათობას. ასეთ რისკებს შორისაა რუსეთზე ეკონომიკური დამოკიდებულება (ექსპორტი და იმპორტი), რუსული ინვესტიციები სტრატეგიულ სექტორში (ინფრასტრუქტურა, ენერგია და ტელეკომუნიკაცია), რუსეთიდან ეკონომიკური მიგრანტების შემოდინება, მის მიერ მხარდაჭერილი ანტიდასავლური პროპაგანდისა და რადიკალური პრორუსული აქტორების გავრცელება.

The End of the War in Ukraine and Risk Assessment for Georgia: Four Scenarios
On February 24, Russia launched a full-scale military assault on Ukraine, that, in the words of the NATO secretary-general, has shattered peace on the European continent. Leading analysts across the world, including the US intelligence, predicted that Kyiv would fall in matter of days following the Russian invasion. Contrary to expectations, Ukrainian soldiers, along with territorial defense forces, resisted the offence and have managed to hold the capital. Even in towns which Russian troops have penetrated, the intruders were met with stark resistance from the local population and unarmed civilians.
The failure of the Russian army to achieve a quick victory in Ukraine suggests that the military campaign is going to be bloody and will not end easily. President Macron, after his conversation with President Putin in the second week of the invasion, concluded that the worst was yet to come. With Russia launching a full-scale assault on Ukraine, the West seems to be more united than ever before: dozens of countries imposed strict sanctions on the Kremlin and NATO deployed its Response Force for the first time in its existence.
As Russia is on a fast track of becoming a pariah state, countries located in the Eastern neighborhood of the EU are facing strategic dilemmas.
Although the Russo-Ukrainian war is still ongoing and the situation remains fluid, four different scenarios discussed in detail below offer some insights on the implications of this conflict for Georgia. What are the dilemmas that officials in Tbilisi would face in different scenarios?
Scenario 1: A Georgian geopolitical dream
As the time of writing, the Ukrainian army has managed to withstand Russian military aggression and maintain control of all the major cities. Intruders’ military convoys are mostly stalled on the roads and face serious logistical challenges. Meanwhile, as NATO and other allies continue to supply Ukraine with modern assault weapons and defense technology, the latter’s capabilities to counter Russian aggression will grow substantially. In the context of a protracted and bloody campaign in a neighboring country and domestic pressure stemming from an unprecedented economic burden, President Putin might be facing failure. Russia’s retreat from Ukraine will make it easier for the Associated Trio countries to pursue EU membership and close anchoring to Euro-Atlantic structures. In the best-case scenario, the Western European countries may even reconsider their cautious approach to NATO membership for Georgia and Ukraine.
However, the scenario may also have major risks for Georgia. The Russian political elite will face serious domestic challenges and, in the 2024 elections, president Putin may require another brief victorious war to rally the voters behind his authoritarian rule. This places Tbilisi under high risk. Due to the fact that Georgia has figured into the Russian ultimatum on NATO enlargement, it has a relatively weaker military, and the occupier’s troops are already in Tskhinvali and Abkhazia, Georgia could be an easy next target.
In this scenario, Georgia’s domestic instabilities make it even more vulnerable to Russian aggression. After the ambivalent positioning of the ruling party in their support of Ukraine in the ongoing conflict and damaged relations with the Western partners, a change of the government might be inevitable.
At the same time, the development of this scenario largely depends on whether the current Russian leadership manages to maintain power in the Kremlin after a military defeat in Ukraine and heavy economic tolls caused by sanctions. If Putin loses power as a result of his failed military campaign in Ukraine, then the internal chaos and international isolation of Russia would probably give Georgia, Ukraine, and Moldova the chance to further advance their Euro-Atlantic integration.
Scenario 2: Georgia’s nightmare
Although NATO and its allies are supplying Ukraine with arms, so far, no fly zone over Ukraine has been secured. With the increasing intensity of shelling in cities and the mounting death toll of civilians, the Kremlin might be on the road to achieving its goal. If Ukraine concedes and Russia succeeds in its geopolitical goal, that will also mean the end of the EaP and Georgia’s Euro-Atlantic aspiration for decades to come.
There is no doubt that after achieving its goal in Ukraine, the Kremlin would pose an ultimatum to Tbilisi. Officials in Tbilisi will face the same dilemma: fight or give in and become a Russian satellite country. In the short-term, Georgia could be dragged into the Commonwealth of Independent States (CIS) while in the long-term it might be coerced into membership of the Eurasian Economic Union (EEU) and the Collective Security Treaty Organization (CSTO).  A watershed moment for Georgia’s reaction to Russian demands could be whether the Kremlin’s list of demands will also include an ultimatum for Georgia to formally recognize the Russian-occupied territories. In this case, an armed resistance from Georgia is likely.
In this scenario, Georgia would also face major social unrest and instabilities. The majority of Georgians, especially the youth, pro-democracy civil society, and media, would likely be unwilling to live under a Russian-style authoritarian system. Therefore, backlashes, repressions and authoritarian rule is to be expected, to suppress the opposition. The country will be hit by massive emigration and brain drain.
Scenario 3: Kremlin’s geopolitical aim: Ukraine “recognizing new realities”
This scenario represents a middle ground between the two possibilities discussed above. The parties could agree on going to a pre-war status quo, with the Eastern regions of Ukraine remaining de-facto independent and outside of Kyiv’s jurisdiction. The active conflict will go into the frozen stage and the rest of Ukraine will continue to prioritise close relations with the European Union. Occasionally there might be diplomatic pressure from the Kremlin for Kyiv to “recognize new realities” i.e. independence of Donetsk and Lugansk as well as annexation of Crimea. These territories will provide Moscow with persistent leverage to influence Ukrainian politics and sabotage the country’s pro-Western foreign policy.
This scenario is particularly relevant for Georgia, as Abkhazia and the Tskhinvali region are currently in a similar limbo. Emboldened by its success in Ukraine, Russia might try to exploit Georgia’s vulnerability by increasing military threat. In the worst-case scenario, Abkhazia and South Ossetia would remain de-facto independent, but due to mounting Russian military pressure Georgia, the latter would be forced to declare neutrality and give up its policy of Euro Atlantic integration.
Scenario 4: NATO-Russia conflict
Last but not least, if Russia increases the intensity of its bombings and the death toll among civilians reaches high numbers, the West might be compelled to introduce a no fly zone over Ukraine or intervene militarily by other means. Consequently, that would increase the potential of escalation into a full-scale military conflict between NATO member states and Russia. President Putin has already made it clear that a no fly zone would be interpreted as participation in the war. But even without a NATO-imposed no-fly zone the risks of direct confrontation between Russia and the NATO are increasing daily. The Russian government has already hinted many times that it may interpret the delivery of certain types of weapons (such as drones, anti-missile systems or fighter jets) as a direct conflict against Russia, and has threatened to bomb the Western convoys delivering weapons to Ukraine.
Georgia, despite not being a NATO member, would not be able to stay out of the conflict. Russia would likely demand that Tbilisi open up a corridor to Armenia. As a member of the CSTO, Yerevan would have no choice but to side with the Kremlin in the case of a full scale Russia-NATO war. As Armenia hosts one of the largest Russian military bases abroad, Moscow would seek to exploit Georgia’s strategic location.
On the other hand, the South Caucasus also falls within the strategic interests of Turkey, a NATO member and important ally for Georgia. As Turkey has an interest in ensuring the security of the Black Sea area, it would increase its regional role. Ankara’s shooting down of a Russian military plane in 2015 has already illustrated the country’s readiness to defend its national interest when needed. It should also be noted that Azerbaijan is a close ally of Turkey not only politically, but also militarily. For these reasons, the South Caucasus is vulnerable to becoming an epicenter of any NATO-Russian conflict.
As the war in Ukraine develops, its implications for the global security architecture has not yet been determined. Whether the Russian leadership manages to achieve its goal of neutralizing Ukraine remains to be seen. One thing is clear: a new “Iron Curtin” is descending over Europe. Where the line will be drawn, however, depends very much on the results of the ongoing war.
In any case, the implications and stakes for Georgia are high. If Ukraine falls, Tbilisi could be the next target. On the other hand, economic sanctions, combined with Ukraine’s impressive resistance, may succeed in defeating the Russians. Such a scenario would breathe new life into Euro-Atlantic ambitions of Moldova, Ukraine, and Georgia. Therefore, the Georgian political elite and policy makers need to actively engage their Western partners, to guarantee Georgia does not fall behind the Iron Curtain. With the recent setbacks in the Georgia-EU relationship, the dangers of the isolation are as real today as never before.
There are also possibilities for other scenarios. Russia may seek to once again freeze the conflict and use it as leverage later on, or there may be a full-scale war between NATO and Russia. In both cases, decision makers in Tbilisi will be facing major strategic dilemmas and their decisions will have implications for Georgian democracy for decades to come. Georgian society needs to start planning and working on increasing its civil defense capabilities. The best practices from the Baltic states as well as the example of Ukraine, need to be studied and implemented in the Georgian context. Regarding civil defense capabilities, it is vital to counter Russian hybrid warfare and threats to social cohesion.
Official Tbilisi also needs to intensify its cooperation with Turkey as it is a NATO member and a large regional military power that has a potential to counterbalance Russian regional dominance. Additionally, Turkey could play a similar role for Georgia as Poland does for Ukraine, by acting as a humanitarian and military aid transit corridor.
Finally, while Georgia’s NATO membership is on hold, Tbilisi should further enhance its special relationship with the alliance to strengthen the civil preparedness and military readiness against external threats. For this, Georgia should learn from past examples of kinetic and non-kinetic warfare. While the Georgian army will be highly outnumbered in any scenario of a Russian invasion, Tbilisi should aim to establish potent deterrence for such scenarios which may affect the cost-benefit-calculus of Russia and prevent the invasion.
Finally, Tbilisi also needs an improved risk-mapping to mitigate any political, security or economic risks that may make the Russian invasion more likely. These risks include economic dependency on Russia (both for export and import), Russian investments in strategic sectors (infrastructure, energy and telecommunication), the influx of Russian economic migrants as well as Russia-supported anti-Western propaganda and the proliferation of radicalized pro-Russian actors.