სემინარი – საქართველოს მდგრადობის გაძლიერება არასტაბილურ დროში
22 ნოემბერს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით, ნატო-ს PDD-ის მიერ დაფინანსებული პროექტის „საქართველოს მდგრადობის გაძლიერება არასტაბილურ დროში“ ფარგლებში სამუშაო სემინარი გაიმართა. სემინარის მიზანი იყო საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ნატოს როლისა და გავლენის შესახებ, იმ ფორმალური პროცესების მიღმა, რომლებიც საქართველოს გაწევრიანების მიმართულებით მიმდინარეობს. შეხვედრაზე განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა საკითხზე, თუ როგორ შეუძლია ნატოს ხელი შეუწყოს საქართველოს მდგრადობის განვითარებას.
სემინარზე საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის უფროსმა პოლიტიკის ანალიტიკოსმა, დოქტ. ბიძინა ლებანიძემ წარადგინა საქართველოს ეროვნული მდგრადობის შესახებ პოლიტიკის დოკუმენტის წინასწარი დასკვნები. თეორიულ და პრაქტიკულ ტრენინგს ფასილიტატორობა გაუწიეს ნატო-ს ექსპერტმა მიხალ გლოზნეკიმ (პარტნიორობის ოფიცერი, განვითარებისა და მდგრადობის განყოფილება, თავდაცვის პოლიტიკისა და დაგეგმვის განყოფილება) და პოლკოვნიკმა სუზან კრისტენსენმა (სამოქალაქო კრიზისის მართვის ინიციატივის ჯგუფის ლიდერი (DNK) ნატო-საქართველოს არსებითი პაკეტი (SNGP), თავდაცვის ინსტიტუტი და შესაძლებლობების განვითარება). სამუშაო შეხვედრის მონაწილეები იყვნენ უსაფრთხოების ექსპერტები, პოლიტიკოსები და შესაბამისი სახელმწიფო ინსტიტუტების წარმომადგენლები.
სემინარზე განიხილეს მდგრადობის შიდა წყაროები და საქართველოში მდგრადობის მშენებლობის განვითარების ამ ეტაპზე არსებული დონე. გარდა ამისა, სემინარის ფასილიტატორებმა ისაუბრეს მდგრადობასთან დაკავშირებით ნატოს მიდგომების ძირითად კომპონენტებზე, მათი მხარდაჭერით საქართველოში მდგრადობის განვითარების დღის წესრიგის გაძლიერებასა და პოზიტიური შედეგების მაქსიმიზაციაზე.

On November 22, GIP organized the workshop on resilience under the NATO PDD-sponsored project “Enhancing Georgia’s Resilience in Uncertain Times” aiming to raise public awareness about NATO’s role and impact beyond the formal membership process in Georgia, with a specific focus on NATO-promoted resilience-building in Georgia.
At the workshop, there has been presented the preliminary findings of the policy paper about the national resilience of Georgia by Dr. Bidzina Lebanidze, the Senior Policy Analyst at GIP. While, the theoretical and practical training was facilitated by NATO expert Michal Gloznek, Partnerships Officer, Enablement & Resilience Section, Defence Policy and Planning Division, and COL Susanne Kristensen, Civil Crisis Management Initiative Team Leader (DNK) Substantial NATO-Georgia Package (SNGP), Defence Institution & Capacity Building. The participants of the workshop were security experts, policymakers, and representatives of the relevant state institutions.
During the workshop, the domestic sources of resilience and state of the art regarding resilience-building in Georgia have been discussed. Moreover, the workshop facilitators talked about the key components of NATO’s resilience approach,  as well as its support for strengthening and maximizing the positive outputs of its resilience-building agenda in Georgia.