12/03/2025 სტივენ ბლოკმანსი
ათწლეულების მანძილზე, ევროპა საგარეო პოლიტიკასა და საერთაშორისო მსოფლმხედველობას მულტილატერალიზმის, თანამშრომლობის, სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის პატივისცემის პრინციპებზე ამყარებდა. 1975 წლის ჰელსინკის დასკვნითმა აქტმა განამტკიცა ეს პრინციპები და საფუძველი ჩაუყარა ცივი ომის შემდგომი ევროპის უსაფრთხოების არქიტექტურას, რომელიც შემდგომში  ევროპის უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის(ეუთო), ნატოსა და ევროკავშირის სახით განხორციელდა. ორმოცდაათი წლის შემდეგ, ეს მოდელი მძიმე ზეწოლის ქვეშ იმყოფება.
დიდი ძალების კონკურენციის ზრდა, რომელიც განპირობებულია გეოპოლიტიკური ბლოკების აღორძინებით, მსოფლიოს უბიძგებს იალტის სტილის წესრიგისკენ, რომლის სახელიც მომდინარეობს 80 წლის წინ ყირიმის ნახევარკუნძულზე ჩატარებული კონფერენციისგან. ეს ცვლილება წარმოადგენს დღეს არსებულ საფრთხეს ევროკავშირისა და მისი ღირებულებების გამზიარებელი მეზობლებისთვის – ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნებისთვის, რაც თავის მხრივ, კონტინენტს აიძულებს, გადახედოს მის სტრატეგიულ პოზიციას სამყაროში, რომელიც თანამშრომლობის ნაცვლად, უფრო და უფრო მეტად კონფრონტაციით ხასიათდება.
ჰელსინკის მოდელის მსოფლიო წესრიგის დაცემა
ჰელსინკის მოდელი ეყრდნობოდა იმ აზრს, რომ საერთაშორისო ურთიერთობების მართვა შესაძლებელია დიალოგის, დიპლომატიის და სამართლებრივი შეთანხმებების გზით. ევროპულმა ქვეყნებმა მეტწილად მიიღეს ეს სისტემა, თვლიდენნ რა, რომ ეკონომიკური ურთიერთდამოკიდებულება, წესებზე დაფუძნებული მმართველობა და ინსტიტუციონალური თანამშრომლობა გრძელვადიან მშვიდობას უზრუნველყოფდა. ევროკავშირმა თავისი იდენტობა ამ პრინციპებზე დაყრდნობით შექმნა, იმ ვარაუდით, რომ ეკონომიკური ინტეგრაცია საბოლოოდ გაანადგურებდა ისტორიულ მეტოქეობას. აღმოსავლეთ ევროპის პერიფერიის ქვეყნებს ჯერ კიდევ იზიდავთ ეს იდეალები, მიაჩნიათ, რომ აღნიშნული დაეხმარებათ მეზობლების აგრესიული პოლიტიკისა და/ან ნეოიმპერიალისტური ტენდენციებისგან თავის დაზღვევაში.
თუმცა, 21-ე საუკუნე ამ წესრიგის თანდათანობითი ეროზიის მოწმე გახდა. 2008 წლის ფინანსურმა და ლტოლვილთა კრიზისმა, ბრექსიტმა და ევროკავშირში არსებულმა შიდა განხეთქილებამ შეასუსტა ევროპული ერთიანობა. გარე შოკებმა, კერძოდ, 2014 წელს რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიამ, ხოლო 2022 წლიდან სრულმასშტაბიანმა ომმა უკრაინის დასაპყრობად, დააჩქარა ეს დაცემა. ჩინეთის მზარდი გლობალური თავდაჯერებულობა და ტრამპის პრეზიდენტობის ქვეშ შეერთებული შტატების ცვალებადი საგარეო პოლიტიკური პრიორიტეტები ჰელსინკის მოდელის მსოფლიო წესრიგის კუბოსთვის ჩაჭედებული ბოლო ლურსმნებია.
თანამშრომლობის პრინციპების დაცვის ნაცვლად, დღევანდელი დიდი სახელმწიფოები თავიანთი ინტერესების დასაცავად სულ უფრო და უფრო მეტად მიმართავენ დიპლომატიურ იძულებას, ეკონომიკურ ზეწოლასა და სამხედრო ინტერვენციებს.
იალტის დაბრუნება
იალტის მოდელმა, რომელიც წარმოიშვა 1945 წლის კონფერენციის შემდეგ, ომისშემდგომი ევროპა დაყო გავლენის სფეროებად. აღნიშნული წარმოადგენს ფუნდამენტურად განსხვავებულ მიდგომას გლობალური მმართველობის მიმართ და მოიაზრებს, რომ მსოფლიო საუკეთესოდ არის მართული იმ შემთხვევაში, როცა მას მართავს რამდენიმე დომინანტი ძალა, რომლებიც გეოპოლიტიკურ სივრცეს არა საერთაშორისო სამართლის უნივერსალური პრინციპების მიხედვით, არამედ თავიანთი ინტერესებიდან გამომდინარე ანაწილებენ. დღევანდელ კონტექსტში, ეს აისახება მზარდ დაძაბულობაში აშშ-ს, ჩინეთსა და რუსეთს შორის, როდესაც პატარა და საშუალო ძალის სახელმწიფოები იძულებულნი არიან აირჩიონ მხარეები ან იყვნენ  კონკურენტ ბლოკებს შორის ნავიგაციის პროცესში.
ეს ტრანზიცია ევროპისთვის ღრმად შემაშფოთებელია. ევროკავშირი, რომელიც შექმნილია როგორც პოსტნაციონალური ერთეული, ბუნებრივად შეუთავსებელია რეალპოლიტიკასთან. მისი დამოკიდებულება რბილ ძალასა და ეკონომიკურ ზეგავლენაზე იმ სამყაროსთვის, სადაც სამხედრო ძალა და სტრატეგიული ბერკეტები კვლავ უმთავრესი მნიშვნელობისაა, შეუსაბამოა. ევროკავშირის წევრი ქვეყნების უსაფრთხოების გარანტორი, შეერთებული შტატები, განიცდის დრამატულ სტრატეგიულ გადაფასებას (რეკალიბრაციას). ტრამპის მეორე ადმინისტრაცია აორმაგებს სტრატეგიულ მეტოქეობას ჩინეთთან, ასევე მზად არის დადოს ბინძური სამშვიდობო შეთანხმება პუტინის რუსეთთან უკრაინის ომზე და  მოკავშირეებს, პარტნიორებსა და სხვა სახელმწიფოებს უაღრესად ტრანზაქციულ რეჟიმში ორმხრივი ურთიერთობებს აიძულებს.  ამას მივყავართ არასახარბიელო დასკვნამდე, რომ ევროპას არ შეუძლია ტრანსატლანტიკურ ალიანსზე დამოკიდებული იყოს ისე, როგორც ეს აქამდე იყო.
ევროპის სტრატეგიული დილემა: დამოკიდებულებასა და ავტონომიას შორის
როდესაც მსოფლიო იალტის სტილის წესრიგისკენ მიისწრაფვის, ევროპა მკვეთრი არჩევანის წინაშე დგას: აძლიერებს თუ არა ის კავშირს დასავლეთთან აშშ-ს ხელმძღვანელობით, თუ უწესებს საკუთარ თავს მეტად ავტონომიურ გეოპოლიტიკურ როლს? თითოეულ ვარიანტი შეიცავს მნიშვნელოვან რისკებსა და შედეგებს.
შეერთებულ შტატებთან კავშირების გაძლიერება ევროპის მრავალი სახელმწიფოსთვის ყველაზე სწორ ვარიანტად რჩება. ნატოს უმნიშვნელოვანესი როლი ევროპის უსაფრთხოებისთვის რჩება შეუცვლელი და პუტინის რუსეთის მხრიდან მომდინარე საფრთხეებმა გამოკვეთა ამერიკის სამხედრო და ეკონომიკური მხარდაჭერი აუცილებლობა. თუმცა, ვაშინგტონთან უფრო დაახლოებას სჭირდება გარკვეული ფასის გადახდა.
ევროპული სტრატეგიული პრიორიტეტები ყოველთვის არ ემთხვევა აშშ-ს პრიორიტეტებს, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საქმე ეხება ჩინეთთან ურთიერთობას, სადაც ევროკავშირის ბევრ წევრ ქვეყანას და კანდიდატ ქვეყანას დადებული აქვს მნიშვნელოვანი ეკონომიკური ფსონები. უფრო ძლიერმა ტრანსატლანტიკურმა კავშირმა შეიძლება ასევე შეზღუდოს ევროპის შესაძლებლობა- დამოუკიდებლად იმოქმედოს კრიზისებში, სადაც ამერიკის ინტერესები განსხვავდება ევროპული ინტერესებისგან.
საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი დიდი ხანია მხარს უჭერს „სტრატეგიული ავტონომიის“ იდეას და ამტკიცებს, რომ ევროპამ უნდა განავითაროს საკუთარი თავდაცვის შესაძლებლობები და შეამციროს მისი სამხედრო დამოკიდებულება აშშ-ზე. უკრაინის ომის შესახებ ტრამპის ადმინისტრაციის რუსეთთან თანხვედრის გამო, ევროკავშირის დანარჩენმა ქვეყნებმაც გაიაზრა, რომ მათ სჭირდებათ მნიშვნელოვანი ინვესტიციების განხორციელება სამხედრო შესაძლებლობებში, მეტი ერთიანობა წევრ ქვეყნებს შორის პოლიტიკის დაგეგმვისას და ფუნდამენტური ცვლილება ძალაუფლების გამოყენებასთან დაკავშირებით არსებულ ხედვებში. თეორიულად მიმზიდველობის მიუხედავად, ეს გზა სავსეა გამოწვევებით. ბევრი წევრი სახელმწიფო დიდი ხანია არასაკმარისად აფინანსებს თავდაცვის სექტორს და ნატოს მიღმა, სიცოცხლისუნარიანი ევროპული უსაფრთხოების სტრუქტურის შექმნა კვლავ თავსატეხად რჩება. გარდა ამისა, ევროკავშირის შიგნით პოლიტიკური განხეთქილება ართულებს თანმიმდევრული და ერთიანი საგარეო პოლიტიკის ჩამოყალიბებას.
მესამე გზა?
მესამე მიდგომაა, რომ ევროკავშირმა და მისმა თანამოაზრე მეზობლებმა პოზიციონირება მოახდინონ როგორც დამაბალანსებელმა ძალამ, შეინარჩუნონ ურთიერთობა აშშ-თან, ჩინეთთან და რუსეთთან (რამდენადაც შესაძლებელია, მას შემდეგ, რაც მიღწეულ იქნება მდგრადი სამშვიდობო შეთანხმება უკრაინაში ომის დასრულების შესახებ). ეს საშუალებას მისცემს ევროპას იმოქმედოს როგორც სტაბილიზატორმა ძალამ გლობალურ საქმეებში, თავისი ეკონომიკური და დიპლომატიური გავლენა კონკურენტ ძალებს შორის შუამავლობისთვის გამოიყენოს.
თუმცა, ეს მიდგომა სარისკოა. ვაშინგტონიც და პეკინიც უკვე ეჭვის თვალით უყურებს ევროპულ ჰეჯირებას და მათ შორის ნავიგაციის მცდელობამ შეიძლება ორივე მხარის ნდობის დაკარგვა გამოიწვიოს.
ევროკავშირმა, იმისთვის რომ გახდეს მნიშვნელოვანი გეოპოლიტიკური მოთამაშე, უნდა გაატაროს ფუნდამენტური რეფორმები. მას სჭირდება უფრო ძლიერი თავდაცვის ინდუსტრიული ბაზა, სანდო სამხედრო შემაკავებელი და საექსპედიციო ძალა, უფრო თანმიმდევრული საგარეო პოლიტიკა და მზადყოფნა იმოქმედოს გადამწყვეტად, როცა მისი ინტერესები საფრთხის ქვეშაა.
თავდაცვის ხარჯების გაზრდისა და სამხედრო თანამშრომლობის გაძლიერების შესახებ ბოლო დისკუსიები სწორი მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯებია, მაგრამ ისინი არასაკმარისია იმ სამყაროში, სადაც ბრუნდება სამხედრო შეკავება, ხოლო შიდაპოლიტიკური განხეთქილება  საერთო ქმედებების დასუსტებას აგრძელებს. ევროკავშირის არქიტექტურისა და გადაწყვეტილების მიღების უფრო ფუნდამენტური რეფორმების მოლოდინში, მსურველთა კოალიციები შეიძლება იყოს საუკეთესო გზა. ასეთი უფრო თავისუფალი ჩარჩოების უპირატესობაა ისაა, რომ შეუძლია ჩართოს თანამოაზრე მეზობელი ქვეყნები, მიუხედავად ინსტიტუციური სხვაობებისა, მაგრამ ისინი ევროკავშირის სახელმწიფოებს შორის, ორგანიზაციის ფარგლებში შეთანხმებულ წესებთან თანხვედრაში უნდა მოდიოდნენ. როგორც ასეთი, ევროკავშირის ჩარჩოს გარეთ შექმნილი პირველი ჯგუფების მიერ აღებული ვალდებულებები საბოლოოდ შეიძლება გარდაიქმნას ევროკავშირის სტრუქტურებად. უკვე იკვეთება მსურველთა კოალიცია, რომელიც მოიცავს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატ თურქეთს და თანამოაზრე ნატოს წევრ დიდ ბრიტანეთს. ამ სტრუქტურის მიღმა დარჩენილ ქვეყნებს კი თავად მოუწევთ საკუთარ ინტერესებზე ზრუნვა. ძალიან ნათელია ის რისკი, რაც ნულოვანი ჯამის თამაშის პირობებში იმ ევროპის პერიფერიულ სახელმწიფოებს (საქართველო და სერბეთი) ემუქრებათ, რომლებიც კოალიციასთან თანხვედრაში არ არიან.
ჰელსინკის სამყაროდან იალტის სამყაროში გადასვლა წარმოადგენს ერთ-ერთ უდიდეს სტრატეგიულ გამოწვევას, რომელსაც ევროპა  ათწლეულების განმავლობაში აწყდება. არც ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს და არც  კანდიდატ ქვეყნებს ჯერ კიდევ არ შეუძლიათ იფიქრონ, რომ მხოლოდ ეკონომიკური ურთიერთდამოკიდებულება და დიპლომატიური ჩართულობა იქნება მათი უსაფრთხოების გარანტი. ამის ნაცვლად, ისინი უნდა ადაპტირდნენ სამყაროსთან, სადაც დიდი ძალების კონკურენცია წამყვანი მოცემულობაა, რომელიც მოითხოვს სამხედრო მზადყოფნის, სტრატეგიული ერთობისა და დიპლომატიური სისწრაფის ნაზავს. ის თუ როგორ გადაადგილდებიან ისინი ამ სტრატეგიულ გადასვლისას, მომდევნო რამდენიმე ტურბულენტური წლის მიღმა მსოფლიოში ევროპის როლს განსაზღვრავს. ერთად ისინი უფრო ძლიერები არიან. მარტონი დაცემისთვის უფრო მეტად არიან განწირული.
* ამ პერსპექტივის ადრინდელი ვერსია გამოქვეყნდა სათაურით „ ევროპა ჰელსინკისა და იალტის მოდელის მსოფლიო წესრიგს შორს“ REUNIR-ის ვებ-გვერდზე- Horizon Europe-ის პროექტი, რომელიც დაფინანსებულია ევროკომისიის მიერ საგრანტო ხელშეკრულება № 101132446-ის ფარგლებში. გამოთქმული შეხედულებები და მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ ავტორს და არ ასახავს ევროკავშირის ან ევროპის კვლევითი აღმასრულებელი სააგენტოს შეხედულებებს. არც ევროკავშირი და არც მიმღები ორგანო არ შეიძლება იყოს პასუხისმგებელი მათზე.
სტივენ ბლოკმანსი
სტივენ ბლოკმანსი არის ასოცირებული უფროსი მკვლევარი, წარსულში კვლევების დირექტორი და უფროსი მკვლევარი CEPS-ში. ის ასევე არის ICDS-ის უფროსი მკვლევარი (ტალინი), მოწვეული პროფესორი ევროპის კოლეჯში (ბრიუგე და ნატოლინი) და European Foreign Affairs Review-ის მთავარი რედაქტორი.

12/03/2025 Steven Blockmans
For decades, Europe has anchored its foreign policy and international outlook in the principles of multilateralism, cooperation, and respect for sovereignty and territorial integrity. The 1975 Helsinki Final Act reinforced these principles and laid the groundwork for the post-Cold War European security architecture, embodied in the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), NATO and the EU. Fifty years on, this model is under severe strain.
The rise of great power competition, driven by the resurgence of geopolitical blocs, is pushing the world towards a Yalta-style order, named after the conference held on the Crimean peninsula 80 years ago. This shift presents clear and present dangers for the EU and its like-minded neighbours, in particular EU candidate countries, forcing the continent to reassess its strategic position in a world increasingly defined by confrontation rather than cooperation.
The decline of the Helsinki order
The Helsinki model was predicated on the idea that international relations could be managed through dialogue, diplomacy, and legal agreements. European nations largely embraced this system, believing that economic interdependence, rule-based governance, and institutional cooperation would guarantee long-term peace. The EU, in particular, built its identity around these principles, assuming that economic integration would eventually erode historical rivalries. Countries in the East European periphery are still attracted to those ideals, also believing that it will help them hedge against the aggressive policies and/or neo-imperialist tendencies of their neighbours.
However, the 21st century has witnessed a gradual erosion of this order. The 2008 financial and refugee crises, Brexit, and internal divisions within the EU have weakened European cohesion. External shocks, in particular Russia’s annexation of Crimea in 2014 and its full-scale war of conquest of Ukraine since 2022, have precipitated this demise. China’s growing global assertiveness and the United States’ shifting foreign policy priorities under President Trump are the last nails in the coffin of the Helsinki order.
Rather than adhering to cooperative principles, today’s great powers are increasingly resorting to diplomatic coercion, economic pressure, and military interventions to secure their interests.
The return of Yalta
The Yalta model, which emerged from the 1945 conference that divided post-war Europe into spheres of influence, represents a fundamentally different approach to global governance. It assumes that the world is best managed by a few dominant powers who carve up geopolitical space according to their own interests, rather than by universal principles of international law. In today’s context, this is reflected in the growing tensions between the US, China, and Russia, with smaller states and middle powers being forced to choose sides or navigate between these competing blocs.
For Europe, this transition is deeply unsettling. The EU, designed as a post-national entity, is inherently uncomfortable with Realpolitik. Its reliance on soft power and economic influence is ill-suited to a world where military strength and strategic leverage are once again paramount. EU member states’ traditional security guarantor, the United States, is undergoing a dramatic strategic recalibration, with the second Trump administration doubling down on its strategic rivalry with China, ready to conclude a dirty peace deal with Putin’s Russia over the war in Ukraine, and forcing allies, partners and other states alike into a highly transactional mode of bilateral relations. This raises the uncomfortable conclusion that Europe cannot continue to depend on the transatlantic alliance as it has in the past.
Europe’s strategic dilemma: between dependence and autonomy
As the world drifts towards a Yalta-style order, Europe faces a stark choice: does it reinforce its alignment with the US-led West, or does it carve out a more autonomous geopolitical role? Each option carries significant risks and implications.
Strengthening ties with the US remains the most straightforward option for many European states. NATO’s central role in European security remains indispensable, and the threats posed by Putin’s Russia have underscored the necessity of American military and economic support. However, closer alignment with Washington comes at a cost.
European strategic priorities do not always align with those of the US, particularly when it comes to relations with China, where many EU member states and candidate countries have significant economic stakes. A stronger transatlantic bond may also limit Europe’s ability to act independently in crises where American interests diverge from European concerns.
French President Emmanuel Macron has long championed the idea of “strategic autonomy,” arguing that Europe must develop its own defence capabilities and reduce its military reliance on the US. Pushed by the Trump administration’s alignment with Russia over the war in Ukraine, the rest of the EU has come around to accepting that they need to make significant investments in military capabilities, greater policy cohesion among member states, and a fundamental shift in mindset regarding the use of power. While appealing in theory, this path is fraught with challenges. Many member states have long underfunded their defence sectors, and creating a viable European security structure outside of NATO remains an uphill battle. Additionally, political divisions within the EU make it difficult to form a coherent and unified foreign policy.
A third way?
A third approach is for the EU plus its like-minded neighbours to position as a balancing force, maintaining engagement with the US while also fostering pragmatic relations with China and even Russia, where possible, after a sustainable peace deal has been reached to end the war in Ukraine. This would allow Europe to act as a stabilising power in global affairs, leveraging its economic and diplomatic clout to mediate between rival powers.
However, this approach is risky. Both Washington and Beijing already view European hedging with suspicion, and any attempt to move between them could lead to a loss of trust on both sides.
The EU, if it is to become a relevant geopolitical player, must undergo profound reforms. It needs a stronger defence industrial base, a credible military deterrent and expeditionary force, a more coherent foreign policy, and a willingness to act decisively when its interests are at stake.
The recent discussions to boost defence spending and bolster military cooperation are steps in the right direction, but they remain insufficient in a world where military deterrence is making a comeback and internal political divisions continue to debilitate common action. Pending more fundamental reforms to the EU’s architecture and decision-making, coalitions of the willing may be the best way forward. Such looser frameworks have the advantage of onboarding like-minded neighbours across institutional divides, but they should be consistent with the rules agreed to by member states in the context of the EU. As such, the commitments made by pioneering groups outside the EU framework could ultimately be morphed into the structures of the European Union. A coalition of the willing, including EU candidate country Turkey and like-minded NATO ally Great Britain is already emerging, leaving those that belong to no structured arrangement to fend for their own interests. The risk for non-aligned states in the European periphery (cf. Georgia and Serbia) of being squeezed between zero-sum gaming power blocs is obvious enough.
In sum
The shift from a Helsinki world to a Yalta world represents one of the greatest strategic challenges Europe has faced in decades. Neither EU member states nor independent-minded candidate countries can still afford to assume that economic interdependence and diplomatic engagement alone will guarantee their security. Instead, they must adapt to a world where great power competition is the dominant force, requiring a mix of military readiness, strategic cohesion, and diplomatic agility. How they navigate this strategic transition will define Europe’s role in the world beyond the next few turbulent years. Together they stand stronger. Alone they are more likely to fall.
* An earlier version of this commentary was published under the title ‘Europe torn between the Yalta and Helsinki models of world order’ on the website of REUNIR, a Horizon Europe project funded by the European Commission under Grant Agreement nº 101132446. Views and opinions expressed are those of the author only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Research Executive Agency. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
Steven Blockmans
Steven Blockmans is an Associate Senior Research Fellow, and previously Director of Research and Senior Research Fellow, at CEPS. He is also Senior Fellow at ICDS (Tallinn), Visiting Professor at the College of Europe (Bruges and Natolin), and Editor-in-Chief of the European Foreign Affairs Review.