ქართული ულტრამემარჯვენე რადიკალიზმი გამოხატვის თავისუფლების პრიზმაში
გამოხატვის თავისუფლება დემოკრატიული საზოგადოების ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი საფუძველია და ის საქართველოში კონსტიტუციით არის დაცული. საქართველოში ულტრამემარჯვენე ჯგუფები აქტიურად იყენებენ გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებას თავიანთი შეხედულებებისა და პოზიციების საჯაროდ გამოსახატავად. თუმცა, მეორე მხრივ, ზოგიერთ შემთხვევაში, მათი ქმედებები ზღუდავს სხვა ჯგუფების, განსაკუთრებით კი სხვადასხვა უმცირესობების ჯგუფების გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებას, ცალკეულ შემთხვევებში კი ძალადობრივ ხასიათსაც იღებს. აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო ინსტიტუტები, რიგ შემთხვევებში, ვერ უზრუნველყოფენ თითოეული მოქალაქის გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლების თანაბრად გამოყენებას და მისი შეზღუდვის შემთხვევაში, დამაჯერებლად არ ხდება შეზღუდვის საფუძვლის დასაბუთება. შედეგად, მოქალაქეების ნაწილი ზოგიერთ შემთხვევაში ვერ სარგებლობს, ან მხოლოდ შეზღუდულად სარგებლობს ამ ფუნდამენტური უფლებით, რაც მნიშვნელოვანი ხარვეზია დემოკრატიული განვითარებისთვის.
ერთი მხრივ, ულტრამემარჯვენე ძალების მცდელობა, შეზღუდონ მათთვის მიუღებელი ჯგუფების გამოხატვის თავისუფლება, ხოლო, მეორე მხრივ, ამის საპასუხოდ სახელმწიფოს მხრიდან მოქალაქეთა ნაწილისთვის იმავე უფლების შეზღუდვა მათივე უსაფრთხოების დაცვის მიზნით,  შეზღუდვის საფუძვლის უტყუარად დასაბუთების გარეშე, არათანაბარ მდგომარეობაში აყენებს მოქალაქეებს და ხელს უშლის გამოხატვის თავისუფლებაზე მათ შეუფერხებელ წვდომას.
გამოხატვის თავისუფლება საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით
გამოხატვის თავისუფლება ადამიანის ერთ-ერთი ფუნდამენტური უფლებაა, რომლის გარეშეც შეუძლებელი იქნებოდა ბევრი სხვა უფლების სრულყოფილად რეალიზება. გამოხატვის თავისუფლება საქართველოში დაცულია კონსტიტუციითა და კანონით სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ. საქართველოს კონსტიტუციის მე-17 მუხლის მიხედვით, „დაუშვებელია ადამიანის დევნა აზრისა და მისი გამოხატვის გამო“, ხოლო საქართველოს კანონი სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ მაღალ სტანდარტს აწესებს და იცავს „აზრის აბსოლუტურ თავისუფლებას“. გარდა ეროვნული კანონმდებლობისა, გამოხატვის თავისუფლება ასევე დაცულია ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენციის მე-10 მუხლით. გამოხატვის თავისუფლებასთან ასევე მჭიდროდ არის დაკავშირებული და მისი უზრუნველყოფის ერთ-ერთ საშუალებას წარმოადგენს „საჯაროდ და უიარაღოდ“ შეკრების უფლება, რომელიც კონსტიტუციის 21-ე მუხლით არის დაცული.
თუმცა, გამოხატვის თავისუფლება არ არის აბსოლუტური. საქართველოს კონსტიტუციის მიხედვით, აღნიშნული უფლების შეზღუდვა დაშვებულია მხოლოდ რამდენიმე შემთხვევაში, მათ შორის სახელმწიფო ან საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და სხვების უფლებების დასაცავად. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების ნებისმიერი შეზღუდვა უნდა ეფუძნებოდეს „უტყუარ მტკიცებულებებს“ და თუ ეს ვერ დასტურდება, გადაწყვეტილება მიიღება გამოხატვის თავისუფლების სასარგებლოდ. ასევე შესაძლებელია შეკრების თავისუფლების შეზღუდვა იმ შემთხვევაში, თუ „მან კანონსაწინააღმდეგო ხასიათი მიიღო“. გამოხატვისა და შეკრების უფლების ხელყოფა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით რეგულირდება.
ულტრამემარჯვენე ჯგუფები და გამოხატვის თავისუფლება
მიუხედავად კანონმდებლობის მიერ დაწესებული მაღალი სტანდარტისა, გამოხატვის თავისუფლება საქართველოში, რიგ შემთხვევებში, ეზღუდებათ მშვიდობიან დემონსტრანტებსა და უმცირესობების წარმომადგენლებს, რაც დაკავშირებულია ულტრამემარჯვენე ჯგუფების  მიერ გამოხატვის თავისუფლების იმგვარად გამოყენებასთან, რომელიც სცდება კანონის ჩარჩოებს. ამგვარი პრაქტიკა, განსაკუთრებით თუ მას არ მოჰყვება შესაბამისი რეაგირება სამართალდამცავების მხრიდან, სერიოზულ საფრთხეს უქმნის გამოხატვის თავისუფლების სტანდარტს, რომლის მაღალ ხარისხში დაცვაც დემოკრატიისა და პლურალიზმის მნიშვნელოვანი წინაპირობაა.
ულტრამემარჯვენე ჯგუფები საქართველოში განსაკუთრებით სენსიტიურები არიან სექსუალური უმცირესობების (ლგბტქი) საკითხების მიმართ და შესაბამისად, მათი ქმედებები ხშირად სწორედ ამ თემის წარმომადგენლებისა და მათი მხარდამჭერების გამოხატვის თავისუფლების წინააღმდეგ არის მიმართული. აღნიშნული ქმედებები ხშირად შეიცავს მუქარას, კონტრაქციებს, ძალადობისკენ მოწოდებასა თუ ძალადობას. მაგალითისთვის, გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის მიზნით, თბილისი პრაიდის კვირეულის საპასუხოდ, „ქართულმა მარშმა“ ღონისძიების ჩასაშლელად თბილისის ცენტრალური ქუჩების დაკავების მოთხოვნით ქალაქის მერიას მიმართა, ხოლო მოგვიანებით, ჰომოფობიურად განწყობილმა ჯგუფებმა კონტრაქცია გამართეს, რომელიც მუქარისა და ძალადობის ელემენტებს შეიცავდა. ასევე, „ქართული მარში“ ღიად დაემუქრა ფეხბურთელ გურამ კაშიას ლგბტქი თემის მიმართ გამოხატული მხარდაჭერის გამო და მოგვიანებით გაავრცელა ინფორმაცია ლგბტქი დროშების დაწვისა და სტადიონის ალყაში მოქცევის შესახებ იმ შემთხვევაში, თუ დინამოს სტადიონზე ლგბტქი სიმბოლიკა იქნებოდა. მოქალაქეთა ნაწილმა ასევე ვერ შეძლო ან შეფერხებით შეძლო ლგბტქი თემატიკაზე შექმნილი ფილმის „და ჩვენ ვიცეკვეთ“ პრემიერაზე დასწრება კინოთეატრ „ამირანის“ წინ ულტრამემარჯვენე დაჯგუფებების მობილიზებისა  და მათი მხრიდან ძალადობის გამო.
ულტრამემარჯვენე ჯგუფები არანაკლებ სენსიტიურები არიან რელიგიური საკითხების მიმართ. კერძოდ, ერთ-ერთი ჟურნალისტის რელიგიური ხასიათის კომენტარის გამო, „ქართული მარშის“ წევრები მას ავტომობილიდან გადმოსვლის საშუალებას არ აძლევდნენ, რის შედეგადაც  დაშავდა სხვა ჟურნალისტიც. მათი წინააღმდეგობა ასევე შეეხო მშვიდობიან პროტესტანტებსაც, რომლებიც პარლამენტის წინ თბილისის კლუბებში ჩატარებულ სპეცოპერაციას აპროტესტებდნენ. რამდენიმე ულტრამემარჯვენე ჯგუფის მიერ გამართული კონტრაქციის გამო, რომელიც მუქარის, ფიზიკური ძალადობისა და ძალადობრივი მოწოდებების ფაქტებს შეიცავდა, აქცია „ჩვენი თავისუფლებისთვის“ მონაწილეებს სიტუაციის ესკალაციის თავიდან ასაცილებლად ტერიტორიის დატოვება მოუწიათ.
ულტრამემარჯვენე ძალები მუდმივად ცდილობენ მათთვის მიუღებელი ჯგუფებისთვის გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვას მოწოდებებისა თუ კონტრ-აქციების გზით და ხშირად აღნიშავენ, რომ ისინი მოქმედებენ გამოხატვის თავისუფლების ფარგლებში.  თუმცა, რიგ შემთხვევებში, მათი ქმედებები შეიცავს მუქარას და ძალადობრივ ხასიათს იღებს, რაც ამ უფლების ბოროტად გამოყენებას წარმოადგენს და აშკარად სცდება გამოხატვის თავისუფლების კანონმდებლობით დადგენილ საზღვრებს. შესაბამისად, მსგავსი ქმედებების გამოხატვის თავისუფლების ჭრილში განხილვა არამართებულია.
სახელმწიფოს რეაგირება გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვაზე
ერთი მხრივ, რიგ შემთხვევებში, სახელმწიფო არასაკმარისად რეაგირებს ულტრამემარჯვენე ჯგუფების მხრიდან მშვიდობიანი დემონსტრანტებისა და უმცირესობების ჯგუფების მიმართ გამოვლენილ მუქარისა და ძალადობის ფაქტებზე. ხოლო მეორე მხრივ, ცალკეულ შემთხვევებში, მოქალაქეთა ნაწილის გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა არ არის დამაჯერებლად დასაბუთებული სახელმწიფო სტრუქტურების მხრიდან. გამომდინარე იქიდან, რომ გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლება ფუნდამენტური უფლებაა დემოკრატიულ საზოგადოებაში, მასზე მოქალაქეთა სხვადასხვა ჯგუფების არათანაბარი წვდომა საგულისხმო პრობლემაა და სახელმწიფოს მხრიდან ადეკვატურ და ეფექტურ რეაგირებას საჭიროებს.
არასაკმარისი რეაგირების ჭრილში შესაძლოა განვიხილოთ ის ფაქტი, რომ მიუხედავად სახალხო დამცველისა და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მხრიდან გამოხატული პოზიციისა, რომ ულტრამემარჯვენე ძალების მხრიდან „რუსთავი 2“-ის თანამშრომლებზე თავდასხმისას ასევე იკვეთებოდა ჟურნალისტისთვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის დანაშაულის ნიშნები, გამოძიებას დანაშაულისთვის ეს კვალიფიკაცია არ მიუნიჭებია. მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია გამოხატვის თავისუფლების მაღალი სტანდარტის უზრუნველყოფა და მისი შეზღუდვის მცდელობებზე სახელმწიფოს მხრიდან საჭიროა მყისიერი, ეფექტური და ადეკვატური რეაგირება. ასევე, მიუხედავად სამართალდამცავების რეაგირებისა, მოქალაქეთა ნაწილს მაინც შეეზღუდა ფილმის „და ჩვენ ვიცეკვეთ“ ნახვის შესაძლებლობა. მთავარ პრობლემას წარმოადგენდა ის, რომ მიუხედავად გაჟღერებული მუქარებისა, სახელმწიფო ორგანოებმა არ მიიღეს პრევენციული ზომები, ვერ მოახერხეს აუცილებელი დისტანციის შენარჩუნება სხვადასხვა ჯგუფებს შორის და ვერ უზრუნველყვეს კინოთეატრში მოქალაქეთა შეუფერხებლად შესვლა და მათი უსაფრთხოების დაცვა.
რაც შეეხება გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვას სახელმწიფოს მხრიდან, კანონის თანახმად, ამგვარი შეზღუდვა უტყუარად უნდა იყოს დასაბუთებული. აღნიშნული პრინციპი, რიგ შემთხვევებში, არ არის ხოლმე დაცული, რაც ასევე უარყოფითად აისახება გამოხატვის თავისუფლების სტანდარტზე ქვეყანაში. მაგალითისთვის, გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლება შეეზღუდათ სექსუალური უმცირესობის წარმომადგენლებსა და მათ მხარდამჭერებს, როდესაც შსს-მ „ღირსების მარშის“ ორაგანიზატორებსა და მონაწილეებს, რომლებსაც მშვიდობიანი მსვლელობის ჩატარება სურდათ, უსაფრთხოების გარანტიები ვერ მისცა ულტრამემარჯვენე ჯგუფებისგან მომდინარე საფრთხის გამო. ამ შემთხვევაში, გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა არ იყო საკმარისად დასაბუთებული სახელმწიფოს მხრიდან. იმავე უსაფრთხოების დაცვის მოტივით, მოქალაქეების ნაწილს შეეზღუდა ლგბტქი ატრიბუტიკის შეტანა დინამოს სტადიონზე, რაც არასამთავრობო ორგანიზაციების მხრიდან გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვად შეფასდა, რომელიც ასევე არასაკმარისად იყო დასაბუთებული. ამავე ჭრილში შეიძლება განვიხილოთ შემთხვევა, როდესაც ულტრამემარჯვენე ჯგუფების მხრიდან შესაძლო დაპირისპირების თავიდან ასაცილებლად, სამართალდამცველებმა მოქალაქეებს თავიანთი ფანჯრებიდან გადმოფენილი ცისარტყელას ფერის დროშა ჩამოახსნევინეს.
გამოხატვის თავისუფლებაზე ყველა მოქალაქის შეუფერხებელი და თანაბარი წვდომა ქმნის კონკურენტულ გარემოს განსხვავებული იდეების არსებობისთვის და უზრუნველყოფს პლურალიზმს საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში. მართალია, ულტრამემარჯვენე რადიკალური ძალები საქართველოში საპარლამენტო დონეზე ჯერჯერობით ვერ აღწევენ წარმატებას, თუმცა დემონსტრაციებითა და კონტრ-დემონსტრაციებით თვალსაჩინო გავლენას ახდენენ როგორც მედია-დისკურსზე, ასევე სხვადასხვა ჯგუფების მიერ გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლების სრულად რეალიზებაზე. შესაბამისად, აღნიშნული უფლების უკეთ დასაცავად, მნიშვნელოვანია სახელმწიფოს მხრიდან ეფექტური რეაგირება, იქნება ეს პრევენციული სახის ღონისძიებები, დაპირისპირებულ ჯგუფებს შორის უსაფრთხო დისტანციის უზრუნველყოფა თუ კანონდამრღვევთა შესაბამისად დასჯა.
[1] ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის, რუსეთის და ევრაზიის კვლევების საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამის  (IMCEERES) სტუდენტი

The Georgian Far-right through the Lens of Freedom of Expression
The blog is published with the financial support of the Open Society Georgia Foundation. The views, opinions and statements expressed by the authors and those providing comments are theirs only and do not necessarily reflect the position of the Foundation. Therefore, the Open Society Georgia Foundation is not responsible for the content of the information material.
Freedom of expression is a main pillar of democratic societies and is protected by the Constitution of Georgia. Far-right groups in Georgia actively use their right to free speech to publicly express their beliefs and ideas. However, in some cases their actions not only limit the right to free speech and assembly of other groups, especially minorities, they sometimes even turn violent. In certain circumstances state institutions fail to ensure the equal right to exercise freedom of speech and assembly for all citizens. Moreover, in cases when the aforementioned right is restricted, the grounds for doing so is not always substantiated clearly and comprehensively. As a result, groups of citizens are deprived of the ability to fully exercise their right to freedom of expression. This poses a serious problem for democratic development.
On the one hand, far-right groups continuously attempt to limit the right to free speech and expression of the groups they find unacceptable. Whereas on the other hand, in response to the actions of the far-right groups the government on certain occasions limits the same right of some citizens for the protection of their safety, without substantiating the grounds for restriction. The two aforementioned factors contribute to the unequal exercise of the right to free speech and expression by citizens.
Freedom of Expression According to Georgian Law
Freedom of expression is a fundamental human right and its protection is vital in order to properly exercise many other rights. Freedom of expression in Georgia is protected by the Constitution of Georgia and the Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression. Article 17 of the Georgian Constitution states that “No one shall be persecuted because of his/her opinion or for expressing his/her opinion”, while the Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression sets high standard and protects “absolute freedom of thought”. In addition to the national law, freedom of expression is also protected by Article 10 of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms. Freedom of expression is also closely linked to the right to assemble “publicly and unarmed” and is vital for exercising the aforementioned right. Freedom of assembly is protected by Article 21 of the Georgian Constitution.
However, freedom of expression is not an absolute right. The Constitution of Georgia allows the restriction of that right in exceptional circumstances, such as ensuring national security, public safety, or protecting the rights of others. Any restriction of the right to freedom of expression must  be based on incontrovertible evidence and if there is no such evidence the decision must be made in favor of freedom of expression. The Constitution of Georgia also allows the restriction of the freedom of assembly in case “it assumes an unlawful character”. Violation of the right to free speech and assembly is regulated by the Criminal Code of Georgia.
Far-right Groups and Freedom of Expression
Despite the high standard set by the law, peaceful protesters and minority representatives in particular instances are deprived of the right to fully exercise free speech and assembly – this is in part due to the abuse of the same right by the far-right groups in Georgia. Such practices pose a serious threat to the freedom of expression, especially if the violations of that fundamental right is not met with the proper response from law enforcement agencies. Ensuring free speech and expression for all citizens is an important prerequisite of democracy and pluralism.
Far-right groups in Georgia are particularly hostile to sexual minorities (LGBTQI) and, therefore, their actions are often focused on limiting the free speech and expression of sexual minorities and their supporters. The far-right often uses threats, counter-rallies, calls for violence, or violence in order to achieve their goals. For instance, in response to Tbilisi Pride Week  far-right political group Georgian March appealed to the Tbilisi City Hall for the permission to occupy the central streets during the same period of time with the explicit aim of restricting the free speech and assembly of the sexual minority groups involved. Later, anti-LGBTQI groups held a counter-rally, which displayed signs of threats and violence. Apart from that, Georgian March explicitly threatened a football player, Guram Kashia, for his public support to the LGBTQI community. Later on, the same far-right group also stated that they would burn LGBTQI flags and surround the football stadium in the event  that LGBTQI themed items appeared during the match. Some of the citizens also faced difficulties or were deprived of the possibility to attend the LGBTQI themed movie premiere “And Then We Danced” due to the far-right mobilization outside of the “Amirani” movie theatre and the violence their supporters instigated.
Far-right groups also take religious issues very seriously. More specifically, Georgian March protested a comment about religion made by a journalist and consequently, surrounded his car during a rally in front of the Rustavi 2 building. Another journalist was hurt in the process as well. Peaceful protesters, who were protesting against the large scale police operation in Tbilisi night clubs, were also targeted by far-right groups. Protesters attending the rally “For Our Freedom” were forced to leave the territory in order to avoid further escalation as the counter-rally organized by several far-right groups  displayed signs of threats, physical violence and calls for violence.
Far-right groups continuously attempt to restrict the freedom of expression of the groups they find unacceptable by calls for action or organizing counter-rallies. Moreover, those groups often claim that they act in accordance with their right to freedom of expression. However, in several instances their actions displayed signs of threat and violence, which represents an abuse of the aforementioned right and falls outside the scope of the right to free speech and expression defined by the law.  Therefore, it is unreasonable to consider those actions as part of the freedom of expression.
Government Responses to Violations of Freedom of Expression
On the one hand, in particular cases, the government has insufficiently responded to the threats and violence of far-right groups directed towards peaceful protesters or minorities. On the other hand, in certain instances the state fails to clearly substantiate the grounds for restriction of the right to free speech and expression of certain groups. Considering that the right to free speech and assembly constitutes a fundamental right in democratic societies, unequal access of different society groups to that fundamental right is a significant problem and requires a sufficient and effective state response.
Insufficient government responses can be exemplified by the fact that despite public statements of the public defender and the Georgian Young Lawyers’ Association emphasizing that far-right groups’ attack on the Rustavi 2 journalists contained signs of unlawful interference with journalistic work, the investigation did not qualify the case as such.  Ensuring high standards of free speech and expression of mass media is exceptionally important. Therefore, the government response towards attempts to violate free speech needs to be instant, effective, and sufficient. Furthermore, despite actions taken by law enforcement agencies some citizens were still deprived of the possibility to watch the movie “And Then We Danced”. The main problem with the aforementioned case was that despite the publicly voiced threats by the far-right groups earlier, state agencies did not take preventive measures, could not manage to maintain a safe distance between the confronting groups, and could not ensure citizens’ uninterrupted entry to the movie theatre as well as their overall safety.
With reference to the restriction of the right to free speech and expression from the government’s side, according to the law, such restriction needs to be based on incontrovertible evidence. The aforementioned principle is not always strictly followed, which has a negative impact on the standard of freedom of expression in the country. In particular, representatives of sexual minorities and their supporters were deprived of the possibility to fully exercise the right to free speech and assembly when the Ministry of Internal Affairs of Georgia refused to guarantee the safety of the “Tbilisi Pride” participants and organizers in the face of threats coming from far-right groups. Moreover, the restriction was not well-grounded from the government’s side. With the same argument to ensure public safety, some citizens were not allowed to bring LGBTQI themed items to the stadium during the Georgia-Latvia football match in 2018. Non-governmental organizations assessed the aforementioned case as a restriction of the freedom of expression, which was not comprehensively substantiated. The same can be said about the case when for the purpose of preventing the possible confrontation with the far-right groups, police officers asked the citizens to remove rainbow flags from their own windows.
Equal and unrestricted exercise of the right to free speech and expression is essential for a  competitive environment, which ensures the existence of different ideas and pluralism in all areas of public life. The radicalized far-right groups have not yet managed to enter the Parliament of Georgia. However, through rallies and counter-rallies those groups have a significant effect on media discourse as well as on the exercise of the right to free speech and expression by different societal groups. Therefore, an effective government response is essential in order to ensure the equal exercise of the aforementioned right, including but not limited to preventive efforts, keeping safe physical distance between confronting groups, and administering appropriate punishments to offenders.
[1] MA student of the International Masters in Central and East European, Russian, and Eurasian Studies.