დეკემბერი 28, 2024 შალვა ძებისაშვილი
არც ისე მნიშვნელოვანი რომ დაკავდე და არც ისე უმნიშვნელო რომ მიატოვო: რატომ საჭიროებს საქართველოში მიმდინარე მოვლენები სწრაფ ქმედებას ევროპისგან?
© Photo Credit: Nika Bubashvili
შეუძლებელია ერის ჭეშმარიტი დაბადება ხალხის სოციო-კულტურული და სოციო-პოლიტიკური სტრუქტურის ფუნდამენტური ცვლილების გარეშე. აღნიშნული კიდევ უფრო მეტ მნიშვნელობას იძენს როცა საქმე დემოკრატიულ ცვლილებებს ეხება.
თბილისის ქუჩებში ევროპული მომავლის მოთხოვნით გამოსულ მშვიდობიან დემონსტრანტებზე ნიღბიანი ძალოვნების თავდასხმის სურათები სწრაფად უნდა გაჩენილიყო და ასევე სწრაფად გამქრალიყო გლობალური მედიის ეკრანებზე მოვლენების გეოგრაფიული და პოლიტიკური სიშორის გამო ვაშინგტონისა და ევროპის დედაქალაქებისაგან.
მაგრამ ვარდების რევოლუციისა და 2008 წლის რუსული სამხედრო შემოჭრის მსგავსად, საქართველო ყოველთვის ახერხებს არა მხოლოდ საკუთარი სიმბოლური მნიშნელობის ხაზგასმას სამხრეთ კავკასიის რეგიონისთვის, არამედ ყალიბდება ერთგვარ გეოპოლიტკურ ცვლადად, რომლის იგნორირება მოსალოდნელი ნეგატიური შედეგების გამო ვერ მოხდება ვერც ბაქოსა და ერევანში, ისევე როგორც ანკარაში, კიევში, ტალინში თუ ვარშავაში. მიუხედავად ამისა, უცნობია არსებობს თუ არა მსგავსი განცდა ევროკომისიაში, ევროპის ძირითად ინსტიტუტებში ან თუნდაც სხვა დედაქალაქებში როგორიცაა ბერლინი, პარიზი, ან რომი.
ევროკავშირის მიდგომა სამხრეთ კავაკასიის სამეულთან აშკარად გამოყოფდა საქართველოს როგორც ყველაზე წარმატებულ ქვეყანას დემოკრატიული მიღწევებისა და ასოცირების შეთანხმების თუ DCFTA -ის განხორციელების გამო. დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარება განიხილებოდა როგორც მთავარი წინაპირობა ევროპული სტანდარტების დანერგვისა და ისეთ სფეროებში თბილისის წახალისებისთვის როგორიცაა ვაჭრობა, ენერგეტიკა, ტრანსპორტი, განათლება და აშ. მიუხედავად ამისა, მთავარ პრობლემად რჩებოდა ის გარემოება, რომ ეკონომიკაზე და თანამშრომლობის „რბილ“ სფეროებზე მთავარი აქცენტის გაკეთება (რაც ძირითადად სტანდარტების დანერგვის ტექნიკურ პროცესს წარმოადგენს), საფუძველშივე გამორიცხავს ევროკავშირის მხრიდან გრძელვადიანი სტრატეგიული გეგმის შემუშავება/ქონას თბილისის და მთლიანი რეგიონის მიმართ. ამ თვალსაზრისით, პრობლემა კიდევ უფრო იზრდება თუ რეგიონის მიმართ ინტერესი გააჩნია აგრესიულ ძალას (რუსეთს) და ევროკავშირის მთავარი წინაპირობა დემოკრატიის განვითარების შესახებ (საქართველოს მიმართაც კი) ობიექტურად ვეღარ განიხილება როგორც პრიორიტეტი რუსული პირდაპირი სამხედრო აგრესიისა და აქტიური ღონისძიებების საფრთხის გამო.
რატომ ვერ მოხდება საქართელოს იგნორირება
ქარული ოცნების მიერ 2022 წლიდან სულ უფრო ღიად რუსული ინტერესების შესაბამისი პოლიტიკის გატარების შემდეგ, ლამის სრულიად მოხდა რუსული დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის მეთოდების გადმოღება და რუსული სტილის გადაწყვეტილების მიღების ლოგიკის მიღება. აღნიშნული პორდაპირ მიანიშნებდა სახელმწიფოს მითაცების გაღრმავებულ პროცესს, რაც არც თუ ისე უსაფუძვლოდ რუსული ჰიბრიდული ოპერაციების ფარგლებში განიხილებოდა. შესაბამისად საგანგააშოა ის ფაქტი, რომ ყველაზე წარმატებული ქვეყანა, რომლის მოსახლეობის უმრავლესობა მზადაა ევროპული მომავლის დასაცავად მრავალ რისკზე (სიცოცხლის და უსაფრთხოების დაკარგვის) წავიდეს, შეიძლება ასე მარტივად იქნას მიტაცებული კრემლის მიერ.
ევროკავშირის ნათელი სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის არარსებობა საქართელოს მიმართ, არა მხოლოდ საფრთხეში აგდებს ქვეყნის დემოკრატიულ პროცესებს არამედ პირიქით დამატებით მოტივაციას აძლევს კრემლს რომ გაზარდოს თავისი ჰიბრიდული გავლენა და დეფაქტოდ გააჩეროს საქართველოს სვლა ევროპული ინტეგრაციის გზაზე.
ამასთან ერთად გაცილებით რთულდება და ლამის წარმოუდგენელი ხდება სომხეთის დემოკრატიული კონსოლიდაციის ამოცანა. საერთო ჯამში კი სტრატეგიული გეგმის არარსებობა საქართველოს და რეგიონის მიმართ ყველაზე კარგად ჩანს ძლიერი ნებისა და მექანიზმების არარსებობაში, რომელთაც წესით უნდა გააძლიერონ ადგილობრივი დემოკრატიული ძალები და საჭიროების შემთხვევაში დაიცვან ისინი გარე საფრთხისგან (მათ შორის ჰიბრიდულისგან).
ევროკავშირის მხრიდან ამგვარი გაურკვევლობის ფაქტორი განსაკუთრებით დამაზიანებელია დღეს, როცა მიუხედავად უკრაინაში მისთის გართულებული სამხედრო ვითარებისა, რუსეთი მაინც ცდილობს პოსტ-საბჭოთა სივრცეში საკუთარი დომინირების აღდგენას.
შემთხვევითობა არაა, რომ რამოდენიმე მნიშვნელოვანი და საპირისპირო ნარატივების ფორმირება ხდება სადღეისოდ სამხრეთ-კავკასიის მიმართ, რომელთაც ყველას ახასიათებს რეგიონის სტრატეგიული დინამიკის განსაზღვრის ამბიცია. მაგალითისთვის, ზოგიერთი ამტკიცებს რომ ევროპის პერსპექტივის იდეალისტური მოლოდინები უნდა გაიფილტროს და დავიდეს მწარე რეგიონალურ რეალობამდე, სადაც რეგიონში არსებული ზესახელმწიფოების როგორიცაა ირანი, თურქეთი და რუსეთი, ინტერესები უნდა იქნას გათვალისწინებული პირველ რიგში (3+3 ფორმატი). შესაბამისად ევროკავშირს და აშშ-ს მხრიდან უნდა მოხდეს საკუთარი მიზნების საგრძნობი შეკვეცა ხსენებულ ფორმატში მონაწილეობის გარეშე. ამ მოცემულობაში, და იმის ფონზე რომ ტრამპის ადმინისტრაცია სულაც არ იჩენს დიდ ინტერესს რეგიონის მიმართ, ევროკავშირს არ რჩება მოქმედების ბევრი ალტერნატივა. ან ის შეანელებს მის ისედაც არასრულყოფილ პოლიტიკას პოსტსაბჭოთა სივრცის მიმართ, და ამით საშუალებას მისცემს კრემლს რომ შექმნას პრორუსული პროქსი-რეჟიმების კონსოლიდირებული სარტყელი.  ნათელია, რომ ეს ნაბიჯი დაასამარებს საკუთრივ ერთიანი თავისუფალი და უსაფრთხო ევროპული კონტინენტის იდეას, და ხელს შეუწუობს ანტი-ევროპული ძალების მობილიზებას ევროკავშირში მეტი დაქსაქსულობის შეტანით (დომინოს ეფექტით ევროკავშირის სხვადასხვა ინსტიტუციებში).
ალტერნატივად ევროკავშირს შეუძლია საკუთრი ძალის როგორც გეოპოლიტიკური მოთამაშის დამტკიცება და როგორც უსაფრთხოების ასევე დემოკრატიის უზრუნველყოფა საკუტარ პერიფერიაზე. ევროკავშირში გაწევრიანების ლამაზი პერსპექტივა არ უნდა უკავშირდებოდეს ან იწვევდეს არარეალისტურ მოლოდინებს და ნაბიჯებს.
რეგიონში ევროპული პოლიტიკა უნდა ემყარებოდეს ერთგვარი მარშალის გეგმის მოდელს, სადაც ქართულ დემოკრატიას მიეცემა გადარჩენის საშუალება და ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივა გამყარდება დამატებითი უსაფრთხოების გარანტიების გაჩენით. ამ ნაბიჯით ევროკავშირი აიცილებს ნატო-ში გაწევრიანების პროცესში არსებულ შეცდომებს და აღარ გაიმეორებს 2008 წლის ბუქარესტის სამმიტის პარალელებს. ამასთან ერთად უნდა აღინიშნოს, რომ ახალი სტრატეგიის მეორე მიმართულება უნდა შეიცავდეს რეგიონის შიგნით სამივე სახელმწიფოს ძლიერ თანამშრომლობას, როგორც ეს მოხდა დასავლეთ ევროპაში 1945 წლის შემდეგ. ევროკავშირთან დაკავშირებამ უნდა მოიცვას ერთობლივი რეგიონალური ინტერესები და ინტეგრირების პროცესები რამოდენიმე გადამწყვეტ სექტორში როგორიცაა ტრანსპორტი, ენერგეტიკა, კომუნიკაცია და სხვ. ევროკავშირის მარშალის გეგმა სამხრეთ კავკასიისთვის შეიძლება გახდეს ინტერ და ინტრარეგიონალური თანამშრომლობა, რომლის საფუძველი იქნება საქართველოში, საიდანაც მოხდება ევროპული პოლიტიკისა და სტანდარტების ინტენსიური გავრცელება რეგიონში, რომელიც თავის მხრივ უნდა გაცდეს ტექნიკური სტანდარტიზაციის სააგენტოს (TUV-ის მსგავსი) ფუნქციას.
შალვა ძებისაშვილი
ის არის ასოცირებული პროფესორი და საქართველოს უნივერსიტეტის პოლიტიკისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის პროგრამების ხელმძღვანელი. ის ასევე ხელმძღვანელობს VW-ის მიერ დაფინანსებულ პოსტ-დოკ პროექტს ინსტიტუციური ტრანსფორმაციისა და სოციალური პრაქტიკის შესახებ საქართველოსა და სომხეთში. დოქტორი ძებისაშვილი აქტიურად თანამშრომლობს სხვადასხვა ქართულ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან და ანალიტიკურ ცენტრებთან, როგორიცაა სამოქალაქო საბჭო თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებში (CCDS), საქართველოს სტრატეგიული ანალიზის ცენტრი (GSAC), საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი (GIP) და არის მრავალი აკადემიური სტატიისა და სხვა პუბლიკაციების ავტორი.

28/12/2024 Shalva Dzebisashvili
Too Small to Concentrate on, Too Important to Abandon: Why Events in Georgia Require a Swift European Action
© Photo Credit: Nika Bubashvili
The true birth of a nation cannot happen without the fundamental change in the socio-cultural and socio-political fabric of the people involved. This has even greater validity once the process of democratic transition is considered.
The violent pictures of the masked security forces attacking citizens, who were peacefully protesting and defending their European perspective in the streets of Tbilisi, could easily pop and quickly vanish in global news outlets, due to the geographic and political periphery of the events for the capitals in Europe and in Washington.
Yet similar to the Rose revolution in 2003 and the Russian invasion in 2008, Georgia continuously managed not only to signal its mere symbolic relevance for the South Caucasus, but in fact, to establish itself to a kind of geopolitical “variable” by ignoring of which the risk of facing (negative) consequences that go far beyond the regional scope, is well understood in Baku, Yerevan, but also in Ankara, Kyiv, Tallin or Warsaw. However, whether the same understanding is prevailing in the European Commission, other key institutions and capitals such as Berlin, Paris, or Rome is not fully clear.
While having developed a tailored approach for the South Caucasus Troika, The European Union clearly favored Georgia due to its comparably better democratic achievements and respective advances in implementing the Association Agreement and DCFTA. The key condition of developing democratic institutions  was regarded as the major foundation for initiating the adoption of European standards and rewarding Tbilisi in a number of areas such as trade, energy, travel, transport, education etc.  The problem is, however, that the emphasis on economic and other “soft” areas of cooperation, that goes predominantly along the technical lines of standardization, fundamentally prevents the EU from developing a truly long-term strategic plan towards Tbilisi, and the region as a whole. The challenge is even bigger, if the entire region is directly contested by an aggressive power (Russia) and the condition of democracy (even for Georgia) no longer serves as the top priority due to the direct threat of military invasion mixed up with Russian active measures inside the country.
So, why Georgia cannot be ignored?
As the ruling (Georgian Dream) party decided in 2022 to openly align itself with the Kremlin’s interests, it fully embraced the Russian disinformation and propaganda tools as well as the logic of policymaking, and increasingly showcased the evidence of the well advancing state capture, interpreted by many as the ongoing large scale Russian hybrid operation in Georgia. The idea that the most successful country in the past, with the overwhelming majority of the society that risks their lives, security and property in defence of European idea and values, can so easily be abandoned (by the West) and snatched away by the Kremlin, is more than simply alarming.
The absence of a clear EU-strategy and action plan towards Georgia, puts not only the democratic prospects of the country in absolute danger, but it also provides a great incentive to Kremlin to increase its hybrid influence and de-facto block Georgia from the EU-integration process.
This in turn makes the task of the domestic democratic consolidation in Armenia similarly very challenging if not impossible. In the end, the absence of the strategic approach to Georgia and the South Caucasus region is most vividly manifested by the lack of strong will and mechanisms to support local democratic forces and if necessary to strengthen or defend them adequately from the external threat, incl. from those of malign hybrid influence.
This aspect of European (in)decisiveness is especially critical today, as in this very historical moment and while bogged down in Ukraine Russia is still trying to assert its dominance in the entire post-soviet area.
Not for nothing, several competing narratives are resurfacing now that all have the ambition to define the nature and character of the strategic dynamics in the South Caucasus. For instance, some argue that the idealistic picture of the European perspective must be seriously corrected and brought down to harsh regional realities, in which the interests of regional superpowers such as Turkey, Iran and Russia must be given priority (e.g. 3+3 format). Respectively, the EU and the US even more, have to limit their objectives with having no say in this format. Hence, with the Trump administration still in formation, there are not many choices left for the EU. Either it slows down its current (very deficient) but still policies towards the Post soviet area and by that effectively allows Kremlin to create a consolidated belt of pro-Russian proxy states. Obviously, it will undermine the very idea of the united European continent, free and secure, in the years to come by encouraging pro-Russian and anti-EU forces and effectively create more disunity in the Union (with the respective domino like effects in its ranks and institutions).
Alternatively, the Union can fight back as a geopolitical powerhouse and ensure both: security and democracy in its periphery. The strong reference to the idealistic picture of future EU-membership perspective should not be translated into unrealistic measures.
EU-s engagement in the South Caucasus region must be based on a kind of revised Marshal Plan for the region, in which the Georgian democracy will be given a rescue stick and the EU-membership guaranteed by establishing additional security guarantees. By that EU, in essence, will avoid the NATO membership mistakes and lift the spell of the Bucharest Summit 2008. However, the second pillar of this plan must include a qualitatively new push for a stronger intra-regional cooperation between three regional countries in a manner similar to Europe after 1945. Interconnectivity to the EU must naturally accommodate more shared regional interests, and integrational efforts in multiple key sectors of the economy such as transport, energy and communication. The European Marshal Plan for the South Caucasus can in fact be an inter-and intra-regional cooperation with the strong foothold in Georgia and extensive proliferation of European policies and standards in the region, the effects of which will go far beyond the function of a technical standardization (a TUV-like) agency.
Shalva Dzebisashvili
He is an associate professor and the head of the Political Science and International Relations Program at the University of Georgia and leads the VW-funded post-doc project on institutional transformation and social practices in Georgi and Armenia. Dr. Dzebisashvili is actively collaborating with various Georgian non-governmental organizations and think-tanks such as the Civil Council on Defense and Security (CCDS), the Georgian Strategic Analysis Center (GSAC), the Georgian Institute of Politics (GIP) and is author of multiple academic articles and other publications.