30/10/2023 თინათინ ახვლედიანი
2022 წლის ივნისში ევროპულმა საბჭომ მიიღო ისტორიული გადაწყვეტილება უკრაინასა და მოლდოვასთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ და მხარი დაუჭირა საქართველოს ევროპულ პერსპექტივას. ეს ნაბიჯი გადამწყვეტი იყო საქართველოსთვის, რადგან მან ევროკავშირის სამეზობლო პოლიტიკის ეტაპიდან ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკის ეტაპზე გადაინაცვლა. საქართველო წლების განმავლობაში ამტკიცებდა, რომ იგი იმსახურებდა წევრობის პერსპექტივას, რადგან მას ეჭირა მოწინავე პოზიცია ევროკავშირის არაერთ აღმოსავლეთ მეზობელსა და კანდიდატ ქვეყანას შორის რეფორმების გატარების მიმართულებით და ევროკავშირთან საკანონმდებლო აპროქსიმაციისა და თავსებადობის მხრივ. ამიტომ, ქართული საზოგადოებისთვის, რომელიც ურყევად უჭერს მხარს საქართველოს ევროპულ მისწრაფებებს, უდიდესი იმედგაცრუება იყო უკრაინასა და მოლდოვასთან ერთად კანდიდატის სტატუსის მინიჭებაზე უარის მიღება.
საქართველოს დაევალა 12 რეკომენდაციის შესრულება კანდიდატის სტატუსის მოსაპოვებლად, ხოლო უკრაინა და მოლდოვა არიან მწვანე შუქის მოლოდინში გაწევრებასთან დაკავშირებული მოლაპარაკებების დასაწყებად.
ევროკომისიის ანგარიშის მოლოდინის პარალელურად, რომელიც 8 ნოემბერს გამოქვეყნდება, ამ დრომდე იმედგაცრუებული ქართველების მოლოდინი, რომ ქვეყანა ამჯერად მაინც მიიღებს კანდიდატის სტატუსს, ძალიან მაღალია.
საქართველომ გარკვეულ პროგრესს მიაღწია ხსენებული 12 მოთხოვნის შესრულების თვალსაზრისით. ქვეყნის პარლამენტის მუშაობის დაახლოებით 30% სწორედ ამ რეფორმების განხორციელებას ეძღვნება. თუმცა, ეს პროგრესი შეიძლება არასაკმარისად ჩაითვალოს, თუკი მხედველობაში მივიღებთ საქართველოს ადმინისტრაციულ და ინსტიტუციურ შესაძლებლობებს. 2014 წლის მონაცემებთან შედარებით, დღესდღეობით, საქართველოს გულმოდგინე მცდელობის მიუხედავად, 12 რეკომენდაცია, მხოლოდ სანახევროდაა შესრულებული. ასოცირების ხელშეკრულების წარმატებული იმპლემენტაცია უნდა ყოფილიყო მყარი საფუძველი უფრო ამბიციური რეფორმებისთვის, თუმცა საქართველოს მთავრობა მხოლოდ მცირედით შემოიფარგლა.
ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის ჯოზეფ ბორელის საქართველოში ბოლო ვიზიტის დროს ხაზგასმით აღინიშნა, რომ ევროკავშირს სურს ნახოს საქართველოს მნიშვნელოვანი პროგრესი, რადგან ქვეყანას გაცილებით მეტი პოტენციალი გააჩნია. პირველ რიგში, რაც საქართველოს აკლია, არის ძლიერი პოლიტიკური ნების არსებობა, რათა გატარდეს სისტემური რეფორმები ქვეყნის დემოკრატიის განსავითარებლად. პოლიტიკური ნება არის ის, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია კანონის უზენაესობაში მოსაყვანი რეფორმების გასატარებლად და დეოლიგარქიზაციის განსახორციელებლად ვენეციის კომისიის რეკომენდაციების შესაბამისად. პოლიტიკური ნების არარსებობა, ასევე, გახლავთ მთავარი ფაქტორი,  რაც ხელს უშლის ახლადშექმნილი ანტიკორუფციული ბიუროს მეტი უფლებამოსილებით აღჭურვას, მედიის შეუზღუდავად მუშაობას  და ქვეყნის მესამე პრეზიდენტის ციხიდან გათავისუფლებას.
მიუხედავად იმისა, რომ მთავრობამ მიაღწია ზედაპირულ პროგრესს ამ რეფორმების განხორციელებაში, ქართველი ხალხისთვის გასული წელიწადნახევარი გამოწვევებით იყო სავსე. საზოგადოება არაერთხელ გამოვიდა ქუჩაში საკუთარი კრიტიკული პოზიციის დასაფიქსირებლად, მთავრობამ კი არაერთი სახიფათო შეცდომა დაუშვა. ხელისუფლებამ დააპატიმრა აქტივისტები და ჟურნალისტები პოლიტიკური ნიშნით, აწარმოა ძალზე საკამათო ღია კარის პოლიტიკა რუსეთის მოქალაქეებისა და რუსული ფულის შემოდინების მიმართულებით, ამავე დროს, მმართველი პარტია აქტიურად ცდილობდა, მიეღო ანტიდემოკრატიული კანონმდებლობა. ამ პოლიტიკის წინააღმდეგ სახალხო პროტესტმა უდიდესი გავლენა იქონია, რადგან დემონსტრაციებმა მიაღწია ეგრეთ წოდებული „უცხოელი აგენტის კანონის“ უკან გაწვევა, რაც მეტყველებს იმაზე,  რომ ქუჩაში ხალხს დღის წესრიგის დადგენა უფრო ეფექტურად შეუძლია, ვიდრე პარლამენტში მსხდომი კანონმდებლების უმრავლესობას. საქართველო შეიძლება მოიაზრებოდეს როგორც მყიფე დემოკრატია, მაგრამ ეს არის დემოკრატია, სადაც ხალხი თავდაუზოგავად იბრძვის ევროპული დემოკრატიული მომავლის გზაზე დარჩენისთვის. შედეგად, გასაკვირი არ არის, რომ საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებისადმი საზოგადოების მხარდაჭერამ ამჟამად ყველა დროის მაქსიმუმს – 89%-ს მიაღწია.
ახლა ევროკავშირი დგას კრიტიკული გადაწყვეტილების წინაშე, მისცეს თუ არა საქართველოს კანდიდატის სტატუსი. ამჯერადაც სტატუსის არმინიჭება უდავოდ გამოიწვევს საზოგადოების ფართო იმედგაცრუებას, რაც რუსეთისა და კრემლის მომხრეების გარდაუვალ ინტერესს წარმოადგენს.
2024 წელს დანიშნული საპარლამენტო არჩევნები მმართველ პარტიას და კრემლის მომხრე ჯგუფებს თითქმის ერთ წელს აძლევს ევროსკეპტიკური ნარატივების პროპაგანდისთვის, რუსული დეზინფორმაციისა და შეთქმულების თეორიის გასაძლიერებლად. მსგავსი ქმედებები გააძლიერებს ამომრჩეველზე ქართული ოცნების ზეგავლენას. ამ ყველაფერს ემატება არჩევნების დროს ადმინისტრაციული რესურსების ბოროტად გამოყენება.
მაშ, რა უნდა გააკეთოს ევროკავშირმა, თუ მას ნამდვილად სურს, საქართველომ არ დაკარგოს ევროინტეგრაციისკენ სწრაფვა? ევროკავშირმა აქცენტი უნდა გააკეთოს საზოგადოების უდიდეს მხარდაჭერაზე, დააყენოს ქვეყანა რეფორმების გზაზე კანდიდატის სტატუსის მინიჭებით.  საქართველოსთვის კარი არა ნახევრად, არამედ სრულად უნდა გაუღოს და ქართველ ხალხს აჩვენოს, რომ ევროკავშირი საქართველოს გვერდითაა. ევროკავშირმა ასევე უნდა წაუყენოს საქართველოს მეტი წინაპირობა და მოთხოვნა, მათ შორის, მომავალი საპარლამენტო არჩევნების სათანადოდ ჩატარება.  ამის შემდგომ საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების სიჩქარე განისაზღვრება მისი რეფორმებით და ყველა არსებული და სამომავლო პირობის შესრულებით, რაც მოჰყვება საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესს.
თუკი ევროკავშირი სათანადოდ ვერ იმოქმედებს, მოსალოდნელია საზოგადოების დიდი იმედგაცრუება; იქმნება რეალური საფრთხე, რომ საქართველო საბოლოოდ აღმოჩნდეს რუსეთის ორბიტაზე და დაემორჩილოს ანტიევროპულ და ანტიდასავლურ ნარატივებს. თუ ევროინტეგრაციის იმპულსი გაქრება, საქართველო შეიძლება აღმოჩნდეს სერბეთის ან ბელარუსის მსგავს სიტუაციაში. ევროკავშირი უნდა დაფიქრდეს, სურს თუ არა, დაუთმოს კიდევ ერთი მეზობელი რუსეთს.
საქართველოს თავის ორბიტაზე შენარჩუნება აძლიერებს ევროკავშირის პოზიციებს რუსეთთან სადავო სამეზობლოში, რაც ევროკავშირის გეოპოლიტიკურ ამბიციებთანა და ინტერესებთანაა სრულად შესაბამისობაში. საქართველოს სტრატეგიული მდებარეობა, როგორც ევროპასა და აზიას შორის დამაკავშირებელი კვანძი, მის ძლიერ, გამძლე, უსაფრთხო და დემოკრატიულ ხასიათთან ერთად, პირდაპირ ემსახურება ევროკავშირის უსაფრთხოების ინტერესებს. ახლა ნამდვილად არ არის ყოყმანის დრო. საქართველოს ევროპული მომავალის დაპაუზების ღილაკზე თითის დაჭერის ნაცვლად, ევროკავშირმა უნდა გამოიყენოს მის მიერ საქართველოში წლების განმავლობაში დაბანდებული პოლიტიკური და ფინანსური კაპიტალი.
ასე რომ, ევროკავშირისთვის ეს ქმედება დანაკარგების და სარგებლის მარტივი გაანგარიშებაა. საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭება ბევრად ღირებულია, ვიდრე არმინიჭება. ვინაიდან კანდიდატის სტატუსი ენიჭება ხალხს და არა მთავრობებს, ამიტომ მისი დაკავშირება არჩევნების შედეგებთან არაგონივრული იქნება. ამ მიდგომას მხარს უჭერს პრეცენდენტი ბოსნია-ჰერცეგოვინასთვის კანდიდატობის მინიჭების შესახებ. ტექნოკრატიულად თუ ვიმსჯელებთ, ევროკომისიის ანალიტიკურ ანგარიშში ნათლად ჩანს, რომ საქართველომ თითქმის ისეთივე მაღალი ქულა აიღო, როგორც უკრაინამ და ასევე გადააჭარბა სხვა კანდიდატ ქვეყნებს ევროკავშირის კანონმდებლობასთან შესაბამისობის თვალსაზრისით. კოპენჰაგენის კრიტერიუმების მიხედვით, ეს კარგად ერგება ეკონომიკურ და ადმინისტრაციულ კრიტერიუმებს, რამაც ევროკომისიას უნდა მისცეს ძლიერი საფუძველი, რეკომენდაცია გაუწიოს საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას.
მომზადდა „ღია საზოგადოება საქართველოს“ მხარდაჭერით. მასში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორს და შესაძლოა, არ ემთხვეოდეს ფონდ „ღია საზოგადოება საქართველოს“ და „საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის“ შეხედულებებს.
დოქტ. თინათინ ახვლედიანი
ევროპული პოლიტიკის კვლევითი ცენტრის (CEPS) ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკის დანაყოფის მკვლევარი და საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის აფილირებული ანალიტიკოსი

• Tinatin Akhvlediani
Tinatin Akhvlediani is a Researcher at CEPS’ Foreign Policy unit. Her expertise and publications are focused on ICT and trade. Her geographic area of expertise is Central and Eastern European Countries and Eastern Partnership with a specific focus on the EU’s Association Agreements with Georgia, Moldova and Ukraine. Apart from research, Tinatin is also co-teaching a master’s degree course on International Trade Policy at the University of Warsaw.Tinatin holds a PhD degree in Economics from the University of Warsaw, Master’s degrees in International Economics from the University of Warsaw and European Economic Studies from the College of Europe and a Bachelor’s degree in Economics from Tbilisi State University.Before joining CEPS, she worked as a research assistant at the Digital Economy Lab, jointly established by the University of Warsaw and Google, and as an academic assistant at the College of Europe. Since 2017, Tinatin is leading a research project granted by the National Science Centre of Poland on ICT and trade in Central and Eastern Europe. On this topic, she conducted research visits at Indiana University in the United States, Vienna Institute of International Economic Studies in Austria and Shanghai University in China. Her research outcomes have been presented at the international conferences in Europe as well as in Canada, the United States, China and Australia.
30/10/2023 Tinatin Akhvlediani
The EU’s Dilemma: Deciding on Georgia’s Candidacy
Last June, the European Council, took the historical decision to grant EU candidate status to Ukraine and Moldova, and to acknowledge the European Perspective for Georgia. This move was critical for Georgia, transitioning it from the EU’s neighborhood policy basket to the EU’s enlargement policy basket. This is something Georgia had been requesting for years, arguing that it deserved a membership perspective given the fact that Georgia’s performance in aligning domestic legislation with the EU’s acquis surpassed those of many of the EU’s Eastern neighbours and candidate countries. However, for the Georgian public, whose unwavering support for Georgia’s European aspirations is unmatched, the failure to obtain candidate status alongside Ukraine and Moldova was a profound disappointment.
Georgia has been tasked with fulfilling 12 priorities to earn candidate status, while Ukraine and Moldova await the green light to start accession negotiations.
As we eagerly await the European Commission’s report due by November 8, the expectations of frustrated Georgians are at an all-time high that the country will receive candidate status this time.
Georgia has made some progress in addressing these 12 priorities, with roughly 30% of the legislative work of the Parliament of Georgia dedicated to these reforms. However, this progress can be considered insufficient, given Georgia’s administrative and institutional capacity. It’s half-hearted attempt to implement the 12 priorities contrast with the country’s record of diligent implementation of its Association Agreement with the EU since 2014. This record should have served as a solid foundation for more ambitious reforms that go beyond a mere checkbox exercise, yet the latter is what the Georgian government has largely limited itself to.
As High Representative Josep Borrell’s recent visit highlighted, the EU wants to witness substantial progress from Georgia because it has the potential to deliver much more. The missing pieces here are primarily attributed to the lack of strong political will for the systemic reforms needed to bolster the country’s democracy. Political will is what is needed to undertake rule of law reforms and pursue deoligarchisation in line with the Venice Commission recommendations. Political will is also the main factor missing that is stopping the government from equipping the newly established anti-corruption bureau with more powers, refraining from curbing media freedom, or releasing the country’s third president from prison.
While the government has made superficial progress in implementing these reforms, the past year and a half has been fraught with challenges for the Georgian people. The public has taken to the streets on several occasions, and the government has committed a number of dangerous mistakes. It has imprisoned activists and journalists on political grounds, it has conducted a highly controversial open door policy to Russian citizens and Russian money, and attempted to pass anti-democratic legislation. The impact of public protests against these policies cannot be understated, as demonstrations led to the withdrawal of the so-called “Foreign Agent’s Law”, showcasing that people in the streets can set the agenda more effectively than the majority of legislators sitting in the parliament. Georgia may be a fragile democracy, but it is a democracy, where people are fighting fiercely to stay on the track of a European democratic future. And every time the government has tried to derail the country from the European path, Georgians fight stronger for their European choice. As a consequence it comes as a no surprise that the public support for Georgian EU membership currently reached an all time high – 89%.
Now, the EU faces a critical decision on whether to grant candidate status to Georgia. Failure to grant the status this time will undoubtedly lead to widespread public frustration, playing into the hands of Russia and pro-Kremlin forces.
With parliamentary elections scheduled by the end of 2024, the ruling party and pro-Kremlin groups will have nearly a year to propagate anti-EU narratives, reinforcing Russian disinformation and conspiracy theories. This will strengthen the Georgian Dream party’s influence on voters, supplementing their well-documented abuse of administrative resources during elections.
So what should the EU do if it really wants to keep Georgia on the track of European integration? The EU should capitalize on the overwhelming public support for the EU in Georgia to tie the country to the reform path by granting it candidate status. By doing so, Georgia will have the door, not half-way but fully open and the Georgian people will know that the EU is not leaving Georgia behind. The EU should also put forward more conditions, including the proper conduct of the upcoming parliamentary elections. The speed of Georgia’s EU accession will then be determined by its reforms and fulfilling all existing and future conditions that will follow in the process Georgia’s European integration.
If the EU fails to act, it risks witnessing public despair and the possibility of Georgia falling into the hands of Russia, succumbing to anti-European and anti-Western narratives. If the European integration momentum is gone, Georgia may find itself in a situation similar to Serbia or Belarus. The EU must reflect on whether it wants to lose another neighbor to Russia.
Retaining Georgia strengthens the EU’s position in its contested neighborhood with Russia, aligning with its geopolitical ambitions. Georgia’s strategic location as a connecting hub between Europe and Asia, along with its strong, resilient, secure, and democratic character, directly serves the EU’s security interests. This is not the time for indecisiveness. Instead of hitting the pause button on Georgia’s EU future, the EU should leverage its substantial financial and political investment in Georgia, a long-standing poster child of its Eastern Partnership Policy.
So for the EU, it’s a simple calculation of costs versus benefits. The advantages of granting candidate status to Georgia clearly outweigh the costs of not doing so. Since candidate status is granted to  people, not governments, and linking it to election results would be unwise. The precedent set by granting candidate status to Bosnia and Herzegovina supports this approach. In terms of technocratic assessment, the European Commission’s analytical report makes clear that Georgia scores almost as highly as Ukraine, surpassing other candidate countries in terms of its alignment with the EU acquis. In terms of the Copenhagen criteria, this fits well the economic and administrative criteria, which should give the European Commission strong grounds to recommend granting candidate status to Georgia.
This perspective was produced in cooperation with the Open Society Georgia Foundation (OSGF). The contents of this perspective are the sole responsibility of the author and can in no way be taken to reflect the views of the Georgian Institute of Politics (GIP) and the Open Society Georgia Foundation (OSGF).
Dr. Tinatin Akhvlediani
Research Fellow, EU Foreign Policy Unit, Centre for European Policy Studies(CEPS) and affiliated Analyst, Georgian Institute of Politics
© Photo Credit: Nikoloz Urushadze PH from Eliamep.gr
Tinatin Akhvlediani