ვებინარი: თურქეთი, საგარეო პოლიტიკური მიდგომის ძიებაში სამხრეთ კავკასიაში
3 ივნისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) ორგანიზებით ჩატარდა ვებინარი თურქეთისაგარეო პოლიტიკური მიდგომის ძიებაში სამხრეთ კავკასიაში. ვებინარი წარმოადგენდა საჯარო დისკუსიათა სერიის „თანამედროვე თურქეთის საგარეო პოლიტიკის ანალიზი სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების მიმართ: მიდგომები და ტენდენციები“ პირველ, გახსნით ღონისძიებას. სერია სულ სამი ონლაინ საჯარო დისკუსიისგან შედგება, რომლებიც 2020 წლის ივნისსა და ივლისში გაიმართება. მათი ძირითადი ფოკუსი იქნება თურქეთის როლზე სამხრეთ კავკასიის რეგიონში და შეეხება ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორებიცაა საგარეო პოლიტიკა, ეკონომიკა, ენერგეტიკა და უსაფრთხოება.
დისკუსიები იმართება პროექტის „თანამედროვე თურქეთის საგარეო პოლიტიკა სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების მიმართ: მიდგომები და ტენდენციები“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) მიერ, ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის სამხრეთ კავკასიის რეგიონული ოფისის მხარდაჭერით.
პირველ ვებინარში მონაწილეობა 60-ზე მეტმა ადამიანმა მიიღო, მათ შორის აკადემიური სფეროსა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებმა და ექსპერტებმა სამხრეთ კავკასიიდან, თურქეთსა და ევროკავშირიდან.
ონლაინ ღონისძიებას, რომელიც უზრუნველყოფილი იყო სინქრონული თარგმანით ქართულ და ინგლისურ ენებზე, მოდერაციას საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) დირექტორი, დოქტ. კორნელი კაკაჩია უწევდა.
ვებინარი ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისის ხელმძღვანელმა, დოქტ. შტეფან მაისტერმა გახსნა, რომელმაც სამხრეთ კავკასიის რეგიონის სახელმწიფოებისთვის პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ პროექტი ხელს უწყობს თურქეთის საგარეო პოლიტიკის უფრო კარგად შესწავლას, აძლიერებს ანალიტიკურ ორგანიზაციებს და მხარს უჭერს ახალგაზრდა მკვლევრებს თავიანთ საქმიანობაში.
დისკუსიის პირველი მომხსენებელი გახლდათ დოქტ. მუსტაფა აიდინი – სტამბულის კადირ ჰასის უნივერსიტეტის პროფესორი (საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტი).
თავის მოხსენებაში მან ისაუბრა იმის შესახებ, თუ რამდენად და როგორ შეიცვალა თურქეთის საგარეო პოლიტიკური მიდგომა სამხრეთ კავკასიის მიმართ უკანასკნელი ათწლეულის განმავლობაში. როგორც დოქტ. აიდინმა აღნიშნა, თურქეთმა ბოლო პერიოდში ყურადღება კავკასიისა და შავი ზღვის რეგიონიდან ახლო აღმოსავლეთზე გადაიტანა. თურქეთის საგარეო პოლიტიკის აქცენტების ეს ცვლილება, შესაძლებელია, გამოწვეული იყოს რეგიონში მიმდინარე ისეთი მნიშვნელოვანი გეოპოლიტიკური ცვლილებებით, როგორიცაა აშშ-ის ნაკლები დაინტერესება რეგიონით, ევროკავშირის ჩართულობის ეფექტურობის შემცირება და რუსეთის ინტერესების წინ წამოწევა.
ვებინარის მეორე მომხსენებელმა დოქტ. ჰურქან აქსოიმ (დირექტორის მოადგილე, გამოყენებითი კვლევების ცენტრი თურქეთის შესახებ, გერმანიის ინსტიტუტი საერთაშორისო და უსაფრთხოების საკითხებში) მიმოიხილა ის ძირითადი პრინციპები, რომლებსაც სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებისადმი თურქეთის მიდგომა ეფუძნება. მან რამდენიმე მნიშვნელოვანი  საკითხი გამოყო, რომელიც რეგიონის მიმართ თურქეთის მიდგომას განსაზღვრავს: თურქეთის ამბიცია, რომ იყოს ძლიერი რეგიონული მოთამაშე, მისი ეკონომიკური და ენერგეტიკული ინტერესები, საშინაო პოლიტიკური გარემოებები, იდენტობის პოლიტიკა და მხარდაჭერა რეგიონში არსებული მუსლიმი და თურქული თემების მიმართ.
დისკუსიის მესამე მომხსენებელი იყო დოქტ. ლისინია სიმაო, კოიმბრას უნივერსიტეტში, ეკონომიკის სკოლის საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულების ასისტენტ-პროფესორი და სოციალური კვლევების ცენტრის უფროსი მკვლევარი. თავის მოხსენებაში მან ყურადღება შემდეგ საკითხზე გაამახვილა – რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს სამხრეთ კავკასიის რეგიონზე, ბოლო პერიოდში, თურქეთის გართულებულ ურთიერთობებს ევროკავშირსა და აშშ-თან? დოქტ. სიმაომ განაცხადა, რომ ამ ეტაპზე, აშშ-ს, ევროკავშირისა და თურქეთისთვის ახლო აღმოსავლეთში არსებული პრობლემები უფრო  პრიორიტეტულია, ვიდრე სამხრეთ კავკასია და რომ ეს შესაძლოა ნაწილობრივ ხსნიდეს საერთაშორისო აქტორების ყურადღების ნაკლებობას სამხრეთ კავკასიის რეგიონის მიმართ. დოქტ. სიმაომ ასევე აღნიშნა, რომ აშშ-ის ამჟამინდელი ადმინისტრაციის მხრიდან რეგიონის მიმართ მკაფიო პოლიტიკის არარსებობა და დემოკრატიისა და ადამიანის  უფლებების დაცვის კუთხით არსებული მდგომარეობა თურქეთში, გარკვეულწილად, განაპირობებს იმას, რომ თურქეთი ნაკლებად მოიაზრება, როგორც დამაკავშირებელი ხიდი სამხრეთ კავკასიასა და დასავლეთს შორის.
დისკუსიის მეოთხე და ბოლო მომხსენებელმა დოქტ. ივანნა მაჩიტიძე, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის პოლიტიკისა და დიპლომატიის სკოლის ასოცირებულმა პროფესორმა საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით, ისაუბრა იმის შესახებ, თუ რას ნიშნავს რუსეთ-თურქეთს შორის ურთიერთობის უახლესი ტენდენციები სამხრეთ კავკასიისთვის? მან რუსეთ-თურქეთის ურთიერთობები დაახასიათა, როგორც პრაგმატული, ტაქტიკური და მერკანტილური. დოქტ. მაჩიტიძემ აღნიშნა, რომ რუსეთ-თურქეთის ურთიერთობები სამხრეთ კავკასიაში გამოირჩევა  კონკურენციით, თუმცა ასევე არსებობს აღქმა, რომ რეგიონის გარეთ არსებულმა ძალებმა თავი შორს უნდა დაიჭირონ სამხრეთ კავკასიის რეგიონისგან.
მოხსენებების დასრულების შემდეგ, დამსწრეებს საშუალება ჰქონდათ, დაესვათ შეკითხვები პანელისტებისთვის. კითხვა-პასუხის სესია ორ ნაწილად დაიყო. პირველ სესიაზე, დამსწრეების წერილობით შეკითხვებს მოდერატორი ამისამართებდა პანელისტებთან, ხოლო მეორე სესიაზე – დამსწრეებს შესაძლებლობა მიეცათ უშუალოდ ჩართულიყვნენ დისკუსიაში და თავად დაესვათ შეკითხვები მომხსენებლებისთვის.
მათი შეკითხვები ძირითადად შეეხებოდა COVID-19 პანდემიის გავლენას საქართველოს, თურქეთსა და აზერბაიჯანს შორის არსებულ თანამშრომლობაზე, თურქეთის „დეევროპეიზაციის“ პერსპექტივას და მის, როგორც ნატოს წევრი სახელმწიფოს როლს სამხრეთ კავკასიის რეგიონში.
მეორე ონლაინ დისკუსია, რომელიც 3 ივლისს გაიმართება, განიხილავს თურქეთის როლს სამხრეთ კავკასიის რეგიონის სახელმწიფოების ეკონომიკურ განვითარებაში და მათ თანამშრომლობას  ენერგეტიკის სფეროში.

Webinar: Turkey in search of a new foreign policy in the South Caucasus
On June 3, Georgian Institute of Politics (GIP) hosted a webinar “Turkey in search of a new foreign policy in the South Caucasus”. It was the opening event of the public discussion series “Analysing Current State and Trends of Turkish Foreign Policy in the South Caucasus”. Three online public discussions, which will take place throughout June-July 2020, will focus on Turkey’s role in the South Caucasus and will engage with crucial topics such as foreign policy, economy and energy, and security. The series is held under the project “Current State and Trends of Turkish Foreign Policy in the South Caucasus” implemented by GIP with the support of the Heinrich Boell Foundation Tbilisi Office – South Caucasus Region. The discussion gathered more than 60 participants representing Georgian and international academia, expert groups and civil society. The event was moderated by Dr. Kornely Kakachia, Director of Georgian Institute of Politics (GIP). The online Webinar discussion was held both for Georgian and English speaking audiences by providing simultaneous translation.
During the webinar, opening remarks were delivered by Dr. Stefan Meister, Head of the Heinrich Boell Foundation Tbilisi Office – South Caucasus Region who welcomed the speakers as well as the audience and emphasized the importance of the project for South Caucasus countries as it encourages research on somewhat understudied Turkish foreign policy, strengthens think-tanks and supports young fellows in their research.
The first speech of the discussion was delivered by Dr. Mustafa Aydin, Professor of International Relations at Kadir Has University (Istanbul). Dr. Aydin drew attention to the modifications of Turkey’s foreign policy approach towards the South Caucasus in the recent decade. He pointed out that in recent years the Turkish focus has changed from the Caucasus and the Black Sea towards the Middle East. Dr. Aydin argued that the shift of Turkish foreign policy can be attributed to significant geopolitical alterations in the region such as the withdrawal of the US interests, the decline of the effectiveness of EU engagement and the resurgence of Russian interests.
The webinar’s second speech was given by Dr. Hürcan Aslı Aksoy, Deputy Head of Center for Applied Turkey Studies (CATS) at German Institute for International and Security Affairs. Dr. Aksoy addressed and illuminated the main pillars of Turkey’s approach to the South Caucasus countries. She underlined the importance of several issues in shaping Turkey’s approach to the region: Turkey’s ambition of being a regional power, its economic and energy interests, its domestic political circumstances, identity politics and support for Muslim and Turkic communities in the region.
The webinar’s third speaker was Dr. Licínia Simão, Assistant Professor in International Relations at the School of Economics and senior researcher at the Center for Social Studies, at the University of Coimbra. Dr. Simão discussed the recent complications in the relations of Turkey and the US and EU and the potential impact of such developments on the South Caucasus region. She pointed out that the pressing problems in the Middle East which for the US, EU and Turkey are more of a priority at the moment than South Caucasus, can partly explain the lack of attention to the South Caucasus region from the international players. Furthermore, Dr. Simão argued that the lack of clear policy towards the South Caucasus from the current administration of the US, the nature of the Turkish regime and the state of democracy and human rights in Turkey all contribute to waning Turkey’s role as a channel between the South Caucasus and the West.
The fourth speech was delivered by Dr. Ivanna Machitidze, Associate Professor of International Relations at the Politics & Diplomacy School at New Vision University. Dr. Machitidze drew attention to the current trends of Russia-Turkey relations and its implications for the South Caucasus region. She characterized Russia-Turkey relations as pragmatic, tactical and mercantilist and pointed out that as a result of the dynamics of Russia-Turkey relations, there is a competition between the two countries in the South Caucasus as well as the sense that extra-regional powers should stay away from the region.
After the panelists’ speeches, event attendees were able to ask questions using the Q&A function of the Webinar. The summaries of these questions were delivered to the panelists and the first round of public discussion started. During the second round of the Q&A session, attendees were allowed to use their microphone and ask questions verbally, which stimulated more interactive and fruitful discussion. The questions referred to the impact of the Covid-19 outbreak on the cooperative relations between Turkey, Georgia and Azerbaijan, the prospects of “de-Europeanization” of Turkey and its role in the South Caucasus as a NATO member.
The second online discussion which will take place on July 3, will address Turkey’s role in the economic development of South Caucasus countries and the cooperation in the energy sector.