მაისი 13, 2021 შოთა კაკაბაძე
რამდენიმე დღის წინ საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრმა განაცხადა,რომ ანტივაქსერული კამპანია დამარცხებულია და საგრძნობლად გაიზარდა ვაქცინებზე მოთხოვნა. ეს უკანასკნელი შეიძლება ნამდვილად ასეც იყოს, თუ მხედველობაში მივიღებთ, თუ რა სწრაფად შეივსო ადგილები ჩინური წარმოების ვაქცინაზე მაშინვე, რაც ის ხელმისაწვდომი გახდა 18 წელს ზევით ასაკის მოქალაქეებისთვის. იმ დღიდან, რაც საქართველომ დაიწყო COVID-19 საწინაამღდეგო ვაქცინაციის პროგრამა, იმ მოქალაქეთა რიცხვი, რომლებმაც მიიღეს ერთი დოზა მაინც, შეადგენს 71 570, დღეში კეთდება, საშუალოდ, 2500-3000 დოზა. თუმცა, ეს რიცხვი, ჯერ კიდევ, ძალიან მცირეა იმასთან შედარებით, რაც საჭიროა მასობრივი იმუნიზაციის საქართველოს მთავრობის გეგმის მისაღწევად. შედარებისთვის, ესტონეთმა, ერთ მილიონზე ოდნავ მეტი მოსახლეობით, 12,919 ადამიანი აცრა ერთ დღეში.
ბლოგის ორიგინალის გამოქვეყნების დროისთვის, საქართველოს შესაბამისი უწყებების მიერ შექმნილ საიტზე, რომელიც ვაქცინის მიღების მსურველთა რაოდენობის შესახებ მონაცემების შეგროვებას ისახავს მიზნად, დარეგისტრირებულია მხოლოდ 86 000 ადამიანი (ქვეყნის მოსახლეობის 2%). გამოკითხვების მიხედვით, საქართველოში მოსახლეობის მხოლოდ 48%-ია აცრაზე თანახმა, რაც მსოფლიო მასშტაბით საკმაოდ დაბალი მაჩვენებელია. NDI-ის 2021 წლის თებერვლის კვლევის მიხედვით, გამოკითხულთა 53% ამბობს, რომ არ აიცრება. მათი უმრავლესობის მიერ დასახელებული მიზეზი ვაქცინის ხარისხის მიმართ უნდობლობა იყო. მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო Gallup-ის გამოკითხვა უფრო ოპტიმისტურ სურათს ხატავს – ქართველების 56% მზად არის COVID-19 ის ვაქცინის მისაღებად, გამოკითხულდა თითქმის ნახევარის უარყოფითი დამოკიდებულება მაინც ყურადსაღებია და მისი მიზეზები, ალბათ, უფრო მეტად პოლიტიკურია, ვიდრე ერთი შეხედვით ჩანს.
ანტივაქსერები რუსეთის დეზინფორმაციული კამპანიების მიღმა
საქართველოში, ტრადიციულ თუ სოციალურ მედიაში გავრცელებული ანტივაქსერული კამპანიების შესახებ ანგარიშების ფოკუსი, ძირითადად, ანტიდასავლური პროპაგანდაა, რომელიც მოდის რუსული წყაროებიდან. IDFI-მ 2020 წელს გამოაქვეყნა ანგარიში, რომელიც აჯამებს კავშირს ზოგიერთ მედიასაშუალებასა და რუსეთიდან მომავალი შეერთებული შტატების, ევროკავშირისა თუ ბილ გეითსის წინაამღდეგ მიმართული ე.წ. „ტყუილების ჭავლს“  შორის. საქართველოში ანტივაქსერული პროპაგანდის ჩვეული სამიზნეა ლუგარის კვლევითი ლაბორატორია, 5G ინტერნეტი, როგორც COVID-19-ის წყარო, ან ბილ გეითსი, რომელსაც, თითქოს, სურს ვაქცინაციით ადამიანებში მიკროჩიპის ჩადგმა. ამ ანტივაქსერული დეზინფორმაციული კამპანიების მთავარი ფოკუსი ვაქცინებზე მომუშავე დასავლური კომპანიებისა და მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის დისკრედიტაციაა.
მიუხედავად იმისა, რომ ასეთ დეზინფორმაციულ კამპანიებს ჰყავს თავისი მომხმარებელი და აქვს დაფარვის გარკვეული არეალი, ეს არ არის საკმარისი საქართველოში ვაქცინების მიმართ ასეთი მაღალი სკეპტიციზმის ასახსნელად. ვაქცინების, თუ ზოგადად, იმუნიზაციის პროცესის მიმართ ასეთი დაბალი ნდობის მიზეზები, ალბათ, სხვაგან უნდა იძებნებოდეს გარდა ანტივაქსერული პროპაგანდისა და ყალბი ამბებისა. CRRC-ის 2021 წლის იანვრის კვლევა მიუთითებს პარტიულ კუთვნილებასა და ვაქცინის მიღების სურვილს შორის აშკარა კავშირზე. ამავე კვლევის მიხედვით, მათ შორის, ვინც ქართული ოცნების მხარდამჭერია,  27% პასუხობს, რომ არ აიცრება. შედარებისთვის, ოპოზიციური პარტიების მხარდამჭერების 41% და არცერთი პარტიის მხარდამჭერთა 46% დოზის მიღების წინააღმდეგია. პარტიული ნიშნით დაყოფა კიდევ უფრო ნათლად იკვეთება ვაქცინების მიმართ ნდობის ანალიზისას. ოპოზიციის მხარდამჭერთა შორის 72% არ ენდობა ვაქცინის ხარისხს მაშინ, როდესაც ქართული ოცნების მხარდამჭერთა შორის იგივე მაჩვენებელი 38%-ია.
სკეპტიციზმის ფესვები
ეს რიცხვები მიუთითებს, რომ ანტივაქსერული სენტიმენტები, საქართველოს კონტექსტში, ცოტა უფრო რთულადაა და რუსული დეზინფორმაციის კამპანია სპეციფიური მომხმარებლითაა შემოფარგლული. პოლიტიკური კონტექსტი და პარტიული დაყოფა უკეთესად ხსნის, თუ რატომ არის ვაქცინების მიმართ სკეპტიციზმის საქართველოს მაჩვენებელი ასეთი მაღალი. უნდობლობის ფესვები, შეიძლება, ვეძებოთ ცნებებში, რასაც ლინკოლნ მიტჩელმა უწოდაექსტრემალური პარტიული მიკერძოებულობა. საქართველოში პოლიტიკური რეალობის აღქმა იფილტრება პარტიული კუთვნილების სენტიმენტებით მაშინ, როდესაც პოლიტიკური საკითხები, რომელთა შესახებაც პოლიტიკურ პარტიებს განსხვავებული მოსაზრებები აქვთ,  არც ისე მნიშვნელოვანია“. ანუ მაშინ, როდესაც პოლიტიკური პარტიებისა და აქტორების აბსოლუტური უმრავლესობა თანხმდება ვაქცინაციის სარგებელსა და საჭიროებაზე, პანდემიის დაწყებისთანავაე პარტიულმა მიკერძოებულობამ თავი იჩინა კერძო მედიასაშუალებებში.
მაგალითად, 2020 წლის გაზაფხულზე ერთ-ერთმა წამყვანმა ქართულმა ოპოზიციურმა არხმა ჩაატარა ერთგვარი ექსპერიმენტი იმის დასამტკიცებლად, რომ ქართული წარმოების პირბადეები არ იცავდა COVID-19-გან. ამის მსგავსად, მაშინ, როდესაც ოპოზიციის ნაწილი დაჟინებით მოითხოვდა მთავრობისგან ვაქცინების შემოტანას, ასევე, პირობას დებდა, რომ ჩინეთში წარმოებულ ვაქცინებს წინააღმდეგობას გაუწევდა (დღესდღეობით ჩინეთში წარმოებულ ისინოფარმი არის ერთადერთი ვაქცინა, რომელიც საქართველოში მასობრივი იმუნიზაციისთვის არის ხელმისაწვდომი). მეორე მხრივ, არც იმუნიზაციის პროგრამაზე პასუხისმგებელი საქართველოს შესაბამისი ორგანოების ნაბიჯები უწყობდა ხელს ვაქცინების მიმართ ნდობის ამაღლებას. თავდაპირველად არსებობდა გაურკვევლობა, იქნებოდა თუ არა საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრი ერთ-ერთი პირველთაგანი აცრილებს შორის, შემდეგ, ვაქცინის მიღებიდან მალევე, ექთნის გარდაცვალება, რაც, პროკურატორის მიხედვით, ექიმების დაუდევრობით იყო გამოწვეული. ასევე, დროული საინფორმაციო კამპანიებისა და აცრილი პირებისათვის წამახალისებელი შეთავაზებების ნაკლებობა ჯერ კიდევ პრობლემაა.
შეჯამებისთვის, უნდობლობა უფრო მეტად არის ქართული პასუხისმგებელი ორგანოებისა და მართველი პარტიის, ვიდრე თვითონ ვაქცინაციის მიმართ. შესაბამისად, „ანტი-ვაქსერიც“, შეიძლება, არ იყოს ზუსტი ტერმინი მოსახლეობის უმრავლესობის სკეპტიციზმის დასახასიათებლად.
არსებობს გამოსავალი?
უმნიშვნელოვანესია, როგორც წესი, პრო-რუსული სიმპატიებით გამორჩეული სოციალური მედიების საშუალებით დეზინფორმაციული კამპანიების გავრცელების წინაამღდეგ ბრძოლა. მითების დეტექტორი, ფაქტჩეკერი და საქართველოში მოქმედი სხვა მსგავსი პორტალები აქტიურად მუშაობენ ამ მიმართულებით. თუმცა, გამოკითხვები მიუთითებენ, რომ პრობლემა უფრო ღრმაა და პარტიული დაყოფა გარკვეულ როლს თამაშობს იმაში, თუ რამდენად არის საზოგადოება მზად, რომ აიცრას. სკეპტიციზმის ფესვები უფრო მეტად შინ გამოზრდილია და უკიდურეს პარტიულ დაყოფასთანაა გადაჯაჭვული.
ჩინეთში წარმოებულ ვაქცინებზე მოთხოვნის ზრდა, შეიძლება, აქამდე განვითარებული არგუმენტის წინააღმდეგ ჩანდეს, თუმცა სურათი ბევრად უფრო კომპლექსურია და დარეგისტრირებულთა უმრავლესობა დიდი ურბანული ცენტრებიდანაა, ხოლო რეგიონებში მოთხოვნა დაბალი რჩება.
ქართველი პოლიტიკური აქტორები და საჯარო პირები უფრო პასუხისმგებლობით უნდა მიუდგნენ ჯანდაცვის პოლიტიზაციის საკითხს და თავი შეიკავონ ვაქცინაციის პროცესის მოკლევადიანი პოლიტიკური სარგებლისათვის გამოყენებისგან. მიუხედავად იმისა, რომ ქართული ოპოზიციური პარტიები არ ეწევიან ანტივაქსერულ კამპანიებს, პარტიული მიკუთნებულობა მაინც ახდენს გარკვეულ ეფექტს. სწორედ ამიტომ, ალბათ, საჭიროა უფრო აქტიური ჩართვა იმუნიზაციის პოპულარიზაციაში არამხოლოდ მართველი პარტიის, არამედ ოპოზიციური აქტორების, მედიასაშუალებების და საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის მხრიდან, რათა ვაქცინაციის მიმართ ასეთი მაღალი სკეპტიციზმი შესუტდეს.

13/05/2021 Shota Kakabadze
Just a couple of days ago, the Minister of Health of Georgia remarked that the anti-vaxxer campaign had been defeated and that there was a considerable increase in the demand for vaccines. The latter might be indeed the case, if one takes into consideration how fast most of the available spots  for the Chinese-produced vaccine were booked once this became available for everyone above 18 years old. Since the very start of vaccination programme against COVID-19 in Georgia, the number of citizens who have received at least one dose of the vaccine stands at around 71 570, with an average of 2500-3000 shots being administered daily. Yet, this is still less than what is needed for the Georgian government’s mass immunization plan. In comparison,  Estonia with a population of little more than 1 million, administered 12,919 doses of vaccine in a single day.
As of writing, on the special website launched by the Georgian authorities to keep track of all those willing to get vaccinated, only around 86 000 people ( 2% of the population) are registered. An opinion poll found that Georgia, with only 48% of population willing to get a jab, stands considerably low on the global scale. The NDI opinion poll from February 2021 shows that 53% of respondents said they would not want to be vaccinated and the reason provided by the significant majority of them was that they did not trust the quality of the vaccine. Although the recent Gallup poll paints a more optimistic picture – 56% of Georgians willing to take a COVID-19 vaccine – these numbers are still quite significant and perhaps the reasons are more political than it might seem at first glance.
Anti-vaxxers beyond Russian disinformation campaigns
When examining anti-vaxxer campaigns in Georgia, whether in the traditional or the social media, the focus of most reports produced so far has been on its connection with anti-Western propaganda coming from Russian sources. IDFI in 2020 published a report summarizing the connections between some media outlets and the so-called “firehose of falsehood” coming from Russia aimed against the United States, the European Union or Bill Gates. The usual target of anti-vaxxer propaganda in Georgia is the Lugar Research Center, 5G internet being blamed for COVID-19,  or Bill Gates who allegedly wants to insert microchip into everyone through the vaccination. The main focus of anti-vaccination disinformation campaigns has been to discredit western pharmaceutical companies working on vaccines as well as the World Health Organization.
However, while such disinformation campaigns have their own audience and outreach, this is not enough to explain why scepticism towards vaccine is so high in Georgia. Reasons for such low trust in vaccines, and in the immunization process in general, should perhaps be sought elsewhere rather than just anti-vaxxer propaganda and fake news. A CRRC survey from January 2021 points to a visible connection between partisanship and openness to getting the jab. According to the same study, 27% was the number among Georgian Dream supporters who said they wouldn’t get vaccinated, in comparison to 41% for the supporters of opposition parties and 46% of nonpartisans were against receiving the dose. The division along party lines becomes even more apparent when trust in the vaccine is analyzed. Among the supporters of opposition parties those who do not trust is 72%in comparison to 38% of Georgian Dream supporters who say they do not trust vaccines.
The roots of scepticism
These numbers indicate that anti-vaxxer sentiments in the Georgian context are a little more complicated, and the Russian misinformation campaign is limited to a very specific audience. The political context and partisan divide could better explain why the Georgian score is so high on scepticism towards vaccines.  The roots of distrust could be traced to what Lincoln Mitchell has called “extreme partisanship where political questions, and indeed perceptions of political reality, are filtered through partisan sentiments, but where the substantive issues dividing the parties are not all that significant.” Or to put it differently, while an absolute majority of political parties and actors agree on the benefits and need of vaccination, the partisan bias has been visible in the way that the private media has been handling the pandemic from the very start.
For example, already in the spring of 2020 one of the main oppositional TV channel in Georgia staged a so-called experiment to prove that facemasks produced in Georgia did not protect against COVID-19. Similarly, while the opposition was pressuring the government  about importing vaccines, it was, at the same time,  vowing to oppose vaccine produced in China (which is at the moment is the only one available for  mass immunization). On the other hand, the performance of the Georgian authorities responsible for the immunization program does not help to increase trust in vaccines either. Firstly, there was ambiguity on whether the Georgian Minister of Health was going to be among the first ones to get vaccinated, then came the death of a nurse after a vaccine shot, which according to the Prosecutor’s office  is attributed to the negligence from the doctors’ side. Additionally, a timely information campaign and incentives for those willing to get vaccinated are still lacking.
In summary, distrust is more towards the Georgian authorities and the political party in charge, rather than in vaccination in general and even “anti-vaxxers” might not be the proper term to describe most of the people scepticism about getting a jab.
Is there a way out?
It is vital to address the misinformation campaign that is actively spread in social media channels and usually associated with platforms sharing pro-Kremlin sentiments. Myth Detector, Factcheck and other similar portals in Georgia actively work in this direction. However, what opinion polls suggest is that the problem is more substantial and that the partisan divide plays a role in whether somebody is willing to get a jab or not. Root causes of the distrust are more homegrown and interlinked with  extreme partisanship.
The recent surge in demand for Chinese-produced vaccine might go against the argument put forward so far. However, the picture is more complex and those who were able to register are from the big urban centers, with demand in rural areas being low.
Political actors and public figures from all sides in Georgia need to act more responsibly on politization of healthcare and refrain from exploiting the vaccination process for short-term political gains. Even though most Georgian opposition parties do not engage in anti-vaxxer campaigns, partisan bias still spills over. Thus, perhaps more active engagement in mass popularization of immunization, not only from the ruling party but also the opposition actors and media channels, as well as from the Georgian Orthodox Church, is needed to address such high levels of scepticism towards vaccines in Georgia.