რატომ უნდა უმასპინძლოს საქართველომ ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის სამიტს
ევროპულმა პოლიტიკურმა თანამეგობრობამ, რომელსაც 2022 წლის ოქტომბერში პრაღის სამიტზე დაედო საფუძველი, უკვე იპოვა საკუთარი ნიშა ევროპული მმართველობის პეიზაჟში. ის აღმოცენდა როგორც უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის აგრესიაზე ევროპის ერთ-ერთი პასუხი – დღეს წარმოადგენს პანკონტინენტურ ფორუმს, რომელიც ემსახურება რუსეთის ომის წინააღმდეგ ერთიანობის დემონსტრირებასა და ევროპის ქვეყნებს შორის სტრატეგიული დაახლოების განმტკიცებას.
ევროპულმა პოლიტიკურმა თანამეგობრობამ მიიღო არაფორმალური მთავრობათაშორისი ფორუმის სახე, რომელიც 47-ვე მონაწილე ქვეყანას თანაბარ პირობებში აყენებს, მიუხედავად იმისა, არიან თუ არა ისინი ევროკავშირის ან ნატო-ს წევრები. დაუწერელი წესის შესაბამისად, ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის სამიტებს მონაცვლეობით მასპინძლობენ ევროკავშირის წევრი და არაწევრი სახელმწიფოები. მასპინძელ ქვეყნებს მნიშვნელოვანი გავლენის მოხდენა შეუძლიათ სამიტების დღის წესრიგზე; სამიტები იმართება პლენარული შეხვედრების, სექტორული მრგვალი მაგიდების და ორმხრივი გაცვლის ფორმით.
ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის მეორე სამიტი გაიმართა მოლდოვაში 2023 წლის ივნისში, ხოლო მესამე სამიტს მიმდინარე წლის 5 ოქტომბერს გრანადაში უმასპინძლებს ესპანეთი – ქვეყანა, რომელიც ამჟამად თავმჯდომარეობს ევროკავშირის საბჭოს. გაერთიანებულმა სამეფომ განაცხადა განზრახვა, უმასპინძლოს მომდევნო სამიტს 2024 წელს, რაც მისი ფართო ძალისხმევის ნაწილია, აღადგინოს საკუთარი როლი ევროპულ საქმეებში ბრექსიტის და უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ. გრანადაში დაგეგმილ სამიტზე სავარაუდოდ იმსჯელებენ 2024 წლის შემდგომ სამიტების გამართვის გეგმებზე. საქართველომ უნდა გამოიყენოს აღნიშნული შესაძლებლობა და გამოთქვას მზადყოფნა, უმასპინძლოს ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის სამიტს 2025 წელს.
საქართველოსთვის ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის სამიტის ორგანიზებას დიდი სიმბოლური დატვირთვა ექნება. აღნიშნული ხელს შეუწყობს ქვეყანას, ხაზი გაუსვას და განამტკიცოს საკუთარი ევროპული იდენტობა. სიმბოლურ დატვირთვას კიდევ უფრო მეტი მნიშვნელობა მიეცემა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ამჟამად არსებული დაძაბული ურთიერთობის გათვალისწინებით.
პოლიტიკურმა კრიზისმა და ხელისუფლების შეცდომებმა ბრიუსელში და ევროპის სხვა დედაქალაქებში გააჩინა ეჭვი საქართველოს ევროპულ მისწრაფებებთან დაკავშირებით. საქართველო, რომელიც უკანასკნელ ხანებამდე აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებს შორის „ფავორიტად“ მიიჩნეოდა, დღეს მაღალ საფასურს იხდის შიდა პოლიტიკური კრიზისებისა და დემოკრატიული უკუსვლის გამო. ქვეყანამ სასწრაფოდ უნდა აღადგინოს შელახული რეპუტაცია, მწყობრში მოიყვანოს სტრატეგიული კომპასი და გადამწყვეტი ნაბიჯები გადადგას ევროპულ გზაზე.
გარდა ამისა, ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის სამიტის საქართველოში ჩატარება დიპლომატიურ დივიდენდებსაც მოიტანს. ეს ქვეყანას მისცემს შესაძლებლობას, გააძლიეროს ორმხრივი თანამშრომლობა ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის წევრებთან და სტიმულს მისცემს სამინისტროებს, წამოიწყონ ან დააჩქარონ კონკრეტული ორმხრივი ან მრავალმხრივი ინიციატივები. გარდა ამისა, საქართველოს ხელმძღვანელობას მიეცემა საშუალება, გააუმჯობესოს პირადი კავშირები სხვა სახელმწიფოებისა და მთავრობების მეთაურებთან. საქართველოს შეუძლია, სამიტი გამოიყენოს ევროინტეგრაციის დღის წესრიგის არაფორმალურად წინ წაწევისთვის, მიუხედავად იმისა, რომ ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობა და ევროკავშირის გაფართოება ნამდვილად განსხვავებული პროცესებია. ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის სამიტის ორგანიზება ასევე წარმოაჩენდა საქართველოს ინსტიტუციურ და ადმინისტრაციულ შესაძლებლობებს. აღნიშნული მიღწევა, მოსახლეობის მტკიცე პროევროპულ პოზიციასთან ერთად, საქართველოს უქმნის საფუძველს, ნაბიჯები გადადგას და გადაინაცლოს ევროკავშირში გაწევრიანების შემდეგი ფაზებისკენ.
დაბოლოს, სიმბოლურ და დიპლომატიურ დივიდენდებთან ერთად, სამიტს პრაქტიკული სარგებლობის მოტანაც შეუძლია, რადგან იგი საშუალებას მისცემს საქართველოს, დღის წესრიგში შეიტანოს და უმაღლეს დონეზე განიხილოს ორი ძირითადი პრიორიტეტული მიმართულება – უსაფრთხოება და კავშირგაბმულობა.
წესებზე დამყარებული ევროპული წესრიგის უზრუნველყოფა ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის მთავარი მიზანი და საქართველოს სტაბილურობის აუცილებელი პირობაა. საქართველოს ესაჭიროება პარტნიორების მხარდაჭერის განმტკიცება, რათა წინ აღუდგეს რუსეთის მხრიდან მომდინარე საფრთხეებს, მიმართულს ქვეყნის უსაფრთხოების და ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის წინააღმდეგ. რუსეთის შეჭრა უკრაინაში პირდაპირ და არაპირდაპირ გავლენას ახდენს საქართველოს უსაფრთხოებაზე და დამოუკიდებლობაზე. ქვეყანა უაღრესად დაუცველია მიმდინარე ომის ნებისმიერი შედეგის წინაშე. იძულების შემდგომი ზომების რისკის გარდა, მოსკოვი მიმართავს სხვა არაერთ ინსტრუმენტს საქართველოს სახელმწიფოებრიობის დათრგუნვის მიზნით, მათ შორის, ეკონომიკური დამოკიდებულებით მანიპულირებას, მავნე ჰიბრიდულ და კიბერ საქმიანობას, დეზინფორმაციასა და პროპაგანდას. შეუძლებელია იმ რისკის უგულებელყოფა, რომ რუსეთი იარაღად გამოიყენებს საქართველოსთან მზარდ ეკონომიკურ და სოციალურ კავშირებს ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესისთვის ხელის შესაშლელად. ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის პრიორიტეტებს შორის უნდა იყოს საქართველოში და სხვა ქვეყნებში, როგორიცაა მოლდოვა, რომლებიც რუსეთთან ჰიბრიდული ომის წინა ხაზზე დგანან, ინსტიტუციებისა და საზოგადოების მედეგობის გაძლიერება. ეს ფორმატი შეიძლება სასარგებლო აღმოჩნდეს ნიადაგის მოსასინჯად კონკრეტული ინიციატივების გარშემო, რომლებიც მიმართული იქნება საქართველოს მედეგობის განსამტკიცებლად, და ბიძგს მისცემს ევროკავშირისა და ნატოს მხრიდან კონკრეტული ნაბიჯების შემუშავებას.
ტრანსპორტი და კავშირგაბმულობა კიდევ ერთი მიმართულებაა, სადაც ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის განცხადებული პრიორიტეტები ემთხვევა საქართველოს ინტერესს ენერგეტიკის, ტრანსპორტისა და ციფრული ინფრასტრუქტურის სფეროებში დასავლეთთან ინტეგრაციის კუთხით. სამიტი დააწესებს ახალ ვადას ევროკავშირის უფასო როუმინგის ზონაში საქართველოს გაწევრიანების გზაზე შემდგომი პროგრესისთვის. ევროპასა და აზიას შორის სატრანზიტო დერეფნების დივერსიფიცირების აუცილებლობა რუსეთის გვერდის ავლით მარშრუტებზე გადასვლის გზით ევროპის კონტინენტზე თანამშრომლობის ახალ შესაძლებლობებს ქმნის. აღნიშნული მიმართულებით ერთ-ერთ კონკრეტულ ნაბიჯს წარმოადგენდა შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტის დაწყება. პროექტი მიზნად ისახავს ევროკავშირში განახლებადი ენერგიის წყაროების უზრუნველყოფას კასპიის ზღვის რეგიონის, კავკასიისა და სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის დაკავშირების გზით. ასევე, შავ ზღვაში ოპტიკურ-ბოჭკოვანი კაბელების ახალი ინფრასტრუქტურა გააუმჯობესებს ციფრულ კავშირს რეგიონში. მსგავსი პროექტები ხელს შეუწყობს საქართველოს, როგორც რეგიონული სატრანსპორტო და ლოგისტიკური ჰაბის, გეოსტრატეგიული მდებარეობის ათვისებას. ევროკავშირის მიერ „გლობალური კარიბჭის“ ინიციატივის განხორციელების კვალდაკვალ, ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობა თავს უყრის ყველა შესაბამისი მონაწილეს, რაც შესაძლებელს ხდის კომუნიკაციებთან დაკავშირებული არსებული და პოტენციური პროექტების განხილვასა და მათ შორის კავშირების განვითარებას.
2025 წელს ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის სამიტის საქართველოში გამართვა ქვეყნისადმი ევროპის მხარდაჭერისა და სოლიდარობის მძლავრი გზავნილი იქნება. ეს ხელს შეუწყობს ევროპასთან საქართველოს გეოპოლიტიკურ მიბმას და ორმხრივი კავშირების სტრუქტურის გაძლიერებას.
მიუხედავად ამისა, ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის სამიტის მასპინძლობა ვერ ჩაანაცვლებს ევროინტეგრაციის გზაზე არსებითი პროგრესის საჭიროებას. თუ საქართველოს მთავრობა სერიოზულ ნაბიჯებს არ გადადგამს საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობებში ზიანის გამოსასწორებლად, სამიტის საქართველოში ჩატარება დიდ ღირებულებას ვერ მოუტანს ქვეყანას. გადამწყვეტ მნიშვნელობას ატარებს დიდი ხნის წინ განსახორციელებელი რეფორმების განახლება და ევროპისადმი სკეპტიკური ნარატივის შეცვლა. მხოლოდ აღნიშნულ შემთხვევაში, და ევროკავშირში ინტეგრაციის ძირითადი პროცესის პარალელურად, ევროპულ პოლიტიკურ თანამეგობრობაში აქტიურმა მონაწილეობამ შეიძლება შეასრულოს მნიშვნელოვანი როლი საქართველოსთვის ევროპისკენ მიმავალ გზაზე.
პერსპექტივა მომზადდა ფონდი „ღია საზოგადოება საქართველოს“ მხარდაჭერით. მასში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორებს და შესაძლოა, არ ემთხვეოდეს ფონდ „ღია საზოგადოება საქართველოს“ და „საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის“ შეხედულებებს.

28/09/2023 Teona Giuashvili
Launched at the Prague Summit in October 2022, the European Political Community (EPC) has already carved a niche in the European governance landscape. It came to the fore as a part of Europe’s response to Russia’s aggression against Ukraine – a pan-continental forum to display unity in the face of Russia’s war and foster strategic convergence among European countries.
The EPC is developing into an informal intergovernmental forum that places all 47 participating countries on an equal footing, whether or not they are members of the EU or NATO. The unwritten rule is that the hosting of EPC summits alternates between EU members and non-members. Host countries can exert significant influence on the agenda of the summits, which are structured around a plenary meeting, sectoral roundtables, and bilateral exchanges.
The second EPC summit took place in Moldova in June 2023, and Spain, the country currently holding the presidency of the EU Council, will host the third summit in Granada on 5 October this year. The UK has indicated its intention to host the following summit in 2024 as part of its wider effort to re-establish its role in European affairs after Brexit and Russia’s full-scale invasion of Ukraine. Discussions will likely take place at the upcoming summit in Granada on plans for summits beyond 2024. Georgia should seize this opportunity and state its readiness to host the EPC summit in 2025.
For Georgia, organising the EPC summit would carry strong symbolic value. It would help the country project and enhance its European identity. This symbolism is all the more important given the current turbulence in the relationship between Georgia and the EU.
Political tensions and missteps by the government have sparked doubts in Brussels and other European capitals about Georgia’s European aspirations. Until recently heralded as the ‘frontrunner’ among Eastern Partnership countries, Georgia today is paying a high price for its internal political crises and democratic backsliding. Georgia urgently needs to repair its damaged reputation, reset its strategic compass and take decisive steps on the country’s European path.
In addition, holding the EPC summit in Georgia would yield diplomatic dividends. It would offer an opportunity for the country to enhance bilateral cooperation with EPC members and serve as a catalyst for ministries to initiate or accelerate concrete bilateral or plurilateral initiatives. It could also enable the Georgian leadership to improve personal ties with other heads of state and government. Georgia could use the summit to informally advance its European integration agenda, even if the EPC and EU enlargement are clearly distinct processes. The organisation of an EPC summit would highlight Georgia’s institutional and administrative capacity too. Georgia could capitalise on this achievement, as well as on the adamantly pro-European stance of its population, to progress towards the next phases of EU accession.
Finally, alongside these symbolic and diplomatic dividends, the summit could also deliver practical value and empower Georgia to place two of its main policy priorities – security and connectivity – on the agenda and discuss them at the highest level.
Securing a rules-based European order is the core purpose of the EPC and an essential requirement for Georgia’s stability. Georgia needs to consolidate the support of its partners in addressing security threats from Russia to its territorial integrity and sovereignty. Russia’s invasion of Ukraine carries direct and indirect implications for Georgia’s security and independence. The country is highly vulnerable to any repercussions arising from the outcome of the ongoing war. In addition to the risk of further coercive measures, Moscow has leveraged other instruments to undermine Georgia’s statehood, including the manipulation of economic dependence, malicious hybrid and cyber activities, disinformation and propaganda. The risk of Russia weaponising growing economic and societal ties with Georgia to derail its European integration process cannot be neglected. Bolstering the resilience of institutions and society in Georgia and other countries, such as Moldova, which are on the forefront of a hybrid war with Russia, should feature among the priorities of the EPC. This format could serve to test the waters for concrete initiatives aimed at building Georgia’s resilience, leading to concrete steps by the EU and NATO.
Connectivity is another policy field where the EPC’s stated priorities converge with Georgia’s interest in integration with the West in energy, transport and digital infrastructure. The summit could help set a timeline for progress towards Georgia’s accession to the EU’s free roaming area. The pressure to diversify transit corridors between Europe and Asia by moving to routes that bypass Russia creates new avenues for cooperation on the European continent. One of the concrete steps in this direction has been the launch of the Black Sea submarine cable project. The project aims to bring renewable energy to the EU by connecting the Caspian, the Caucasus and South-Eastern Europe. New fiber optic cable infrastructure in the Black Sea would also improve digital connectivity in the region. Such projects would harness the geostrategic location of Georgia as a regional transport and logistics hub. As the EU advances the Global Gateway initiative, the EPC can bring all relevant actors to the table to discuss and develop links between current and potential connectivity projects.
Organising an EPC summit in Georgia in 2025 would send a powerful message of Europe’s support and solidarity for the country. It would contribute to the geopolitical anchoring of Georgia to Europe and help strengthen the fabric of mutual ties.
Hosting an EPC summit, however, is no substitute for substantive progress on the European integration path. Unless the Georgian government takes serious steps to reverse the deterioration of Georgia-EU relations, holding the EPC summit in Georgia will prove of little value for Tbilisi. Re-launching long-overdue reforms and reversing Eurosceptic narratives are of vital importance. This said, alongside the essential process of EU integration, active participation in the EPC can be an important track in Georgia’s journey towards Europe.
This perspective was produced with the financial support of the Open Society Georgia Foundation. Its contents are the sole responsibility of the author and do not necessarily reflect the views of the Open Society Georgia Foundation and the Georgian institute of politics.