ივნისი 27, 2022 keta
2022 წლის 18 ივნისს, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის მერიასთან თანამშრომლობით, სამუშაო ჯგუფის (WG) „ახალგაზრდების მონაწილეობა ადგილობრივ თვითმმართველობაში“ წევრებმა ზუგდიდის ახალგაზრდული ფორუმი 2022 გამართეს. ფორუმმა  იმერეთისა და სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონებიდან 150-ზე მეტი ახალგაზრდა შეკრიბა. ფორუმს დაესწრნენ ახალგაზრდები საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიიდანაც, იმისთვის რომ რეგიონში მათ წინაშე არსებული ყველაზე აქტუალური საკითხები განეხილათ.
ფორუმის მთავარი მიზანი იყო სამეგრელოს რეგიონში ახალგაზრდული აქტივიზმის ხელშეწყობა და, ასევე, მათთვის სივრცის დათმობა, თავისუფალი მსჯელობისა და ადვოკატირებისთვის ისეთ თემებზე, როგორიცაა ახალგაზრდებზე ორიენტირებული მეგობრული პოლიტიკის შესამუშავება და მათთვის სასურველი ცვლილებების განხორციელება.
პანელური დისკუსიების ფარგლებში GIP-ის წარმომადგენლებმა თემატური სამუშაო ჯგუფის წევრებთან ერთად ამავე ჯგუფის მიერ შემუშავებული პოლიტიკის დოკუმენტის დასკვნები განიხილეს. დოკუმენტში გაანალიზებულია ის გამოწვევები, რომელსაც სამეგრელოსა და იმერეთის რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდები აწყდებიან. ღონისძიებას ესწრებოდნენ სამეგრელოსა და იმერეთის რეგიონების ადგილობრივი თვითმმართველობების, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების, ახალგაზრდობის სააგენტოსა და საქართველოს პარლამენტის წევრები.
სამუშაო ჯგუფის წევრებმა პოლიტიკის დოკუმენტში “ახალგაზრდების მონაწილეობა ადგილობრივი პოლიტიკის დაგეგმვისა და განხორციელების პროცესში: რა უნდათ ახალგაზრდებს?” თავთავიანთი მუნიციპალიტეტის რეალობა გაანალიზეს და არსებული პრობლემების გადაჭრის შესაძლო გზები შეისწავლეს.
სამუშაო ჯგუფები შეიქმნა მომავალ ლიდერთა სკოლის, ELS-ის კურსდამთავრებულების მიერ, რათა ხელი შეუწყონ ახალგაზრდებზე ორიენტირებულ ცვლილებას შერჩეულ პოლიტიკის სფეროებში. შეხვედრა გაიმართა პროექტის  “ცვლილებებზე ორიენტირებული ახალგაზრდების ხელშეწყობა საქართველოში” ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) მიერ, USAID/Georgia-ის ფინანსური მხარდაჭერით.

On June 18th 2022 members of the Working Group (WG) “Youth Participation in the Local Self-Government ” co-organized Youth Forum Zugdidi 2022, in cooperation with the Zugdidi Municipality City Hall. The Forum brought together over 150 young people from Imereti and Samegrelo-Zemo Svaneti Regions including youth from the occupied territory of Georgia to discuss the most pressing issues that young people face in the region.
The main goal of the Forum was to promote youth activism in the Samegrelo region and provide space to the youth to raise their voices and advocate for more youth-friendly policies and changes they deem appropriate in their region.
Within the framework of the panel discussions, GIP representatives as well as the WG members presented the findings of the policy document which included challenges that youth experience in the Samegrelo and Imereti regions. The representatives of the local self-government of Samegrelo and Imereti Regions, international donor organizations, the Youth Agency, and members of the Georgian Parliament attended the event to learn more about youth needs and challenges.
In the policy document “Planning and Implementation of the Youth Participation in the Local-Self Governance: What Do Young People Want?“ The WG members analyzed the challenges faced by youth regarding participation in local self-government. Using their municipalities as a case study, and proposed possible ways to overcome these obstacles.
The Working Groups have been formed by ELS alumni to promote youth-driven change in selected policy areas. It is the initiative under the framework of the project “Promoting Youth Transformational Leaders in Georgia,” implemented by the Georgian Institute of Politics with the financial support of USAID/Georgia.