ივლისი 25, 2016 magda
ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი საერთაშორისო საზაფხულო სკოლას – ევროატლანტიკური სტრატეგია შავი ზღვის რეგიონში ‘ – მასპინძლობს.
25 ივლისს საზაფხულო სკოლა ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ არჩილ ყარაულაშვილმა, ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა გიორგი ფარეშიშვილმა, ბსუ-ს რექტორის მოადგილემ ინგა შამილიშვილმა, რუმინეთის საელჩოს პოლიტიკური განყოფილებისა და ნატოს საკითხებში მრჩეველმა რადუ გორინჩიოიმ და ევროპული განათლების საერთაშორისო ცენტრის დირექტორმა მარი ფრანს პერდიგონმა გახსნეს.
საზაფხულო სკოლის მიზანია განიხილოს და იმსჯელოს  ევროატლანტიკურ სტრატეგიასა და გეოპოლიტიკურ საკითხებზე შავი ზღვის რეგიონში, როგორც გლობალურ, ასევე რეგიონულ ჭრილში.
30 სტუდენტი ევროპის სხვადასხვა ქვეყნებიდან (მათ შორის, საქართელოდან) ერთი კვირის  განმავლობაში ევროკავშირის ინტეგრაციის, ენერგეტიკული და რეგიონალური უსაფრთხოების, ნატო-ს გაფართოების, აღმოსავლეთ პარტნიორობისა და შავის ზღვის რეგიონში გაყინული კონფლიქტების საკითხებს განიხილავენ.
საზაფხულო სკოლის მონაწილეებს ლექციებს  ქართველ პროფესორებთან ერთად,  უცხოეთის წამყვანი უნივერსიტეტების  ექსპერტები და პროფესორები წაუკითხავენ.
საერთაშორისო საზაფხულო სკოლა, ფრანგული ორგანიზაცია CIFE-ის (Centre International de Formation Européenne) და ბსუ-ს  ორგანიზებითა და რუმინეთის საელჩოს, ნატოსა და ევროკავშრის საინფორმაციო ცენტრისა და საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის პარტნიორობით ტარდება.

On Monday 25th July the 1st session of the summer school was opened at BSU by Archil Karaulashvili, First Deputy State Minister on European and Euro-Atlantic Integration, BSU Vice Rector Inga Shanilishvili, Giorgi Pareshishvili, Acting Director of the Information Center on NATO and the EU, Radu Gorincioi, Counsellor in charge of NATO CPE at the Embassy of Romania in Georgia and Marie-France Perdigon, Director of the Centre International de Formation Européenne.
For one week 30 students from different European countries (including Georgian students) will discuss strategic, economic and energy perspectives in the Black Sea region as well as foreign policy, frozen conflicts and international actors in the region.
Lectures will be held by local and international professors and experts from leading universities of Europe.
The international summer school is organized by Centre International de Formation Européenne in collaboration with Georgian Institute of Politics (GIP), Embassy of Romania in Georgia and 2 other local partners – Batumi Shota Rustaveli State University and Information Center on NATO and the EU.