განაცხადების მიღება: საჯარო პოლიტიკის ანალიზის სასწავლო კურსი სტუდენტებისა და ახალგაზრდა მკვლევარებისთვის
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა( GIP)  შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსთან (USAID) თანამშრომლობით პროექტის „საჯარო პოლიტიკის საპილოტე ინიციატივები ახალგაზრდების ჩართულობისა და მენტორობის გაძლიერებისთვის“ ფარგლებში, საჯარო პოლიტიკის ანალიზის ტრენინგ-კურსზე აპლიკანტების განაცხადების მიღება დაიწყო.
პროექტი მიზნად ისახავს სტუდენტებს, მკვლევრებს და პოლიტიკის პროფესიონალებს შორის საჯარო პოლიტიკის შესახებ ცნობიერების გაზრდას მათი ანალიტიკური შესაძლებლობების გაძლიერების გზით.
სტუდენტებისა და ახალგაზრდა მკვლევარების საჯარო პოლიტიკის უფრო ღრმა ცოდნითა და ანალიზის ინსტრუმენტებით აღჭურვის მიზნით, GIP დააფუძნებს საჯარო პოლიტიკის ანალიზის ე.წ. „ჰაბს.“ ეს იქნება განათლებისა და გამოცდილების მიღების სივრცე, თანატოლებთან, ექსპერტებთან და აკადემიკოსებთან დაახლოების საშუალება და კარგი მმართველობის, საჯარო ადმინისტრირების რეფორმის (PAR), გამჭვირვალობის და სხვა საჯარო პოლიტიკის საკითხებზე, მტკიცებულებებზე დაფუძნებული კვლევისა და ანალიზის ცენტრი.
საჯარო პოლიტიკის ანალიზის სასწავლო პროგრამა მოიცავს ძლიერი მენტორობასა და საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარების კომპონენტსაც. შერჩეულ მონაწილეებს ექნებათ ევროპაში პრაქტიკული გამოცდილების მიღების შესაძლებლობა, რაც ხელს შეუწყობს მათი კვლევითი პროექტების ადვოკატირებასა და განხორციელებას ადგილობრივი და საერთაშორისო მოწვეული ექსპერტების მენტორობის მხარდაჭერით.
პროგრამის ფარგლებში შეირჩევა 25 სტუდენტი და ახალგაზრდა მკვლევარი, რომლებიც მონაწილეობას მიიღებენ 2 თვიან სასწავლო კურსში. კურსი შედგება 16 თემატური თეორიული და პრაქტიკული სესიისგან. აღნიშნულ კურსებს ჩაატარებენ ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტები, ქართულ და ინგლისურ ენებზე.
• პროგრამის მონაწილეებს შეეძლებათ შეიმუშავონ კვლევითი კონცეფციები და საუკეთესო კვლევის იდეების ავტორებსგადაეცემათ სტიპენდიები, რათა მენტორების მხარდაჭერით შეძლონ საჯარო პოლიტიკის მიმართულებით მცირე ანალიტიკურ ნაშრომებზე მუშაობა.
• პროგრამის საუკეთესო 4-მდე მონაწილეგაემგზავრება ბრიუსელის მმართველობის სკოლაში რამდენიმე დღიან საზაფხულო სკოლაში.
კურსი მოიცავს შემდეგ თემატურ სესიებს:
• შესავალი საჯარო პოლიტიკაში და საჯარო პოლიტიკის ანალიზი
• კარგი მმართველობა
• საჯარო პოლიტიკის ანალიზის კვლევის მეთოდები
• პოლიტიკის კვლევის წერის პრაქტიკული სემინარი
• დეცენტრალიზაცია და თვითმმართველობა
• გამჭვირვალობა და ანგარიშვალდებულება
• ეთიკა საჯარო სექტორში
აპლიკანტი უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ კრიტერიუმებს:
• ბაკალავრიატის ან მაგისტრატურის სტუდენტები, დოქტორანტები და ახალი კურსდამთავრებულები საქართველოდან. მონაწილეობა შეუძლიათ სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლებს.
• ასაკი – 30 წლამდე
• ინგლისური ენის თავისუფლად ფლობა
• შესანიშნავი წერის და ანალიტიკური უნარები, ასევე კრიტიკული აზროვნება და დომინანტური ნარატივების კითხვისნიშნისქვეშ დაყენებისთვის მზაობა
• კარგი ვერბალური კომუნიკაციის უნარი
• საჯარო პოლიტიკის სფეროში მუშაობის ინტერესი
• საჯარო პოლიტიკასთან დაკავშირებული ორიგინალური საკვლევი იდეების შემუშავება, კურსში მონაწილეობის სრულყოფილად მიღებისა და ევროპაში გამგზავრებისთვის მზადყოფნა.
• საჯარო პოლიტიკის კვლევაზე ექსპერტის მენტორობით მუშაობისა და კონსტრუქციული კრიტიკული უკუკავშირის მიმართ მზაობა და დისკუსიებში ჩართულობა.
განაცხადის გაკეთება:
დაინტერესებულმა კანდიდატებმა უნდა შეავსონ შემდეგი ონლაინ განაცხადის ფორმა:
https://docs.google.com/forms/d/1CeTZ_tbYaPP8JkxDNeb_V5_C4wFxX5MiV9EAIkJHu7Y/edit?ts=65b03d00
კერძოდ, დაინტერესებულმა აპლიკანტებმა უნდა:
• შეავსონ ონლაინ ფორმა;
• ატვირონ CV ინგლისურ ენაზე ამ ონლაინ ფორმის მეშვეობით;
• ასეთის არსებობის შემთხვევაში, ატვირთონ სტატიისა ან სხვა ღირებული ნაშრომის ნიმუში, რომელიც გამოუქვეყნებიათ, ან წარადგინონ კურსის ნაშრომის სახით (ნაწერის ნიმუშის ატვირთვა სავალდებულო არაა, მაგრამ რეკომენდებულია).
განაცხადის წარდგენის ბოლო ვადაა 2024 წლის 20 თებერვალი
პროგრამის ზოგადი ვადები:
• 20 თებერვალი: განაცხადის წარდგენის ბოლო ვადა
• 1-2 მარტი: Zoom-ის ინტერვიუები შერჩეულ კანდიდატებთან
• 5 მარტი: შეტყობინება საბოლოოდ შერჩეულ კანდიდატებთან
• 16 მარტი: კურსის გახსნა
• 16 მარტი – 20 ივნისი: ტრენინგები
• 1 მაისი: კურსის მონაწილეების მიერ საკვლევი ინიციატივების მიღება
• 10 მაისი: საუკეთესო ინიციატივების შერჩევა და სტიპენდიების მინიჭება
• 30 ივნისი – 10 აგვისტო: ევროპაში 3 ან 4 საუკეთესო მონაწილის გაგზავნა საჯარო პოლიტიკის ანალიზის საერთაშორისო პრაქტიკის შესახებ crash-კურსზე დასასწრებად.
• 10 სექტემბერი – 31 ნოემბერი: 3 ან 4 შერჩეული ახალგაზრდის მიერ საჯარო პოლიტიკის ინიციატივის მენტორობის ქვეშ განხორციელება და მონაწილეობა ფართო დისკუსიებში.

Call for Applications: Public Policy Analysis Training Course for Students and Young Researchers
The Georgian Institute of Politics (GIP) under the framework of the project “Public Policy Pilot Initiatives to Engage and Mentor Youth” is launching a call for applications for participation in the training course on Public Policy Analysis. This project is made possible by the generous support of the United States Agency for International Development (USAID).
The program aims to strengthen informed public policy by building analytical capacity among students, researchers, and policy professionals. In order to equip students and young researchers with deeper knowledge in public policy and tools for analysis, GIP will establish a Public Policy Analysis Hub. It will serve as a space for learning, gaining experience, exchanging with peers, experts and academics, and producing evidence-based research and analysis on good governance, transparency, PAR, and other public policy issues.
The Public Policy Analysis training program also has strong mentorship and international exposure components. Selected participants will have an opportunity to gain relevant international experience in Europe, promote their capacity to conduct thematic research and advocacy under the mentorship of the local and international policy experts.
In total, 25 students and young researchers will be selected for this program. Selected participants will take part in a 2-month training course consisting of 16 thematic theoretical and practical sessions.  The courses will be delivered by local and international experts, in Georgian and English languages.
• The participants will be able to propose research ideas according to the course module and receive stipends to pursue their research under mentorship. Their papers will be published and presented to a wider audience.
• Up to 4 best students will receive stipends to attend a summer course at a European university.
The course will include the following thematic sessions:
• Introduction in public policy and public policy analysis
• Good governance
• Research methods for public policy analysis
• Practical workshop in policy research writing
• Decentralization and self-governance
• Transparency and accountability
• Ethics in the Public Sector
Eligibility and selection criteria:
• BA and MA students and recent graduates, as well as Ph.D. students from Georgia. Applicants can be from the different fields.
• Age – up to 30 years
• Fluency in English
• Excellent writing and analytical skills as well as critical thinking and willingness to question dominant narratives
• Good verbal communication skills
• Interest in working in the public policy sphere
• Commitment to take part in the entire course, elaborate original research ideas connected to public policy, and readiness to travel to Europe
• Readiness to work on public policy research under the mentorship of the expert, receive constructive critical feedback, engage in discussions, and revise the paper accordingly
Submission:
interested candidates should submit the following online form: https://docs.google.com/forms/d/1CeTZ_tbYaPP8JkxDNeb_V5_C4wFxX5MiV9EAIkJHu7Y/edit?ts=65b03d00
In particular, interested applicants need to:
• Fill out the online form;
• Upload your CV in English in that online form;
• If applicable, please also upload a sample of an article or any other valuable writing that you previously published, or submitted as a course assignment (uploading a sample of writing is not compulsory but recommended).
The deadline for submitting the application is the 20th of February, 2024
Timeframe:
• February 20: Deadline to submit an application
• March 1-2: Zoom interviews with shortlisted candidates
• March 5: Notification of selected candidates
• March 16: Opening of the course
• March 16 – June 20: Conducting training sessions
• May 1: Receiving research proposals from the course participants
• May 10: Selecting the best proposals and awarding stipends
• June 30 – August 10: Sending the 3 or 4 best-selected participants in Europe to attend a crash course in public policy analysis and learn about the best international practices
• September 10 – November 31: 3 or 4 selected youngsters pursuing public policy research under the mentorship and participating in wider discussions