ივლისი 12, 2022 keta
9-10 ივლისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა თემატური სამუშაო ჯგუფების დახურვის ცერემონია ქალაქ ბორჯომში გამართა.
დახურვის ღონისძიების ფარგლებში თემატური სამუშაო ჯგუფის წევრებმა განვლილი ორი წლის გამოცდილება შეაჯამეს. მონაწილეებმა ერთმანეთს მიღებული ცოდნა და წარმატების ისტორიები გაუზიარეს. “მომავალ ლიდერთა სკოლის” კურსდამთავრებულებით დაკომპლექტებული ოთხი თემატური სამუშაო ჯგუფი ახალგაზრდებისთვის აქტუალურ კონკრეტულ საკითხზე მუშაობდა. ჯგუფის წევრებმა თავიანთი მიგნებები და დასკვნები პოლიტიკის დოკუმენტებში გააერთიანეს და აღნიშნულ თემებზე მომზადებული ნაშრომები დასკვნით შეხვედრაზეც წარადგინეს:
ღონისძიების ფარგლებში გამართული აქტივობების შემდეგ, სამუშაო თემატური ჯგუფის წევრებს სიმბოლური საჩუქრები და სერტიფიკატები გადაეცათ.
თემატური სამუშაო ჯგუფები (WGs) შეიქმნა პროექტის “ცვლილებებზე ორიენტირებული ახალგაზრდების ხელშეწყობა საქართველოში” ფარგლებში.  WGs არის “მომავალ ლიდერთა სკოლის” (ELS) ინიციატივის მეორე კომპონენტი და მასში ჩართულები იყვნენ ELS-ის კურსდამთავრებულები თბილისიდან, შიდა ქართლიდან, იმერეთიდან, რაჭა-ლეჩხუმიდან, ქვემო სვანეთიდან და სამეგრელო-ზემო სვანეთიდან.
სამუშაო ჯგუფებში მონაწილეობა მიზნად ისახავს, აქტიურ ახალგაზრდებს მისცეს შესაძლებლობა, გაიღრმავონ ცოდნა მათთვის საინტერესო პოლიტიკის შესახებ, ჩამოაყალიბონ აზრი და მხარი დაუჭირონ ცვლილებებს. პროგრამა უზრუნველყოფს, რომ სამუშაო ჯგუფის წევრები უფრო მეტად ჩართულები იყვნენ მათთვის საინტერესო პოლიტიკის სფეროებში, გაეცნონ მთავარ აქტორებს და მათ პოზიციებს, ასევე, შეძლონ გააღრმავონ პირადი და პროფესიული კავშირები დამოუკიდებლად.
ღონისძიება განხორციელდა საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) მიერ, პროექტ “ცვლილებებზე ორიენტირებული ახალგაზრდების ხელშეწყობას საქართველოში” ფარგლებში, USAID საქართველოს ფინანსური მხარდაჭერით.

On July 9-10, the Georgian Institute of Politics held the closing ceremony of the Thematic Working Groups in Borjomi.
During the closing event, members of the Thematic Working Group summarized experiences of the past two years. Participants shared their knowledge and success stories. Four Thematic Working Groups, staffed by the ELS alumni, worked on specific issues relevant to the youth. All four groups summarized their findings and conclusions in the policy documents and presented these papers at the final meeting:
- The role of Youth in Foreign Policy
- Youth Participation in the Local Self-government
- The Women’s Political Participation
- The Youth Unemployment
After the discussion activities, the GIP team awarded participants with certificates and symbolic gifts.
The thematic Working Groups meetings were held within the framework of the project “Promoting Youth Transformational Leaders in Georgia.” It is the second component of the “Emerging Leaders School” (ELS) initiative and involves ELS graduates from Tbilisi, Shida Kartli, Imereti, Racha-Lechkhumi, Kvemo Svaneti, and Samegrelo-Zemo Svaneti.
Participation in Working Groups aims to provide active youth with an opportunity to gain more profound knowledge about relevant policies, formulate an opinion, and advocate for change. The program will ensure that members of Working Groups are exposed to the environment of the chosen policy field, familiarized with the main actors and their positions, and be able to further personal and professional networks of their own.
The Georgian Institute of Politics is implementing the project “Promoting Youth Transformational Leaders in Georgia” with the financial support of USAID/GEORGIA.