დისკუსია საქართველოს თავდაცვის შესაძლებლობებზე
9 მარტს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებითა და კონრად ადენაუერის ფონდთან თანამშრომლობით გაიმართა მრგვალი მაგიდის ფორმატის დისკუსია თემაზე: “შეუძლია თუ არა საქართველოს დაიცვას თავი? დისკუსია საქართველოს სამხედრო შესაძლებლობებზე მზარდი საფრთხეების ფონზე”.
მიუხედავად ბევრის მოლოდინისა, მათ შორის ა.შ.შ.-ს დაზვერვისა, რომ კიევი დაეცემოდა რუსეთის შეჭრიდან რამდენიმე დღეში, უკრაინელმა ჯარისკაცებმა, ტერიტორიული თავდაცვის ძალებთან ერთად, წინააღმდეგობა გაუწიეს და შეძლეს დედაქალაქის შენარჩუნება. იმ ქალაქებშიც კი, სადაც რუსულმა შენაერთებმა მოახერხეს შესვლა, ოკუპანტებს სამოქალაქო პირებისა და შეუიარაღებელი ადგილობრივი მოსახლეობის მხრიდან საგრძნობი წინაღობა შეხვდა. მოვლენების ასეთი განვითარება კი მიანიშნებს იმაზე, რომ თუ კრემლი გააგრძელებს თავის სამხედრო კამპანიას, ის იქნება ხანგრძლივი და სისხლიანი.
ამის პარალელურად, როგორც აფხაზეთმა ასევე, ცხინვალის რეგიონმა საკუთარი სამხედრო შენაერთები უმაღლეს მზადყოფნაზე გადაიყვანეს, რამაც თბილისში ზოგიერთებს შორის გააჩინა შეშფოთება, ხომ არ არის ეს უკრაინის სცენარის საქართველოში განმეორების დასაწყისი.
მრგვალი მაგიდის ფორმატის დისკუსიის მონაწილეებმა განიხილეს კრემლის ხელახალი სამხედრო აგრესიის შემთხვევაში საქართველოს მზადყოფნისა და შესაძლებლობების საკითხები: არის თუ არა საზოგადოება მზად გაუწიოს უკრაინელების მსგავსი წინააღმდეგობა? რაც მთავარია, არის თუ არა ქართული ჯარი მზად კიდევ ერთი რუსული ინტერვენციისთვის? რა არის ის დასკვნები რაც ოფიციალურმა თბილისმა გამოიტანა 2008 წლის ომის შემდეგ?
ამ დისკუსიის ფარგლებში, მომხსენებლებმა წარმოადგინეს საკუთარი მოსაზრებები და უპასუხეს კითხვებს:
• რა შეიცვალა 2008 წლის ომის შემდეგ? არის თუ არა დღეს საქართველო უფრო მეტად მედეგი?
• რა გაკვეთილები უნდა გამოიტანონ ქართველმა პოლიტიკოსებმა, სამხედროებმა და საზოგადოებამ რუსეთ-უკრაინის ომიდან?
• რა რისკები არსებობს საქართველოსთვის? მზად არის თუ არა დასავლეთი დადგეს საქართველოს გვერდით?
მრგვალი მაგიდის დისკუსიას მოდერატორობა გაუწია შორენა ლორთქიფანიძემ, თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებში სამოქალაქო საბჭოს თანადამფუძნებელმა.
ღონისძიების მომხსენებლები იყვნენ:
• გენერალ-მაიორი ვახტანგ კაპანაძე, საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის ყოფილი უფროსი
• შალვა ძებისაშვილი, საქართველოს უნივერსიტეტი
• პროფ. დავით დარჩიაშვილი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი
• პროფ. ჩარლზ ფეირბანკსი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მომხსენებლებმა ისაუბრეს ბოლო თოთხმეტი წლის განმავლობაში საქართველოს არმიაში განხორციელებულ ცვლილებებზე, ესენია:  ნატოს მხარდაჭერით გაუმჯობესებული არმიის ხელმძღვანელობის შესაძლებლობები და შემცირებული სამხედრო ხარჯები და ინსტიტუციური გამოწვევები. დისკუსიის ფარგლებში ხაზი გაესვა თავდაცვის საკითხებზე პოლიტიკური პოლარიზაციისა და პარტიული მიკერძოების დაძლევის მნიშვნელობას. ასევე, ერთხმად აღინიშნა, რომ აუცილებელია საზოგადოების ფართო ჯგუფების ჩართულობა ქვეყნის თავდაცვისუნარიანობის გაძლიერებაში.

On March 9, GIP in cooperation with the Konrad Adenauer Foundation (KAS), organized a round table discussion: “Can Georgia Defend Itself? Discussion on Georgia’s Military Capabilities Amid Emerging Security Threats”.
Unlike the expectations from many, including the US intelligence, that Kyiv would fall within days after the Russian invasion, Ukrainian soldiers and territorial defense forces offered resistance and managed to withhold the capital. Even in those towns where Russian troops managed to enter, intruders were met with resistance with unarmed civilians from the local population. These developments suggest that if the Kremlin continues its military campaign, it will be long and bloody.
In parallel, both Abkhazia and Tskhinvali regions have put their military in high readiness, causing concern among some people in Tbilisi whether it was a pretext for the repetition of the Ukrainian scenario in Georgia.
The roundtable discussion addressed Georgia’s readiness and capabilities to defend itself in case of the Kremlin’s renewed aggression. Is the society ready to offer resistance similar to Ukraine’s? And most importantly, are the Georgian armed forces prepared for another Russian intrusion? What conclusions have officials in Tbilisi drawn from the 2008 war?
Distinguished speakers weighed in with their insights in the discussion focused on the following questions:
- What has changed since the 2008 war? Is Georgia more resilient today?
- What lessons does the ongoing Russo-Ukrainian war hold for the Georgian policymakers, army, and society?
- What are the risks for Georgia? Is the West ready to stand with Georgia?
The round table discussion was moderated by Ms. Shorena Lortkipanidze, Cofounder at Civil council on defense and security. The panel comprised of four panelists:
- Maj.-Gen.(Ret) Vakhtang Kapanadze, Former Chief of General Staff of the Georgian Armed Forces (GAF);
- Dr. Shalva Dzebisashvili, University of Georgia;
- Prof. David Darchiashvili, Ilia State University;
- Prof. Charles Fairbanks, Ilia State University.
The speakers noted changes in Georgia’s military over the last fourteen years: improved army leadership capacities with NATO’s support and reduced military spending, and institutional challenges. In addition, the panel highlighted the importance of overcoming political polarization and partisanship over defense issues and engagement of wider society groups in strengthening the country’s defense capabilities.