ELS-ი თბილისსა და რუსთავშიც გაიხსნა
მომავალ ლიდერთა სკოლა (#ELS2020ამჯერად თბილისსა და რუსთავში გაიხსნა! ინიციატივა #GIP–ის მიმდინარე პროექტის „ცვლილებებზე ორიენტირებული ახალგაზრდების ხელშეწყობა საქართველოში“ ფარგლებში ხორციელდება, USAID/Georgia -ის ფინანსური მხარდაჭერითა და CRRC Georgia -თან თანამშრომლობით. პროექტი მიზნად ისახავს ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლებას პოლიტიკური პროცესებისა და დემოკრატიზაციის შესახებ, მონაწილეების ლიდერული უნარ-ჩვევების განვითარებას, მათი პოლიტიკური და სოციალური ჩართულობის წახალისებას და ასევე, მათ პროფესიულ ზრდას.
თბილისში, ELS-ის გახსნას დაესწრნენ: USAID-ის დემოკრატიის, მმართველობის და სოციალური განვითარების ოფისის ხელმძღვანელი ადამ შმიტი, GIP-ის დირექტორი კორნელი კაკაჩია, GIP-ის გამგეობის წევრი ლევან ნატროშვილი და ტრენერი კონსტანტინე სულამანიძე, რომელმაც გახსნის ცერემონიის დასრულებისთანავე ELS-ის მონაწილეებს ჩაუტარა ტრენინგი თემაზე: საქართველოს ეკონომიკური გამოწვევები და მათი დაძლევის გზები. რაც შეეხება რუსთავს, ღონისძიებას აქ რუსთავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე ნინო ქავთარაძე, ტრენერი დავით აფრასიძე და GIP-ის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. რუსთავში პირველი ტრენინგის თემა კი იყო –  სამოქალაქო საზოგადოება: არსი და საჭიროება.
მომავალ ლიდერთა სკოლა (ELS) სხვადასხვა გამოცდილების მქონე 18-35 წლამდე ასაკის ახალგაზრდებს აერთიანებს თბილისსა და საქართველოს სამი რეგიონიდან – ქვემო ქართლი, სამეგრელო-ზემო სვანეთი და აჭარა. მათ საშუალება ექნებათ ცნობიერება აიმაღლონ სხვადასხვა აქტუალურ თემაზე, თავიანთი ხედვები გაუზიარონ პოლიტიკოსებს, ექსპერტებსა და ლიდერებს ღია ტიპის დისკუსიებსა და დემოკრატიის ახალგაზრდულ ფორუმში მონაწილეობით.
პირველ ეტაპზე, მომავალ ლიდერთა სკოლა 6 თვეს გაგრძელდება და ისეთ თემებს შეეხება, როგორებიცაა საჯარო პოლიტიკა, საგარეო ურთიერთობების გამოწვევები, პოლიტიკური და სოციალური კამპანია, ქალთა პოლიტიკური ჩართულობა, აქტივიზმი და სხვა. თბილისისა და რუსთავის გარდა, ELS-ი უკვე გაიხსნა ბათუმსა და ზუგდიდში.

Emerging Leader’s School (#ELS2020) was launched in Tbilisi and Rustavi. The initiative is being implemented within the framework of the project “Promoting Youth Transformational Leaders in Georgia” by Georgian Institute of Politics (#GIP) with the financial support of USAID/Georgia and in partnership with CRRC Georgia. The project aims at raising youth awareness on political processes and democratization as well as developing their leadership skills and enhancing their participation and representation in public life.
ELS opening in Tbilisi was attended by Adam Schmidt, Director of Democracy, Governance & Social Development at USAID Georgia, Kornely Kakachia, GIP Director, Levan Natroshvili, GIP Board Member, and Konstantine Sulamanidze, ELS Trainer. After the opening ceremony, Konstantine Sulamanidze conducted the training on the topic: “Georgia’s economic challenges and solutions”.
ELS opening in Rustavi was attended by Nino Kavtaradze, Deputy Director of Rustavi Municipality City Council, Davit Aprasidze, ELS Trainer, and GIP representatives. The topic of the first ELS training in Rustavi was – “Civil society: essence and necessity”.
The ELS targets 18-35-year-olds with diverse backgrounds from Tbilisi and three different regions of Georgia – Kvemo Kartli, Samegrelo-Zemo Svaneti, and Adjara. The ELS provides an opportunity and space for the participants to collaborate, enrich their knowledge on the most relevant political, social, and economic issues, share their views with politicians, experts, and leaders through open discussions.
ELS will be implemented over the next 6 months and there will be a wide array of topics covered such as public policy, challenges of external relations, social and political campaigns, women’s political participation, civic activism,etc. Apart from Tbilisi and Rustavi, ELS has already been launched in Batumi and Zugdidi.