ექსპერტთა კონფერენცია – ახალი შავი ზღვა: როგორ ცვლის უკრაინის ომი რეგიონს
ექსპერტთა კონფერენცია სახელწოდებით „ახალი შავი ზღვა: როგორ ცვლის უკრაინაში მიმდინარე ომი რეგიონს”, ავსტრიის დედაქალაქ ვენაში, 29 ნოემბერს ჩატარდა.
აღნიშნულმა კონფერენციამ შეკრიბა აკადემიკოსები და პრაქტიკოსები შავი ზღვის რეგიონის ქვეყნებიდან. მათ შავი ზღვის რეგიონისთვის მნიშვნელოვანი საკითხები, მათ შორის უკრაინაში მიმდინარე ომი, განიხილეს. ექსპერტთა კონფერენციის მონაწილეებმა იმსჯელეს თურქეთის როლზე შავი ზღვის რეგიონში, სამხრეთ კავკასიაში განვითარებულ მოვლენებსა და ომის თანმდევ ეკონომიკურ შედეგებზე, მათ შორის ენერგეტიკული უსაფრთხოების კუთხით.
“საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის” სახელით, კონფერენციის მეორე თემატურ ვორქშოფში (სამხრეთ კავკასია და ფართო შავი ზღვის რეგიონი) მონაწილეობა მიიღო პროფ. კორნელი კაკაჩიამ (დირექტორი, GIP), როგორც მიწვეულმა მომხსენებლმა.
ექსპერტთა კონფერენცია ორგანიზებული იყო “მშვიდობის საერთაშორისო ინსტიტუტის”, “კონრად ადენაუერის მრავალმხრივი დიალოგის ფონდისა” და “ვენის საერთაშორისო ეკონომიკური კვლევების ინსტიტუტის” მიერ, ქალაქ ვენისა და “ვენის დიპლომატიური აკადემიის” მხარდაჭერით.

The expert conference, titled The New Black Sea: How the War in Ukraine is Reshaping the Region, was held in Vienna, Austria, on November 29, 2022.
The following conference gathered academics and practitioners from the countries of the Black Sea region to discuss issues, including ongoing military developments in Ukraine, the role of Turkey in the Black Sea region, developments in the South Caucasus, as well as the economic implications of the war, including for energy security.
On behalf of the Georgian Institute of Politics, Prof. Kornely Kakachia (Director, GIP) participated in the second workshop on South Caucasus and the wider Black Sea region.
The expert conference was organized by the International Institute for Peace, Konrad Adenauer Foundation for Multilateral Dialogue, and Vienna Institute for International Economic Studies, With the support of the City of Vienna and The Diplomatic Academy of Vienna.