GEOYOUTH2021-ის ფარგლებში დაფინანსებული ოთხი პროექტი ახალგაზრდებში სამოქალაქო ჩართულობის წახალისებას მიეძღვნა
• Views
• Facebook
• Twitter
• LinkedIn
• Subscribe
Join our list
2,179
პროექტ #GEOYOUTH2021-ის ფარგლებში გაცემული გრანტებით რვა ახალგაზრდულმა საინიციატივო ჯგუფმა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში რვა ქვე-პროექტი განახორციელა.
მათგან ოთხი პროექტი მიზანად ისახავდა ახალგაზრდებში სამოქალაქო ჩართულობის წახალისებას და განხორციელდა თბილისსა და ბათუმში, ხულოში, მარნეულსა და სამეგრელო-ზემო სვანეთის ხუთ მუნიციპალიტეტში.
“იაქტიურე, შენზეა!”
📍 ბათუმი და თბილისი
🎯 პროექტის მიზანს წარმოადგენდა ახალგაზრდების ცნობიერების გაზრდა პოლიტიკურ პროცესებსა და სამოქალაქო აქტივიზმში ჩართულობის შესახებ. ასევე, ახალგაზრდებსა და პოლიტიკურ პარტიებს შორის კომუნიკაციის გააქტიურება, მათი ინფორმირებულობის გაზრდა.
პროექტის ფარგლებში ორმოცდაათი მონაწილესათვის ჩატარდა სემინარები თემებზე ადამიანის უფლებების დაცვა სამოქალაქო აქტივიზმის გზით და  აქტივიზმის როლი. განხორციელდა ექვსი Facebook ჩართვა პოლიტიკური პარტიების და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან.
პროექტის შედეგად, წინაასარჩევნოდ, ახალგაზრდებსა და პოლიტიკურ პარტიებს შორის შეიქმნა კომუნიკაციის შესაძლებლობა, გაიზარდა პოლიტიკური პროცესებისა და სამოქალაქო აქტივიზმის შესახებ ინფორმირებული სამიზნე ახალგაზრდების რაოდენობა, პროექტის შედეგად ახალგაზრდებისთვის შეიქმნა პლატფორმა წინასაარჩევნო პროგრამასა და ახალგაზრდების პოლიტიკაში ჩართულობის შესახებ საუბრისთვის და  კითხვა-პასუხებისთვის. თითოეული ფეისბუქ ლაივ დისკუსია ნახა სულ მცირე 1000 ადამიანმა.
პროექტი განხორციელდა „განათლებისა და განვითარების სივრცემ“, რომელიც არის ახლად დაფუძნებული ორგანიზაცია და მიზნად ისახავს ახალგაზრდების განვითარების ხელშეწყობას სოციალური, საგანმანათლებლო და პროფესიული კუთხით, ფორმალური და არაფორმალური განათლების გზით, მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლებასა და  ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების მონიტორინგს. ორგანიზაციის დამფუძნებელი არის “ცვლილებებზე ორიენტირებული ახალგაზრდების ხელშეწყობა საქართველოში” პროექტის ბენეფიციარი, რომელიც ხორციელდება GIP-ის მიერ, USAID-ის ფინანსური მხარდაჭერით და CRRC საქართველოსთან პარტნიორობით.
“შუქურა ახალგაზრდებისთვის”
📍 ხულოს მუნიციპალიტეტი, აჭარა.
🎯 პროექტი მიზანად ისახავდა ხულოში მცხოვრები ახალგაზრდებისთვის თეორიული და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარებას, იმისთვის, რომ მათ შეძლებოდათ რეალური ნაბიჯების გადადგმა სთემო პრობლემების აღმოსაფხვრელად. პროექტის გუნდმა მონაწილეებს მიაწოდა თეორიული ცოდნა იმის შესახებ, თუ რას ნიშნავს იყო აქტიური მოქალაქე და როგორ შეიძლება შენი აქტიურობით გამოიწვიო სასიკეთო ცვლილებები. ამის შემდეგ, პროექტის მონაწილეებს საშუალება მიეცათ აღნიშნული ცოდნა პრაქტიკულად გამოეყენებინათ, მცირე პროექტების განხორციელების გზით.
პროექტი მოიცავდა ისეთ აქტივობებს როგორიცაა სიმულაციური თამაშები, პრაქტიკა ხულოს მერიის სხვადასვა დეპარტამენტებში, ტრენინგი პროექტის წერაში და სხვა. დასკვნით ეტაპზე, მონაწილეები დაიწყვნენ სამ ჯგუფად და თითოეულმა ჯგუფმა შეადგინა საპროექტო განაცხადები. ერთერთ ჯგუფს გადაეცა მცირე გრანტი სოფელ ღურტაში თანამედროვე ბიბლიოთეკის მოსაწყობად.
“ეთნიკური სტერეოტიპები, განათლებაზე ხელმისაწვდომობა და კარიერული წინსვლა ეთნიკურად აზერბაიჯანელ ახალგაზრდებში”
📍 პროექტი ჩატარდა მარნეულსა და თბილისში და განვითარდა ორი ძირითადი მიმართულებით: კვლევა და ტრენინგები.
🎯 კვლევის მიზანი იყო იმის დადგენა, თუ რა გავლენას ახდენს ეთნიკური სტერეოტიპები განათლების ხელმისაწვდომობასა და კარიერულ წინსვლაზე ეთნიკურად აზერბაჯანელ ახალგაზრდებში. მიზნის მისაღწევად საინიციატივო ჯგუფის მიერ გამოყენებულ იქნა სამაგიდე კვლევა, თვისებრივი კვლევის მეთოდები – ფოკუს-ჯგუფი და ექსპერტული ინტერვიუ. გამოვლინდა სქესთაშორისი განსხვავებები, ახალგაზრდების დამოკიდებულებები განათლებაზე ხელმისაწვდომობისა და კარიერული წინსვლის კუთხით, მოხდა მექანიზმების იდენტიფიცირება, რომელთა საშუალებით შესაძლებელია ეთნიკური სტერეოტიპების დაძლევა. აღნიშნული კვლევა შემდგომში მომზადდება საერთაშორისო რეფერირებად, აკადემიურ ჟურნალში გამოსაქვეყნებლად.
ამასთან ერთად, ჩატარდა 3 ონლაინ და ერთი Live ტრენინგი, რომელთა მიზანი იყო ეთიკურად აზერბაიჯანელი ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლება კვლევის შედეგად გამოკვეთილ საკვანძო გამოწვევებთან დაკავშირებით. ადგილობრივ ახალგაზრდებთან შეხვედრისას სიღრმისეულად იყო განხილული აღნიშნული პრობლემები და მათი გადაჭრის შესაძლო გზები, საზოგადოებისთვის შესათავაზებლად.
“ახალგაზრდების მონაწილეობა საარჩევნო და პოლიტიკურ პროცესებში”
📍 პროექტი განხორციელდა სამეგრელო-ზემო სვანეთში, მოიცვა ზუგდიდის, წალენჯიხის, ხობის, სენაკის, ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტები.
🎯 პროექტი მიზნად ისახავდა ახალგაზრდების მონაწილეობის ზრდას საარჩევნო და პოლიტიკურ პროცესებში. პროექტმა ხელი შეუწყო ახალგაზრდების სამოქალაქო პასუხისმგებლობის გაზრდას და მათი ჩართულობის ზრდას ადგილობრივი თვითმმართველობის საქმიანობის განხორციელების პროცესში.
პროექტის ფარგლებში ჩატარდა ხუთი ონლაინ ტრენინგი თემებზე: წინასაარჩევნო კამპანიის წარმოების სტანდარტები; ადვოკატირება; პოლიტიკური იდეოლოგიები; ადგილობრივი თვითმმართველობის საქმიანობის განხორციელებაში მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმები; არჩევნები და დემოკრატია. გარდა ამისა, ჩატარდა ორი საჯარო დისკუსია სამეგრელოს შვიდ მუნიციპალიტეტში მცხოვრები ახალგაზრდებისთვის თემაზე „ახალგაზრდული პოლიტიკა“, რომელშიც მონაწილეობას იღებდნენ ადგილობრივი მუნიციპალიტეტისა და პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები. ამას გარდა, პროექტის ფარგლებში შეიქმნა თემატური ვიდეო კლიპი ახალგაზრდების პოლიტიკური მონაწილეობის მნიშვნელობაზე, რამაც წაახალისა ახალგაზრდების არჩევნებში მონაწილეობა.
პროექტი #GEOYOUTH2021 ხორციელდება საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის მიერ (GIP) გერმანულ ორგანიზაცია Polis180-თან თანამშრომლობით და გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით.
civic engagement, GEOYOUTH2021, GIP4Youth, სამოქალაქო ჩართულობა
• პუბლიკაციები
ახალგაზრდების სამოქალაქო და პოლიტიკური აქტივიზმი საქართველოში ივნისი 8, 2023
ანგარიში „ახალგაზრდების სამოქალაქო და პოლიტიკური აქტივიზმი საქართველოში – პროექტის შედეგების ანალიზი“ მომზადებულია პროექტის „ცვლილებებზე ორიენტირებული ახალგაზრდების ხელშეწყობა საქართველოში“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოს პოლიტიკის
• Related News
პროექტი “GeoNext2022: პარტნიორობა ახალგაზრდების ჩართულობისთვის” დაიწყო  ივნისი 10, 2022
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა, გერმანულ ორგანიზაცია Polis180-თან პარტნიორობით დაიწყო ახალი პროექტი – „GeoNext2022: პარტნიორობა ახალგაზრდების ჩართულობისთვის“.
მესამე და მეოთხე სამუშაო თემატური ჯგუფების (WGs) 2021-2022 შეხვედრა ოქტომბერი 19, 2021
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით 16-17 ოქტომბერს გაიმართა მესამე და მეოთხე თემატურ სამუშაო ჯგუფებთან შეხვედრა თემებზე – ახალგაზრდების როლი საქართველოს საგარეო პოლიტიკაში და  ახალგაზრდების დასაქმება.
GEOYOUTH2021-ის ფარგლებში დაფინანსებული ოთხი პროექტი მიეძღვნა რეგიონებში ახალგაზრდების გააქტიურებას ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებთან თანამშრომლობის კუთხით ოქტომბერი 9, 2021
პროექტ #GEOYOUTH2021-ის ფარგლებში გაცემული გრანტებით რვა ახალგაზრდულმა საინიციატივო ჯგუფმა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში რვა ქვე-პროექტი განახორციელა.

Within the framework of #GEOYOUTH2021 Georgian Institute of Politics financed eight regional sub-projects dedicated to promote youth civic engagement 🎯
Four youth initiative groups covered issues relating to Promoting Civic Engagement among young people. These projects were implemented in Tbilisi and Batumi, Khulo, Marneuli and five municipalities in Samegrelo-Zemo Svaneti.
🟩 Be Active, It’s Up to You!
📍 Batumi, Tbilisi
Project goal 🎯
🟣 Promoting the involvement of young people in political and civic processes.
🟣 Raise awareness and enhance communication between youth and political parties.
Two seminars were organized within the project on “Human Rights Protection through Civic Activism” and “The Importance of Civic Activism” for youth residing in Batumi and Tbilisi. Additionally, 6 Facebook live discussions were arranged with the representatives of political parties and civil society.
The project created a platform for youth to have direct communication with members of political parties and thus, gave them the opportunity to ask questions regarding political campaigns and receive responses. The project raised awareness of the youth about political and civic processes. Around 50 young people took part in live events, and each Facebook live discussion reached at least 1000 people.
The project was implemented by a newly established NGO “Space for Education and Development” that aims to promote the development of young people in social, educational, and professional terms through formal and non-formal education, raising public awareness as well as monitoring the fulfillment of the obligations under the Association Agreement. The founder is the beneficiary of the project “Promoting Youth Transformational Leaders in Georgia” which is being implemented by GIP with USAID financial support.
🟩 Lighthouse For Youth
📍 Khulo municipality, Adjara
🎯 The project aimed to equip the local youth in Khulo Municipality with theoretical and practical skills in order to help them in making tangible steps to solve the local problems.
The project team provided the participants with theoretical knowledge of what it means to be an active citizen and how their engagement on their level can lead to beneficial changes in their community. Afterwards the project team helped their beneficiaries to transform their theoretical knowledge into a real experience.
The activities included simulation games, a one-day-long internship in the different departments of the Khulo city hall, training in project writing and developing actual small project proposals. The project team also conducted a practical workshop among beneficiaries in three groups to write an actual small project and they gave a mini-grant to the project “Modern Library”, which was implemented in the village Ghurta to update the local library so it becomes a welcome space with new resources for local youth.
🟩 Ethnic stereotypes, access to education, and career advancement among the Azerbaijani youth
📍 The project was implemented in Marneuli and Tbilisi and included 2 components: research and training.
🎯 The research aimed to identify the impact of ethnic stereotypes on access to education and career advancement among ethnic Azerbaijani youth. The study was conducted using qualitative research methods: desk research, focus groups and expert interviews. The study identified gender specific challenges, youth attitudes in terms of access to education and career advancement, and mechanisms for overcoming ethnic stereotypes. The research results will be submitted to a peer-reviewed academic journal.
Based on the preliminary findings, 4 trainings took place, aiming to raise the awareness of ethnic Azerbaijani youth on the key challenges found as a result of the study. Participants from the local communities engaged in looking for solutions to increase access to education and improve their professional advancement.
🟩 Youth participation in electoral and political processes
📍 The project was implemented in the Samegrelo-Zemo Svaneti region and covered Zugdidi, Tsalenjikha, Khobi, Senaki, and Chkhorotsku municipalities
🎯 The project aimed at increasing youth participation in electoral and political processes. The project supported the increase of civic responsibility as well as their active involvement in the local governance.
Under the framework of this project, the project team engaged with youth aged between 16-26. Namely, there were five online training sessions on the topics like the standards of conducting election campaigns, advocacy, political ideologies, the civic participation mechanisms in local governance as well as on elections and democracy. Apart from this, the project team held two public discussions with the participation of local municipality representatives and political party members, where local youth had the chance to discuss the opportunities of political participation. Moreover, the beneficiaries of the project created a video about the importance of youth political participation, which encouraged the local youth to participate in elections.
🤝 Project #GEOYOUTH2021 is implemented by the Georgian Institute of Politics (GIP) in cooperation with the German organization Polis180 with the financial support of the Ministry of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany.
📌 The project is a continuation of #GEOYOUTH2020, in which a youth manifesto was developed by more than 150 young people, including representatives of ethnic minorities and mountainous regions. The document, published before the 2020 parliamentary elections, outlines the challenges of youth political involvement and offers the public ways to address them 🎯🚀
The project is funded by the German Federal Foreign Office.
civic engagement, GEOYOUTH2021, GIP4Youth
• Related Publications
Youth Civic and Political Activism in Georgia 08/06/2023
The report “Youth Civic and Political Activism in Georgia – Project Impact Evaluation Report” was prepared within the framework of the project “Promoting Youth Transformational Leaders in Georgia” (PYTLIG) implemented
• Related News
Launching of the second thematic Working Group (WG) 2021-2022 17/10/2021
On October 10 Georgian Institute of Politics launched the second thematic Working Group, on the issue of Women’s Political Participation.
Kicking off #GeoNext2022 10/06/2022
The Georgian Institute of Politics in partnership with German grass-root organization Polis180 launched a new project – “GeoNext2022: Partnerships for Youth Engagement”.
ELS alumni participated in the workshop “NGO Leaders: Lead with Impact” 16/11/2022
On November 11-13, 2022 American Councils for International Education Georgia in cooperation with the Georgian Institute of Politics (GIP) held the training for the “NGO Leaders: Lead with Impact“