საჯარო პოლიტიკის ანალიზის ცენტრის (PPA Hub) გახსნა
14 მარტს, საჯარო პოლიტიკის დისკურსში ახალგაზრდა მკვლევართა ეფექტური ჩართულობის ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) საჯარო პოლიტიკის ანალიზის ცენტრი, Public Policy Analysis Hub გახსნა. ცენტრის მიზანია ხელი შეუწყოს მტკიცებულებებზე დაფუძნებულ კვლევას, სტუდენტების, მკვლევრებისა და პოლიტიკის პრაქტიკოსების ანალიტიკური უნარ-ჩვევების გაზრდის გზით. აღნიშნული ინიციატივა შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მხარდაჭერით ხორციელდება.
PPA Hub არის ერთობლივი პლატფორმა სწავლისთვის, უნარების განვითარებისა და ცოდნის გაცვლისთვის ახალგაზრდა მკვლევრებს, ექსპერტებსა და აკადემიკოსებს შორის. ცენტრი მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს კვლევასა და ანალიზს მმართველობის ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხების შესახებ, როგორიცაა გამჭვირვალობა, საჯარო მმართველობის რეფორმა (PAR) და კარგი მმართველობა.
PPA Hub-ის საქმიანობაში ცენტრალური ადგილი უკავია საჯარო პოლიტიკის ანალიზის სპეციალიზებულ კურსს, რომელიც პროექტის მონაწილეებს საშუალებას მისცემს უფრო საფუძვლიანად გაეცნონ საჯარო პოლიტიკის დინამიკასა და კვლევის პროცესში საჭირო ანალიტიკურ ინსტრუმენტებს. აღნიშნულ ინიციატივაში მონაწილეობის მისაღებად შეირჩა ოცდახუთი სტუდენტი და ახალგაზრდა მკვლევარი 9 სხვადასხვა უნივერსიტეტიდან.
ორი თვის განმავლობაში პროექტის მონაწილეები მონაწილეები დაესწრებიან 16 სესიას, რომლებიც ერთობლივად მოიცავენ როგორც თეორიულ, ასევე პრაქტიკულ სამუშაოებს. აღნიშნულ სესიებს ქართულ და ინგლისურ ენებზე გაუძღვებიან ცნობილი ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტები.
საჯარო პოლიტიკის ანალიზის ცენტრი რიჩარდ ჰეისელვუდმა, USAID-ის ეროვნული მმართველობის პროგრამის ხელმძღვანელმა, გახსნა. მან ხაზი გაუსვა PPA Hub-ისა და მსგავსი ინიციატივების მნიშვნელობას ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების გზაზე. საჯარო პოლიტიკის ანალიზის ცენტრის როლზე ისაუბრა, ასევე, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) დირექტორმა, პროფ. კორნელი კაკაჩიამ. მისი თქმით, ახალგაზრდებში ანალიტიკური, წერითი და კვლევითი უნარების დახვეწა ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესის აუცილებელი კომპონენტია. GIP-ის პროექტების მენეჯერმა, სალომე კანდელაკმა გახსნით ღონისძიებაზე PPA Hub-ის მიმოხილვა, მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები წარადგინა.
საჯარო პოლიტიკის ანალიზის ცენტრის (PPA Hub) გახსნა საფუძველს უყრის ინფორმირებული, მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკისა და სიღრმისეული ანალიტიკის დანერგვას ქვეყნის საჯარო პოლიტიკის სფეროში.

On March 14, in a bid to foster effective engagement of young researchers in public policy discourse, the Georgian Institute of Politics (GIP), with the generous support of the USAID National Governance Program, launched the Public Policy Analysis Hub (PPAHub). This initiative seeks to bolster informed decision-making by enhancing analytical capabilities among students, researchers, and policy practitioners.
The PPAHub serves as a collaborative platform for learning, skill development, and knowledge exchange among peers, experts, and academics. It aims to facilitate evidence-based research and analysis on crucial governance issues such as transparency, public administration reform (PAR), and good governance.
Central to the PPAHub’s offerings is a specialized Public Policy Analysis Course designed to equip participants with a deeper understanding of public policy dynamics and analytical tools. Twenty-five students and young researchers from 9 different universities have been selected to partake in this initiative.
Over the course of two months, participants will engage in 16 comprehensive sessions, covering both theoretical frameworks and practical applications. Renowned local and international experts will lead these sessions, conducted in Georgian and English languages.
During the opening ceremony, Richard Haselwood, Chief of Party at USAID National Governance Program, underscored the significance of this initiative in advancing Georgia’s democratic aspirations.
Prof. Kornely Kakachia, Director of the Georgian Institute of Politics (GIP), emphasized the pivotal role of the Public Policy Analysis Hub in Georgia’s journey towards European integration. He stressed the importance of addressing pertinent issues and honing analytical, writing, and research skills among students.
Salome Kandelaki, Project Manager at GIP, presented an overview of the project, outlining its objectives and expected outcomes.
The launch of the Public Policy Analysis Hub signifies a significant milestone in Georgia’s pursuit of informed, evidence-based policymaking. It lays the groundwork for achieving analytical excellence within the country’s public policy landscape.