ნოემბერი 28, 2024 GIP
27 ნოემბერს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) ორგანიზებით და  ბერლინში ევროპული პოლიტიკის ინსტიტუტთან (IEP) თანამშრომლობით, ქართველი და გერმანელი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგელების მონაწილეობით, გაიმართა დისკუსია – „Quo Vadis, Georgia?” – საქართველოში მიმდინარე მოვლენებისა და ქვეყნის სამომავლო პერსპექტივების შესახებ.
შეხვედრა ერთგვარ პლატფორმას წარმოადგენდა ქართველი და გერმანელი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისთვის, პოლიტიკის ექსპერტებისა და ჟურნალისტებისთვის თავიანთი პერსპექტივების ერთმანეთისთვის გასაზიარებლად. დისკუსიაზე მონაწილეებმა განიხილეს საქართველოს ამჟამიდნელი საშინაო და საგარეო პოლიტიკა. მათ ასევე ისაუბრეს საქართველოს დემოკრატიულ პერსპექტივებზე და აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით გერმანიისა და ევროპის შეხედულებებზე.
დისკუსია ორი პანელური სესიისაგან შედგებოდა, რომელსაც მოდერაციას საქართველოს პოლიტიკის ისნტიტუტის დირექტორი, პროფ. კორნელი კაკაჩია უწევდა.
პირველ პანელზე, სახელწოდებით „დემოკრატიის გაუარესება საქართველოში და მის ფარგლებს გარეთ“, დისკუსია რამდენიმე ძირითადი შეკითხვის გარშემო გაიმართა:
• საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების სადავო შედეგების გათვალისწინებით, რა შეიძლება ითქვას საქართველოში დემოკრატიაზე? რა არის მთავარი გამოწვევები ამ მიმართულებით?
• რა გრძელვადიენი შედეგები შეიძლება ჰქონდეს დემოკრატიის უკუსვლის საქართველოში?
• დემოკრატიის უკუსვლისა და შეჩერებული ევროინტეგრაციის პროცესის გათვალისწინებით, რა ფორმით შეუძლიათ საერთაშორისო პარტნიორებს საქართველოსთან ეფექტური თანამშრომლობა?
დისკუსიის პირველ პანელზე წარმოდგენილი იყვნენ ექსპერტები – სანდრო ბარამიძე (საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო), ნატა ქორიძე (Civil.ge), ვერონიკა ფაილშიფტერი (იენის  უნივერისტეტი), ფრანცისკა სმოლნიკი (გერმანიის საერთაშორისო ურთიერთობებისა და უსაფრთხოების ინსტიტუტი).
მეორე პანელში, სახელწოდებით „საქართველო საერთაშორისო ცვლილებების კონტექსტში“, მონაწილეობდნენ პროფესორი ეკა აკობია (კავკასიის უნივერსიტეტი), პროფესორი ფიქრია ასანიშვილი (ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი), ფლორენს ერტელი (პასაუს უნივერსიტეტი) და ჯულიან პლოტკა (ევროპული პოლიტიკის ინსტიტუტი). დისკუსია მიმდინარეობდა შემდეგ შეკითხვების გარშემო:
• რა რისკების წინაშე დგას საქართველო გრძელვადიან პერსპექტივაში იმ შემთხვევაში, თუ დემოკრატიის უკუსვლა შეუქცევადი გახდება?
• როგორ იმოქმედებს საქართველოს დღევანდელი საგარეო პოლიტიკური კურსი რეგიონის გეოპოლიტიკურ დინამიკაზე?
• რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს ევროპასა და დასავლეთში პოპულისტურ და ნაციონალისტურ მოძრაობებს საქართველოს დემოკრატიზაციაზე?
ღონისძიება ორგანიზებულია ბერლინში Institut für Europäische Politik (IEP)-თან თანამშრომლობით, პროექტის „საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოება ევროკავშირში ინტეგრაციისთვის GEO4EU“ ფარგლებში, რომელიც მხარდაჭერილია გერმანიის ფედერალური საგარეო უწყების მიერ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისა და რუსეთისათვის, სამოქალაქო საზოგადოების თანამშრომლობის პროგრამის მეშვეობით.

On November 27, 2024, the Georgian Institute of Politics (GIP), in cooperation with the Institut für Europäische Politik (IEP) e.V. in Berlin, organized the GEO4EU Exchange Lab „Quo Vadis, Georgia?” with German and Georgian civil society representatives.
The Exchange Lab served as a platform for civil society representatives, policy experts, and journalists from Germany and Georgia to share their perspectives. It provided an overview of the current state of Georgian domestic politics and foreign policy and facilitated an open discussion about Georgia’s democratic prospects and the viewpoints of Germany and Europe on these issues.
The two-panel session was moderated by Prof. Kornely Kakachia, director of the Georgian Institute of Politics.
The first panel, titled “Erosion of Democracy in Georgia and Beyond,” addressed several key questions:
• Considering highly contested results of the Georgia’s parliamentary elections, what does it reveal about Georgia’s democracy? What are the main challenges we are facing?
• What can be the long-term consequences of democratic backsliding in Georgia?
• How can international partners effectively engage with Georgia, considering authoritarian backsliding and effectively frozen the EU accession process?
The agenda featured a panel of distinguished speakers – Sandro Baramidze (Transparency International Georgia), Nata Koridze (Civil.ge), Veronika Pfeilschifter (University of Jena), Dr. Franziska Smolnik (German Institute for International and Security Affair)
The second panel, titled “Georgia in the Context of International Turmoil,” included Prof. Eka Akobia (Caucasus University), Prof. Pikria Asanishvili (Ivane Javakhishvili Tbilisi State University), Florence Ertel (University of Passau), and Julian Plottka (Institut für Europäische Politik). The discussion focused on the following questions:
• What are the long-term risks for Georgia’s foreign policy if democratic backsliding continues unchecked?
• How will Georgia’s current foreign policy course affect the geopolitical dynamics in the region?
• What impact could the rise of populist and nationalist movements across Europe and the West have on Georgia’s democratization?
The event was organized with Institut für Europäische Politik (IEP) e.V. in Berlin in the framework of the project “Georgian Civil Society for EU Integration GEO4EU”, supported by the Federal Foreign Office through the Civil Society Cooperation Programme for the Eastern Partnership countries and Russia.