ნოემბერი 3, 2021 ნინო სამხარაძე
2020 წლის ყარაბაღის ომის შემდეგ თურქეთის მიერ გაჟღერებული ინიციატივა 3+3 რეგიონული თანამშრომლობის შესახებ საქართველოში არასასურველ პროექტად იქნა მიჩნეული, რადგან ეს ფორმატი აზერბაიჯანთან, სომხეთთან, თურქეთთან და ირანთან ერთად რუსეთსაც აერთიანებს. თუმცა, თითქმის ერთი წლის შემდეგ, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა, დავით ზალკალიანმა სატელევიზიო ინტერვიუში მსგავს ინიციატივებში მონაწილეობის მნიშვნელობის საკითხი წამოჭრა, რამაც საზოგადოებაში ვნებათაღელვა გამოიწვია.
თეორიულად, დიდი და პატარა სახელმწიფოების რეგიონული თანამშრომლობის იდეა, შესაძლოა, მიმზიდველად ჟღერდეს.
თუმცა, მიუხედავად იმისა, რომ საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური პოზიციის მიხედვით, ინიციატივაში მონაწილეობა არ განიხილება, აუცილებელია დისკუსია, თუ რამდენად შედის საქართველოს ეროვნულ ინტერესებში  3+3 ფორმატში მონაწილეობა და ხომ არ უქმნის ეს საფრთხეს ჩვენ სტრატეგიულ ინტერესებს რეგიონში.
3+3 ინიციატივა და პოტენციური რისკები საქართველოსთვის
3+3 ფორმატი თანამშრომლობაზე ორიენტირებული ინიციატივაა და საქართველოსთვის, ერთი მხრივ, სასარგებლო იქნებოდა დამატებით ინფრასტრუქტურულ, ეკონომიკურ თუ პოლიტიკურ პროცესებში ამ თანამშრომლობების გააქტიურება ინიციატივის წევრ ქვეყნებთან. შესაძლოა, გაიზარდოს შანსი, რომ საქართველოს ენერგეტიკული ფუნქცია, აზერბაიჯანის და თურქეთის გარდა სხვა დიდი სახელმწიფოების ჩართვით, წინ წამოიწიოს. მეორე მხრივ, თანამშრომლობის გაფართოებულ პლატფორმებზე თბილისს შეეძლება გამოიყენოს შესაძლებლობა ისეთი საკითხების წინ წამოსაწევად ინიციატივის მონაწილე ქვეყნებთან, რაც ორმხრივ ფორმატებში არ გვარდება. და ბოლოს, დიდი აქტორების ჩართვა გაამარტივებს სამხრეთ კავკასიის ორ კონფლიქტურ მხარეს შორის მედიაციას საქართველოსთვის, როგორც ორივე ქვეყანასთან კეთილმეზობლური ურთიერთობების მქონე სახელმწიფოსთვის. ეს კი, თბილისის, როგორც მედიატორის, პოზიციების და სანდოობის გამყარებას შეუწყობს ხელს. თუმცა, ამ და ყველა სხვა სარგებლის განხილვისას, აუცილებელია, ვისაუბროთ იმ რისკებზეც, რომლებსაც პოტენციურად 3+3 ფორმატი წარმოშობს საქართველოსთვის.
რუსეთის ფაქტორი
მნიშვნელოვანი საკითხი, თუ რატომ არ განიხილავს 3+3 ფორმატში ჩართულობას საქართველო და რატომ უნდა გაგრძელდეს ასე მომავალშიც, არის მოსკოვი, რომელთანაც თბილისს არ აქვს ოფიციალური დიპლომატიური ურთიერთობები 2008 წლის აგრესიის და დღემდე აქტიური მცოცავი ოკუპაციის გამო. ამ თვალსაზრისით, თბილისისთვის რაიმე სახის ოფიციალურ სახელმწიფოთაშორის გაერთიანებაში შესვლა, სადაც რუსეთია, შესაძლოა, იყოს უმთავრესი ეროვნული ინტერესის – სუვერენიტეტისთვის ბრძოლის დათმობა: იმის გათვალისწინებით, რომ ხშირად საქართველოსა და რუსეთის ინტერესები ფუნდამენტურ წინააღმდეგობაშია, ოფიციალური ფორმატის ვალდებულებებით დატვირთულ თბილისს კიდევ უფრო გაუჭირდება მოსკოვის ამბიციებთან და მისგან მომავალ მრავალფეროვან საფრთხეებთან გამკლავება. ამას ისიც ემატება, რომ  3+3 ფორმატი რუსეთისთვის კარგი შანსია რეგიონში თავისი წარმომადგენლობის გასაძლიერებლად. ყარაბაღის კონფლიქტის მოგვარების შემდეგ სწორედ მოსკოვი აღიქმება წამყვან მშვიდობისმყოფელ მოთამაშედ და, სავარაუდოდ, ის ამ ფორმატშიც არ დათმობს ლიდერის როლს, რაც დამატებითი საშიშროებაა თბილისისთვის.
ამავდროულად, მინისტრ ზალკალიანის ინტერვიუს შემდეგ გამოჩნდა, რომ რუსეთი მუდამ მზადაა, სწრაფად აამუშაოს საინფორმაციო ინსტრუმენტები, როცა საქმე საქართველოში გაჟღერებულ მისთვის სასარგებლო საჯარო განცხადებების ინტერპრეტირებასა და გავრცელებას ეხება. აჟიოტაჟის შექმნა იმის შესახებ, რომ თბილისი თითქოს თანახმაა, ანდაც ფიქრობს 3+3 ფორმატში მონაწილეობაზე, რუსეთისთვის მნიშვნელოვანი ინფორმაციული იარაღია.
საქართველოს ტრადიციული სტრატეგიული ალიანსების ფაქტორი
3+3 ინიციატივის ამოქმედების შემთხვევაში, შესაძლოა,დამატებითი კითხვის ნიშნები გაჩნდეს საქართველოს ტრადიციული სტრატეგიული თანამშრომლობების ძირითადი მიმართულებების შესახებ. ქვეყნის საგარეოპოლიტიკური ვექტორი, უმთავრესად, დასავლურ სამყაროსთან სტრატეგიულ პარტნიორობაზე და შიდა დემოკრატიის გაძლიერების გზით, ამ პარტნიორობების გაღრმავებაზეა დაფუძნებული. ექვსეულის ოფიციალურ ფორმატად ჩამოყალიბების შემთხვევაში კი, არალიბერალურ ინტერნაციონალში გაწევრება ისედაც ხარვეზიანი შიდადემოკრატიული პროცესების გათვალისწინებით, სავარაუდოდ, ეჭვებს კიდევ უფრო გააღრმავებს.
გარდა ამისა, მხედველობაში უნდა მივიღოთ ისიც, რომ თეირანთან აშშ-ს დაძაბული ურთიერთობები აქვს და, უფრო მეტიც, ირანი ვაშინგტონის მიერ სანქცირებულ ქვეყნებს მიეკუთვნება. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო-ირანის ორმხრივი ურთიერთობები ამ მიმართულებით განსაკუთრებულ წნეხს არ განიცდის, თბილისისთვის მაინც საგულისხმო უნდა იყოს ირანთან დამატებით თანამშრომლობით პლატფორმებში შესვლის საკითხი და აშშ-სთან სტრატეგიულ ურთიერთობებში პოტენციურად სადავო კომპონენტის შეტანა.
3+3 ფორმატის პერსპექტივის ფაქტორი
გარდა უშუალოდ საქართველოს ეროვნული ინტერესებისა და სტრატეგიული ურთიერთობების თვალსაზრისით არსებული რისკ-ფაქტორებისა, უნდა გავითვალისწინოთ ისიც, რომ 3+3 ფორმატის ამ სახით არსებობა და შედეგიანობა არაერთ კითხვის ნიშანს ბადებს. ინიციატივაში პოტენციურად მონაწილე ექვს ქვეყანას შორის განვითარებულია სხვადასხვა სიმძაფრის კონფლიქტური ურთიერთობა რამდენიმე მიმართულებით. განსაკუთრებით საყურადღებოა აზერბაიჯან-ირანის საზღვართან განვითარებული დაძაბულობა, რომელშიც აზერბაიჯანის მხარეს ჩაბმულია თურქეთიც.
თანაც, ჯერ-ჯერობით არსად ჩანს არგუმენტი, რით შეიძლება განსხვავდებოდეს 3+3 ინიციატივა კონფლიქტების შესახებ მოლაპარაკებების სხვა, დროში გაწელილი ფორმატებისგან, როგორიცაა მინსკის და ჟენევის ფორმატები. ამ მოცემულობით საქართველოსთვის 3+3 ინიციატივაში შესვლა მაინცდამაინც პერსპექტიულად არ გამოიყურება მაშინაც კი, როდესაც ფორმატი საერთო ინტერესების პოვნას და მათზე ერთობლივად მუშაობას ემსახურება. შესაბამისად, თბილისისთვის ამ, ერთი შეხედვით, „მკვდრადშობილ“ თანამშრომლობაში შესვლა მეტი დანაკარგი იქნება სახელმწიფოსთვის, ვიდრე სარგებელი.
სად არის გამოსავალი?
ერთ-ერთი მთავარი არგუმენტი, რატომაც, მინისტრ ზალკალიანის თქმით, საჭიროა მსგავს რეგიონულ პროექტებში ჩართვაზე ფიქრი, არის ის, რომ საჭიროა, საქართველომ შეინარჩუნოს თავისი ფუნქცია რეგიონში. თუმცა, თბილისის ამჟამინდელი სამეზობლო პოლიტიკა მას საკმარისად მომგებიან პოზიციაში აყენებს იმისთვის, რომ რუსეთთან ალიანსში შესვლის გარეშეც ეს ამოცანა წარმატებით შეასრულოს.
პირველ რიგში, თბილისმა დაამტკიცა, რომ უშუალოდ სომხეთთან და აზერბაიჯანთან თანამშრომლობით შეუძლია, სარგებლისმომტანი აქტორი იყოს აშშ-სთან ერთად. შედეგად, კონფლიქტში ჩართული ორივე სახელმწიფოს მხრიდან საქართველოს დიდი ნდობის რესურსი გააჩნია. ამ ეტაპზე, სასურველი იქნება, თუ თბილისი გააგრძელებს მუშაობას მედიატორის როლის უფრო მეტად გაძლიერებაზე. 2021 წლის სექტემბერ-ოქტომბერში ეს პროცესი ლიდერების ორმხრივი შეხვედრების ფარგლებში მიმდინარეობს, რაც დადებით ტენდენციად უნდა მივიჩნიოთ. თუმცა, საქართველოსთვის მთავარი ისაა, რომ წინასწარი ორმხრივი და მედიაციის სამმხრივი მოლაპარაკებები გამოიყენოს, როგორც უალტერნატივო საშუალება რეგიონში საკუთარი ფუნქციის შენარჩუნებისთვის. ეს, შეიძლება, იყოს თბილისის დიალოგის არენად უფრო აქტიურად შეთავაზება უშუალოდ სომხეთისა და აზერბაიჯანისთვის. ასევე, ომისშემდგომი ჰუმანიტარული დავების გადაჭრაში მედიატორის ფუნქციის გახანგრძლივებაზე მუშაობა.
ამასთან, მთავრობამ უნდა იფიქროს გაფართოებული თანამშრომლობების პარალელურ ფორმატებზე ისე, რომ შეინარჩუნოს რეგიონში დიდ მოთამაშეებთან ერთად ჩართულობის შესაძლებლობა. თბილისს შეუძლია, ამის რესურსი გამოძებნოს, განსაკუთრებით, თურქეთთან სხვადასხვა მიმართულებით ხანგრძლივი სტრატეგიული პარტნიორობის გათვალისწინებით და თამამად თქვას უარი 3+3 ინიციატივაში მონაწილეობაზე. ფაქტია, რომ თურქეთისთვის, როგორც ინიციატორი აქტორისთვის, გასაგებია საქართველოს ფრთხილი პოზიცია, რაც იმას ნიშნავს, რომ მასთან, როგორც რეგიონის ერთ-ერთ დიდ მოთამაშესთან, ორმხრივ ურთიერთობებზე განსაკუთრებით ნეგატიურ გავლენას არ უნდა ველოდოთ. შესაბამისად, ხელისუფლებას, შეიძლება ითქვას, რომ აქვს საკმარისი სივრცე და რესურსი რეგიონში იმისთვის, რომ თავიდან აიცილოს რუსეთთან საერთო ფორმატში მოქმედების აუცილებლობა.
ამგვარად, ფართო რეგიონული თანამშრომლობის ნაწილად ყოფნა, შესაძლოა, მიმზიდველად და სტრატეგიულად გამართლებულად აღიქმებოდეს საქართველოში: ლოგიკურია, რომ თბილისს სურს სამხრეთ კავკასიის რეგიონში მნიშვნელოვანი როლის თამაში გაფართოებულ ფორმატებში მონაწილეობის გზით. თუმცა, ამ ეტაპზე, არ შეიძლება იმის თქმა, რომ საქართველოსთვის 3+3 ინიციატივა ერთადერთი შესაძლებლობაა, შეინარჩუნოს აქტუალობა რეგიონში. ზემოთ განხილული რისკები ბევრად სჭარბობს იმ სარგებელს, რაც საქართველოს ამ პროექტში მონაწილეობით შეუძლია, მიიღოს.
ამ რისკების თავიდან ასაცილებლად, თბილისს ორმხრივი და სამეზობლო ურთიერთობების სტრატეგიის კიდევ უფრო გაძლიერება და მოქმედების გააქტიურება შეუძლია. იმ შემთხვევაში, თუ მთავრობა მოახერხებს და ამ ორი მიმართულებით გააგრძელებს ხელშესახები შედეგების მიღწევას – მედიაციის პროცესის ახალი მიღწევებით წარმართვას, მოლაპარაკებების ნეიტრალური და ეფექტიანი პლატფორმის მიწოდებას, და შემდგომ უკვე სხვადასხვა ინფრასტრუქტურული თუ ეკონომიკური პროექტების ორმხრივ რეჟიმში გააქტიურებას, თბილისისთვის მაქსიმალურად შემცირდება რისკი და შიში იმისა, რომ ქვეყანა ჩამორჩეს მნიშვნელოვან პროცესებს რეგიონში და გარკვეული ფუნქციის გარეშე დარჩეს.

03/11/2021 Nino Samkharadze
Since the 2020 Karabakh War, Turkey’s initiative to create the 3+3 regional cooperation platform has been viewed in a less positive light in Georgia because it involves Russia, alongside Azerbaijan, Armenia, Turkey and Iran. At the same time, almost after a year from the war, in the interview with Georgian Public Broadcaster, the Foreign Minister David Zalkaliani raised the issue of importance of participating in similar regional initiatives. This statement became the subject of societal concern.
Hypothetically, among both great and small actors, the idea of cooperation may look attractive. However, despite the official position of MFA which strictly opposes the 3+3 platform, it is important to discuss whether this format is in compliance with Georgia’s national interests and threatens our strategic regional goals in the region.
The 3+3 Initiative and Potential Risks for Georgia
The 3+3 format is a cooperation-oriented initiative. On the one hand, it would be beneficial for Georgia to activate additional infrastructural, economic, or political processes with the potential initiative’s member states. There is a possibility of reinitiating Georgia’s energy-related function by including other states besides, Azerbaijan and Turkey. On the other hand, Tbilisi can use the joint platform to raise issues with its regional actors which cannot be addressed in bilateral formats. And, also, the involvement of big actors can enhance Georgia’s mediating function and reliability, as a country maintaining good relations with both conflicting neighbors. However, in addition to discussing the benefits of the project, a conversation about the potential risks of the 3+3 format is necessary.
The Russia Factor
Moscow is an important factor determining why Georgia is not considering involvement in the 3+3 format and why this position should be upheld. Tbilisi has halted diplomatic relations with Kremlin because of the 2008 war and ongoing creeping occupation. Thus, joining a platform including Russia risks causing widespread alarm and jeopardizing the national interest of sovereignty. Indeed, the interests of Moscow and Tbilisi are fundamentally controversial. If Georgia were to accept the framework of the joint partnership initiative, it would be harder to resist the Kremlin’s regional ambitions and hybrid threats. Besides, the 3+3 creates a perfect chance for Russia to increase its presence in the region. Following its brokering of the latest Karabakh war, Moscow is considered as the leading actor. It is unlikely to give up its dominance in the framework of the 3+3.
At the same time, after the remarks of Mr. Zalkaliani, we witnessed that Russia is always ready to immediately engage its disinformation instruments when it comes to spreading and interpreting information from Georgia. Enhancing the resonance of the narrative that Tbilisi should accept the invitation to the 3+3 format, is a considerable disinformation weapon for Kremlin.
The Factor of Georgia’s Traditional Strategic Alliances
Launching the 3+3 format would provoke questions about the main directions of Georgia’s traditional strategic partnerships. The foreign policy vector of the country is mainly based on strategic relations with western actors and strengthening these partnerships by enhancing domestic democracy. If the format of the regional six is launched, joining this illiberal cooperation will possibly deepen doubts about Georgia’s so far flawed democratic processes.
Besides, tense relations between the USA with Tehran should be considered, especially the fact that Iran is on Washington’s sanctioned countries list. So far, bilateral relations between Georgia and Iran are not experiencing any pressure because of this factor. However, Tbilisi should always carefully think about the additional controversial components, such as entering into political unions with Iran, in the strategic relations between Tbilisi and Washington.
The Prospect of the 3+3 Initiative as a Factor
Besides the immediate risks for the national interests and strategic relations of Georgia, the perspectives for and efficiency of the 3+3 format is questionable. This is due to regional circumstances. Potential participant countries have a diversity of deteriorated relations. Recent tensions on the Azerbaijani-Iran border, in which Turkey supporting Azerbaijan, should be under particular scrutiny now.
Additionally, there is currently no convincing argument showing how the 3+3 initiative can be more fruitful than other prolonged formats of peace-related negotiations, such as Minsk and Geneva formats. With these givens, entering the initiative does not look promising enough for Georgia, even with the purpose of finding common interests among the six regional actors. Thus, the risks of accepting the invitation to join this hopeless cooperation overshadows the benefits of it.
Where Is the Way Out?
One of the main arguments that Minister Zalkaliani brought forth in favor of participating in the new regional project is that Georgia needs “to maintain its function in the region”. At the same time, its ongoing successful neighborhood policy puts Tbilisi in a beneficial position to pursue this task, even without entering into alliances with Russia.
First of all, Tbilisi has proven that it is capable of successfully mediating cooperation between Armenia and Azerbaijan, with the help of the USA. As a result, both conflicting states have deepened their trust in Georgia. At this stage, it will be desirable if Tbilisi continues enhancing its role as mediator. This process is taking place throughout September-October of 2021 in the framework of bilateral meetings, which should be seen as a positive trend. Though it is important that Georgia should employ those individual meetings and its trilateral mediation to make this process as the only alternative to maintain its regional functions. This might happen by suggesting Tbilisi as the negotiation platform more actively or by enhancing efforts to work on solving the humanitarian disputes between post-war Armenia and Azerbaijan.
Besides, the Georgian government should think about the parallel formats of broadened cooperation, beyond bilateral negotiations, in order to maintain the engagement of large powers. Tbilisi can do that through a consistent and successful strategic partnership with countries like Turkey. It is a fact that Ankara respects Georgia’s careful position on the 3+3 format. This means that Georgia’s refusal to join the format is unlikely to negatively impact on the two country’s bilateral relations. Thus, the government has enough space and political resources in the region to avoid being forced to join the alliance with Russia.
At first glance, being part of a broader regional cooperation might seem to be an attractive and strategically justified action in Georgia. Logically, Tbilisi wants to play a larger role in the South Caucasus by engaging in multilateral initiatives. However, the 3+3 format is not the sole way to achieve this aim. Indeed, the risks discussed above outweigh the benefits of Georgia’s participation in the project.
To avoid these risks, Tbilisi needs to strengthen its bilateral neighborhood strategy and take concrete steps in this direction. If the government manages to keep achieving tangible outcomes – conducting the mediation process successfully, providing a neutral and efficient platform for negotiations, activating new bilateral infrastructural and economic initiatives – the risks and fears of lagging behind important geopolitical processes and losing the regional importance of Tbilisi will be minimal.