GIP ნატოლინის სამეზობლო პოლიტიკის ფარგლებში გამართულ პანელურ დისკუსიაზე
18 ნოემბერს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფესორმა კორნელი კაკაჩიამ, როგორც მოწვეული სპიკერმა, მონაწილეობა მიიღო ნატოლინის სამეზობლო პოლიტიკის ფარგლებში გამართულ რიგით მესამე ღონისძიებაში – “პოსტ-კოლონიალურობა ევროკავშირის აღმოსავლეთ და სამხრეთ სამეზობლოში: რაღაც ძველი, რაღაც ახალი.” ღონისძიება გაიმართა ნატოლინში, ევროპის კოლეჯის ევროპული სამეზობლო პოლიტიკის კათედრის ორგანიზებით.
პანელური დისკუსია სახელწოდებით: “მზერა/მოძრაობა პოსტ-საბჭოთა მიღმა: აღმოსავლეთ სამეზობლო და მათი ოცდაათწლიანი დეკოლონიალური მოძრაობა?” იყენებს პოსტ-კოლონიალურ თეორიას, რათა გაანალიზოს აღმოსავლეთ ევროპაში მიმდინარე ძირითადი მოვლენები. მათ შორის, საბჭოთა კავშირის დაშლა, ევროპული ინტეგრაციის ტენდენციები, შიდა პოლიტიკური ტრანსფორმაცია და პრობლემური დემოკრატიზაცია. თეორია, ასევე ხსნის პოსტ-კოლონიალურ პერსპექტივას პოსტ-საბჭოთა კონფლიქტებზე – განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს 2008 წლის საქართველო-რუსეთის ომსა და მიმდინარე დაპირისპირებაზე რუსეთსა და უკრაინას შორის/ დასავლურ ჰიბრიდულ კონფლიქტებზე. თეორია ასევე ცდილობს, რომ აღმოსავლეთ ევროპაში არსებული  “ოცდაათწლიანი კრიზისი” დაინახოს არა როგორც უფრო ფართო ბრძოლის გამოვლინებად რუსეთსა და დასავლეთის ალიანსს შორის, არამედ, როგორც ევროკავშირსა და რუსეთს შორის “გაჭედილ” სახელმწიფოთა ბრძოლა დამოუკიდებლობისათვის, დეკოლონიზაციისათვის, ახლად აღმოჩენილი როლისთვის რეგიონალურ და ფართო საერთაშორისო პოლიტიკაში.
პანელურ დისკუსიაში მომხსენებლები იყვნენ:
• დოქტორი ანდრას რიჩი, DGAP-ის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის პროგრამის უფროსი თანამშრომელი;
• დოქტორი კორნელი კაკაჩია, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პოლიტიკის მეცნიერების პროფესორი;
• დოქტორი მიხაილო მინაკოვი, კენანის უნივერსიტეტის უფროსი მრჩეველი უკრაინაში;
• დოქტორი ალიქსეი კაჟარსკი, მკვლევარი, ევროპული კვლევების და საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტი, ბრატისლავას კომენიუსის უნივერსიტეტი.

GIP at Natolin Neighbourhood Days
On 18 November 2021, the director of the Georgian Institute of Politics Prof. Kornely Kakachia was invited to speak at the third event of the edition of the Natolin Neighbourhood Days, which took place under the overarching title: “Post-coloniality in the EU’s Eastern and Southern ‘Neighbourhoods’: Something Old, Something New”. The event was organized by the European Neighbourhood Policy Chair at the College of Europe in Natolin.
The panel discussion, titled: “Looking/Moving beyond the ‘post-Soviet’: EU’s Eastern neighbours and their decolonial drive thirty years aweather?”, applied postcolonial theory as a lens to analyzing major events and developments in Eastern Europe, including the Soviet disintegration and European integration trends, domestic political transformation and troubled democratization.
It also cast a post-colonial perspective on post-Soviet conflicts – especially the Russo-Georgian 2008 war and the ongoing Russo-Ukrainian/Western hybrid conflict. It sought to see the ‘thirty years’ crisis’ in Eastern Europe not only as a manifestation of a broader struggle between Russia and the collective West – but, essentially, as a struggle of states caught ‘in-between’ the EU and Russia for their independence, decoloniality, and the newfound role in regional and wider international politics.
The speakers of the panel discussion were:
• Dr András RÁCZ, Senior fellow in DGAP’s Security and Defense Program;
• Prof Kornely KAKACHIA, Professor of Political Science at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University;
• Dr Mykhailo MINAKOV, Kennan Institute’s Senior Advisor on Ukraine;
• Dr Aliaksei KAZHARSKI, Researcher, Institute of European Studies and International Relations, Comenius University in Bratislava;