საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორი ევროპარლამენტის საგარეო ურთიერთბათა კომიტეტის საჯარო მოსმენაზე სიტყვით გამოვიდა
2020 წლის 21 იანვარს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორი, კორნელი კაკაჩია მოხსენებით გამოვიდა ბრიუსელში, ევროპარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის საჯარო მოსმენაზე, სადაც იგი ამავე კომიტეტის თავმჯდომარის, დევიდ მაკალისტერის ოფიციალური მიწვევით იმყოფებოდა.
საჯარო მოსმენა, რომელიც სათაურით „აღმოსავლეთ პარტნიორობა – განვითარების ხედვა 2020 წლის შემდეგ“ გაიმართა, მომავალ ათწლეულში აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროექტის (EaP) განვითარების გზებს შეეხებოდა. სესიაზე, რომელიც ევროპის პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარის სიტყვით გაიხსნა, ევროპარლამენტის წევრებმა ექსპერტებთან ერთად განიხილეს აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროექტის მიღწევები და გამოწვევები როგორც რეგიონალურ, ასევე საერთაშორისო დონეზე და იმსჯელეს ევროკავშირსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის 6 წევრ სახელმწიფოს შორის ურთიერთობის შემდეგომი განვითარების გზებზე.
კორნელი კაკაჩიამ თავის მოხსენებაში „რეგიონული პერსპექტივა და მიღწევები: სომხეთი, აზერბაიჯანი და საქართველო“ ფართოდ მიმოიხილა აღნიშნულ სამ ქვეყანაში ბოლო ათწლეულში მიმდინარე პროცესები და ისაუბრა ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა დემოკრატიული რეფორმები, ეკონომიკური განვითარება და ვაჭრობა, რეგიონული თანამშრომლობა და უსაფრთხოება. მოხსენება, ასევე, მოიცავდა აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროექტიდან მიღებული ე.წ. „გაკვეთილების“ განხილვას და ამ „გაკვეთლებზე“ დაყრდნობით შემუშავებულ რეკომენდაციებს, თუ როგორ უნდა გახდეს აღმოსავლეთ პარტნიორობა უფრო ეფექტური სამხრეთ კავკასიაში. ამავე პანელზე, არასამთავრობო ორგანიზაცია „უკრაინული პრიზმის“ წარმომადგენელმა ისაუბრა აღმოსავლეთ პარტნიორიბის მიღწევებსა და გამოწვევებზე ბელორუსიაში, მოლდოვასა და უკრაინაში. მოსმენის დასასრულს ევროპარლამენტის საგარეო კომიტეტის წევრებმა ექსპერტებთან ერთად აღმოსავლეთ პარტნიორობის შემდგომ ათწლეულში განვითარების პერსპექტივები განიხილეს.
მოსმენაზე მიღებული ინფორმაცია დაეხმარება ევროპარლამენტის წევრებს 2020 წლის გაზაფხულზე დაგეგმილი აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამიტისათვის დოკუმენტის მომზადებაში.

On 21st of January, 2020 GIP Director Dr. Kornely Kakachia, delivered speech in Brussels, at a public hearing of the European Parliament’s Committee on Foreign Affairs (AFET), where he was officially invited by the Chair of AFET, Dr. David McAllister. Public hearing on “The Eastern Partnership – vision of development after 2020” touched upon the future development perspectives for the EaP in the next decade.
The session was opened by the speech of the European Parliament’s AFET Committee Chair, after which the invited experts and EP Members discussed the achievements and challenges of the EaP on both regional and multilateral level and analyzed possible evolution of future relations between the EU and the 6 EaP countries.
In his speech titled “The regional perspective and achievements: the case of Armenia, Azerbaijan and Georgia”, Dr, Kornely Kakachia broadly discussed the ongoing processes in the three aforementioned countries in the past decade and talked about the issues of democratic reforms, economic development and trade, regional cooperation, stability and security. The speech also touched upon the lessons learned from the EaP so far and proposed specific recommendations for the Eastern Partnership project to become more effective in the region of South Caucasus. At the same panel, a representative of the Ukrainian NGO “Ukrainian Prism” talked about the achievements and challenges of the EaP in Belarus, Moldova and Ukraine. Towards the end of the hearing, experts and the members of the EP’s AFET Committee discussed the prospects for future development of the EaP in the next decade.
Aforementioned hearing will be of assistance to members of the European Parliament in preparing their contribution for the EaP summit planned in Spring 2020.