სექტემბერი 27, 2024 GIP
24 სექტემბერს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა და ევროპული პოლიტიკის კვლევების ცენტრმა (CEPS) უმასპინძლა REUNIR- ის ვებინარს „გადამწყვეტი არჩევნები: საქართველოს ბრძოლა დემოკრატიისა და ევროპული მომავლისთვის.“
რაც უფრო უახლოვდება საქართველო 2024 წლის 26 ოქტომბერს დაგეგმილ საპარლამენტო არჩევნებს, დაძაბულობა უფრო მეტად იზრდება, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე საერთაშორისო ასპარეზზე. არჩევნები განიხილება, როგორც გადამწყვეტი მომენტი, რომელსაც თან სდევს მნიშვნელოვანი შედეგები ქვეყნის სამომავლო ტრაექტორიაზე.  არჩევნების შედეგები დაგვანახებს ერის შემდგომ გზას: წინსვლას ევროინტეგრაციისკენ, ან უკან დახევას რუსეთის ბატონობისკენ, რაც მოახდენს გრძელვადიან გავლენას ქვეყნის მომავალზე.
საქართველოში არსებული წინასაარჩევნო დაძაბულობა ასევე წარმოადგენს მნიშვნელოვან გამოცდას დემოკრატიისთვის ევროკავშირის სამეზობლოში. როგორც ევროპული ღირებულებების დაცვის, ასევე გარე ზეწოლის პირობებში ერთიანობის შენარჩუნების თვალსაზრისით.
პანელზე, რომელსაც ხელმძღვანელობდა CEPS-ის უფროსი მკვლევარი სტივენ ბლოკმანსი, წარმოდგენილნი იყვნენ ექსპერტები, რომლებიც დიდი ხანია აკვირდებიან საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებს: დოქტორი დავით აფრასიძე (ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი), დოქტორი ლორ დელკური (სორბონ ნუველი), დოქტორი ლიცინია სიმაო (კოიმბრას უნივერსიტეტი) და რიჩარდ იანგსი (კარნეგი ევროპა).
• რას ნიშნავს მზარდი პოლარიზაცია და ქართული ოცნების მიერ ავტორიტარიზმის კონსოლიდაციის მცდელობები საქართველოს სტაბილურობისთვის?
• რა პოსტსაარჩევნო სცენარები შეიძლება იყოს მოსალოდნელი და როგორ იმოქმედებს ეს საქართველოს ურთიერთობებზე ევროკავშირთან?
• როგორ ემთხვევა საქართველოს „მრავალვექტორული“ საგარეო პოლიტიკა ევროკავშირის CFSP-ს? რა რისკებს შეიცავს ქვეყნის კურსი ევროკავშირის სამეზობლო პოლიტიკისთვის?
ღონისძიება REUNIR პროექტის ფარგლებში განხორციელდა.  REUNIR პროექტმა მიიღო დაფინანსება ევროკავშირის ჰორიზონტ ევროპის კვლევისა და ინოვაციების პროგრამიდან საგრანტო ხელშეკრულების № 101132446 ფარგლებში.

On September 24, the Georgian Institute of Politics and the Centre for European Policy Studies (CEPS) hosted a REUNIR webinar “Crucial Elections: Georgia’s Struggle for Democracy and European Future”.
As Georgia approaches its pivotal parliamentary elections on October 26, 2024, tensions are escalating both within the country and on the international stage. The election is seen as a decisive, carrying significant consequences for Georgia’s future trajectory. The outcome of the election will shape the nation’s path, either advancing European integration or pulling the country back toward Russian dominance, with long-lasting impacts on its future.
The pre-election tension in Georgia also represents a crucial test for democracy in the EU’s neighbourhood, both in terms of upholding European values and maintaining unity in the face of external pressures.
The panel, moderated by Steven Blockmans, Senior Research Fellow at CEPS, featured a lineup of long-time observers of Georgian politics: Dr. David Aprasidze (Ilia State University), Dr. Laure Delcour (Sorbonne Nouvelle), Dr. Licinia Simao (University of Coimbra) and Richard Youngs (Carnegie Europe).
The discussion reflected on the following questions:
- What do increasing polarization and the attempts of the GD to consolidate authoritarianism mean for the stability of Georgia?
- What post-election scenarios may be expected and how will these impact Georgia’s relations with the EU?
- How does Georgia’s “multi-vector” foreign policy align with the EU’s CFSP? What risks does the course of the country entail for the EU’s neighbourhood policy?