GIP საერთაშორისო ფორუმზე “დემოკრატიის მომავალი”
19-20 ნოემბერს ვილნიუსმა ავტორიტატიზმისგან თავდაცვის საკითხებზე გამართულ მაღალი დონის ფორუმს უმასპინძლა. ფორუმმა შეკრიბა წამყვანი პოლიტიკოსები, ინტელექტუალები და დემოკრატიის საკითხებზე მომუშავე სხვადასხვა აქტივისტები. მათი მიზანი მსოფლიოში დემოკრატიის წინაშე მდგარი მთავარი გამოწვევების განხილვა და მათი გადაჭრის გზებზე მსჯელობა იყო. ფორუმის ფარგლებში გამართული დისკუსიები და მიღებული დოკუმენტები ერთგვარი მოსამზადებელი ეტაპი იყო დემოკრატიის სამიტისთვის, რომელიც 2021 წლის 9-10 დეკემბერს გაიმართება.
დღეს მსოფლიოში დემოკრატია არაერთი გამოწვევის წინაშე დგას და დროთა განმავლობაში პრობლემები კიდევ უფრო რთულდება. ფორუმის მონაწილეებმა  აღნიშნული საკითხები განიხილეს და იმ გამოწვევებზე იმსჯელეს, რომლებიც დღეს რადიკალური პოლიტიკური ძალების გააქტიურების კუთხით დგას. პოლიტიკური რადიკალიზმის გაძლიერება ხომ ეჭვქვეშ აყენებს ლიბერალურ დემოკრატიას.
ღონისძიების სამუშაო ნაწილი გვიან ღამით, დამსწრეებისთვის გამართული მისასალმებელი ვახშმის შემდეგ დაიწყო.  დისკუსიების შემდეგ ფორუმი ოფიციალურად გაიხსნა და მონაწილეებს სიტყვით ლიეტუვის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, გაბრიელიუს ლანდსბერგისმა მიმართა. რის შემდეგაც სიტყვით გამოვიდა სამოქალაქო უსაფრთხოების, დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების საკითხებში სახელმწიფო მდივნის მოადგილე, უზრა ზეა.
ფორუმი შედგებოდა სამი პანელისაგან: პირველი პანელი – „დემოკრატიული სივრცის განმტკიცება“ კონცენტრირებული იყო დემოკრატიის წინაშე მდგარ ძირითად გამოწვევებზე; მეორე პანელი სათაურით “ავტორიტარიზმის გამაგრება“ ეხებოდა ავტორიტარიზმსა და მის ფესვებს; ხოლო, მესამე პანელი „გზა დემოკრატიული აღორძინებისკენ“ ფოკუსირებული იყო დემოკრატიაზე, თუ როგორ გავხადოთ ის კვლავ მიმზიდველი და რა რეალური გზები არსებობს მსოფლიოში უფრო პოზიტიური გავლენის მოსაპოვებლად.
ფორუმში მონაწილეობა მიიღო „საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის“ დირექტორმა, დოქტორმა კორნელი კაკაჩიამ. მან გლობალური მნიშვნელობის საკითხებზე ფორუმის მაღალი დონის მომხსენებლებსა და დამსწრეებთან ერთად იმსჯელა.

A high-level forum On Defending Against Authoritarianism took place in Vilnius, 19-20 November 2021. The forum gathered high-caliber policy-makers, intellectuals, and various activists connected to democracy to address the main challenges for democracy in the world. The forum aimed to assist in laying, with discussions and documents, the groundwork for the Democracy Summit on 9-10 December 2021.
Worldwide, democracy faces different challenges which have become quite complex recently. Attendees of the event discussed main issues and challenges in terms of emerging radical political powers that are strengthening and questioning liberal democracy.
The forum started with late-night discussions after a welcome dinner followed by an official opening and welcome remarks by the Minister of Foreign Affairs of Lithuania, H.E. Gabrielius Landsbergis. The keynote speech was delivered by Ms. Uzra Zeya, Under Secretary of State for Civilian Security, Democracy, and Human Rights of the U.S. The forum consisted of three panels: Contracting Democratic Space, which concentrated on the main challenges that democracy is facing today; Authoritarian Entrenchment deconstructed authoritarianism and its roots; Path to Democratic Revival focused on how to make democracy attractive again and what are the possible solutions to have a more positive impact in the world.
Director of Georgian Institute of Politics, Dr. Kornely Kakachia participated in the forum and discussed various global issues with high-level speakers and attendees of the forum, hosted by Lithuanian Ministry of Foreign Affairs.