თებერვალი 16, 2024 GIP
2024 წლის 15 თებერვალს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა საქართველოს მმართველობის ინდექსი 2023-ის პრეზენტაცია გამართა.
საქართველოს მმართველობის ინდექსი (GGI) ქვეყნის საქმიანობის კომპლექსური ანგარიშია მმართველობის ოთხ ძირითად სფეროში: დემოკრატია და ადამიანის უფლებები (დემოკრატიული მმართველობა), სახელმწიფოებრიობა და სახელმწიფო ინსტიტუტები (ეფექტიანი მმართველობა), სოციალური და ეკონომიკური პოლიტიკა (სოციალურეკონომიკური მმართველობა) და საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკა (საგარეო მმართველობა).
ქვეყნის 2023 წლის საქმიანობის შეფასების დოკუმენტი უკვე რიგით მესამე ინდექსია, რომელიც საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა საზოგადოებას წარუდგინა. პრეზენტაციის მიზანი ქართული და საერთაშორისო საზოგადოების ინფორმირება და საქართველოში მმართველობისა და დემოკრატიზაციის გამოწვევების შესახებ ფართო დისკუსიის გამართვა გახლდათ. ანგარიშის პრეზენტაცია მოიცავდა ძირითადი დასკვნების წარდგენას, რეკომენდაციების განხილვასა და ღია დისკუსიას აუდიტორიასთან კითხვა-პასუხის ფორმატში.
GGI მიზნად ისახავს გაზარდოს მთავრობის ანგარიშვალდებულება და მმართველობის გამჭვირვალობა, ასევე, უზრუნველყოს პლატფორმა სამოქალაქო საზოგადოებისთვის, სადაც ისინი შეძლებენ გამოხატონ თავიანთი პოზიცია და კონსტრუქციული წინადადებები შესთავაზონ ოფიციალურ მმართველობას. თავისმხრივ, GGI ღირებული ინსტრუმენტია საქართველოში გადაწყვეტილების მიმღებთათვის, რადგან ანგარიში უზრუნველყოფს ყოვლისმომცველ და ცალსახად ქართულ პერსპექტივას ქვეყნის მართვასა და დემოკრატიზაციის პროცესებზე. ის ხაზს უსვამს როგორც არსებულ გამოწვევებს, ისე წარმატებულ რეფორმებსა და გაუმჯობესებულ სფეროებსაც.
მეთოდოლოგიური თვალსაზრისით GGI ეყრდნობა კვლევის რაოდენობრივ და თვისებრივ მეთოდებს და ეპისტემოლოგიას. შეფასების სისტემა ეფუძნება GGI ექსპერტთა გამოკითხვას, რომელშიც სხვადასხვა სფეროში მომუშავე 40-ზე მეტი ექსპერტი მონაწილეობდა. რაოდენობრივი კვლევა შეივსო თვისებრივი ანალიზით, რომელიც საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის გუნდმა ჩაატარა.
საქართველოს მმართველობის შეფასება 2023 წლის მანძილზე, გასულ წელთან შედარებით ოდნავ გაიზარდა (32,85-იდან 34,89-მდე), თუმცა კვლავ საშუალოზე დაბალი ნიშნულით. ქვეყნის მონაცემები ყველაზე მეტად შემცირდა საგარეო მმართველობის მიმართულებით და შედეგად, ინდექსის წარმოების მანძილზე პირველად, ოთხ შესაფასებელ კატეგორიას შორის ბოლო ადგილზე აღმოჩნდა (26,42 ქულით 100-იდან). დაბალია ქულები ეფექტიანი და სოციალურ-ეკონომიკური მმართველობების მიმართულებებითაც. თავის მხრივ, დემოკრატიულმა მმართველობამ ყველაზე მაღალი შეფასება მიიღო და ინდექსის სათავეში მოექცა, თუმცა მისი ქულებიც საშუალოზე დაბალია (41,65).
მთლიანობაში, 2023 წლის GGI ანგარიშსა და ექსპერტთა გამოკითხვაში დომინირებს საგარეო პოლიტიკის და უსაფრთხოების საკითხები, რაც არ არის გასაკვირი იმ მთავარი გეოპოლიტიკური მოვლენების გათვალისწინებით, რომლებიც საქართველოს გეოგრაფიულ სამეზობლოსა და ზოგადად, ევროპაში ვითარდება. წლის განსაკუთრებულ პოზიტიურ მოვლენად სახელდება საქართველოსთვის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭება ევროკავშირის მიერ. მეორე მხრივ, განსაკუთრებული წუხილები უკავშირდება რუსეთთან დაკავშირებული უსაფრთხოების რისკების მართვას და დასავლელ პარტნიორებსა და უკრაინასთან ურთიერთობების გაციებას. ინდექსი 2023-ის სრული დოკუმენტი შეიცავს დეტალურ ძირითად მიგნებებს, შედეგებსა და რეკომენდაციებს, რაც უზრუნველყოფს ერთგვარ საგზაო რუკას შემდგომი განვითარებისთვის, ქვეყნის მმართველობის ოთხივე ძირითადი მიმართულებით.

On February 15th, 2024, GIP presented the third Georgia Governance Index (GGI) – an exhaustive progress report in the four spheres of Georgian governance measured in the previous year: democracy and human rights (democratic governance), effective state and state institutions (effective governance) social and economic policies (socio-economic governance) and foreign and security policy (external governance). The index was presented in Tbilisi to inform the Georgian public and international community about the challenges of governance and democratization in Georgia. The presentation included key findings and expert survey results and was followed by an open discussion in Q&A format.
About the GGI
The GGI is meant to increase accountability and transparency in governance and provide a platform for civil society to voice their concerns and provide constructive policy suggestions. The GGI continues to be a valuable tool for decision-makers in Georgia as it provides a comprehensive and uniquely Georgian perspective on the country’s governance and democratization processes. It highlights areas of improvement, as well as areas where more work needs to be done, allowing for informed decision-making to address the challenges faced by the country.
Overall assessment of Georgia’s Government has slightly increased compared to the previous year (from 32,85 to 34,89). However, the score is still less than average. External Governance saw the largest backdrop and is not in the last place compared to the other governance areas. Assessments are law than average in the areas of Effective Governance and Social and Economic Governance. On the other hand, Democracy Governance received the highest scores and is now at the top of GGI. However, the score itself is still less than average (41.65).
In general, external developments and security issues dominate the surveys. The most mentioned positive event for Georgia was the EU granting the membership candidacy. On the other hand, particular concerns are related to dealing with the hybrid threats coming from Russia and strained relationships with the West and Ukraine.
The full GGI document contains detailed key findings, results, and recommendations, providing a roadmap for future progress in governance and democratization in Georgia. More information, including detailed results and recommendations, can be found in the full GGI document.