GIP-იმ ანგარიშის “საქართველოს მიერ აღმოსავლეთ პარტნიორობის 20 შედეგის იმპლემენტაცია 2020 წლისთვის” პრეზენტაცია გამართა
9 ივლისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებასთან (ISFED) პარტნიორობით, გამართა ერთობლივი ანგარიშის პრეზენტაცია – “საქართველოს მიერ აღმოსავლეთ პარტნიორობის 20 შედეგის იმპლემენტაცია 2020 წლისთვის”.
ანგარიშის ნახვა შესაძლებელია აქ>>
პრეზენტაციის დღის წესრიგი
20 შედეგი 2020 წლისთვის, რომელიც მიღებულ იქნა 2017 წლის ნოემბრის აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამიტზე, წარმოადგენს ძირითად ჩარჩოსა და გზამკვლევს აღმოსავლეთ პარტნიორობის სახელმწიფოებისთვის ევროკავშირთან თანამშრომლობის გასაძლიერებლად. მიუხედავად ამისა, ზოგიერთი შედეგის მისაღწევად კვლავ საჭიროა დამატებითი ძალისხმევა საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების მხრიდან შიდა მონიტორინგისა და ადვოკატირების გზით. საქართველოსთვის, როგორც აღმოსავლეთ პარტნიორობის ამბიციური სახელმწიფოსთვის, შედეგების წარმატებულად შესრულება გააღრმავებს რეფორმების პროცესს და ხელს შეუწყობს ასოცირების ხელშეკრულების განხორციელებას.
„ძალიან მნიშვნელოვანია ის, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციები და დამოუკიდებელი ექსპერტები ახორციელებენ ამ შეფასებას, ვინაიდან ეს არის ის სექტორი, რომელსაც ყოველთვის  უფრო კრიტიკული მიდგომა აქვს ხოლმე ხელისუფლების მიერ შესრულებული ვალდებულებების მიმართ. იმედი გვაქვს, რომ ხელისუფლება ამ დოკუმენტს გამოიყენებს როგორც სახელმძღვანელო დოკუმენტს იმის განსასაზღვრად თუ რა არის მომავალში გასაკეთებელი და როგორ უნდა მივაღწიოთ მეტ წარმატებას“, – ელენე ნიჟარაძე, ISFED
საქართველოს მიერ 2020 წლისთვის 20 შედეგის პროგრესის შესახებ პირველი დამოუკიდებელი მოხსენების მომზადებაში მონაწილეობა მიიღო საქართველოში მოქმედმა 14-მა სამოქალაქო საზოგადოებრივმა ორგანიზაციამ. თითოეული შედეგის ანგარიში მიმოიხილავს პროგრესს, მიღწეულ შედეგებსა და იმ გამოწვევებს, რომლებიც 2020 წლისთვის 20 შედეგის შესრულების პროცესს ახლავს თან. ანგარიში, ასევე, წარადგენს რეკომენდაციებს აღნიშნული ჩარჩოდან მაქსიმალური სარგებლის მიღებისთვის და მოახდენს აუცილებლად გასატარებელი რეფორმების ადვოკატირებას საქართველოსა და ევროკავშირში გადაწყვეტილების მიმღებ პირებთან.
„საქართველო, რა თქმა უნდა, წლების განმავლობაში განხილულია როგორც აღმოსავლეთ პარტნიორობის ყველაზე წარმატებული სახელმწიფო და ამით ამაყობს თვითონ ქვეყანაც და ვამაყობთ ჩვენც – საერთაშორისო საზოგადოება. თუმცა, მნიშვნელოვანია, არ მოხდეს ამ წარმატებებით დაკმაყოფილება, რადგან ურფო განგრძობადი პროგრესის საჭიროება არსებობს. ამ მხრივ, სამაგალითოა ქართული სამოქალაქო საზოგადოების როლი თავისი ვოჩდოგურ საქმიანობისა და მთავრობისთვის რეკომენდაციების შემუშავების თვალსაზრისით. ჩვენ ამას ვაფასებთ, როგორც პოზიტიურ დამოკიდებულებას“, – ლუს ლამერტსი, ელჩის მოადგილე, ნიდერლანდების სამეფოს საელჩო საქართველოში.
„საქართველოსთან ჩვენი აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფარგლებში არსებული ორმხრივი ურთიერთობები ეხება არა მხოლოდ მთავრობას, არამედ მთელს საზოგადოებას. ევროკავშირი-საქართველოს შორის ურთიერთობების ერთ-ერთი საზომი არსებული საერთო ღირებულებების ძალიან ფართო სპექტრია, რაც, თავის მხრივ, ძალიან მნიშვნელოვანია. ჩვენ უკვე ვიწყებთ მომავლის პრიორიტეტებისა და მისაღწევი შედეგების განხილვას. ევროკავშირის ინსტიტუციებმა უკვე წამოაყენეს დღის წესრიგი ამ მიმართულებით, რომლიც მოიცავს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა მწვანე ეკონომიკა, ახალგაზრდების მეტი ჩართულობა, კლიმატის მედეგომა და მეტი დიგიტალიზაცია. სწორად, ეს საკითხები იქნება, რომელზეც მომავალში ვისაუბრებთ“, – ვინსენტ რეი, პროექტების განყოფილების უფროსი, ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში.
პრეზენტაცია გაიმართა ხუთი პარალელური სესიის ფორმატში. თითოეულ სესიაზე  განხილული იყო ანგარიშში ასახული აღმოსავლეთ პარტნირობის თითო პრიორიტეტული სფერო. კერძოდ:
1. კომპლექსური შედეგები – სესიის ჩანაწერი >>
2. უფრო ძლიერი ეკონომიკა: ეკონომიკური განვითარება და საბაზრო შესაძლებლობები – სესიის ჩანაწერი >>
3. უფრო ძლიერი მმართველობა: ინსტიტუტების გაძლიერება და სათანადო მმართველობა – სესიის ჩანაწერი >>
4. უფრო მტკიცე კავშირები: კავშირები, ენერგოეფექტურობა, გარემოს დაცვა და კლიმატის ცვლილება – სესიის ჩანაწერი >>
5. უფრო ძლიერი საზოგადოება: მობილობა და ხალხთა შორის კონტაქტები – სესიის ჩანაწერი >>
პრეზენტაციის გახსნა/მისალმება >>
ჯგუფის მომხსენებლების პრეზენტაციები/შეჯამება >>
ანგარიში „საქართველოს მიერ აღმოსავლეთ პარტნიორობის 20 შედეგის შესრულება 2020 წლისთვის“ მომზადებულია პროექტის „საქართველოს მიერ 2020 წლისთვის 20 შედეგის მიღწეული პროგრესის შეფასება“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს მხარდაჭერით.

On 9 July, the Georgian Institute of Politics (GIP) in partnership with International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), organized joint presentation of the report “Georgia’s Implementation of 20 Eastern Partnership Deliverables for 2020”.
Adopted at the EaP Summit in November 2017, 20 Deliverables for 2020 serve as the key framework and road map for the Eastern Partnership countries to strengthen cooperation with the EU. Nonetheless, some deliverables still need further efforts to be achieved, and the process should be strengthened by internal monitoring and advocacy by the Georgian civil society. For Georgia as an ambitious EaP state, successful implementation of the deliverables will deepen the reform process and supplement the implementation of the Association Agreement.
“It is very important that CSOs and independent experts are assessing this process as this is the sector, which evaluates the Government’s performance with regard to its commitments critically. We hope that the Government will use this document as a handbook in order to assess what else needs to be done and how to improve its performance in the future”, – Elene Nizharadze, Executive Director, International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED)
Fourteen Georgian civil society organizations and independent experts contributed to writing the first independent report of progress on the 20 Deliverables for 2020 for Georgia. The overview on each deliverable outlines the progress, results achieved and challenges encountered in implementing 20 Deliverables for 2020. The report also provides recommendations for maximizing benefits from this framework, and advocate for necessary reforms with stakeholders in Georgia and the EU.
“Georgia of course has been considered as the champion of Eastern Partnership for years and this is something that country is proud of and so are we – international community. It is important not to be complacent with what has been achieved because there is a need a need for continuous progress. Georgian civil society is exemplary in caring out its watchdog function and also in offering solutions and coming up with recommendations for Georgian government and we consider this as a positive attitude”, –Loes Lammerts, Deputy Ambassador, Embassy of the Kingdom of the Netherlands to Georgia.
“Our Eastern Partnership and bilateral relation with Georgia is not just a business of government but it is also a business of societies. One of the merits and beauties of EU-Georgia relations is that there is a very wide common ground on our shared values and that is very important. We are about to look at the future of the priorities and of the Deliverables. The institutions of EU have made proposals that contains the agenda of the EU for Greener Economy, more engagement of youth, better climate resilience and more digitalization. These are the interesting areas for us to take a talk”, – Vincent Rey, Head of the Cooperation Section, EU Delegation to Georgia
The presentation was organized in five parallel sessions, allowing to discuss the EaP priority areas reflected in the report:
- Cross-cutting deliverables – watch the session (EN) >>
- Stronger economy. Economic development and market opportunities – watch the session (GEO) >>
- Stronger governance. Strengthening institutions and good governance – watch the session (GEO) >>
- Stronger connectivity. Connectivity, energy efficiency, environment and climate change – watch the session (GEO) >>
- Stronger society. Mobility and people-to-people contacts – watch the session (GEO) >>
Presentations by group rapporteurs/Closing remarks >>
The report “Georgia’s Implementation of 20 Eastern Partnership Deliverables for 2020” is prepared in the framework of the project “Assessing Georgia’s progress in 20 EaP Deliverables for 2020”, implemented with the support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands to Georgia.