სტაჟირება და ახალგაზრდული ფორუმები მუნიციპალური სერვისების შესახებ
2024 წლის აპრილში, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) შიდა ქართლში, სამცხე-ჯავახეთსა და აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში მცხოვრებ  სტუდენტებს, სტიპენდიები გადასცა, რომელიც ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებში, მედიასა და არასამთავრობო ორგანიზაციებში სტაჟირებებს მოიცავდა.  სტუდენტების სტაჟირება “ახალგაზრდებზე ორიენტირებული საჯარო სერვისების უზრუნველყოფის ხელშეწყობა საქართველოს რეგიონებში” პროექტის ეგიდით განხორციელდა და მხარდაჭერილი იყო ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მიერ, “ევროკავშირი კეთილსინდისიერებისთვის პროგრამა აღმოსავლეთ პარტნიორობის” ფარგლებში, ევროკავშირის დაფინანსებით.
სტაჟიორები ახალგაზრდების ადგილობრივ დონეზე ჩართულობისა და საჯარო სერვისების მიწოდების შეფასების მიმართულებებით ჩატარებულ ტრენინგ სესიებზე მათი აქტიური მონაწილეობის შედეგად შეირჩნენ, რომელიც გორში, ბათუმსა და ახალქალაქში ჩატარდა 2024 წლის გაზაფხულზე.  საბოლოოდ, 9 სტაჟიორი შეირჩა:
სტაჟიორები ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის მერიაში:
სუსანა სრაპიანი
დიანა საჰარიანი
სტაჟიორები ახალქალაქის მედიაში (JNews)
არუსიაკ მელქონიანი
მარიანა ადამიანი
გორის მუნიციპალიტეტის მერიის სტაჟიორი
რუსუდან ალბორიშვილი
სტაჟიორი არასამთავრობო ორგანიზაცია „სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტში“, გორის ფილიალი
ციცინო ლობჯანიძე
ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერია
მარიამ სურმანიძე
ლიკა ბერიძე
ბათუმის არასამთავრობო ორგანიზაცია
ნათია ვერძაძე
მათი სტაჟირების მთავარ მიზანს მუნიციპალური სერვისების შეფასების მექანიზმების შექმნა და ახალგაზრდებზე ორიენტირებული სერვისების გაუმჯობესების ლობირება წარმოადგენდა. სტაჟიორების დახმარებით და ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, კერძოდ, გორის, ბათუმის და ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის მერიებმა, შექმნეს ონლაინ ინსტრუმენტები, რომლებიც ადგილობრივ მოსახლეობას საშუალებას მისცემს შეაფასონ მიღებული მუნიციპალური სერვისები და გამოაქვეყნონ მათზე თავიანთი უკუკავშირი. სტაჟიორები ჩართულნი იყვნენ სერვისების შეფასების მექანიზმებში გამოყენებული კითხვარების შემუშავებაში. ამასთან, ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების ოფიციალურ ვებ-გვერდებზე მათი ინტეგრირების შემდეგ გამოკითხეს ადგილობრივი მოქალაქეები, რათა გამოეხატათ კმაყოფილება მიღებული სერვისებით, ონლაინ ფორმატში, ანონიმურად. მიუხედავად იმისა, რომ სერვისების შეფასების მექანიზმები შეიქმნა საპილოტე პროგრამებისთვის, ისინი კვლავ ხელმისაწვდომია გორის, ბათუმის და ახალქალაქის მუნიციპალიტეტების ვებ-გვერდებზე და ნებისმიერ მოქალაქეს შეუძლია შეაფასოს მიღებული სერვისი.
გარდა ამისა, ადგილობრივ მედიასა და არასამთავრობო ორგანიზაციებში გადანაწილებული სტაჟიორები ძირითადად ჩართულნი იყვნენ მუნიციპალური მომსახურების ადაპტირებული მექანიზმების შესახებ ინფორმაციის გავრცელებაში და ამ საკითხზე ადგილობრივი თემებისთვის საინფორმაციო სესიების ჩატარებაში.
სტაჟირების პროგრამების დასრულების შემდეგ, 2024 წლის 29 მაისიდან 8 ივნისამდე, GIP-მა მოაწყო ახალგაზრდული ფორუმები პირადად და ვირტუალურ გარემოში გორში, შიდა ქართლის რეგიონში (29 მაისი), ახალქალაქში, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონსა (31 მაისი) და ბათუმში, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა (8 ივნისი).
ახალგაზრდულ ფორუმებზე GIP-ის მკვლევარებმა წარმოადგინეს ანგარიშის “ახალგაზრდებზე ორიენტირებული მუნიციპალური მომსახურებები და მისი გამოწვევები: შიდა ქართლი, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა და სამცხე-ჯავახეთი” ძირითადი მიგნებები. გარდა ამისა, ახალგაზრდულ ფორუმებზე ადგილობრივმა ახალგაზრდა სტაჟიორებმა გაუზიარეს თავიანთი გამოცდილება მუნიციპალიტეტებში, მედიასა და არასამთავრობო ორგანიზაციებში თავიანთი მუშაობისა და მუნიციპალური სამსახურის შეფასების მექანიზმების წარმატების დონის შესახებ, რომლის შექმნაშიც თავად იყვნენ ჩართულნი.

In April 2024, the Georgian Institute of Politics (GIP) distributed stipends to local students from the Shida Kartli and Samtskhe-Javakheti regions, and the Adjara Autonomous Republic, to do internships in their local municipalities, the media, and NGOs. Their internships were carried out under the auspices of the “Supporting Youth-Oriented Public Service Delivery in the Remote Areas of Georgia” project and were supported by the Open Government Partnership (OGP) within the “EU for Integrity Programme for the Eastern Partnership,” which is financed by the European Union.
The interns were selected based on how they performed in training sessions on youth involvement in government and evaluation of government services that took place in Gori, Batumi, and Akhalkalaki in the Spring of 2024. Ultimately, 9 interns were selected:
Interns in Akhalkalaki Municipality City Hall:
Susanna Srapyan
Diana Saharyan
Interns in Akhalkalaki Media (JNews)
Arusiak Melkonyan
Marianna Adamyan
Gori Municipality City Hall intern
Rusudan Alborishvili
Intern at NGO “Civil Society Institute”, Gori branch
Tsitsino Lobjanidze
Batumi Municipality City Hall
Mariam Surmanidze
Lika Beridze
Batumi NGO
Natia Verdzadze
The main purpose of their internships was to support the creation of municipal service assessment mechanisms and to lobby for the improvement of youth-oriented services. With the help of the interns, and in close cooperation with the local municipalities—namely, the Gori, Batumi, and Akhalkalaki Municipality City Halls—created online tools enabling local citizens to assess the municipal services that they receive and to provide feedback on them were created. The interns were involved in the development of the questionnaires used in the service assessment mechanisms, and after their incorporation on the official websites of the local municipalities, interns interviewed local citizens and asked them to express their satisfaction level with the received services in an online anonymous format. Even though the service assessment mechanisms were created to serve as pilot programs, they are still available on the websites of the Gori, Batumi, and Akhalkalaki municipalities and any citizen can assess the services they receive.
Apart from this, the interns who were placed in the local media and NGOs were mostly involved in spreading information about adapted municipal service mechanisms and in conducting informational sessions on this matter for the local communities.
After completion of the internship programs, between May 29 and June 8, 2024, GIP organized youth forums in in-person and virtual settings in Gori, Shida Kartli Region (May 29), Akhalkalaki, Samtskhe-Javakheti region (May 31) and Batumi, Adjara Autonomous Republic (June 8).
At the youth forums, GIP researchers presented the key findings of the report “Youth-oriented Municipal Services and its Challenges: Shida Kartli, Autonomous Republic of Adjara, and Samtskhe-Javakheti.” Apart from this, at the youth forums, the local young interns shared their experiences regarding their work in the municipalities, media, and non-governmental organizations, and about the success level of the municipal service assessment mechanisms they helped to create.