ნოემბერი 17, 2023 GIP
საქართველოს დემოკრატიული განვითარების წინაშე არსებული გამოწვევების გადასაჭრელად, 15 ნოემბერს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით, ინტერპარტიული საბჭოს გენერალური ასამბლეა შეიკრიბა. ასამბლეაზე სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენელმა ახალგაზრდა ლიდერებმა და ქალმა პოლიტიკოსებმა ერთობლივი თანამშრომლობის შედეგები წარადგენეს და არსებულ გამოწვევებზე იმსჯელეს, ინკლუზიური და პასუხისმგებელი პოლიტიკური ლანდშაფტის შექმნის მიზნით.
2022 წლის დეკემბერში დაარსებული ახალგაზრდა პოლიტიკოსთა ინტერპარტიული საბჭო შვიდი პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლებს აერთიანებს, რომლებიც ინოვაციური ინტერპარტიული თანამშრომლობის წახალისებასა და კონსენსუსზე დაფუძნებული პოლიტიკური კულტურის განვითარებას ემსახურებიან. ახალგაზრდა პოლიტიკოსებმა გენერალურ ასამბლეზე ინტერპარტიული სამუშაო ჯგუფების საქმიანობის შედეგები წარმოადგინეს, მათი საქმიანობა მოიცავდა ისეთი სოციალური საკითხების კვლევას, როგორებიცაა გენდერული ძალადობა, სამოქალაქო დაცვა და საზოგადოების მედეგობა.
აღნიშნული ჯგუფების მუშაობის პარალელურად, 11 პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენელმა ქალმა პოლიტიკოსებმა ერთობლივად იმუშავეს ქალების პოლიტიკური მონაწილეობის საკითხებზე საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში. მათ მიერ ჩატარებულ საველე სამუშაოების მედეგებზე დაყრდნობით განისაზღვრა და მანიფესტის სახით ჩამოყალიბდა ქალი ამომრჩევლის მოლოდინები პოლიტიკური პარტიების მიმართ საქართველოში და ასევე, ქალი პოლიტიკოსების საჭიროებები და გამოწვევები.
ასამბლეის საჯარო დისკუსიები კი ქალ ამომრჩეველთან და ქალ პოლიტიკოსებთან დაკავშირებულ უმნიშვნელოვანეს საკითხებს შეეხო:
• რა მოლოდინები აქვს ამომრჩეველს და რისი გაკეთება შეუძლიათ პოლიტიკურ პარტიებს აღნიშნულ მოლოდინებზე საპასუხოდ?
• როგორ მუშაობენ პოლიტიკური პარტიები ქალთა მიმართ ძალადობის საკითხებზე საქართველოში და რა წვლილის შეტანა შეუძლიათ მათ აღნიშნული პრობლემის მოგვარებაში?
• საზოგადოების ინფორმირებულობის დონე სამოქალაქო თავდაცვის საკითხებთან დაკავშირებით და რა როლი შეიძლება შეასრულონ პოლიტიკურმა პარტიებმა ამ საკითხთან დაკავშირებით საზოგადოების ცნობიერების ასამაღლებლად?
• რას ელიან ქალი ამომრჩევლები პოლიტიკური პარტიებისგან და რისი გაკეთება შეუძლიათ პოლიტიკოსებს მათ მოლოდინებზე საპასუხოდ?
ღონისძიება ორგანიზებულია პროექტის – „ინკლუზიური პარტიული პოლიტიკის გზით საქართველოშიმდგრადი პოლიტიკური კულტურის გაძლიერება“ ფარგლებში, რომელიც საქართველოში შვეიცარიის კონფედერაციის საგარეო საქმეთა ფედერალური დეპარტამენტის (FDFA) მხარდაჭერითხორციელდება. ინიციატივა პოლიტიკურ პარტიებს შორის საგნობრივი პოლიტიკური დღის წესრიგისადა ინკლუზიური მონაწილეობის გაძლიერებისკენ არის მიმართული.
ქალ პოლიტიკოსთა გაძლიერება
გენერალურ ასამბლეაზე გაიმართა ერთობლივი მანიფესტის პრეზენტაცია სახელწოდებით „ქალი ამომრჩევლის მოლოდინები და ქალი პოლიტიკოსების გამოწვევები: როგორ პასუხობენ პარტიები დაკვეთას?“. აღნიშნულ პანელს მოდერაცია გაუწია საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის სამართლისა და პოლიტიკის სკოლის დეკანმა, პროფ. ბაკურ კვაშილავამ. უშუალოდ მანიფესტი აუდიტორია წარუდგინეს დოკუმენტის თანაავტორებმა: ანა გოგოლაძე (საქართველოსთვის), სალომე კერვალიშვილი (ლელო საქართველოსთვის), თეონა ჭალიძე (სტრატეგია აღმაშენებელი), ნინო წულაძე (ანა დოლიძე ხალხისთვის), ანა გოგოლაძე (ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა). პარტიის ლიდერებმა, მათ შორის დეა მეტრეველმა (პარტია “ლელო საქართველოსთვის”), გიორგი სარაშიძემ (პარტია “საქართველოსთვის”), მანიფესტის საკვლევ საკითხებთან დაკავშირებით თავიანთი მოსაზრებები წარმოადგინეს, რასაც კითხვა-პასუხის რეჟიმი და საჯარო დისკუსია მოჰყვა.
ახალგაზრდა პოლიტიკოსების გაძლიერება
ასამბლეა თემატური დისკუსიით  გაგრძელდა თემაზე „სამოქალაქო თავდაცვის სფეროში საზოგადოების ინფორმირებულობის ნაკლებობა: ძირითადი გამოწვევები და მათი გადაჭრის გზები“. ანგარიში წარადგინეს თანაავტორებმა: გოგა ფოლადაშვილი (საქართველოს ლეიბორისტული პარტია), ზურა გამგებელი (გახარია საქართველოსთვის), ოთარ ფარულავა (ლელო საქართველოსთვის). მათი პანელური მოხსენებები შეაფასეს პარტიის ლიდერებმა და ექსპერტებმა, მათ შორის, მიხეილ ქუმსიშვილმა (საქართველოს ლეიბორისტული პარტია), თაზო დათუნაშვილმა (ლელო საქართველოსთვის), მიხეილ დაუშვილმა (საქართველოსთვის) და გიორგი შაიშმელაშვილმა (სამოქალაქო იდეა), რასაც აუდიტორიასთან დისკუსია მოჰყვა.
საჯარო სხდომები საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) დირექტორის მოადგილის, რენატა სკარჯუტე-კერესელიძის შემაჯამებელი სიტყვით დასრულდა. ამით ღონისძიების საჯარო ნაწილი დასრულდა და შეხვედრა პარტიის დელეგატების მონაწილეობით დახურულ ფორმატში გაგრძელდა.
გენერალური ასამბლეა და მისი შედეგები მნიშვნელოვანი წინ გადადგმული ნაბიჯია საქართველოში უფრო ინკლუზიური და პასუხისმგებელი პოლიტიკური ლანდშაფტის ჩამოსაყალიბებლად. აღნიშნული მიზანი მხოლოდ და მხოლოდ ერთობლივი ძალისხმევით მიიღწევა, პოლიტიკური ლიდერებისა და სამოქალაქო საზოგადოების აქტორების მხრიდან.

In a bid to address the challenges facing Georgia’s democracy, the General Assembly of the Interparty Council convened at the Marriott Courtyard Hotel on 15 November 2023. The event, organized by the Georgian Institute of Politics, showcased the collaborative efforts of young leaders and women politicians from diverse political parties, aiming to foster a more inclusive and responsive political landscape.
Established in December 2022, the Interparty Council of Young Politicians comprises representatives from seven political parties dedicated to encouraging innovative inter-party cooperation and cultivating a consensus-based political culture. The assembly presented outcomes from interparty working groups, delving into societal issues like gender-based violence, civil defense, and societal resilience.
Women politicians from 11 political parties collaborated on the issues of women’s political participation, conducting extensive fieldwork to understand the expectations of female voters across Georgia. The results were encapsulated in a Manifesto, shedding light on the needs communicated by women voters and the challenges faced by women in politics.
The public sessions of the assembly delved into crucial questions:
Expectations of the Electorate: How can political parties address the expectations of the electorate?
Violence Against Women: What approaches do political parties take to address violence against women in Georgia, and how can they contribute to tackling this problem?
Civic Defense Awareness: What is the level of society’s awareness regarding civic defense, and what role can political parties play in enhancing this awareness?
Women Voters’ Expectations: What do women voters expect from political parties, and how can politicians respond to their needs?
The event, organized with the financial support of the Federal Department of Foreign Affairs of Switzerland (FDFA), falls under the framework of the project “Enhancing Political Culture in Georgia through Inclusive Party Politics.” The initiative seeks to strengthen issue-based political agendas and promote inclusive participation within political parties.
Empowerment of Women Politicians
The assembly featured the presentation of the Manifesto “Challenges Faced by Women Voters and Politicians: How Do Political Parties Respond to Their Expectations?,” moderated by Prof. Bakur KVASHILAVA, Dean of the School of Law and Politics at the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA). The Manifesto was presented by some of its co-authors Ana GOGOLADZE (For Georgia), Salome KERVALISHVILI (Lelo for Georgia), Teona CHALIDZE (Strategy Aghmashenebeli), Nino TSULADZE (Anna Dolidze For the People), Ana GOGOLADZE (United National Movement). Party leaders, including Dea METREVELI (Lelo for Georgia), Giorgi SARASHIDZE (For Georgia), provided insights and commentary on the Manifesto, followed by a Q&A session.
Empowerment of Young Politicians
The assembly continued with a thematic discussion on the “Lack of public awareness in the field of civil defense: Key challenges and ways to solve them.” The report was presented by Goga POLADASHVILI (Georgian Labor Party), Zura GAMGEBELI (Gakharia for Georgia), and Otar PARULAVA (Lelo for Georgia). Party leaders and experts, including, MikheiI KUMSISHVILI (Georgian Labor Party), Tazo DATUNASHVILI (Lelo for Georgia), Mikheil DAUSHVILI (For Georgia), and Giorgi SHAISHMELASHVILI (Civic Idea), offered comments on the report, followed by a Q&A session.
The public sessions concluded with summarizing remarks by Renata SKARDZIUTE-KERESELIDZE, Deputy Director of the Georgian Institute of Politics (GIP). The closed session with party delegates to the Interparty Council’s Youth and Women’s Committees followed the public discussions.
The General Assembly marks a significant step in the ongoing efforts to shape a more inclusive and responsive political landscape in Georgia, with the shared commitment of political leaders and civil society actors.