აპრილი 24, 2020 magda
GIP-იმ მომავალ ლიდერთა სკოლის (ELS) რამდენიმე ტრენერს სთხოვა, შეეფასებინათ საქართველოში ახალგაზრდების საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ ცხოვრებაში ჩართულობა და ამ მხირვ არსებული გამოწვევები. ასევე, გაეზიარებინათ შთაბეჭდილებები “მომავალ ლიდერთა სკოლის”, მისი პროგრამისა და მონაწილეების შესახებ. გთავაზობთ ინტერვიუს დავით აფრასიძესთან, სალომე დუნდუასთან, გიორგი სორდიასთან, ლევან გიგინეიშვილსა და ნინო ჯანელიძესთან:
– როგორ შეაფასებდით საქართველოში ახალგაზრდების საზოგადოებრივპოლიტიკურ ცხოვრებაში ჩართულობასრამდენად მნიშვნელოვანია ეს პროცესი?
– დავით აფრასიძე – ჩართულობა სპორადულია და ძირითადად საპროტესტო ხასიათს ატარებს. მნიშვნელოვანია, რომ უფრო სისტემატურად და ორგანიზებულად ჩაერთონ.
– სალომე დუნდუა – ახალგაზრდების ჩართულობას საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ პროცესებში უდიდესი მნიშვნელობა აქვს, რამდენადაც სწორედ მათ უნდა სრულყონ ის პოლიტიკური სისტემა, რომელშიც ჩვენ ვცხოვრობთ და რომლის გაუმჯობესებასაც ვესწრაფვით.
– გიორგი სორდია – ახალგაზრდების ჩართულობა საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ პროცესებში ძალიან მნიშვნელოვანია. ახალგაზრდობის ნაწილი აქტიურად არის ამ პროცესში ჩართული, მაღალია მათი სამოქალაქო მობილიზაციის დონეც, თუმცა ასეთი ვითარება თანაბრად არ არის მთელ ქვეყანაში. რეგიონებში, განსაკუთრებით ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ მუნიციპალიტეტებსა და სოფლებში ახალგაზრდების აქტიურობა და ჩართულობა შედარებით დაბალია.
– ლევან გიგინეიშვილი – მიჭირს ამაზე პასუხის გაცემა. პოლიტიკა ფართო კატეგორიის ცნებაა. ვფიქრობ, აუცილებელია ახალგაზრდების ჩართულობა იმ გაგებით, რომ ახალგაზრდობა უნდა იყოს გათვითცნობიერებულ-გარკვეული პოლიტიკურ პროცესებში, მსოფლიო/გლობალურ პოლიტიკურ მოვლენებში; იცოდეს რა პოლიტიკური იდეოლოგიები არსებობს; რომელი მათგანი სად და როგორ მუშაობს; რა არის მემარცხენეობა, მემარჯვენეობა, კეთილდღეობის სახელმწიფო (welfare state), ლიბერტარიანიზმი; რომელი მოდელი რა დოზებით ესადაგება ქართულ ვითარებას, ქართველების მენტალიტეტს; რამდენად მოსაწონია ან პირიქით საკუთარი ხელისუფლების პოლიტიკური კურსი, მიღებული კანონები, სხვადასხვა ოპოზიური პარტიების პლატფორმები/პროგრამები და მათი კრიტიკა, რომ არჩენებზე გააზრებულად შემოხაზონ მათთვის სასურველი კანდიდატი. ასევე, ეს ჩვეულებრივ ხდება, პოლიტიკურად გათვითცნობიერებული ან უბრალოდ ადამიანურად მგრძნობელი და მფიქრელი ახალგაზრდები ყველაზე მძაფრად და მხურვალედ განიცდიან თუ რამე ფუნდამენტური ირღვევა ადამიანურ უფლებებში ან ზოგადეროვნულ მისწრაფებაში ხელისუფლების მხრიდან და ისინი შეუპოვრად გამოდიან ხოლმე უსამართლობების წინააღმდეგ.
– ნინო ჯანელიძე – ახალგაზრდების ჩართულობა საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ ცხოვრებაში პირველ რიგში წარმოადგენს ქვეყნის განვითარებისთვის აუცილებელ წინაპირობას და ზოგადად განვითარების მამოძრავებელ ძალას. ახალგაზრდა საზოგადოების როგორც ფორმალური, ასევე, არაფორმალური მონაწილეობა პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში მნიშვნელოვანია ძლიერი და მდგრადი დემოკრატიის მშენებლობისა და მისი ღირებულებების შენარჩუნებისთვის.
როგორც ფიქრობთ, რა ძირითადი გამოწვევები არსებობს ახალგაზრდების აქტიური პოლიტიკური ჩართულობის, ლიდერშიფისა და მათი სოციალური/სამოქალაქო აქტივიზმის გაძლიერების თვალსაზრისით?
დავით აფრასიძე პოლიტიკური პარტიები ახალგაზრდებს იყენებენ როგორც “დამხმარე ძალას” და არ სთავაზობენ კარიერულ წინსვლას. ასევე, ახალგაზრდებს არ აქვთ წვდომა რესურსებზე.
სალომე დუნდუა უმთავრეს გამოწვევად მიმაჩნა განათლების არასაკმარისი ხარისხი. ასევე, იმედგაცრუებისა და”მე მაინც ვერაფერს შევცვლი” მიდგომა.
გიორგი სორდია ერთ-ერთი სერიოზული გამოწვევაა პოლიტიკური სპექტრის სიმწირე და ზოგადად, პოლიტიკური კულტურის ნაკლებობა ქვეყანაში, რაც ნეგატიურად აისახება ახალგაზრდების პოლიტიკით დაინტერესებაზე.
ლევან გიგინეიშვილი გამოწვევა არ ვიცი, არ მიფიქრია. ახალგაზრდებს შეიძლება მაინცდამაინც არ უნდოდეთ პოლიტიკური ჩართულობა, რაც გასაგებია: ზოგს სწავლა და პროფესიის დაუფლება უნდა; ზოგს სწავლის სადოქტორო და პოსტდოქტორალურ დონეზე აყვანა და მეცნიერების მიდევნა უნდა და რა დროს პოლიტიკაა; ზოგს ფულის გაკეთება და მომავლის ფინანსური უზრუნველყოფა და ე.წ. “გრძელ დოლარს” არის გამოკიდებული; ზოგს რომანტიკული სიყვარულის ფიქრები უმთავრეს ცხოვრებისეულ “გამოწვევად” ესახება და თავის სწორს ეძებს, პოლიტიკისთვის არ სცალია; ზოგს ცოლის მოყვანა უნდა, თუნდაც ურომანტიკოდ, მაგრამ მომავალი მდგრადი ოჯახის და შთამომავლობის ყოლის გამო, რაც ცხოვრების უმთავრეს დანიშნულებად მიაჩნია; ზოგი სუბკულტურით არის გატაცებული და ჰიპობს ან ღამის კლუბების კულტურის ადეპტი ხდება; ზოგს მისტიკა და რელიგია იტაცებს და პოლიტიკა უინტერესოდ მიაჩნია ამასთან შედარებით – ეს ყველაფერი გასაგებია, ადამიანურია და ახალგაზრდული შემოქმედებითობის გამოხატულებაა და არა მარტო ახალაგაზრდულის. პირიქით, თუ ესენი არ აქვს ახალგაზრდას და პოლიტიკისკენ გარბის, ასეთს სხვები ზოგჯერ ალმაცერად უყურებენ და პოლიტიკური კარიერიზმის ეჭვის ქვეშ ხვევენ. ეს არის ალბათ გამოწვევა, რომ ახალგაზრდა რეალურად, კარიერიზმის გარეშე იყოს ჩართული  თავისი საზოგადოების პოლიტიკური ბედის განსაზღვრაში, აქტიური იყოს და ამავე დროს ახალგაზრდული “cool” არ დაკარგოს და რაღაც პოლიტიკური აჯენდების კარიერისტული მიმდევარი არ გახდეს, რადგან პოლიტიკა ძალაუფლებასთანაც არის კავშირში და ახალგაზრდას თუ პოლიტიკური ძალაუფლებისკენ აქვს გემოვნება, ეს ახალგაზრდა მთლად დალაგებულად არც მე მიმაჩნია.
ნინო ჯანელიძე შესაძლებლობის ნაკლებობა, კომპეტენციის ნაკლებობა, სურვილის არ არსებობა – რაც უმეტესწილად გამოწვეულია ინფორმაციის ნაკლებობით.
– როგორ ფიქრობთრა ნაბიჯები უნდა გადაიდგას/რა არის საჭირო დემოკრატიულ პროცესებში ახალგაზრდების უკეთესი ჩართულობის უზრუნველსაყოფად?
– დავით აფრასიძე – უნდა მოხდეს მათი გაძლიერება განათლებისა და რესურსებზე წვდომის თვალსაზრისით. სასურველია, იყოს ახალგაზრდული ორგანიზაციებისა და ინიციატივების მხარდაჭერის მეტი შესაძლებლობა.
– სალომე დუნდუა – ვფიქრობ, ახალგაზრდების სამოქლაქო განათლების კუთხით ცოდნის ამაღლება უმნიშვნელოვანესია.
– გიორგი სორდია – უნდა გაძლიერდეს პოლიტიკური პარტიები, მათ უნდა გააცნობიერონ, რომ საზოგადოების ყველა სეგმენტის მონაწილეობა პოლიტიკურ ცხოვრებაში მნიშვნელოვანია, შესაბამისად პარტიებმა უნდა დასახონ სტრატეგიები და სამოქმედო გეგმები საზოგადოების სხვადასხვა ფენის, მათ შორის ახალგაზრდების მოსაზიდად.
– ლევან გიგინეიშვილი – ახალგაზრდებმა ბევრი უდა იკითხონ, იფიქრონ, შრომისმოყვარეები გახდნენ, თავიანთი აზრის ჩამოყალიბება და კრიტიკული აზროვნება ისწავლონ და დაიგემოვნონ, ზნეობრივად ამაღლდნენ და გაძლიერდნენ და თუ ბევრი იქნება ასეთი ახალგაზრდა, ეს აუცილებლად პოლიტიკაშიც კარგ შედეგს გამოიღებს და ასეთი ახალგაზრდები აუცილებლად აღშფოთდებიან ნებისმიერ უსამართლობაზე გინდაც პოლიტიკაში და გინდაც საზოგადოების ცხოვრების სხვა ასპექტებში.
– ნინო ჯანელიძე – პირველ რიგში, ახალგაზრდებს უნდა მიეწოდოთ სათანადო ინფორმაცია მათი უფლებებისა და შესაძლებლობების შესახებ, შემდეგი ნაბიჯი იქნება ცნობიერებისა და კვალიფიკაციის ამაღლება სხვადასხვა ტრენინგებისა და კამპანიების მეშვეობით. ინფორმირებული და განათლებული მოქალაქე გახლავთ პასუხისმგებლიანი მოქალაქე!
– ზოგადად როგორ შეაფასებდით “მომავალ ლიდერთა სკოლას” ELS? გაგვიზიარეთ თქვენი შთაბეჭდილებები ტრენინგებისმონაწილეებისსხვშესახებ
– დავით აფრასიძე – კარგია, როდესაც ახალგაზრდები სხვადასხვა სფეროს წარმოადგენენ – ეს უწყობს ხელს მათ შორის ქსელების შექმნას.
– სალომე დუნდუა – ვფიქრობ, ოთხივე ჯგუფი გამორჩეულად მომზადებული, მოტივირებული და ინტერესიანი იყო, რაზეც მეტყველებს მათ მიერ საინტერესოდ წარდგენილი პრეზენტაციები. აქედან გამომდინარე, მიმაჩნია რომ ტრენინგმა თავის მიზანს მიაღწია.
– გიორგი სორდია – ტრენინგი კარგად იყო დაგეგმილი, მონაწილეები წარმოადგენდნენ სხვადასხვა სფეროს – ადგილობრივი თვითმმართველობა, სამოქალაქო სექტორი, სტუდენტები, აქტივისტები და ასე შემდეგ. სამომავლოდ მნიშვნელოვანი იქნება პროექტის მხრიდან ყველა რეგიონის დაფარვა.
– ლევან გიგინეიშვილი – ჩემთვის საინტერესო შეხვედრები იყო ბათუმსა და ზუგდიდში, ვიურთიერთე, კითხვები გავიგე, აზრები გავცვალეთ, საინტერესო ხალხს შევხვდი და ზოგი რამ გავიგე, რაც მანამდე არ ვიცოდი, რისთვისაც მადლობელი ვარ.
– ნინო ჯანელიძე – ვთვლი, რომ ELS-ის საქმიანობა, რომელიც დაკავშირებულია ახალგაზრდობის სოციალურ-პოლიტიკურ ცხოვრებაში ჩართულობის გაზრდასთან, მათთვის ცნობიერების ამაღლებასა და სათანადო უნარ-ჩვევების განვითარებასთან, წარმოადგენს ქვეყნის სამართლიანი და დამოკრატიული განვითარებისათვის უმნიშვნელოვანეს აქტივობას. ახალგაზრდების აღჭურვა შესაბამისი ცოდნით, უნარებითა და შესაძლებლობებით ხელს შეუწყობს მათი სამოქალაქო პასუხისმგებლობის ზრდას, აქტიური სოციალური ცხოვრების დაწყებას და საბოლოო ჯამში, დადებითად აისახება ჩვენი ქვეყნის მდგრად განვითარებაზე.
“მომავალ ლიდერთა სკოლა” ეს არის ინიციატივა, რომელიც GIP-ის მიმდინარე პროექტის „ცვლილებებზე ორიენტირებული ახალგაზრდების ხელშეწყობა საქართველოში“ ფარგლებში ხორციელდება USAID/Georgia-ს ფინანსური მხარდაჭერითა და კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრთან (CRRC Georgia) თანამშრომლობით.

Interview with the ELS trainers
GIP asked several trainers of the Emerging Leaders School (ELS) to assess the general importance of youth engagement in the social and political processes of the country and highlight challenges that exist in Georgia in these regards. They were also asked to share their impressions on the “Emerging Leaders School (ELS)”, its program, and the participants. Here is the interview with David Aprasidze, Salome Dundua, Giorgi Sordia, Levan Gigineishvili, and Nino Janelidze.
– How would you assess the engagement of young people in the social and political processes of Georgia? How important is that process?
– David AprasidzeEngagement is sporadic and mostly expressed through protests. A more systemic and organized involvement of the youth is very important.
– Salome DunduaEngagement of young people in the social and political processes of the country is immensely important as they are the ones who should improve the political system, which we live in and which we all strive to change for better.
– Giorgi SordiaEngagement of young people in the social and political processes of the country is very important. Some of the young people are already actively involved in these processes and the level of their social mobilization is high. However, the situation is not the same across the country. In the regions, especially in municipalities and villages mostly populated by ethnic minorities, the level of engagement is relatively low.
– Levan GigineishviliIt is hard to say. Politics is a wide notion. I think that the youth engagement is essential as young people should be aware of political processes and global political events; they should know about the existing political ideologies and where and how they are represented; what is left, right, welfare state, libertarianism; which model is more compatible for Georgia and Georgian mentality and to what extent; how favorable is the political course of the government, passed laws, platforms/programs of different opposition parties and their critique so that young people can make informed decisions in the elections. Also, as usual, politically informed or simply humanly emotional and reflective young people have strong emotions and feel anxious if there are some kind of fundamental degradation of human rights or national aspirations caused by the government and in that case, those young people fearlessly fight against injustice.
– Nino Janelidze  First and foremost, youth engagement in social and political processes is an essential precondition for the development of the country and a major force behind it. Both formal and informal participation of young people in the political decision-making processes is extremely important for building strong and sustainable democracy and preserving its values.
– What do you think are the major challenges to the active youth participation in social and political processes, their leadership, and to the strengthening of their social/civic activism?
– David AprasidzePolitical parties use young people as “assisting force” and they do not offer career opportunities. Also, young people do not have access to resources.
– Salome DunduaI think that the main challenge is a lack of quality education and, general disappointment and the attitude of “I cannot change anything anyways”.
– Giorgi Sordiaone of the most serious challenges is a limited political spectrum and, in general, the lack of political culture in the country, which affects the prospects of youth involvement in the politics rather negatively.
– Levan GigineishviliI have not though about the challenges. Young people might not be willing to get involved in politics and that is understandable: some of them want to study and get a profession; some want to pursue PhD and postdoctoral studies and have scientific career so they do not have time for politics; some want to make money and ensure financial stability in the future; for some the thoughts of romantic love is the main “challenge” in life and they look for a partner, so they do not have time for politics either; some want to marry, even without much romance but with the desire to have kids and a stable family life as for them that is the main purpose; some are carried away by a subculture and become hippies or part of the nightlife culture; some like mystique and religion and they think politics is not interesting – all that is understandable as it is very humane and represents creative power of youth but is not confined to that. On the contrary, if a young person cannot relate to any of that and is keen on politics instead, he/she might be misunderstood and seen as a political careerist. Probably an important challenge for young people is to be actively involved in the political processes without careerism, to be active and “cool” at the same time, and not to become a careerist follower of some political agendas as politics is related to power and if a young person is drawn to the political power, that is slightly difficult for me to understand.
– Nino JanelidzeLack of opportunities, lack of competence as well as desire, which for the most part is caused by a lack of information.
– What do you think is necessary for enhancing youth participation in democratic processes in Georgia?
– David AprasidzeYoung people should be supported in terms of education and access to the resources. Also, there should be more opportunities for youth organizations and initiatives to get support.
– Salome DunduaI think, it is of utmost importance to improve the knowledge of young people regarding the issues of civic education.
– Giorgi SordiaPolitical parties need to become stronger and realize that the involvement of every segment of the society in political life is immensely important. Accordingly, parties need to set strategies and action plans to attract different segments of the society, including the youth.
– Levan GigineishviliYoung people should read and think a lot, become more hardworking, learn how to express their opinions effectively and think critically, strengthen morally. If there will be a lot of young people like that, it will affect the politics positively as those young people will not turn a blind eye to injustices in politics as well as in other aspects of social life.
– Nino JanelidzeFirst and foremost, young people should be provided with the relevant information regarding their rights and responsibilities. The next step should be raising their awareness and qualification through different trainings and campaigns. An Informed and educated citizen equals a responsible citizen!
– In general, how would you assess the Emerging Leaders School (ELS)? Please, share your impressions on the trainings, participants, and other
– David AprasidzeIt is great that the participants have different professional backgrounds, which helps them to create social networks across various groups.
– Salome DunduaI think that all four groups were very well prepared, motivated, and interested as their presentations were well thought through and interesting. Therefore, I think that the training has reached its objectives.
– Giorgi SordiaThe training was well-planned and professional backgrounds of the participants were very diverse, including the representatives of local government, civil society, students, activists, etc. I think it is important for the project to cover all the regions in the future.
– Levan GigineishviliMeetings in Batumi and Zugdidi were very interesting for me. I communicated with the participants, answered some questions, exchanged opinions with them, met a lot of interesting people and learned some new things. I am grateful for that opportunity.
Nino Janelidze I think that ELS activities, which aim to increase the involvement of young people in the social and political processes of the country, raise their awareness, and give them the opportunity to develop necessary skills, are immensely important for the fair and democratic development of Georgia.  Equipping young people with necessary knowledge, skills, and opportunities will encourage young people to become more socially responsible, start active social life and overall, will have positive effects on the sustainable development of our country.
Georgian Institute of Politics (GIP) is implementing the initiative “Emerging Leaders School” (ELS) within the framework of the project “Promoting Youth Transformational Leaders in Georgia” with the financial support of USAID/Georgia and in partnership with CRRC Georgia. The project aims at raising youth awareness on political processes and democratization as well as developing their leadership skills and enhancing their participation and representation in public life.