“ახალგაზრდების თვითმმართველობაში ჩართულობისა და სერვისების შეფასების მექანიზმები” – ტრენინგები ბათუმში
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) ორგანიზებით, 23-24 მარტს ქალაქ ბათუმში პროექტ “ახალგაზრდებზე ორიენტირებული საჯარო სერვისების უზრუნველყოფის ხელშეწყობა საქართველოს რეგიონებში” ფარგლებში გაიმართა ტრენინგი თემაზე – “ახალგაზრდების თვითმმართველობაში ჩართულობისა და სერვისების შეფასების მექანიზმები.”
ორი დღის განმავლობაში მოწვეულმა ექსპერტებმა ახალგაზრდებთან ერთად განიხილეს ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორებიცაა: ადგილობრივი თვითმმართველობის გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩართულობა და ცვლილებების მართვა, მუნიციპალიტეტის კომპეტენციები და სერვისები, აღნიშნული სერვისების პრაქტიკაში დატესტვა და შეფასება. ასევე, ისაუბრეს შიდა ქართლში მცხოვრები ახალგაზრდების გამოწვევებზე, საჭიროებებსა და პრობლემებზე. მონაწილეები სხვადასხვა სიმულაციური თამაშისა თუ პრაქტიკური სავარჯიშოების მეშვეობით სიღმისეულად გაეცნენ აღნიშნულ საკითხებს.
მოწვეული ტრენერები იყვნენ ლიზა სოფრომაძე, ადგილობრივი განვითარებისა და უნარების ამაღლების კონსულტანტი და დავით ძიძიშვილი, სამართლის და პოლიტიკის კვლევის ინსტიტუტის მკვლევარი და სიმულაციური და იმიტირებული გათამაშებების ფასილიტატორი.
ორ დღიანი ტრენინგით ბათუმში, პროექტის პირველი, ტრენინგის კომპონენტი დასრულდა. შემდეგი ეტაპი კი  სტაჟირების პროგრამაა, რომელსაც ტრენინგების შერჩეული მონაწილეები გაივლიან სამიზნე რეგიონში არსებულ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში, არასამთავრობო ორგანიზაციაში ან მედიაში. აღნიშნული პროექტი კი  მაისში, ახალგაზრდული ფორუმით დასრულდება.
პროექტი ხორციელდება ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მხარდაჭერით, “ევროკავშირი აღმოსავლეთ პარტნიორობის კეთილსინდისიერებისთვის” პროგრამის ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ.

“Mechanisms of youth self-government involvement and evaluation of services”- Trainings in Batumi
The Georgian Institute of Politics (GIP), on March 23-24, within the framework of the project “Supporting Youth-Oriented Public Service Delivery in the Remote Areas of Georgia” organized a training session in Batumi on the topic of “Mechanisms of youth self-government involvement and evaluation of services.”
The invited experts discussed with the training participants about the involvement in the decision-making processes of local self-government, its management, competencies, and services of the municipality, testing, and evaluation of public services in practice. Furthermore, they discussed the challenges, needs, and problems of young people living in Shida Kartli. The attendees gained in-depth knowledge of the mentioned issues through various simulation games or practical exercises.
The invited trainers were Liza Sopromadze, a local development and skills development consultant, and Davit Dzidzishvili, a researcher at the Law and Policy Research Institute and facilitator of simulation and mock raffles.
The first training component of the project was concluded with a two-day training in Batumi. The next step is the internship program, under which the selected training participants will be placed in the local self-government, NGO, or media. The Youth Forums will be held in May in each target region.
The project is supported by the Open Government Partnership (OGP) within the framework of the “EU for Integrity Programme for the Eastern Partnership,” financed by the European Union.