საქართველოს პოლიტიკური ლანდშაფტი: მრავალფეროვნება, პოზიციების თანაკვეთა და თავისუფალი სივრცეები
2021 წლის 21 ოქტომბერს ფრიდრიხ ებერტის ფონდის ორგანიზებით გაიმართა კვლევის პრეზენტაცია თემაზე: „საქართველოს პოლიტიკური ლანდშაფტი: მრავალფეროვნება, პოზიციების თანაკვეთა და თავისუფალი სივრცეები.“
შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) დირექტორმა პროფ. კორნელი კაკაჩიამ.
კვლევის თანაავტორები არიან GIP-ის ანალიტიკოსი ლევან კახიშვილი, დავით კეშელავა (ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი), გიორგი პაპავა (ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი) და დავით სიჭინავა (CRRC Georgia).
ძირითადი მიგნებები:
• ქართულ პოლიტიკურ კომპასზე პარტიათა უმეტესობა ან მემარცხენე და კულტურულად კონსერვატიულია ანდა ლიბერალური და მემარჯვენე მიდრეკილების მქონე. ეს ნიშნავს, რომ ორგანზომილებიან იდეოლოგიურ ველზე, რომელსაც წინამდებარე კვლევა ეყრდნობა, ორნაირი იდეოლოგიური ვაკუუმია შექმნილი მემარცხენე-ლიბერალური და მემარჯვენე-კონსერვატიული. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ: ამ ღირებულებების მქონე ამომრჩევლები ქართულ პოლიტიკაში არასათანადოდ არიან წარმოდგენილნი.
• ქართველ ამომრჩეველთა უმრავლესობას მკვეთრად გამოხატული სიმპათიები აქვს დასავლეთისა და ევროკავშირისადმი, მხარს უჭერს მინიმალური ხელფასის კანონით განსაზღვრას, დაგროვებითი პენსიის სქემაში ნებაყოფლობით ჩართვას და გადასახადის გაზრდას ბიზნესებისთვის, რომლებიც გარემოს აბინძურებენ.
• „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პოტენციური ამომრჩევლები უფრო მეტად კულტურულად ლიბერალური და ეკონომიკურად მემარცხენე ღირებულების არიან, მაშინ, როცა თავად პარტია მემარჯვენე ეკონომიკური პოლიტიკის გამტარებელია: „ნაციონალური მოძრაობის“ ამომრჩეველთა 94,2%-ს გაცილებით უფრო მემარცხენე შეხედულებები აქვს, ვიდრე თავად „ნაციონალურ მოძრაობას“ და ამავე ამომრჩევლის 91,5% გაცილებით უფრო კონსერვატიული იდეოლოგიის მატარებელია, ვიდრე პარტია. 2020 წლის არჩევნებში გამარჯვებული პარტია „ქართული ოცნება“ გაცილებით უფრო ახლოს დგას „საშუალო,“ იგივე მედიანურ ამომრჩეველთან. მონაცემები, რომელსაც წინამდებარე ანგარიში ეყრდნობა, არ ადასტურებს საქართველოში უკიდურესი პოლარიზაციის არსებობას. თუკი განვიხილავთ ორ უმსხვილეს პარტიას – „ქართულ ოცნებასა“ და „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ – მონაცემები ცხადყოფს, რომ 30 პოლიტიკური საკითხიდან ნახევრის შემთხვევაში აღნიშნული ორი პარტია ერთსა და იმავე პოზიციაზეა. ამას როგორც უკიდურესი პოლიტიკური პოლარიზაციის ნიშანს ვერ განვიხილავთ.
გარდა ამისა, ამომრჩეველთა პრეფერენციები არ ადასტურებს მკვეთრად გამოხატული ორი სოციალური ჯგუფის არსებობას, რომლებსაც ურთიერთგამომრიცხავი პრეფერენციები ექნებათ.
პროექტი მხარდაჭერილია აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), გერმანული პოლიტიკური ფონდებისა და ჰოლანდიის სამეფოს მიერ და ხორციელდება შემდეგი ორგანიზაციების მიერ: აღმოსავლეთ ევროპის ცენტრი მრავალპარტიული დემოკრატიისთვის (EECMD), ფრიდრიხ ებერტის ფონდი (FES), ფრიდრიხ ნაუმანის ფონდი თავისუფლებისთვის, ჰაინრიხ ბიოლის ფონდი, კონრად ადენაუერის ფონდი (KAS) და საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტი (IRI). მეთოდოლოგიურ ექსპერტიზას და ტექნოლოგიურ უსაფრთხოებას უზრუნველყოფს ამსტერდამის ვრიეს უნივერსიტეტში დაფუძნებული ნიდერლანდური კომპანია “Kieskompas”, რომელიც მუშაობს ამსტერდამის თავისუფალი უნივერსიტეტის ბაზაზე.
კვლევის შედეგებს, შეგიძლიათ, გაეცნოთ მითითებულ ბმულზე: „საქართველოს პოლიტიკური ლანდშაფტი: მრავალფეროვნება, პოზიციების თანაკვეთა და თავისუფალი სივრცეები“

On October 21, 2021, the Director of Georgian Institute of Politics (GIP) Prof. Kornely Kakachia participated in the presentation of the study “Georgia’s Political Landscape: Diversity, Convergence and Empty Spots” hosted by Friedrich-Ebert-Stiftung Georgia and based on data of “Election Compass Georgia 2020”.
GIP Policy analyst Levan Kakhishvili co-authored the study, together with Davit Keshelava (ISET-Policy Institute), Giorgi Papava (ISET-Policy Institute) and Davit Sichinava (CRRC Georgia).
Main Findings:
- On Georgia’s Political Compass, most parties are either left-wing and culturally conservative or liberal and right-wing. This means that in the two-dimensional ideological field used in this study, two ideological vacuums exist: Liberal Left and Conservative Right. In other words: Voters that hold values that place them in these areas are under-represented in Georgian politics.
- A majority of the Georgian electorate is in favor of minimum wage regulation, prefers voluntary participation in the cumulative pension system, advocates higher taxes for businesses that pollute the environment, and have clear and strong pro-Western and pro-EU preferences.
- The potential voters of the United National Movement seem to be more liberal and economically leftist, while the party itself favors right-wing economic policies: 94.2% of UNM voters have more left-wing views than the UNM itself, and 91.5% of UNM voters have a more conservative ideology than the party. The winning party in the 2020 elections, the Georgian Dream, is also the party that is closest to the “average”, or the median voter. Data used in this report does not confirm the existence of extreme polarization in Georgia. If we consider the two largest political parties – GD and UNM – the data shows that out of 30 policy issues, these two parties have the same position on half of them. This cannot be considered to be a sign of extreme political polarization. Additionally, voter preferences do not suggest the existence of two clearly identifiable societal groups that would have mutually exclusive preferences.
The project was supported by the United States Agency for International Development, the German political foundations, and the Kingdom of the Netherlands, and implemented by the Eastern European Center for Multiparty Democracy (EECMD), Friedrich-Ebert-Stiftung, the Friedrich Naumann Foundation for Freedom, the Heinrich-Böll-Stiftung, the Konrad-Adenauer-Stiftung and the International Republican Institute (IRI). Methodological expertise and IT security are provided by Kieskompas, a company specialized in Voting Advice Applications based at the Vrije Universiteit Amsterdam.
Please find the study here – “Georgia’s Political Landscape: Diversity, Convergence and Empty Spots”