მედია ბრიფინგები პოლიტიკური და მედიის პოლარიზაციის შესახებ
14 და 31 მაისს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) ორგანიზებით გაიმართა მედია ბრიფინგები საქართველოსა და ვიშეგრადის ქვეტნებში (V4) პოლიტიკური და მედიის პოლარიზაციის შესახებ. შეხვედრა გაიმართა პროექტის „მედიის პოლარიზაციის შემცირების ხელშეწყობა საქართველოში და V4 ქვეყნებში“ ფარგლებში. პროექტი თანადაფინანსებულია ჩეხეთის, უნგრეთის, პოლონეთისა და სლოვაკეთის მთავრობების მიერ ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის ვიშეგრადის გრანტების მეშვეობით. ასევე კორეის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ. ფონდის მისიას ცენტრალური ევროპის ქვეყნებში მდგრადი რეგიონული თანამშრომლობის იდეების ხელშეწყობა წარმოადგენს.
14 და 31 მაისს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) მოაწყო მედია ბრიფინგები საქართველოში პოლიტიკური და მედიის პოლარიზაციის შესახებ, სადაც განხილული იქნა საქართველოს შემთხვევა ვიშეგრადის ჯგუფის წევრ ქვეყნებთან შედარებით: ჩეხეთი, უნგრეთი, პოლონეთი და სლოვაკეთი. შეხვედრა გაიმართა პროექტის „მედიის პოლარიზაციის შემცირების ხელშეწყობა საქართველოში და V4 ქვეყნებში“ ეგიდით, რომელიც თანადაფინანსებულია ჩეხეთის, უნგრეთის, პოლონეთის და სლოვაკეთის მთავრობების მიერ ვიშეგრადის გრანტების მეშვეობით, საერთაშორისო ვიშეგრადის ფონდიდან. ამასთან, კორეის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს თანადაფინანსებით. ფონდის მისიაა ცენტრალურ ევროპაში მდგრადი რეგიონული თანამშრომლობის იდეების ხელშეწყობა და წახალისება.
პირველ მედია ბრიფინგზე GIP-ის მკვლევარებმა წარმოადგინეს მედიის პოლარიზაციის შიდა და გარე მიზეზების შესახებ მათი კვლევის ძირითადი შედეგები, რომელიც ილუსტრირებულია ვიზუალურ საინფორმაციო ბარათებში (გრაფიკი 1). ბრიფინგში მონაწილეობა მიიღეს პოლიტიკურ პოლარიზაციაზე მომუშავე GIP-ის გარე ექსპერტებმაც, რომლებმაც თავიანთი ექსპერტული მოსაზრებები გამოთქვეს აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით. ბრიფინგზე მონაწილეებმა დაადგინეს კორელაცია მედიის პოლარიზაციის მიზეზებსა და საკამათო „კანონის უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ (ზოგჯერ „რუსულ კანონს“ ან „რუსული სტილის უცხოელი აგენტების შესახებ კანონს“) მიღებას შორის, რამაც უდაოდ ხელი შეუწყო პოლარიზაციის გაღრმავებას საქართველოში.
ინფოგრაფიკი 1:
მეორე მედია ბრიფინგზე GIP-ის პროექტის მენეჯერმა წარმოადგინა ძირითადი მიგნებები მედიის პოლარიზაციის მასტიმულირებელი ფაქტორების შესახებ, რომელიც ილუსტრირებულია საინფორმაციო ბარათებში (გრაფიკი 2). ამ ბრიფინგზე მოწვეულ ტელე და რადიო ჟურნალისტებს საშუალება ჰქონდათ თავისუფლად გამოეხატათ თავიანთი მოსაზრებები და გამოსავლის გზები მედიის პოლარიზაციის წინააღმდეგ ბრძოლისა და ამომრჩევლისთვის ობიექტური ინფორმაციის მიწოდების გზით, 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინ.

On the 14th and 31st of May, the Georgian Institute of Politics (GIP) organized media briefings about political and media polarization in Georgia comparing the situation to the V4 states. The meeting was held under the framework of the project “Supporting Decrease of Media Polarization in Georgia and V4 States.” The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland, and Slovakia through Visegrad Grants from the International Visegrad Fund. And also by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Korea. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.
On the 14th and 31st of May, the Georgian Institute of Politics (GIP) organized media briefings about political and media polarization in Georgia, comparing and contrasting the situation in the country with those of the members of the Visegrád Group: Czechia, Hungary, Poland, and Slovakia. The meeting was held under the auspices of the project “Supporting Decrease of Media Polarization in Georgia and V4 States,” which is co-financed by the governments of Czechia, Hungary, Poland, and Slovakia through Visegrád Grants from the International Visegrád Fund and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Korea. The mission of the fund is to raise and advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.
At the first media briefing, researchers from the GIP presented key findings from their research on domestic and external causes of media polarization, illustrated in visual info-cards (graph 1). Media representatives then reflected on their findings, as they were interviewed and surveyed during the data collection process. GIP external experts working on political polarization also took part in the briefing and expressed their expert opinions on this matter. At the briefing, participants drew links between the reasons for media polarization and the adoption of the controversial “Law on Transparency of Foreign Influence” (sometimes called the “Russian Law” or the “Russian-style Foreign Agents Law”), which has undoubtedly deepened polarization in Georgia.
Graph 1:
At the second media briefing, a GIP project manager presented key findings on factors that stimulated media polarization, and illustrated them in info cards (graph 2). Television and radio journalists who were invited to this briefing had the possibility to freely express their opinions and solutions for combatting media polarization and providing objective information to the electorate in advance of the 2024 parliamentary elections.