ნოემბერი 11, 2021 keta
GIP-ის ახალი პროგრამა კოალიციები და კონსენსუსის პოლიტიკა: გაკვეთილები ლიეტუვადან და სკოლა პარტიული პოლიტიკის შესახებ
ოთხ-ხუთ ნოემბერს ლიეტუვის საელჩოს მხარდაჭერითა და „საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის“ ორგანიზებით ორდღიანი ღონისძიება გაიმართა. თავდაპირველად მოეწყო პოლიტიკის დოკუმენტის პრეზენტაცია – „სამთავრობო კოალიციები და კონსენსუსის პოლიტიკა: გაკვეთილები ლიეტუვადან“, შემდეგ კი  პარტიული პოლიტიკის სკოლის შემოდგომის სესია ჩატარდა. შეხვედრები გაიმართა პროექტის „კონსენსუსზე დაფუძნებული პოლიტიკური კულტურის ხელშეწყობა საქართველოში“ ფარგლებში.
ღონისძიება გახსნა საქართველოში ლიეტუვის რესპუბლიკის ელჩმა ანდრიუს კალინდრამ, რომელმაც ხაზი გაუსვა ლიეტუვის გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობას. „ძალდატანებით თავს მოხვეული არაფერი მუშაობს, ამიტომაც საჭიროა ლიეტუვაში კოალიციების შექმნის კონკრეტული შემთხვევები და მოდელები წარმოვადგინოთ“ – აღნიშნა ელჩმა.
ოთხ ნოემბერს, ვილნიუსის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პოლიტიკის მეცნიერების ასოცირებულმა პროფესორმა, დოქტორმა მაჟვიდას იასტრამსკისმა და საჯარო პოლიტიკისა და მართვის ინსტიტუტის მონაცემთა წამყვანმა მეცნიერმა (ვილნიუსი, ლიეტუვა) ლუკას პუკელისიმ, წარადგინეს თავიანთი პოლიტიკის დოკუმენტი „სამთავრობო კოალიციები და კონსენსუსის პოლიტიკა: გაკვეთილები ლიეტუვადან“. დისკუსიაში მონაწილეობა მიიღო ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორმა გია ნოდიამ. მან ისაუბრა თუ როგორია კოალიციის მშენებლობის ქართული პერსპექტივა.
საქართველოს პოლიტიკური ლანდშაფტი თითქმის ათი წლის განმავლობაში ხასიათდება ღრმა პოლარიზებით – თუმცა, 2020 წლის ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, ქვეყანამ განიცადა ყველაზე ღრმა კრიზისი. მაშინ, როდესაც  საქართველოს კონსტიტუცია საპარლამენტო სისტემისკენ გადასვლას ითვალისწინებს, პოლიტიკური პარტიები ჩართულნი არიან რადიკალურ დისკუსიაში და წარმოადგენენ არჩევნებს „ნულოვანი ჯამის თამაშის პრინციპით”.
მიუხედავად ამისა, სრულად პროპორციული საარჩევნო სისტემა გარდაუვალს ხდის კოალიციური მთავრობების ალბათობას. ლიეტუვა, თავისი შედარებით ძლიერი ინსტიტუტებით და სტაბილური, ამავდროულად, მრავალფეროვანი პოლიტიკური გარემოთი, გთავაზობს საინტერესო შემთხვევის შესწავლის მოდელს. დისკუსიამ ერთად შეკრიბა ლიეტუველი და ქართველი ექსპერტები, აკადემიური წრეები და სამოქალაქო საზოგადოება, რათა გაეზიარებინათ მაგალითები პოლიტიკური დაპირისპირების და კონკურენტების, რომლებიც იცავენ თამაშის დემოკრატიულ წესებს. მათ ასევე ისაუბრეს პროცესში არსებული გამოწვევების შესახებ. მომხსენებლებმა იმსჯელეს კონსენსუსზე დაფუძნებული პოლიტიკის შემუშავების შესახებ და იმაზე, თუ როგორ შეიძლება მისი გამოყენება საქართველოში.
ხუთ ნოემბერს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა გამართა კიდევ ერთი ღონისძიება – პარტიული პოლიტიკის სკოლის შემოდგომის სესია, სადაც ერთად შეკრიბა 18 ახალგაზრდა პოლიტიკოსი 10 პოლიტიკური პარტიიდან.
ახალგაზრდებმა იმსჯელეს და განიხილეს შიდა დემოკრატიასთან, საარჩევნო კამპანიებთან და სტრატეგიებთან დაკავშირებული საკითხები. მონაწილეებმა მიიღეს ცოდნა პარტიული პოლიტიკის, პოლიტიკის შემუშავების, კოალიციის შექმნისა და კონკურენტებთან მუშაობის შესახებ.
პარტიული პოლიტიკის სკოლის შემოდგომის სესიის მომხსენებლები იყვნენ NDI ქვეყნის დირექტორი ალან გილამი, რომელმაც ისაუბრა საარჩევნო კამპანიის სტრატეგიებსა და სოციალურ მედიაზე და GIPA-ს პროფესორი ბაკურ კვაშილავა, რომელმაც წარადგინა თავისი ბოლო კვლევა ქართულ პოლიტიკურ პარტიებში შიდა დემოკრატიის შესახებ. ინტერაქტიული სესიები მოიცავდა სიმულაციური თამაშებს და ოქსფორდის სტილის დებატებს მონაწილეებს შორის.

New GIP Program on Coalitions and Consensus Politics: Lessons from Lithuania and a School on Party Politics
On November 4-5, the Georgian Institute of Politics with the support of the Lithuanian Embassy to Georgia organized a two-day event: presentation of the policy paper “Government Coalitions and Consensus Politics: Lessons from Lithuania” and the Autumn session of the School on Party Politics. The events were held within the framework of the project “Promoting Consensus-Based Political Culture in Georgia”.
H.E. Andrius Kalindra, Ambassador of the Republic of Lithuania to Georgia opened the events, underlining the context for sharing the Lithuanian experience.
“Nothing work if it is imposed, so that’s why the key component of this exercise is to present the Lithuanian model and the Lithuanian case of building up all the coalitions…”
On November 4 Dr. Mažvydas Jastramskis, Associate Professor at Institute of International Relations and Political Science at Vilnius University, and Dr. Lukas Pukelis, Lead Data Scientist at Public Policy and Management Institute (Vilnius, Lithuania), presented their co-authored policy paper  “Government Coalitions and Consensus Politics: Lessons from Lithuania”. Professor Ghia Nodia from the Ilia State University contributed as a discussant and provided the Georgian perspective on coalition building.
Georgia’s political landscape has been marked by deep polarization for almost a decade – however, since parliamentary elections in October 2020, the country has experienced the deepest crisis yet. While Georgia’s Constitution foresees shifting towards the parliamentary system, political parties have been engaged with a radical discourse presenting elections as the zero-sum game. Nonetheless, the fully proportional electoral system makes the likelihood of coalition governments inevitable. Lithuania, with its relatively strong institutions and stable though diverse political environment, offers an interesting case study. The discussion brought together Lithuanian and Georgian experts, academia, and civil society to share examples of political rivals abiding by democratic rules of the game and the challenges along the process. The speakers discussed consensus-based policymaking and how it might be applied in Georgia.
On November 5, GIP held another event- the Autumn Session of School on Party Politics bringing together 18 young politicians from 10 political parties.
The School invited young people from different political parties to reflect on and discuss issues related to internal democracy, election campaigns, and strategies. Participants gained knowledge about party politics, policymaking, coalition building, and working with competitors.