ოქტომბერი 16, 2020 ნინო სამხარაძე
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მოახლოებასთან ერთად კვლავ აქტუალური რჩება ახალგაზრდული სეგმენტის დაბალი საარჩევნო აქტივობა და პოლიტიკური მონაწილეობა. საქართველოში მცხოვრები ახალგაზრდების პოლიტიკური ჩართულობა ბევრ სირთულეს აწყდება. პრობლემაა ის, რომ, ერთი მხრივ, მიმდინარე პოლიტიკურ დღის წესრიგში – პარტიების რიტორიკაში, თუ მმართველ დონეზე – ახაგალზრდებისთვის საინტერესო მწვავე საკითხები, პრაქტიკულად, არ დგება. მეორე მხრივ, ფაქტობრივად, იკარგება მოსახლეობის ამ ნაწილის ხმები, რომელიც საარჩევნო შედეგების ლეგიტიმაციის განსაზღვრისას, შეიძლება, ხელშესახებად მნიშვნელოვანი იყოს. ამიტომ, საინტერესოა, რა განაპირობებს ახალგაზრდების ტრადიციულად დაბალ საარჩევნო აქტივობას?
ახალგაზრდობის პოლიტიკურ მონაწილეობასთან დაკავშირებული პრობლემების გამოკვეთის მიზნით, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტისა (GIP) და Polis180-ის ერთობლივი პროექტის GEOYOUTH2020-ის ფარგლებში საქართველოს მასშტაბით ჩატარდა ახალგაზრდული სამიტების სერია, რომელშიც 150-ზე მეტი ახალგაზრდა მონაწილეობდა. ბლოგში განხილული სხვადასხვა დაკვირვებების ძირითადი ნაწილი სწორედ ამ პროექტის ძირითად მიგნებებს ემყარება. მთავარი, რაც ამ მიგნებებზე დაფუძნებით შეიძლება, ითქვას, არის ის, რომ საზოგადოების ახალგაზრდულ სეგმენტს საარჩევნო ყუთთან მისასვლელად არაერთი სტრუქტურული ბარიერი უდგას და მათთვის ელექტორალური აქტიურობა არ არის მიმზიდველი პერსპექტივა, რაც, საბოლოოდ, ნიჰილისტურ განწყობებში გადაიზრდება.
განწყობებზე დაფუძნებული ფაქტორები და საარჩევნო აქტივობა
არჩევნებში მონაწილეობის თვალსაზრისით, საქართველოს მოქალაქეების 18-35 წლის ასაკობრივი ჯგუფი, საზოგადოების სხვა ასაკობრივ სეგმენტებთან შედარებით, პასიურობით გამოირჩევა. კავკასიის ბარომეტრის 2019 წლის მონაცემების მიხედვით, მათი 23% არჩევნებში მონაწილეობას, ან დიდი ალბათობით, არ მიიღებდა, ან ნამდვილად არ მიიღებდა. ეს სხვა ასაკობრივ ჯგუფებთან შედარებით დიდი მაჩვენებელია. ამ პრობლემაზე მუშაობის პროცესში ცესკო უკვე მეხუთე წელია, უფროსკლასელებისთვის  საგანმანათლებლო პროექტს „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“ ახორციელებს, რომლის მნიშვნელობასაც კომისიის თავმჯდომარემ, თამარ ჟვანიამ 2020 წლის ივნისში საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) მიერ გამართულ კონფერენციაზეც გაუსვა ხაზი. თუმცა, კავკასიის ბარომეტრის კვლევაში ახალგაზრდების 38%-მა დააფიქსირა, რომ 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების პირველ ტურში მონაწილეობა არ მიუღია, ხოლო მეორე ტურისთვის ეს მაჩვენებელი 42%-ია. თუკი ამ მონაცემებს სხვა ასაკობრივი ჯგუფების მიერ დაფიქსირებულ შედეგებს შევადარებთ, დავინახავთ, რომ 18-35 წლამდე ახალგაზრდები შესამჩნევად ინერტულები არიან არჩევნებში მონაწილეობის თვალსაზრისით.
ახალგაზრდების პასიურობა ხმის მიცემისას არ არის განპირობებული მაინცდამაინც საარჩევნო პროცესისადმი ნეგატიური დამოკიდებულებით. GEOYOUTH2020ის ფარგლებში ჩატარებულმა დისკუსიებმა გამოკვეთა ტენდენცია: პრობლემის ერთ-ერთი სათავე, შეიძლება, ვეძებოთ იმაში, რომ ახალგაზრდები, როგორც წესი, საკუთარი ხედვის საბოლოო ჩამოყალიბების პროცესში არიან, ბევრად კრიტიკულად აფასებენ საარჩევნო სუბიექტებს და, შესაბამისად, უჭირთ გადაწყვეტილების მიღება. მათ გაურკვევლობას ხელს უწყობს პოლარიზებული პოლიტიკური გარემო: NDI-ის 2019 წლის საზოგადოებრივი კვლევის მიხედვით, ახალგაზრდულ სეგმენტში ყველაზე მეტი – 46%-ია იმ მოქალაქეების წილი, რომლებიც თვლიან, რომ მათ შეხედულებებთან ახლოს არცერთი პარტია არ დგას. 2020 წლის აგვისტოს მონაცემებით კი, მხოლოდ 28%-ს აქვს გადაწყვეტილი, ვის მისცემს ხმას, ხვალ რომ საპარლამენტო არჩევნები ტარდებოდეს. ამ გარემოში ვითარდება ნიჰილისტური განწყობები ახალგაზრდებში, რის კატალიზატორადაც, შეიძლება, მივიჩნიოთ არასტაბილური და ნაკლებად პლურალისტული პოლიტიკური გარემო და პოლარიზაციის შესამჩნევად მაღალი ხარისხი.
გარდა იმისა, რომ ახალგაზრდული სეგმენტის შეხედულებების ფორმირება საზოგადოების სხვა ნაწილთან შედარებით რთულად ხდება, ისინი აწყდებიან სტრუქტურულ ბარიერებს, რომლებიც ხშირად ხელს უშლის მათ პოლიტიკურ აქტიურობას და, შესაბამისად, ეს გავლენას ახდენს კონკრეტულად არჩევნებში მონაწილეობის დინამიკაზეც.
ახალგაზრდების პოლიტიკური აქტიურობის სტრუქტურული ბარიერები
GEOYOUTH2020ის ახალგაზრდულმა სამიტებმა აჩვენა, რომ ახალგაზრდების პოლიტიკური და საარჩევნო აქტივობისთვის არსებობს ისეთი სტრუქტურული ბარიერები, როგორიცაა გეოგრაფიული ფაქტორები, შიდაპარტიული არაეფექტიანობა და საზოგადოების სტერეოტიპული სტრატიფიკაცია.
შიდაპარტიული სტრუქტურები არ არის მორგებული ახალგაზრდების ინტერესებზე. ახალგაზრდების პარტიული აქტივობა ნაკლებად მოიცავს პოლიტიკის დღის წესრიგზე მუშაობას, მათი ჩართულობა პარტიულ საქმიანობაში ბევრად ინსტრუმენტულია და რეალურ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ისინი, ფაქტობრივად, არ მონაწილეობენ. შესაბამისად, ახალგაზრდები საკუთარ თავს წამყვანი პოლიტიკური პარტიების წინასაარჩევნო რიტორიკაში, პრაქტიკულად, ვერ ხედავენ.
სტრუქტურული სირთულეები კიდევ უფრო აშკარაა, როცა საქმე ეხება რეგიონებში მცხოვრებ ახალგაზრდებს – ინფრასტრუქტურული თუ ეკონომიკური ჩამორჩენილობა ხელს უშლის მათ, ადეკვატური წვდომა ჰქონდეთ ცენტრალიზებულ პოლიტიკურ პროცესებზე ქვეყანაში. საქართველო დედაქალაქზე ორიენტირებული სახელმწიფოა და საკვანძო პოლიტიკური თუ სოციალური წერტილები, ძირითადად, თბილისშია თავმოყრილი რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდების უმეტესობა, როგორც წესი, სასწავლებლად თბილისში ჩადის. შედეგად, ისინი არათუ ადგილობრივ პოლიტიკურ კონტექსტს სცილდებიან, არამედ ტექნიკურად  ხმის მიცემის პროცედურაც მათთვის არაკომფორტული ხდება.
გენდერული სტრატიფიკაცია ორმაგ დაბრკოლებას აჩენს ახალგაზრდების სტიგმატიზების თვალსაზრისით. ახალგაზრდა ქალებისთვის და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის ტრადიციულ სტერეოტიპებთან ერთად დამატებითი ბარიერები არსებობს: მათ მიმართ საზოგადოების უნდობლობის ხარისხს კიდევ უფრო ამძაფრებს მოწყვლადი ახალგაზრდული სეგმენტის წევრობა. ეს იწვევს ახალგაზრდობისთვის საინტერესო საკითხების პოლიტიკური დისკურსიდან გაუჩინარებას და ხელს უწყობს ნიჰილიზმის მოტივირებას საზოგადოების ამ სეგმენტში.
რატომ არ მიდიან ახალგაზრდები საარჩევნო ყუთთან?
ახალგაზრდების დაბალი საარჩევნო აქტივობა არ არის ექსკლუზიურად საქართველოს პრობლემა, თუმცა, ფაქტია, ქართულ რეალობაში არსებობს ის სპეციფიკური გარემოებები, რომლებიც განაპირობებს საზოგადოების ამ ნაწილის ინერტულობას საარჩევნო ყუთთან. ახალგაზრდები საკუთარი შეხედულებების ფორმირების ეტაპზე, ერთგვარი იდეოლოგიური მსოფლმხედველობის ძიებაში არიან, განსხვავებით უფროსი ასაკის ჯგუფებისგან. ამ პროცესში ჯერ კიდევ ჩამოუყალიბებელი ხედვები დაძაბულ პოლიტიკურ გარემოში ადვილად გარდაიქმნება ახალგაზრდულ ნიჰილიზმად, რაც, საბოლოოდ, მათ საარჩევნო აქტიურობაზე უარყოფითად აისახება.
ამასთან, არსებობს რეგულარული სტრუქტურული ბარიერები, როგორიცაა შიდაპარტიული დემოკრატიის დეფიციტი, საზოგადოების სტერეოტიპული სტრატიფიკაცია და ცენტრი/პერიფერიის განსხვავებები. ეს ფაქტორები სისტემურად ქმნის ახალგაზრდებისთვის გარემოს, რომელშიც პოლიტიკური ხედვის საარჩევნო ხმად გადაქცევა დემოტივაციის საგანი ხდება.
ეს მოცემულობა ჯანსაღი პოლიტიკური გარემოსთვის პრობლემაა, განსაკუთრებით იმ პირობებში, როცა 2020 წლის ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნები შეცვლილი სისტემით ტარდება და ხმათა პროცენტულ გადანაწილებაზე ახლა კიდევ უფრო მეტადაა დამოკიდებული წარმომადგენლობითი დემოკრატიის ბედი.

As the 2020 Parliamentary Elections approach, low electoral and political participation among young people remains an issue. Topics of interest to young people are rarely addressed – either in party rhetoric, or at the level of governing. Additionally, young people, whose votes could influence the elections results, often do not participate in the electoral process – what is the reason for their low electoral participation?
In order to highlight the problems related to youth political participation, a series of summits were held throughout Georgia in the framework of the GEOYOUTH2020, a joint project between the Georgian Institute of Politics (GIP) and Polis180. More than 150 young people participated in discussions which revealed several structural barriers keeping young people from participating in electoral activities.
Motivating and Mitigating Factors of Electoral Participation
In terms of electoral participation, 18-35 year old Georgians citizens are much less likely to vote than other age segments. According to data from the 2019 Caucasus Barometer, 23% of 18-35 year old Georgians would certainly, or most likely, not vote in elections, which is comparatively high to other age groups. In order to rectify this problem, the Central Election Commission has been carrying out an educational project, “Elections and Young Voter”, for high school students during the past five years. However, the low turnout of youth was there during the 2018 Presidential Elections as well: as data from the Caucasus Barometer showed, 38% of young people indicated that they had not participated in the first round of voting, while 42% did not participate in the second round. The importance of this issue was emphasized by the Chairwoman of the Commission – Tamar Zhvania, in June 2020 at a conference organized by GIP. In comparison to results from other age groups, people from 18 to 35 are noticeably unmotivated when it comes to participation in the elections.
A positive note is that limited participation of young people at the ballot box does not necessarily imply a negative attitude towards the electoral process as a whole. Discussions held within the framework of GEOYOUTH2020 highlighted that one of the sources of the problem might be that young people, at an age of forming their own political views, are evaluating electoral subjects much more critically, and therefore, they find it difficult to make a decision. This indecision is then exacerbated by a polarized political environment. According to a 2019 Caucasus Barometer, the biggest portion, 46% of participants from the youth segment, believe that no political party shares their views. According to the data from August 2020, only 28% of participants know who they would vote for if Parliamentary Elections were held the next day. Despite of the overall positive attitude towards the electoral process, demonstrated during the GEOYOUTH2020 discussions, it is within this atmosphere, where sentiments of political apathy have manifested.
Apart from the fact that young people in Georgia are forming views and opinions in a highly turbulent political atmosphere, they also face structural barriers which impede their political activity, and affects the dynamics of electoral participation.
Structural Barriers to Political Participation of Young People
Discussions with youth at the GEOYOUTH2020 summits have demonstrated that there are structural barriers to political and electoral participation including geographical factors, intraparty inefficiency, and stereotypical stratification of society.
Discussions revealed that according to the young people’s perceptions intraparty structures do not provide a professional space for them. They think that youth engagement in political party activities does not include working on the political agenda and young people can hardly take part in any real decision-making processes. Instead, their participation is much more performative and accordingly, young people do not see themselves represented in the pre-election rhetoric of leading political parties.
Structural hardships which limit voting are even more expressed when it comes to young people living in the regions. Infrastructural or economic challenges restrain them from having adequate access to the centralized political processes in the country. Georgia is a capital-oriented state and the key political and social positions are mainly concentrated in Tbilisi. The majority of young people living in the regions come to Tbilisi to participate in higher education. As a result, they become not only separated from their local political context, but their voting procedure becomes logistically inconvenient, as in most cases they need to return to the regions to vote in each round of elections.
Gender and ethnic stratification is perceived to make the problem of youth political participation even more acute. Young women and representatives of ethnic minorities are less likely to participate, since they frequently are the victims of the wide-spread stereotypical lack of trust or stigmatization from the society. It leads to the disappearance of issues related to their needs from political discourse, and further stimulates political apathy and nihilism in this segment of youth.
Why Don’t Young People Go to the Ballot Box?
Low electoral participation by young people is not a problem exclusive to Georgia. There are, however, specific circumstances in the Georgian experience which cause greater apathy and disinterest toward representative democracy. Unlike older demographics, young Georgians are in the process of forming their own political opinions, while also searching for an ideological worldview. In a highly polarized, turbulent and unstable political environment the still developing views of young people can be easily transformed into an apathetic and nihilistic outlook. And this is what causes a negative impact on youth electoral participation.
In addition, persistent structural barriers, such as ineffective intraparty system, stereotypical stratification of society, and stark differences between the center and periphery, contribute to diminishing young people’s motivation to participate at the ballot box, as many have raised during the GEOYOUTH2020 summits.
This lack of youth participation remains a hurdle which must be overcome in order to create a healthy political space with the diversity of political visions heard without any type of discrimination. Especially now with the new, more proportional, electoral system, the fate of representative democracy in Georgia depends on a more evenly distributed voting percentage.