თანამედროვე თურქეთის საგარეო პოლიტიკა სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების მიმართ: მიდგომები და ტენდენციები
პროექტი მიზნად ისახავს შეფასდეს სამხრეთ კავკასიის რეგიონში თანამედროვე თურქეთის საგარეო-პოლიტიკური მიდგომები, ასევე, ხელი შეუწყოს საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში თურქეთის მიმართ განვითარებული პოლიტიკურიად ინფორმირებული მიდგომებისა და მათი შედეგების შესწავლას რეგიონში ევროკავშირის გავლენაზე. დასახული მიზნის მისაღწევად, პროექტის ფარგლებში, გათვალისწინებულია შემდეგი ამოცანების მიღწევა:
• ცოდნის გაღრმავება სამხრეთ კავკასიის მიმართ თურქეთის საგარეო პოლიტიკის შესახებ, განსაკუთრებით, უკანასკნელ წლებში თურქეთში განვითარებული შიდაპოლიტიკური ცვლილებების ფონზე.
• დისკუსიის ხელშეწყობა ახალგაზრდა მკვლევრებსა, პროფესიონალებსა და პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მიმღებ პირებს შორის თანამედროვე თურქეთის საგარეო პოლიტიკისა და სამხრეთ კავკასიაზე მისი ზეგავლენის შესახებ.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილი აქტივობები:
• ერთი მენტორისა და ორი ახალგაზრდა მკვლევრის შერჩევა სამხრეთ კავკასიის თითოეული სახელმწიფოდან (სამი მენტორი და ექვსი მკვლევარი სამხრეთ კავკასიის რეგიონიდან). შერჩეული მკვლევრებისთვის ერთდღიანი ტრენინგის ორგანიზება თბილისში. ექვსი პოლიტიკის დოკუმენტის შემუშავება ისეთ თემებზე, რომლებიც დაკავშირებულია სამხრეთ კავკასიის მიმართ თანამედროვე თურქეთის საგარეო პოლიტიკასთან, უკანასკნელ წლებში თურქეთში განვითარებული შიდაპოლიტიკური ცვლილებების გათვალისწინებით.
• პრეზენტაციების ორგანიზება საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში ადგილობრივი აუდიტორიებისთვის კვლევის შედეგების გაცნობის მიზნით. საბოლოო კონფერენციის ორგანიზება თბილისში, რომელიც 2020 წლის აპრილში ჩატარდება და სადაც კვლევის შედეგებს უფრო ფართო აუდიტორია გაეცნობა. კონფერენციას დაესწრებიან მონაწილეები სამხრეთ კავკასიის რეგიონის ქვეყნებიდან და ევროკავშირიდან.

Project Duration: 11.2019 || 12.2020
The overall aim of the project proposal is to assess contemporary Turkish Foreign Policy towards South Caucasus region and contribute to developing an informed policy approach towards Turkey in Georgia, Armenia, Azerbaijan and its consequences for EU’s impact in the region. To reach the desired change, this program holds the following objectives:
- Deepening understanding of Turkish foreign policy towards South Caucasus against the background of the domestic changes in the last years.
- Encouraging a debate on contemporary Turkish foreign policy and its impact on the South Caucasus countries among policy makers, young professionals and researchers.
- Recruiting one mentor and two young researchers (3 mentors and 6 young researchers in total) in each of the three South Caucasus countries and organizing a kick-off training for researchers in Tbilisi. Producing six policy briefs on topics that closely relate to contemporary Turkish foreign policy towards South Caucasus against the background of the recent domestic changes.
- Organizing presentations of the research results to the local audiences in Georgia, Armenia, and Azerbaijan. Organizing a final conference in April 2020 to present project results to the wider public in Georgia, the South Caucasus and the EU.