თებერვალი 12, 2025 ნინო სამხარაძე
საქართველოს 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნები მიჩნეული იყო რეფერენდუმად, რომელსაც უნდა ეჩვენებინა ქართული საზოგადოების ეგზიტენციური არჩევანი ქვეყნის ევროპული მომავლის და ევროინტეგრაციის შესახებ, რაც, „ქართული ოცნების“ მმართველობის მესამე ვადის განმავლობაში აჩქარებული დემოკრატიული უკუსვლის პირობებში, გარდაუვალი საფრთხის წინაშე დადგა. არჩევნებში, ცესკოს მონაცემების მიხედვით, „ქართულმა ოცნებამ“ ოფიციალური 54%-იანი გამარჯვება დააფიქსია. ხოლო არჩევნებიდან ერთი თვის შემდეგ, ოცნების პრემიერ მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ საჯაროდ გამოაცხადა პარტიის გადაწყვეტილების შესახებ, მოხსნას დღის წესრიგიდან გაწევრების მოლაპარაკებებზე მუშაობა. საზოგადოება მოვლენათა ამგვარ განვითარებაზე მკვეთრ რეაქციას აფიქსირებს: არჩევნებამდე ერთ-ერთი საყურადღებო ნიშნული იყო პარტიის მიერ „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ წინააღმდეგობრივი კანონის მიღება მასობრივი სახალხო პროტესტის ფონზე.  საპროტესტო ტალღებმა „ქართული ოცნების“ ანტიდემოკრატიული სვლა ვერ შეაჩერა. მიუხედავად იმისა, რომ ქუჩაში  უკვე რამდენიმე კვირაა, უწყვეტი პროტესტი მიმდინარეობს, ქართული ოცნება მიზანმიმართულად ცდილობს, გააძლიეროს ძალაუფლება ნებისმიერ ფასად.
მართალია, ამ თვალსაზრისით საპარლამენტო არჩევნები ფუნდამენტური მნიშვნელობის იყო (Zurabishvili 2024a) და იმის გათვალისწინებით, რომ ახალი არჩევნების მოთხოვნა საზოგადოების ერთ-ერთ დაკვეთას შორისაა, 2025 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებმა, შესაძლოა, კიდევ უფრო ფართო მნიშვნელობა შეიძინოს. ამ დროს, ცალსახად მნიშვნელოვანია პოლიტიკური პარტიების მიმართ, რაც შეიძლება, ფართო ნდობის შექმნა საზოგადოების საყოველთაო კონსოლიდაციისთვის. მიიჩნევა, რომ ტრადიციულად საქართველოში პოლიტიკა, ძირითადად, ცენტრში კეთდება, თუმცა მოსახლეობის 70%-ზე მეტი რეგიონებში რეგისტრირებული მოქალაქეები არიან, რომლებმაც ხმა თბილისს მიღმა უნდა მისცენ. ამიტომ, პოლიტიკურ პარტიებს სჭირდებათ კიდევ უფრო ძლიერი და ეფექტიანი მუშაობის ჩატარება რეგიონებში ქვეყნის დემოკრატიის და ევროპული მომავლის გადარჩენისთვის. შესაბამისად, წარმოდგენილი პოლიტიკის ნარკვევი, დემოგრაფიული და ანალიტიკური მასალის დამუშავებისა და ექსპერტული ინტერვიუების მიგნებებზე დაფუძნებით, პირველ ნაწილში რეგიონებში პოლიტიკური ქცევის ძირითად მახასიათებლებს ეხება, შემდგომ, გამოკვეთს სამ საკვანძო მიმართულებას რეგიონული მუშაობისთვის, რაც გაანალიზებულია ფორმულის „როგორ, ვინ და რის შესახებ“ სახით. ნარკვევის ბოლოს, წარმოდგენილია შესაბამისი რეკომენდაციები პოლიტიკური პარტიებისთვის.
საკვანძო სიტყვები: პარტიები რეგიონებში; არჩევნები რეგიონებში; პოლიტიკა რეგიონებში; 2024 წლის არჩევნები; 2025 წლის არჩევნები
პოლიტიკის ნარკვევი #62 | იანვარი 2025 (განახლებული)
ეს პუბლიკაცია მომზადდა ბერლინში Institut für Europäische Politik (IEP)-თან თანამშრომლობით, პროექტის „საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოება ევროკავშირში ინტეგრაციისთვის GEO4EU“ ფარგლებში, რომელიც მხარდაჭერილია გერმანიის ფედერალური საგარეო უწყების მიერ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისა და რუსეთისათვის, სამოქალაქო საზოგადოების თანამშრომლობის პროგრამის მეშვეობით. მოცემული პუბლიკაციის შინაარსი წარმოადგენს მხოლოდ ავტორის პასუხისმგებლობას და არავითარ შემთხვევაში არ უნდა იქნას იმგვარად გაგებული, რომ ასახავს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტისა და დონორების შეხედულებებს.

28/01/2025 Nino Samkharadze
The 2024 parliamentary election in Georgia is viewed effectively as a referendum and thus critical for what lies ahead, defining society’s position on the country’s European future and integration. Given the accelerated decline in democracy and an imminent threat to the Georgia’s European aspirations emerged under the third term of the Georgian Dream government, the vote found to be a referendum to decide the country’s existential future. In the 2024 elections Georgian Dream officially registered the highly contested 54% victory. A month after the 2024 parliamentary elections the Prime Minister Irakli Kobakhidze announced publicly about the decision to take the EU Accession negotiations out of party’s agenda.  Society has responded strongly to this disturbing escalation in polarization which has been exemplified by the ruling party’s adoption, amid widespread public protest, of the controversial law “On the Transparency of Foreign Influence”, and imposing multiple of repressive laws and actions against the broad public. Despite weeks of demonstrations on the streets, Georgian Dream has persisted in anti-democratic actions, underscoring the ruling party’s determination to consolidate power by any means necessary.
This is why the parliamentary elections in October were of exceptional significance (Zurabishvili 2024a). The Georgian population was called upon to not only elect a parliament and government, but also to reaffirm, at a fundamental level, commitment to the country’s democratic and European development. Similar pressure is expected to be exerted during next year’s municipal elections, and, if they take place, the snap parliamentary elections. At this juncture, it is crucial to engender the broadest possible trust in alternative pro-European political parties in order for society to consolidate Georgia’s democratic future. It is considered that, traditionally, politics in Georgia are centered mainly in the capital, although more than 70% of the population are registered in the regions and vote outside of Tbilisi. Therefore, political parties must undertake significantly stronger and more effective efforts in the regional areas – big cities, smaller urban and rural settlements of Georgia – beyond their past practice, to safeguard the country’s democracy and ensure its European future. Accordingly, this policy brief, based on demographic and analytical data as well as expert interviews, starts by examining the key characteristics of political behavior in the regions. It then outlines three strategies that are essential for regional engagement, analyzed through the “how, who, and what” framework. The essay concludes with pertinent recommendations for political parties.
Key words: parties in regions; elections in the regions; politics in the regions; 2024 elections; 2025 elections