ნაციონალისტური პოპულიზმის ზრდა საქართველოში: შედეგები ქართული დემოკრატიისთვის
ბოლო ათი წლის მანძილზე საქართველოში სულ უფრო და უფრო გააქტიურდნენ პოპულისტური ულტრამემარჯვენე ჯგუფები. ამ ჯგუფებიდან ზოგიერთი არაფორმალური სახით არსებობს სოციალურ მედიაში, ხოლო ზოგიერთი მათგანი ოფიციალურად არის დარეგისტრირებული, როგორც პოლიტიკური პარტია, არასამთავრობო ორგანიზაცია ან მედიაორგანიზაცია. მიუხედავად იმისა, რომ ეს ჯგუფები ერთმანეთისგან რიგი ასპექტებით განსხვავდებიან, მათ აერთიანებთ ეთნიკურ-რელიგიური აქცენტები და ანტიგლობალისტური, ანტილიბერალური, ანტიიმიგრაციული და ევროსკეპტიკური განწყობები.
მაშინ, როცა ამ ჯგუფების მიერ ორგანიზებული დემონსტრაციები და კონტრდემონსტრაციები ჩვეულებრივი მოვლენა გახდა საქართველოში, მთავრობის რეაქცია, როგორც წესი, პასიურია. ზოგიერთ შემთხვევაში მთავრობის პოზიცია ნაციონალისტურად განწყობილი პოპულისტური ჯგუფების ქმედებების მიმართ აღქმულია, როგორც ხელშემწყობი. ნაციონალისტური პოპულიზმის შემდგომმა გაძლიერებამ შესაძლოა, ძირი გამოუთხაროს საქართველოს დემოკრატიული განვითარების ნორმატიულ და ფუნქციურ საფუძველს, როგორც ეს ზოგიერთი სხვა ქვეყნის შემთხვევაში მოხდა. ამასთან, ამგვარმა ტენდენციამ თეორიულად შესაძლოა, ეჭვქვეშ დააყენოს საქართველოს მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობის ერთიანი პოზიცია ევროპული ინტეგრაციის პროცესთან დაკავშირებით და გამოიწვიოს ამ დისკურსის სამთავრობო დონეზე შეღწევა.
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) თხოვნით, ქართველმა და ამერიკელმა ექსპერტებმა უპასუხეს შემდეგ შეკითხვებს:
1. რა გავლენას ახდენს ნაციონალისტური და პოპულისტური დისკურსი კანონის უზენაესობასა და უმცირესობის უფლებებზე საქართველოში?
2. ნაციონალისტურად განწყობილი პოპულისტური ჯგუფების შემდგომი გაძლიერების შემთხვევაში, რამდენად შეძლებენ ისინი საქართველოს საგარეო ორიენტაციაზე გავლენის მოხდენას?
3. რა უნდა გააკეთოს ხელისუფლებამ, პოლიტიკურმა პარტიებმა და სამოქალაქო საზოგადოებამ სულ უფრო და უფრო აქტიური და მნიშვნელოვანი ნაციონალისტურ-პოპულისტური ჯგუფების საპასუხოდ?

The Rise of National-Populism: Implications for Georgian Democracy
Over the past decade, populist right-wing extremist groups have become increasingly vocal and visible in Georgia. Some of these groups exist as informal actors on social media, while others are formally registered as political parties, NGOs or media organizations. Although these groups differ in a number of ways, their common denominator is their ethno-religious focus, and anti-globalization, anti-liberal, anti-immigration and Eurosceptic sentiments.
While rallies and counter-rallies organized by national-populist actors have become a regular phenomenon in Georgia, the government response has been lacking. At times the government has even been perceived as accommodating these actions. Over time, the further strengthening of national-populism might potentially undermine the normative and functional foundations of Georgia’s democratic development as has been the case in some other countries. Furthermore, it could theoretically challenge the permissive consensus among Georgian citizens regarding the process of European integration and force the populist Eurosceptic agenda on the government and other reform actors.
At the request of the Georgian Institute of Politics (GIP), a selection of experts from Georgia and the United States responded to the following questions:
1. How does the national-populist discourse influence rule of law and minority rights in Georgia?
2. In case of further proliferation of national-populist actors, to what extent can they remold Georgia’s foreign policy?
3. What should the government, political parties, and civil society do in order to address the issue of increasingly active and significant national-populist groups (with anti-immigration, anti-Muslim, anti-Minority and Eurosceptic sentiments)?