სექტემბერი 11, 2023 GIP
გეოპოლიტიკური ცვლილებები სამხრეთ კავკასიაში ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ. რეგიონული თანამშრომლობის და/ან მეტოქეობის პერსპექტივა
2023-09-11 13:50:09
© თავდაპირველად გამოქვეყნდა: Chr. Michelsen Institute
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორის, პროფესორი კორნელი კაკაჩიას თანაავტორობით გამოიცა CMI-ის ანგარიში, რომელიც წარმოადგენს ყარაბაღის მეორე ომის შემდგომ გეოპოლიტიკური ცვლილებების სიღრმისეულ ანალიზს. ანგარიშში წარმოდგენილია სომხეთის, აზერბაიჯანის, საქართველოსა და თურქეთის მხრიდან გაკეთებული მიგნებები და პერსპექტივები სამხრეთ კავკასიაში კონფლიქტების, რეგიონული თანამშრომლობისა და ვაჭრობის შესახებ. ამასთანავე, გაანალიზებულია უკრაინაში რუსეთის შეჭრის ზეგავლენა რეგიონზე, ომის საწყის ეტაპზე. მოხსენება მთავრდება დასკვნით, სადაც წარმოდგენილია განახლებული მოსაზრებები უკრაინაში რუსეთის შეჭრის გავლენაზე სამხრეთ კავკასიაზე და სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამშვიდობო მოლაპარაკებების ბოლო ინიციატივებზე.
მოხსენება არის კვლევითი პროექტიდან „გეოპოლიტიკური ცვლილებები სამხრეთ კავკასიაში: რეგიონული თანამშრომლობის პერსპექტივა და გარე აქტორების როლი,“ რომელიც დაფინანსებულია ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ.

Changing Geopolitics of the South Caucasus after the Second Karabakh War. Prospect for Regional Cooperation and/or Rivalry
11-09-2023
© Originally Published: Chr. Michelsen Institute
CMI report co-authored by Prof. Kornely Kakachia, Director of the Georgian Institute of Politics, presents an overarching analysis of the geopolitical changes in the aftermath of the second Karabakh War. The report provides accounts and perspectives on conflicts, regional collaboration and trade in South Caucasus as seen from Armenia, Azerbaijan, Georgia, and Turkey. Additionally, the effect of the Russian invasion of Ukraine and the initial impact of this war on the region is analyzed. The report concludes with an epilogue presenting updated reflections on the impact of the Russian invasion of Ukraine for the South Caucasus and recent initiatives for peace negotiations between Armenia and Azerbaijan.
This report is from the research project “Changing Geopolitics of the South Caucasus: The Prospect for Regional Cooperation and the Role of the External Actors”, funded by the Norwegian Ministry of Foreign Affairs.