კულტურული ღირებულებები თუ ეკონომიკური საფრთხე: რა განსაზღვრავს მოსახლეობის მიერ მემარჯვენე პოპულისტების მხარდაჭერას?
06-03-2020
ქვეყნის მასშტაბით ჩატარებული გამოკითხვების მიხედვით, ქართველების დაახლოებით 7% მემარჯვენე პოპულისტურ პარტიებთან ახდენს საკუთარი შეხედულებების იდენტიფიცირებას. ამ პარტიებს შორისაა პატრიოტთა ალიანსი, რომელიც უკვე წარმოდგენილია საკანონმდებლო ორგანოში. რა განაპირობებს მსგავსი პარტიების მხარდაჭერას საქართველოში მცხოვრებ მოქალაქეებს შორის?დასავლეთის ქვეყნებში მზარდი მემარჯვენე პოპულიზმის ასახსნელად ორი ძირითადი თეორია სახელდება: კულტურული დაპირისპირება და ეკონომიკური საფრთხე. ეკონომიკური პერსპექტივა ყურადღებას პოსტ-ინდუსტრიული ეკონომიკის პირობებში საზოგადოებრივი სტრუქტურების ტრანსფორმაციაზე ამახვილებს, სადაც ყალიბდება საზოგადოების ისეთი ჯგუფები, რომლებიც თავს გარიყულად, ეკონომიკურად ჩაგრულად და საფრთხის ქვეშ გრძნობენ და შესაბამისად, პოპულისტების ძირითად მხარდამჭერებად გვევლინებიან. კულტურული პერსპექტივიდან, პოპულიზმის მხარდაჭერა წარმოდგენილია, როგორც წარსულში გავლენების მქონე ჯგუფის პასუხი საზოგადოების ცვალებადი ღირებულებების მიმართ, რაც ამ ჯგუფებში გაუცხოებას იწვევს. ამ ორი თეორიის შესამოწმებლად, ნაშრომში გაანალიზებულია საზოგადოებრივი გამოკითხვები ქვეყნის მასშტაბით რეგრესიის მოდელების გამოყენებით. შედეგები ცხადჰყოფს, რომ ამ ორივე თეზისის გარკვეული ელემენტები ნაწილობრივ ხსნის ამომრჩევლის მხარდაჭერას მემარჯვენე პოპულისტური პარტიების მიმართ. პირველ რიგში, შედეგებში იკვეთება ნაპრალი თაობებს შორის, სადაც 56 წლის და უფროსი ასაკის ადამიანები უფრო მეტად უჭერენ მხარს მსგავს პარტიებს, ვიდრე ახალგაზრდები. ამასთან, სუბიექტური შეხედულებები, მაგალითად ეკონომიკური უსაფრთხოება, ნოსტალგია საბჭოთა კავშირის მიმართ და ევროკავშირსა და ნატოში გაწევრიანებისადმი წინააღმდეგობა ნაციონალისტური პოპულიზმის მხარდაჭერის მძლავრი მაჩვენებელია.

• Dr. Salome Minesashvili is a policy analyst at the Georgian Institute of Politics (GIP). She holds PhD in Political Science from Freie Universität Berlin, MSc in International Political Theory from the University of Edinburgh and MSc in Transformation in the South Caucasus from Iv. Javakhishvili Tbilisi State University. She has worked in multiple research projects on the topics of foreign policy analysis, identity politics, soft power politics, EU-Eastern Neighbourhood relations, and transformation processes in the former Soviet Union.
06/03/2020 Salome Minesashvili
Cultural values or economic insecurity: What predicts mass support for right-wing populists?
2020-03-06 06:18:16
Nation-wide surveys show that around 7% of Georgians identify with right-wing populist political parties. Among these parties, the Alliance of Georgian Patriots is already represented in the legislative body. What predicts support for such parties among individuals residing in Georgia? There are two major theories for the rising right-wing populism in the Western countries: cultural backlash and economic insecurity. The economic perspective focuses on transforming societal structures in the post-industrial economy, which have created segments of society that feel left-behind, economically disadvantaged and insecure and, as a result, have become the primary supporters of populists. The cultural thesis sees such support as a response from the groups who were once predominant but now feel estranged due to changing values in society. In order to test the two theories, this paper analyses nation-wide opinion polls via regression models. Results show that elements from both theses partially explain voters’ preference for right-wing populist parties. Firstly, the findings show a generation gap as people over the age of 56 tend to support such parties more than younger people. Moreover, subjective feelings such as economic security, nostalgia for the Soviet Union and opposition to the EU and NATO membership are strong predictors for preference of nationalist populists.