გლობალური მასშტაბით, კორუფცია მმართველობისა და დემოკრატიისთვის კრიტიკულ საკითხად რჩება. კორუფცია ძირს უთხრის საჯარო ინსტიტუტებისადმი ნდობას და გადაწყვეტილების მიღების პროცესს, რაც აზიანებს საჯარო სიკეთეს (Rose-Ackerman and Palifka 2016). კორუფციის შესახებ ბოლო ანგარიშები მიუთითებს, რომ კორუფციის მასშტაბი და კომპლექსურობა იზრდება, ქვეყნების ორი მესამედი კი საერთაშორისო გამჭვირვალობის კორუფციის აღქმის ინდექსით დადგენილი საშუალო ზღვრის დაბლა ხვდება (Transparency International 2025b).
კორუფციის წინააღმდეგ გაწეული ძალისხმევით, საქართველო რეგიონული ლიდერია (World Bank 2012). 2000-იან წლებში, ქვეყანამ მოახერხა, რომ „არშემდგარი სახელმწიფოდან“ გადაქცეულიყო ქვეყნად კორუფციის დაბალი მაჩვენებლით (Kupatadze 2014). მიუხედავად ფავორიტიზმის და შეზღუდული საბაზრო კონკურენციისა, წვრილმანი კორუფცია ქვეყანაში მნიშვნელოვანწილად აღმოფხვრილი იყო (Kupatadze 2016). კორუფციის დონის თვალსაზრისით, საქართველო კვლავ რეგიონის ლიდერია. 2025 წელს, კორუფციის აღქმის ინდექსით, საქართველოს მაჩვენებელი უფრო მაღალია, ვიდრე იგივე მაჩვენებელი შავი ზღვისა და კასპიის ზღვის რეგიონის ნებისმიერ ქვეყანაში (Transparency International 2025a).
საქართველოს მმართველობის ინდექსის (GGI) თანახმად, საქართველოში ეფექტიანი მმართველობის მნიშვნელოვანი გაუარესება შეინიშნება, მათ შორის, ყველაზე მკვეთრი გაუარესება კორუფციასთან ბრძოლის კომპონენტშია აღნიშნული (Georgian Institute of Politics 2025). GGI ზომავს ეფექტიან მმართველობას რვა ინდიკატორის მეშვეობით, რომელთაგან ორი ფოკუსირდება ბიუროკრატიულ კორუფციასა და პოლიტიკურ კორუფციაზე. აღნიშნული ორი ინდიკატორი, 0-დან 100-მდე სკალაზე ათი ერთეულითაა გაუარესებული. აღნიშნული მიგნებები აჩვენებს საკმაოდ შემაშფოთებელ სურათს ქვეყანაში კორუფციისა და მმართველობის გაუარესების თვალსაზრისით.
წინამდებარე დოკუმენტის მიზანია, განავრცოს/შეავსოს ინდექსი (GGI) და გააანალიზოს საქართველოში კორუფციის ტენდენციები სხვადასხვა წყაროს მეშვეობით, მათ შორის, საერთაშორისო შეფასებებზე, ექსპერტთა შეფასებებსა და საზოგადოებრივი აზრის კვლევებზე დაყრდნობით. დოკუმენტის მთავარი მიზანია ქვეყანაში კორუფციის დინამიკის უფრო მკაფიო სურათის ჩვენება. კვლევის მიგნებები აჩვენებს კორუფციული ტენდენციების გაუარესების დინამიკას. მონაცემები, რომლებიც მიუთითებს კორუფციის ტენდენციების გაუარესებაზე, ქვეყანაში დემოკრატიული მმართველობის ცალსახა გაუარესებასთან ერთად, მომავალში ანტი-კორუფციული ძალისხმევის შესახებ საკმაოდ არასახარბიელო სურათს ხატავს.

From Regional Leader to Uncertain Future: Georgia’s Corruption Outlook
Corruption remains a critical issue for governance and democracy around the globe. Corruption undermines trust in public institutions and damages policy-making, ultimately hindering good governance and undermining the public good (Rose-Ackerman and Palifka 2016). Recent reports claim that corruption is growing in scale and complexity, with more than two-thirds of countries now scoring below the mid-point on Transparency International’s Corruption Perceptions Index (Transparency International 2025b).
Georgia has been a regional leader in anti-corruption efforts (World Bank 2012). In the 2000s, the country managed to move away from being a ‘failed state’ and became a state with low corruption rates (Kupatadze 2014). Although favoritism and stifled market competition remained significant problems, petty corruption was nearly eliminated in the country (Kupatadze 2016). Georgia continues to lead in the region in terms of corruption rates. In 2025, Georgia’s score on the Corruption Perceptions Index remained higher than that of any other country in the Black Sea and Caspian regions (Transparency International 2025a).
The recent Georgia Governance Index (GGI) demonstrates a significant decline in Georgia’s effective governance, with fighting corruption being the most deteriorating component (Georgian Institute of Politics 2025). The GGI measures effective governance using eight indicators, two of which focus on fighting against bureaucratic corruption and political corruption. These two indicators experienced a drop of more than 10 points on a 0-100 scale. These findings paint a concerning picture of worsening corruption and governance in the country.
This policy memo aims to complement the GGI and analyze corruption trends in Georgia using multiple data sources, including international assessments, expert evaluations, and public opinion surveys. The main goal of the memo is to provide a clearer picture of corruption dynamics in the country. The findings highlight growing concerns over steadily worsening corruption trends in Georgia. Data signaling worsening corruption trends, coupled with the recent explicit decline in the quality of democratic governance in the country, paint an increasingly bleak picture for anti-corruption efforts in Georgia.
Policy Memo #80 | March 2025
The publication has been produced with the financial support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia. The opinions expressed are those of the authors and do not necessarily reflect the views of the Georgian Institute of Politics and the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia.