04/02/2021 ნინო სამხარაძე
“რაც შეეხება ევროკავშირის პოლიტიკას საქართველოს მიმართ, ვფიქრობ, თქვენი ურთიერთობების განვითარება გრძელი პროცესი იქნება. ყველაზე კარგი რამ, რაც ქართველებმა შეიძლება გააკეთონ ამ პროცესის ხელშესაწყობად, შიდა ინსტიტუტების განვითარებაა.”
პროფესორი ნილ მაკფარლეინი იკვლევს რუსეთის საგარეო პოლიტიკასა და ყოფილ პოსტ-საბჭოთა სივრცეში, განსაკუთრებით, მისი სამხრეთით განვითარებულ რეგიონულ დინამიკას. 1996 წელს აირჩიეს ოქსფორდის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების ლესტერ ბ. პირსონის პროფესორად. 2005-2010 წლებში პროფესორი მაკფარლეინი ხელმძღვანელობდა პოლიტიკისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტს. 2008-2010 წლებში ის ოქსფორდის უნივერსიტეტის სოციალური მეცნიერებების მიმართულების ხელმძღვანელის მოადგილე იყო. იგი [ოქსფორდის] უნივერსიტეტის საბჭოსა და არაერთი საუნივერსიტეტო კომიტეტის წევრია. პროფესორი მაკფარლეინი Chatham House-ის რუსეთისა და ევრაზიის პროგრამის ასოცირებული მკვლევარია და იკავებდა, ასევე, სოციალური მეცნიერებების ცენტრის (თბილისი, საქართველო) საბჭოს თავმჯდომარის პოზიციას.
პროფესორი მაკფარლეინი დაგვთანხმდა ონლაინ დისკუსიაზე ზუმის პლატფორმის გამოყენებით და უპასუხა ჩვენს კითხვებს 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ საქართველოს დემოკრატიული განვითარების, სამხრეთ კავკასიაში გეოპოლიტიკური ცვლილებებისა და აშშ-ს საპრეზიდენტო არჩევნების გავლენის შესახებ მათზე.

04/02/2021 Nino Samkharadze
As for EU policy towards Georgia, I personally think that the evolution of your relationship will be a long process. And the best thing that Georgians can do to push that along is internal development of internal institutions.
Professor Neil MacFarlane is a specialist on Russian foreign policy and the regional dynamics of the former Soviet Union, with particular reference to that region’s southern tier. Since 1996 is the first Lester B. Pearson Professor of International Relations. From 2005 to 2010 he was Head of the Department of Politics and International Relations. From 2008 to 2010 he was Deputy Head of the Social Sciences Division at Oxford. He was a member of the Council of the University and served on numerous University committees. He was an associate research fellow in the Russia-Eurasia Programme at Chatham House and he chaired the board of the Center for Social Sciences, Tbilisi, Georgia.
Professor MacFarlane was kind enough to join us in an online discussion via zoom platform and answer questions about Georgia’s democratic development after the 2020 parliamentary elections, geopolitical changes in the South Caucasus, and the impact of the presidential election in the United States.