საქართველო-უკრაინის ურთიერთობები ომის დროს: რა უნდა გაკეთდეს ორ სტრატეგიულ პარტნიორს შორის ურთიერთობების გადატვირთვისთვის?
2022-06-01 08:49:47
წლების განმავლობაში, წარუმატებლობასა და გასაჭირში საქართველო და უკრაინა მოძმე ერები იყვნენ. თბილისსა და კიევს შორის მეგობრული და სტრატეგიული ურთიერთობების ტრადიციის გათვალისწინებით ქართველები რუსეთის აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ შეშფოთებით ადევნებენ თვალს და უკრაინის ბრძოლას სუვერენიტეტისთვის საკუთარ ბედს ამსგავსებენ. თუმცა, ამ განწყობების მიუხედავად, საქართველოს ურთიერთობები მის სტრატეგიულ პარტნიორთან შესამჩნევად დაიძაბა, რაც მხოლოდ კრემლს აძლევს ხელს. რუსეთის შეჭრის დღიდან საქართველოს მთავრობას დამსახურებულად აკრიტიკებენ ქვეყნის შიგნით და გარეთ, მათ შორის, უკრაინაც, არათანმიმდევრული მხარდაჭერისა და წინააღმდეგობრივი პოზიციის გამო. ამას გარდა, ქართული და უკრაინული პოლიტიკური ელიტები მიმართავენ კონფრონტაციულ რიტორიკასა და ურთიერთბრალდების სტრატეგიას.
2022 წლის 16 აპრილს საქართველოს საპარლამენტო დელეგაციის უკრაინული ვიზიტის შემდეგ გაჩნდა მოლოდინი, რომ „გაუგებრობები“ ორ სტრატეგიულ პარტნიორს შორის მოგვარდებოდა. თუმცა, ეს არ მოხდა და დაძაბულობა ორ ქვეყანას შორის გრძელდება. აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) მოწვევით უკრაინელმა, კანადელმა და ქართველმა ექსპერტებმა უპასუხეს შემდეგ ორ კითხვას:
1. რა უშლის ხელს საქართველოსა და უკრაინას შორის სტრატეგიული ურთიერთობების წარმართვას უკრაინაში მიმდინარე ომის ფონზე?
2. რა უნდა გაკეთდეს თბილისსა და კიევს შორის ბოლო დროს განსაკუთრებით გაციებული ურთიერთობების გაუმჯობესებისთვის?
ექსპერტთა კომენტარი #21 | ივნისი 2022
პუბლიკაცია მომზადდა ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით BST-თან თანამშრომლობით. მის შინაარსზე პასუხისმგებლობა ეკისრება ავტორებს და ის  შესაძელებელია არ ასახავდეს ევროკავშირისა და  საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის შეხედულებებს.

Georgia–Ukraine During the War: What Should Be Done to Reset Relations Between Strategic Partners?
For years, Georgia and Ukraine have been comrades in hardship and misfortune. With a tradition of friendly and strategic relations between Tbilisi and Kyiv, Georgians are following Russia’s war of aggression against Ukraine with great concern and see the struggle for Ukrainian sovereignty as an analogue of their own fate. However, despite expectations, Georgia’s relations with its traditional strategic partner have become notably strained which is like manna from heaven for the Kremlin. Since Russia’s invasion, the Government of Georgia has received some deserved domestic and international—including from Ukraine—criticism over its inconsistent support and controversial position. Additionally, both Georgian and Ukrainian political elites use confrontational rhetoric based on a strategy of blaming and shaming.
When an official Georgian parliamentary delegation visited Ukraine on April 16, 2022, there was an expectation that the “misunderstandings” between the two strategic partners would be solved, but that was not the case.  As Ukraine recalled its ambassador from Tbilisi strained relations between the two countries continues. At the request of the Georgian Institute of Politics (GIP), selected experts from Ukraine, Canada and Georgia responded to the following two questions: