ნოემბერი 1, 2021 GIP
ცვალებად საერთაშორისო სისტემაში ნავიგაციისთვის საქართველოს უსაფრთხოების ალტერნატივები: ინტერვიუ ექსპერტთან – პროფესორ როი ალისონთან
2021-11-01 18:47:02
მარგარეტ ჩეპმენი
ინტერვიუს უძღვება მარგარეტ ჩეპმენი, GIP-ის სტაჟიორი
„საქართველომ უნდა შეიმუშაოს გრძელვადიანი გეგმა, რომელშიც საზოგადოების ფართო სპექტრი იქნება ჩართული. მთავრობის მოკლევადიანი ინტერესების ნაცვლად,  ქვეყანაში რუსეთის გვერდით არსებობის შედეგად წარმოქმნილი   გამოწვევების გამკლავებისთვის შესაბამისი  პროგრამები  ღრმად უნდა იყოს გააზრებული.“
როი ალისონი არის რუსული და ევრაზიული საერთაშორისო ურთიერთობების პროფესორი და რუსული და ევრაზიული კვლევების ცენტრის (RESC) დირექტორი ოქსფორდის უნივერსიტეტში. ამ პოსტის დაკავებამდე ის კითხულობდა საერთაშორისო ურთიერთობებს ლონდონის ეკონომიკის და პოლიტიკის სკოლაში. დოქტორის ხარისხის მიღების შემდეგ, ის გახდა ESRC პოსტ-სადოქტორო კვლევითი პროექტის მკვლევარი წმ. ენტონის კოლეჯში, ოქსფორდის უნივერსიტეტში. გარდა ამისა, ის იყო ლექტორი და უფროსი ლექტორი ბირმინგემის უნივერსიტეტის რუსული და აღმოსავლეთევროპული კვლევების ცენტრში (1987-99) და რუსეთის და ევრაზიის პროგრამის ხელმძღვანელი საერთაშორისო საქმეთა სამეფო ინსტიტუტში (ჩეთჰემ ჰაუსი) (1993-2005). 2001-2005 წლებში იყო, ასევე, უფროსი მკვლევარი საერთაშორისო კვლევების ცენტრში ოქსფორდის უნივერსიტეტის პოლიტიკის და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტში. ის, ასევე, მუშაობდა, სპეციალისტ მრჩევლად თემთა პალატის საგარეო ურთიერთობების კომიტეტში, თავდაცვის კომიტეტში და ლორდთა პალატის ევროკავშირის კომიტეტში.
პროფესორ ალისონის კვლევა ორიენტირებულია საერთაშორისო ურთიერთობებზე, საერთაშორისო სამართალზე, რუსეთის, უკრაინის, ცენტრალური აზიის და სამხრეთ კავკასიის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკაზე. დოქტ. ალისონი აგრძელებს საკუთარ დისკურსზე მუშაობას ამ თემების გარშემო და გამოქვეყნებული აქვს არაერთი ნაშრომი, მათ შორის, ფართოდ აღიარებული წიგნი „რუსეთი, დასავლეთი და სამხედრო ინტერვენცია“ (2013). მისი ფართო ინტერესები მოიცავს რეგიონულ კონფლიქტებს, რეგიონალიზმს, საერთაშორისო ნორმებს და საგარეო პოლიტიკის ანალიზს.
GIP-ს ჰქონდა პატივი, ჩაეტარებინა ინტერვიუ პროფესორ ალისონთან, რომლის ფარგლებშიც, მან უპასუხა კითხვებს საქართველოს უსაფრთხოების გამოწვევებთან და ისეთ აქტუალურ მოვლენებთან დაკავშირებით, როგორიცაა აშშ-ის მიერ ავღანეთის დატოვება. ინტერვიუს დროს, მან განსაკუთრებული აქცენტი გააკეთა საერთაშორისო სისტემაში საქართველოს პოზიციონირების სხვადასხვა ასპექტებზე, განსაკუთრებით კი, ქვეყნის ევროინტეგრაციასთან დაკავშირებულ გამოწვევებზე, და საზოგადოებას შესთავაზა სიღრმისეული ანალიზი პატარა სახელმწიფოს წინაშე მდგარი უსაფრთხოების დილემის და მისი გავლენის თაობაზე.

Interview by Marguerite Chapman, GIP Intern
“Georgia has to engage in a long-term and society-wide effort. Programmes to try and manage the challenges of living beside Russia must be deeply embedded in the state, rather than dependent on the short-term interests of governments, which may undermine such efforts.”
Roy Allison is currently Professor of Russian and Eurasian International Relations and Director of the Russian and Eurasian Studies Centre (RESC) at the University of Oxford. Prior to this post, he held a Readership in International Relations at the London School of Economics. He received his doctorate and became an ESRC Postdoctoral Research Fellow at St. Antony’s College of Oxford University. Previously, he was a Lecturer and Senior Lecturer at the Centre for Russian and East European Studies at the University of Birmingham (1987-99) and Head of the Russia and Eurasia Programme at the Royal Institute of International Affairs (Chatham House) (1993-2005). Between 2001 and 2005 he was also a Senior Research Fellow at the Centre for International Studies in the Department of Politics and International Relations, at Oxford University. He has also acted as a Specialist Advisor to the House of Commons Foreign Affairs Committee and Defense Committee and the House of Lords European Union Committee.
Professor Allison’s research focuses in particular on the international relations, international law, foreign and security policies of Russia, Ukraine, Central Asia and the South Caucasus. Dr Allison continues to shape the discourse on these subjects, publishing extensively on these issues, including his widely acclaimed 2013 book, Russia the West and Military Intervention (2013). His broader interests cover regional conflicts, regionalism, international norms and foreign policy analysis.
GIP has had the honour of interviewing Professor Allison, during which he answered questions relating to security challenges facing Georgia, considering current events such as the Afghanistan withdrawal. During the interview, he placed a particular emphasis on various means at Georgia’s disposal for addressing obstacles to its course to western integration, and offered a rich analysis of major security dilemmas implicating the small state.