იანვარი 29, 2025 GIP
წინამდებარე პოლიტიკის ნარკვევი, საქართველოს მაგალითზე, შეისწავლის თუ რამდენად შეუძლიათ პატარა, ფრონტისპირა სახელმწიფოებს საინფორმაციო საფრთხეებთან ბრძოლა. 1990-იანი წლებიდან მოყოლებული საქართველო შავი ზღვის რეგიონში რუსეთისა და დასავლეთის კონფლიქტურ ინტერესთა შორის მოქცეული, გეოპოლიტიკური დაპირისპირების, ფრონტისპირა სახელმწიფოა. რუსეთის შეჭრამ უკრაინაში, ამის შედეგად კი რუსეთ-დასავლეთის გეოპოლიტიკური მეტოქეობის გამწვავებამ, კიდევ უფრო გაამძაფრა საქართველოს დაუცველობა მომეტებული საინფორმაციო საფრთხეებისა და არალიბერალური სახელმწიფოებისაგან მომდინარე მტრული დამოკიდებულებების მიმართ.
კვლევის მიზანია სრულყოფილად გაანალიზდეს თუ რა საფრთხეებს უქმნის მტრული საინფორმაციო აქტივობები ქართული საზოგადოების ფსიქოლოგიურ მედეგობას და რა როლს თამაშობს ქართული მედია, სამოქალაქო საზოგადოება, პოლიტიკური აქტორები, თუ საერთაშორისო საზოგადოება ამ დაუცველობის გამწვავებასა თუ შერბილებაში.
მეთოდოლოგიური თვალსაზრისით კვლევა უმთავრესად ეფუძნება თვისებრივი კვლევის მეთოდებს, მათ შორის, როგორც სამაგიდე, ისე საველე კვლევის ინსტრუმენტებს. სამაგიდე კვლევის კომპონენტი მოიცავს პირველადი და მეორეული წყაროების დამუშავებას, ხოლო საველე კვლევის კომპონენტი მოიცავს ინტერვიუებს უსაფრთხოების ქართველ და უცხოელ ექსპერტებთან, ასევე ფოკუს-ჯგუფებს ქართული მედიის წარმომადგენლებთან.
ნატო საინფორმაციო საფრთხეებს განმარტავს როგორც „განზრახ, მავნე, მანიპულაციურ და კოორდინირებულ ქმედებებს, რომლებსაც სახელმწიფო თუ არასახელმწიფო აქტორები ახორციელებენ და შეიძლება მოიცავდეს, მაგრამ არ შემოიფარგლება შემდეგი საქმიანობებით – უცხოური აქტორების მიერ ინფორმაციით მანიპულირება და ჩარევა, საინფორმაციო ოპერაციები და დეზინფორმაცია. ეს აქტივობები დაბნეულობის გამოსაწვევად ხორციელდება, ასევე ემსახურება განხეთქილების დათესვას, საზოგადოებების დესტაბილიზაციას, აღქმებსა და ქცევებზე გავლენის მოხდენას და, საბოლოო ჯამში, მიზნად ისახავს ნეგატიურ ზემოქმედებას ნატოზე, მის მოკავშირეებსა და პარტნიორებზე” (NATO 2024).
თანამშრომლობითი მიდგომიდან გამომდინარე, ნატომ ერთი მხრივ, განავითარა საინფორმაციო საფრთხეებზე რეაგირების მთელი რიგი საშუალებები (როგორც პროაქტიული, ასევე რეაქტიული), ხოლო მეორე მხრივ, მოკლე, საშუალო და გრძელვადიანი სტრატეგიები. აღნიშნული სტრატეგიები მოქნილია, შეიძლება გაძლიერდეს ან შესუსტდეს საფრთხის მახასიათებლებისდა მიხედვით, ამასთან ისინი შეესაბამება ნატოს სტრატეგიულ საკომუნიკაციო მიზნებსა და პრიორიტეტებს. რეაგირების საშუალებები სტრუქტურირებულია ოთხი ძირითადი ფუნქციის გარშემო: შესწავლა, პრევენცია, შეკავება და შერბილება და აღდგენა (ibid).
ფსიქოლოგიური მედეგობა საერთაშორისო პოლიტიკაში საკვანძო კონცეფციაა. ოქსფორდის ბიბლიოგრაფიის მიხედვით, ფსიქოლოგიური მედეგობა გულისხმობს ინდივიდებისა და საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფების უნარს, სწრაფად და მარტივად აღიდგინონ ძალები ან წინააღმდეგობა გაუწიონ უბედური შემთხვევების ეფექტებს. სახელმწიფო მართვის ხელოვნებაში, იგი გულისხმობს არა მხოლოდ შოკებისა და არეულობებისაგან ძალების აღდგენის უნარს ან “ნორმალურობასთან” დაბრუნებას, არამედ იგი ადაპტაციის გზით იძლევა „წინ წასვლის“ ეფექტსაც. ეს უკანასკნელი, შესაძლოა, განხილულ იქნას როგორც სასურველი მდომარეობა, მიუხედავად იმ ურაყოფითი მახასიათებლებისა, რაც თან სდევს გარეგანი, დროში განგრძობადი შოკებისადმი დაუცველობას. ფსიქოლოგიური თავდაცვის მიმართ შვედური მიდგომა გულისხმობს მოსახლეობის უნარს, ამოიცნოს და წინააღმდეგობა გაუწიოს მავნე გავლენის მქონე კამპანიებსა და დეზინფორმაციას, რითაც ხელს შეუწყობს მედეგობას და განამტკიცებს მზაობას ქვეყნის დასაცავად.
ჩვენი ანალიზის მთავარი მიგნებაა, რომ საქართველოში ფსიქოლოგიური მედეგობის დაბალი ხარისხი ასუსტებს ქვეყნის უნარს, რეაგირება მოახდინოს საინფორმაციო საფრთხეებზე და აძლიერებს მათ ნეგატიურ ზემოქმედებას. ეს ნაწილობრივ გამომდინარეობს იქიდან, რომ საქართველოს საზოგადოების სხვადასხვა სეგმენტისა და პოლიტიკურ კლასის აღქმებში, ქვეყნის მთავარ მიზნებსა და რისკებთან მიმართებით, მნიშვნელოვანი აცდენა შეინიშნება.
კომპლექსური საინფორმაციო საფრთხეების დაძლევა იმგვარ საპირწონე ღონისძიებათა ერთობლიობას ითხოვს, რომელიც საზოგადოების ერთიან მიდგომაში (Whole of society approach) იქნება ინტეგრირებული. ეს ყველა მთავარი აქტორის ჩართულობასა და ერთობლივ მუშაობას საჭიროებს – მათ შორის დამოუკიდებელი ფაქტჩეკერების (ფაქტების შემმოწმებლების), გადაწყვეტილების მიმღებებისა და აკადემიური საზოგადოების მხრიდან. თუმცა, საქართველოს ამჟამად სწორედ ეს აკლია: მისი საზოგადოება გაყოფილია, პოლიტიკური კლასი კი – ღრმად პოლარიზებული. უახლეს წარსულში საქართველოს მთავრობის სოციალურად კონსერვატიულ იდეოლოგიურ პლატფორმაზე გადასვლამ, ასევე საგარეო პოლიტიკური კურსის არალიბერალური აქტორებისკენ რეორიენტირებამ და დასავლეთისგან ჩამოშორებამ, საინფორმაციო საფრთხეებთან დაპირისპირებაში საქართველოს შესაძლებლობები კიდევ უფრო დაასუსტა. მმართველი პარტიის ამოცანა – ძალაუფლება განუსაზღვრელი ვადით შეინარჩუნოს და ქვეყნის ინსტიტუტები საკუთარი მმართველობის პერიოდის გახანგრძლივებისთვის გადააწყოს – კიდევ უფრო ასუსტებს ქვეყნის მედეგობას საინფორმაციო საფრთხეების მიმართ. არჩევნების გაყალბებისა და უსამართლობის აღქმამ ბოლო საპარლამენტო არჩევნებში (Gutbrod 2024) საზოგადოებაში დიდი უკმაყოფილება გამოიწვია, სოციალური განხეთქილება კი გაამწვავა. შესუსტდა საერთო იდენტობების განცდაც, შედეგად კი საქართველო სულ უფრო დაუცველი ხდება გარე მავნე გავლენის მიმართ, რაც თავის მხრივ, ასუსტებს ქართული საზოგადოების ფსიქოლოგიურ მედეგობას.
ამ კონტექსტში, სასარგებლოა საქართველოს მედეგობის სხვა მცირე სახელმწიფოებთან შედარება, რომლებიც გარკვეულწილად მსგავსი გამოწვევების წინაშე მდგარან. ერთი ასეთი მაგალითია ესტონეთი. წინამდებარე ნაშრომი აღწერს ესტონეთის ხანგრძლივ ბრძოლას რუსული საინფორმაციო საფრთხეების წინააღმდეგ და თუ როგორ მოახერხა ბალტიისპირეთის ამ სახელმწიფომ განმეორებადი საინფორმაციო საფრთხეების შემცირება და მათ მიმართ მედეგობის შენარჩუნება. ესტონეთის არაერთი საუკეთესო პრაქტიკის გათვალისწინებით, საქართველოს შეუძლია ბევრი ისწავლოს ესტონეთისგან. მათ შორისაა მრავალმხრივი სახელმწიფო სტრატეგიები და საზოგადოების ერთობლივი და კოორდინირებული მიდგომები მთავრობას, მედიასა და სამოქალაქო საზოგადოებას შორის. თუმცა, ორ ქვეყანას შორის არსებითი განსხვავებებიცაა, რაც საქართველოს უფრო დაუცველს ხდის ინფორმაციული საფრთხეების მიმართ. ერთ-ერთი მთავარი განსხვავება გეოპოლიტიკურ გარემოშია: ესტონეთისგან განსხვავებით, საქართველოს უსაფრთხოების მთავარი გარანტიები არ აქვს დასავლეთის მხრიდან. საქართველოს ნატოში გაწევრიანებისაკენ სწრაფვამ ჯერაც ვერ შეისხა ხორცი (Cecire 2022), ევროკავშირი კი ათწლეულებია უგულებელყოფს საქართველოს უსაფრთხოების არასტაბილურ მდგომარეობას (Sabanadze 2022). ამავდროულად, რუსეთის არაპროვოცირებულმა აგრესიამ უკრაინის წინააღმდეგ  აჩვენა, რომ რუსეთის ფედერაცია მზადაა რეგიონული ჰეგემონიის აღსადგენად პირდაპირი სამხედრო ძალა გამოიყენოს საკუთარი მეზობლების წინააღმდეგ (კაკაჩია 2024). რუსეთის წინააღმდეგ თუნდაც მინიმალური შეკავების სისტემის არარსებობამ ხელი შეუწყო საქართველოში ქვეყნის დაუცველობის შესახებ წარმოდგენის ფართოდ გავრცელებას. 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის მწარე გამოცდილებამ და რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის დარღვევის განმეორებითმა შემთხვევებმა, „ბორდერიზაციის“ სახით, (კაკაჩია 2018) საქართველოს მოსახლეობის  ფსიქოლოგიური მედეგობა კიდევ უფრო დააზიანა. ეს სიტუაცია საქართველოს რუსეთიდან მომდინარე საინფორმაციო საფრთხეებისთვის ნოყიერ ნიადაგად აქცევს და ასევე, ხსნის, რატომ რჩება „მშვიდობის“ არგუმენტი ასეთი მიმზიდველი საქართველოს მოსახლეობისთვის. ამ დაუცველობას და უსაფრთოების არქონის შეგრძნებას კიდევ უფრო ამძაფრებს ბოლო პერიოდში ხელისუფლების წარმომდგენელთა მხრიდან ევროკავშირისა და ნატოს ნეგატიურ ჩარჩოში წარმოჩენა.  აღსანიშნავია ისიც რომ, ბოლო წლებში ქართული ოცნების ლიდერები ნატოსთან მეტ ინტეგრაციას საქართველოში რუსეთის განმეორებითი შემოჭრის საბაბად წარმოაჩენდნენ (Light 2024), ხოლო ევროკავშირს ადანაშაულებდნენ როგორც საქართველოს შიდა საქმეებში ჩარევაში, ისე ქართული იდენტობისთვის საფრთხის შექმნაში.
წინამდებარე პოლიტიკის ნაშრომის შემდგომი თავები საინფორმაციო საფრთხეებთან ბრძოლისა და საზოგადოების მედეგობის გასაძლიერებლად არსებულ საუკეთესო გამოცდილებებს მიმოიხილავს. ნაშრომის დასკვნით ნაწილში წარმოდგენილია საქართველოს სახელმწიფო ინსტიტუტებისა და საზოგადოებისადმი შემუშავებული რეკომენდაციები – თუ როგორ გავუმკლავდეთ საინფორმაციო საფრთხეებს.
პოლიტიკის დოკუმენტი #47 | იანვარი 2025
წინამდებარე პუბლიკაცია მომზადდა ნატოს სახალხო დიპლომატიის განყოფილებისა და თბილისში დიდი ბრიტანეთის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით. მის შინაარსზე პასუხისმგებლობა მხოლოდ ავტორებს ეკისრებათ. ტექსტი არ წარმოადგენს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტისა და დონორთა შეხედულებებს.

This policy paper explores how small frontline states can combat information threats using Georgia as a case study. Since the 1990s, Georgia has been a frontline state, caught between overlapping Russian and Western interests in the geopolitically contested Black Sea region. The Russian invasion of Ukraine and the subsequent intensification of Russia-West geopolitical rivalry have further amplified Georgia’s vulnerability to intensified information threats and malign influence from illiberal powers.
The aim of this study is to provide a comprehensive understanding of how hostile information activities threaten the psychological resilience of Georgian society, and what role the Georgian media, civil society, political actors, and the international community play in either exacerbating or mitigating these vulnerabilities.
Methodologically, this research primarily employs qualitative methods, including the tools of both desk and field research. The desk research component comprises an analysis of primary and secondary sources, while the field research component includes interviews with Georgian and foreign security experts as well as focus groups involving representatives of the Georgian media.
NATO defines information threats as “intentional, harmful, manipulative and coordinated activities conducted by state and non-state actors, which can include but is not limited to information manipulation and interference by foreign actors, information operations, and disinformation. These activities are used to create confusion, sow division, destabilise societies, influence perceptions and behaviours, and ultimately have a negative impact on NATO, Allies and partners” (NATO 2024).
Building on this cooperative approach, NATO has developed a range of responses (both proactive and reactive) to information threats as well as short, medium, and long-term strategies. These strategies offer flexibility, and can be scaled up or down based on the nature of the threat, and align with NATO’s strategic communications objectives and priorities. The responses are structured around four key functions: Understand, Prevent, Contain and Mitigate, and Recover (ibid).
Psychological resilience is another key concept. According to the Oxford Bibliographies, psychological resilience refers to individuals’ and societal groups’ capacity to recover from, or resist misfortune speedily and easily. In statecraft, it has come to denote not only recovery from stresses and disturbances, or “bouncing back” to previous normalcy, but also a “bouncing forward” effect through adaptation. The latter can be considered desirable despite the general negativity attached to being vulnerable to continuous external shocks. The Swedish approach to psychological defense is to strengthen the population’s ability to detect and resist malign influence campaigns and disinformation, thereby contributing to resilience and a willingness to defend the country.
The key finding of our analysis is that the low degree of psychological resilience in Georgia undermines the country’s responsiveness to information threats and exacerbates its negative impacts. This partly arises from the fact that Georgia is characterized by a wide gap in perceptions regarding the country’s key objectives and risks among different segments of society and the political class.
Tackling complex information threats requires a diverse toolbox of countermeasures embedded within a whole-of-society approach. This implies the involvement of all main actors – including independent fact-checkers, policymakers, and academics – working collaboratively. However, Georgia currently lacks precisely this: its society is divided, and its political class is deeply polarized. The recent shift by the Georgian government towards a socially conservative ideological platform, coupled with a reorientation of its foreign policy towards illiberal actors and away from the West, has further eroded Georgia’s capacity to effectively counter information threats. The ruling party’s policy objective – to maintain power indefinitely and restructure the country’s institutions to ensure its continued rule – further weakens the country’s resilience against information threats. Perceptions of electoral fraud and injustice from recent parliamentary elections (Gutbrod 2024) have led to public discontent and exacerbated societal divisions while weakening shared identities, thus making Georgia increasingly vulnerable to external malign influence. It also diminishes the psychological resilience of Georgian society.
In this context, it is useful to compare Georgia’s situation with other small states that have faced somewhat similar challenges, such as Estonia. This paper examines Estonia’s long-standing fight against Russian information threats and how the Baltic state has managed to mitigate threats and maintain resilience against recurring information threats. There are many best practices that Georgia can learn from Estonia – including comprehensive state strategies and a more coordinated whole-of-society approach among government, media, and civil society. However, significant differences exist between the two countries that make Georgia inherently more vulnerable to information threats. One key distinction is the geopolitical environment: unlike Estonia, Georgia has been denied major security guarantees from the West. Georgia’s NATO accession aspirations have not come close to fruition (Cecire 2022), and the EU has neglected Georgia’s precarious security situation for decades (Sabanadze 2022). At the same time, Russia’s unprovoked aggression against Ukraine demonstrated the Russian Federation’s willingness to employ direct military force against its neighbors to restore its regional hegemony (Kakachia 2024). This lack of even minimal deterrence against Russia has contributed to widespread perceptions within Georgia about the nation’s defenselessness. The humiliating experience of the 2008 Russia-Georgia War and the continuous violations of Georgia’s territorial integrity by Russia, in the form of “borderization,” (Kakachia 2018) have further scarred the Georgian psyche. This history makes Georgia a fertile ground for information threats coming from Russia and explains why the “peace card” remains so appealing to the Georgian population. These vulnerabilities are further exacerbated by high-ranking government officials’ negative framing of the EU and NATO. In recent years, GD leaders have consistently portrayed further NATO integration as a recipe for repeated Russian invasions of Georgia (Light 2024) and have blamed the EU for interfering in Georgian affairs and threatening Georgian identity.
The remainder of this policy paper will discuss best practices for combating information threats and strengthening societal resilience, drawing on Estonia’s experiences, and highlighting potential lessons for Georgia. The paper concludes with policy-relevant recommendations for Georgian state institutions and society on how to effectively combat information threats.