თებერვალი 13, 2025 GIP
საქართველოს მმართველობის ინდექსი (GGI) საქართველოს მმართველობას ოთხი ძირითადი მიმართულებით აფასებს: დემოკრატია და ადამიანის უფლებები (დემოკრატიული მმართველობა), სახელმწიფოსა და სახელმწიფო ინსტიტუტების ეფექტურობა (ეფექტიანი მმართველობა), სოციალური და ეკონომიკური პოლიტიკა (სოციალურ-ეკონომიკური მმართველობა) და საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკა (საგარეო მმართველობა). მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს მმართველობის ინდექსი ძირითადად საქართველოს სახელმწიფო მმართველობის ორგანოებზეა კონცენტრირებული, ის სხვა სუბიექტების, მათ შორის პოლიტიკური პარტიებისა და სამოქალაქო ორგანიზაციების როლსაც აანალიზებს.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო არაერთი ინდექსისა და რეიტინგის მსოფლიო თუ რეგიონულ ანალიზში გვხვდება, ქვეყნის მმართველობის ყოველწლიური სიღრმისეული შეფასებები, ადგილობრივი კონტექსტის გათვალისწინებით, კვლავ მწირია. საქართველოზე მომუშავე არცერთ ორგანიზაციას დღემდე არ უცდია ასეთი ანალიზი. GGI არამხოლოდ ავსებს საერთაშორისო ინდექსებს თავისი მეთოდოლოგიითა და ემპირიული მონაცემებით, არამედ ინოვაციური მეთოდოლოგიური მიდგომებით მკითხველს სთავაზობს გამორჩეულ პერსპექტივას ქვეყნის წიაღიდან. ამ ინდექსის მიზანია, საქართველოს საზოგადოებას და სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეს გააცნოს საქართველოს დემოკრატიული და ეკონომიკური განვითარების ტენდენციები, რითაც უპასუხებს მზარდ მოთხოვნას ამ საკითხებზე ყოვლისმომცველი ანგარიშის მომზადების შესახებ.
მეთოდოლოგიურად GGI აერთიანებს როგორც თვისებრივ, ისე რაოდენობრივ კვლევის მეთოდებსა და ეპისტემოლოგიას. ინდექსის ქულების სისტემა ეყრდნობა GGI-ის ექსპერტთა გამოკითხვას, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო საქართველოზე მომუშავე 47-მა ექსპერტმა სხვადასხვა სფეროდან; ამ გამოკითხვას კიდევ უფრო მეტად ავსებს თვისებრივი კვლევა, რომელიც საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის გუნდმა ჩაატარა.
წინამდებარე ანგარიში GGI-ის რიგით მეოთხე გამოცემაა. წინა გამოცემების მსგავსად, 2024 წლის ანგარიში უარყოფით ტენდენციას აჩვენებს – დემოკრატიის უარყოფითი მიმართულებით მოძრაობის დაჩქარების ტენდენციას. გასულ წელს საქართველოში გამოიკვეთა მმართველობის სხვადასხვა სექტორის მკვეთრი გაუარესება, რაც გამოწვეული იყო ხელისუფლების მცდელობით, გაამკაცროს ავტორიტარული კონტროლი, რისი შედეგიც სახელმწიფოს თითქმის სრული მიტაცებაა. საზოგადოებრივი წინააღმდეგობა ძალაუფლების საბოლოო წინაღობის როლს ასრულებს, თუმცა, ამ შემაშფოთებელმა ტენდენციამ ძირი გამოუთხარა ქვეყნის დემოკრატიულ ინსტიტუტებს, შეასუსტა კანონის უზენაესობა და შეარყია საზოგადოების ნდობა მთავრობის ანგარიშვალდებულების მიმართ. პოლიტიკური და იდეოლოგიური განსხვავებების ზრდამ, რადიკალიზაციის ესკალაციამ, მმართველი პარტიის მიერ დემონიზაციის ტაქტიკის გამოყენებამ და „უცხოეთის გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის მიღებამ კიდევ უფრო შეარყია დემოკრატიული გამძლეობა და ქვეყანა ღრმა პოლიტიკურ კრიზისამდე მიიყვანა. ამასთან, მთავრობის ქმედებებმა დაძაბა საქართველოს ურთიერთობები დასავლელ პარტნიორებთან, რაც საფრთხეს უქმნის მის ევროატლანტიკურ მისწრაფებებს. ექსპერტთა გამოკითხვებში, მმართველობის სხვადასხვა სფეროში, დაბალი შედეგები მოსალოდნელი იყო, რამეთუ ეს შედეგები ზუსტად აირეკლავს ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკურ კრიზისს. თუმცა, ჩვენ ასევე უნდა აღვნიშნოთ, რომ ყველა ასპექტი, რომელიც გავლენას ახდენს მმართველობის ყველა სფეროზე – საგარეო პოლიტიკიდან დაწყებული, დემოკრატიული მმართველობითა თუ ეკონომიკური განვითარებითა და ეფექტურ მმართველობით დასრულებული, – არ შეიძლება, სრულად აღბეჭდოს მხოლოდ რიცხვებმა და ქულებმა. ანგარიში მოიცავს პერიოდს 2024 წლის 28 ნოემბრამდე, – იმ დღემდე, როდესაც „ქართულმა ოცნებამ“ გამოაცხადა გადაწყვეტილება ევროკავშირთან მოლაპარაკებების შეწყვეტის შესახებ, – რასაც მოჰყვა ქვეყანაში რეპრესიული ზომების დაჩქარება. მშვიდობიანი მომიტინგეების მიმართ ძალადობის ესკალაცია, თავდასხმები მედიაზე, სამოქალაქო საზოგადოებასა და ექსპერტთა საზოგადოებაზე, – მათ შორის ამ ინდექსისთვის გამოკითხულთა მიმართ განხორციელებული თავდასხმები, – ვერ მოხვდა ანგარიშში, რადგან მისი მომზადების დროს ყველა ეს მოვლენა ჯერ კიდევ ვითარდებოდა, – და ვითარდება გამოქვეყნების ეპიზოდშიც.
წინამდებარე დოკუმენტი მომზადებულია საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით. დოკუმენტის შინაარსი არის საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის პასუხისმგებლობა და არცერთ შემთხვევაში არ ასახავს საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს შეხედულებებს.

The Georgia Governance Index (GGI) evaluates Georgia’s governance in four principal domains: democracy and human rights (democratic governance), the efficiency of state institutions (effective governance), socio-economic policies (socio-economic governance), and foreign and security policy (external governance). While concentrating primarily on Georgian state institutions, the GGI also examines the roles of other entities, such as political parties and civil society organizations.
Despite the numerous global and regional indices that feature Georgia, a detailed, country- specific annual review of Georgia’s governance performance remains absent. To date, no Georgia-focused research has undertaken such an analysis. The GGI not only complements international indices with its methodology and empirical data but also offers a distinctive perspective from within the country, alongside innovative methodological approaches. The index aims to inform the Georgian public and various stakeholders about the country’s democratic and economic developments, responding to the growing demand for an all-encompassing report on these issues.
Methodologically, the GGI integrates both qualitative and quantitative research methods and epistemologies. Its scoring system derives from the GGI Expert Survey, conducted with 47 experts from various fields in Georgia, and is enhanced by qualitative research performed by the GIP team. The current report represents the fourth iteration of the GGI. Similar to the previous reports, the 2024 report presents negative trend acceleration with unfavorable outcomes of the state of democracy in Georgia. In the past year, Georgia saw a drastic deterioration in governance across various sectors, fueled by government efforts to tighten authoritarian control, resulting in near-total state capture. Popular resistance acts as the ultimate check on power; however, this troubling trend has eroded the country’s democratic institutions, weakened the rule of law, and undermined public trust in government accountability. The rise in political and ideological divergence, escalating radicalization, the ruling party’s use of demonization tactics, and the adoption of the Law on Transparency of Foreign Influence have further eroded democratic resilience and led the country to deep political crisis. Additionally, the government’s actions have strained Georgia’s relationships with its Western partners, jeopardizing its Euro-Atlantic aspirations. As a result, the low scores in the Expert Surveys were expected, as they mirror the ongoing political crisis in the country. However, we also recognize that not all aspects which influence all areas of governance— from foreign policy to democratic governance and from economic development to effective governance can be fully captured through numerical scores alone. The report covers the period until November 28, 2024, when GD announced stopping EU negotiations, followed by accelerated repressive measures in the country. Escalation of violence against peaceful protesters, attacks against media, civil society and expert community, including some of those interviewed for this Index, could not be included in the report, as the situation was still unfolding at the time of writing.
The report has been produced with the financial support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia. The contents are the sole responsibility of the Georgian Institute of Politics and can under no circumstance be regarded as reflecting the position of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia.