ნოემბერი 1, 2024 GIP
GIP-იმ უმასპინძლა REUNIR-ის ვებინარს საქართველოს გადამწყვეტი არჩევნების შედეგებზე: რა იქნება შემდეგ?
30 ოქტომბერს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა უმასპინძლა REUNIR- ის ვებინარს „საქართველოს გადამწყვეტი არჩევნების შედეგები: რა იქნება შემდეგ?”
საქართველოში 2024 წლის 26 ოქტომბერს საპარლამენტო არჩევნები გაიმართა, სადაც საქართველოს მოქალაქეებმა თავიანთი გადაწყვეტილება ხმის მიცემით დააფიქსირეს. მიუხედავად ფართო უკმაყოფილებისა მმართველი „ქართული ოცნების“ პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მიმართ, რომელმაც საქართველო ევროკავშირს კიდევ უფრო მეტად დააშორა და ასევე, ადგილობრივი და საერთაშორისო დამკვირვებლების საჩივრებისა, არჩევნების შედეგები 54%-ით „ქართული ოცნების“ სასარგებლოდ გამოცხადდა.
როგორც ოპოზიციამ, ისე მმართველმა პარტიამ აღნიშნულ არჩევნებს „რეფერენდუმი“ უწოდა, რადგან ეს არჩევნები გრძელვადიან პერსპექტივაში უდიდეს გავლენას მოახდენს ქვეყნის დემოკრატიასა და საგარეო პოლიტიკაზე. მიუხედავად იმისა, რომ წარსულში საქართველოს პოლიტიკური ლანდშაფტი პოლარიზაციით ხასიათდებოდა, ამ კენჭისყრის ფონზე ის კიდევ უფრო მეტად გაღრმავდა. მმართველი ქართული ოცნების მზარდი ავტორიტარული ტენდენციები ახლა საფრთხეს უქმნის ქვეყნის დემოკრატიული სისტემის დარჩენილ ნაწილს და ქვეყნის ევრო-ატლანტიკურ ინტეგრაციას. „ქართული ოცნების“ წინასაარჩევნო კამპანია ორიენტირებული იყო ოპოზიციური პარტიების აკრძალვისა და დამოუკიდებელი მედიისა და სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ თავდასხმებზე.
დისკუსიის მოდერატორი იყო საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე რენატა სკარჯუტე-კერესელიძე. პანელზე წარმოდგენილნი იყვნენ ექსპერტები, რომლებიც დიდი ხანია აკვირდებიან საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებს: ბიძინა ლებანიძე (საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი), ჯული ჯორჯი (ქუინს კოლეჯი), სტეფან მეისტერი (გერმანიის საგარეო ურთიერთობათა საბჭო) და ნონა მიხელიძე (საერთაშორისო ურთერთობათა ინსტიტუტი).
ღონისძიება REUNIR პროექტის ფარგლებში განხორციელდა.  REUNIR პროექტმა მიიღო დაფინანსება ევროკავშირის ჰორიზონტ ევროპის კვლევისა და ინოვაციების პროგრამიდან საგრანტო ხელშეკრულების № 101132446 ფარგლებში.

On October 30, the Georgian Institute of Politics hosted a REUNIR webinar, “Reflecting Georgia’s Pivotal Elections: What’s Next?“
The citizens of Georgia voted in the highly contested parliamentary elections on October 26, 2024. Despite the broad dissatisfaction with the ruling Georgian Dream (GD) party’s political decisions that derailed Georgia from its European track, and numerous complaints from local and international observers, the declared election results favoured the GD by 54%.
Dubbed a “referendum” by both the opposition and the ruling party, this election will have a lasting impact on the country’s democracy and foreign policy. While polarisation characterised Georgia’s political landscape in the past, the stakes were higher in this vote. The growing authoritarian tendencies of the ruling Georgian Dream (GD) party now threaten to snuff out the remainder of the nation’s democratic system and its aspirations for Euro-Atlantic integration. The GD’s pre-election campaign featured a call to ban opposition parties and attacks against independent media and civil society.
Moderated by Renata Skardžiūtė-Kereselidze, deputy director of the Georgian Institute of Politics, the webinar featured a lineup of long-time observers of Georgian politics: Bidzina Lebanidze (Georgian Institute of Politics), Julie George (Queens College), Stefan Meister (German Council on Foreign Relations), and Nona Mikhelidze (Istituto Affari Internazionali).
The event was organized under the REUNIR Project. REUNIR project has received funding from the European Union’s Horizon Europe research and innovation program under Grant Agreement nº 101132446.